Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
468
Специјалните единици на руската армија завршија огромна работа на теренот како претходница на главнината на руските сили.
Тие што загинаа за слобода на словенскиот народ,вечнаја памјат јунаци.
Ќе живеете вечно во сите словенски души и душите на сите слободољубиви луѓе.
Полека делува дека се е спремно за конечно чистење на Западните нацисти од Украина.Главните три цели кои се во моментов се ослободување на Киев,Харков и Мариопољ.
Руската војска е на приодите на тие места и сега најважно од се е каков ќе биде пристапот и начинот на ослободување на овие три клучни града за Украина.
Car si definitivno :cuc:
 
M

Macedon1um

Гостин
Vikas informaciite od RT trebam da gi crpam? Ako ja nema na televiziite na internet bez precka mozam da gledam i citam sve sto sakam. Ne znam dali vo Rusija moze obratno, bez VPN i bez opasnost utre nekoj na vrata da mi zvoni. Kolku sto znam, nekoi Ukrainski strani se blokirani na primer taa kade sto pisuvaat kolku Ruski zrtvi imalo dosega.
Ne ti posociv jas od kade informacii da crpis, ama samo toa sto nekoj ti limitira odredeni kanali i bira sto da ti se servira kazuva mnogu. Cist primer ti e prikaznata za tn snake island vo Ukraina demek site 80+ ukr vojnici bile ubieni od Rusite prenesoa del od mediumite pr lazni vesti na kraj ispadnaa site zdravi zivi.

A kakva sloboda na govor ima govori i blokiranjeto na Tramp vo Us, zamisli pretsedatel blokiraat ako im tekne a ne pak obicni lugje ke im dale sloboda na govor
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.195
Поени од реакции
81.291
Ти лично уште можеш да држиш страна. Утре ако има општа мобилизација... мене ме нема :) Додуше верувам дека ќе ги нема и оние што се праат силни али ајде...
rofl
после односот на државата кон бранителите
општа мобилизација би била поголем дебакл од пописот
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Да беше така лесно досега ќе ја збришеа ;)
Колку е подолг дострелот, толку повеќе време за спротивната страна да ја фати на антиракетен систем, друго е кога ти си на меѓа и за 3-4 минути би паднала во Москва, многу е помало времето за реакција, а со тоа и поголема шансата за успех.
Nikade ne rekov deka e taka lesno. Poentata bese deka zakanata za napad moze da ja ima i bez da bidat na granica. Interkontinentalen proektil bese samo eden primer deka ne mora da si blizu za napad. Putin sekoja godina se zakanuva za prosiruvanjeto na NATO. Pred nekolku godini se zakanuvase na Polska i Romanija. Bas zatoa rekov deka i posle Ukraina, pak ke bide na granica so NATO.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.570
Поени од реакции
13.918
Режимот на Зеленски не ги информирал луѓето што живеат во близина на ТВ кулата и покрај тоа што беше најавено од Русите неколку часа порано. Само за да може да покаже тела на цивили на пропагандистичките медиуми, ова е воено злосторство.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.955
Поени од реакции
35.880
Nikade ne rekov deka e taka lesno. Poentata bese deka zakanata za napad moze da ja ima i bez da bidat na granica. Interkontinentalen proektil bese samo eden primer deka ne mora da si blizu za napad. Putin sekoja godina se zakanuva za prosiruvanjeto na NATO. Pred nekolku godini se zakanuvase na Polska i Romanija. Bas zatoa rekov deka i posle Ukraina, pak ke bide na granica so NATO.
Едно е можност за напад, а друго е некој да може да те окупира додека трепнеш.
Направиле грешка кај Полска и Романија, затоа еве ги се корегираа кај Украина.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
Хммммм, најверојатно, но сепак ...

Гледаш каква заушка добија косовариве оти Курти одбил гасовод? И уште една интересна работа, еден албански политичар од Косово, пред неколку дена се чудеше како е можно да има Албанци од Македонија и Косово кои со симпатии гледаат на Путин :pos:

Македонците во голем дел го поддржуваат Путин.
Про Путин се исламистите хомофоби, за тоа делат исти ставови со Путин.
Пс и да, и антизападството
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.639
Јас лично сметам дека Русија никогаш не застанала во одбрана на православието и дека ич не и е гајле за словенските народи.

Неможам да ја подржан нацијата која беше прва за наша поделба, нацијата кој отворено ја подржуваше Сан Стефанска Бугаријаи уште ја подржува. Нацијата која во секоја можна прилика не ништи. Али тоа е мое мислење :)
друже Русија не е можно да не ја подржува Сан Стефанска Бугарија кога буквално самата Русија ја има и создадено Бугарија, интерес на Русија е да постои Бугарија и да биде поголема, ние сме мал народ и не сме од значење а и поприлично не сме национално свесни и сме лесен плен на манипулации(не дека бугарите се нешто посебно ама низ годините имаат пуштено корења)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Про Путин се исламистите хомофоби, за тоа делат исти ставови со Путин.
Пс и да, и антизападството
Не баш, тие ратуваа во Сирија против Путин и прееја тенкју јуесеј
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.098
Поени од реакции
37.026
Режимот на Зеленски не ги информирал луѓето што живеат во близина на ТВ кулата и покрај тоа што беше најавено од Русите неколку часа порано. Само за да може да покаже тела на цивили на пропагандистичките медиуми, ова е воено злосторство.
Се повеќе и повеќе сакам да го видам копиљот мртов, и тоа јавно да го влечат како Гадафи.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Зеленски почна да убива свое население уште кога испровоцира конфликт.
Го заболе свирката него за народот, има накалапено пари за ова што го прави, исто како нашиот зелкар што испродаде се што можеше по експресен пат.
Ако навистина го интересираше народот ќе си останеа воено независни, или во добри односи со Русија, а економијата можеше да си ја насочува кон сите. Огромна држава се, со супер работоспособно население, со страшно многу природни ресурси, и глупите немаат леб да јадат.
Има една разлика со нашиот зелкар, тоа што го прави Зеленски го подржува грото од украинците.
Можеш да кажеш дека не е прагматичен, не е визонер и одиде контра жебита на народот. Ама тоа е нивен избор пред се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom