Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
1 март 2022
Мислења
111
Поени од реакции
313
Ako dobro posmatrate kje vidite Putin ne saka vojna, toj saka da go ostaat na raat, Rusite ne pravat tuku taka vojna bez pricina. Ako mu bese nemu celta da go ubie narodot mozese toa lesno da go napravi, se gleda deka se pazi da ne se ubivaat civili bezpotrebno. Celta e da se zaplasi ova Ukraina i zapadot vise da ne se pika vo Ukraina i vo sferata na Rusija. Za zal pokraj suroto gori i surovoto, isto kako kaj nas za odlukite na eden del od narodot site kje stradaat. Ama se znae primarna cel se vladata koja go sska narodot da se brani, tie od bataljonot azov i sekako armijata, a ne civili.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Зезнато ќе биди ако ја примат во ЕУ Украина (не вервам, мислам е блеф само за нуклеарките на Путин).

Не само поради војната туку колку ќе изгуби на влијание кое и така е слабо. Каков само сигнал праќа до Турција, па и до нас?

Ако успеј УСА да го истурка и ова, буквално во секој сегмент ќе ја дестабилизира ЕУ. Ќе излезат на виделина сите двојни стандарди.

А лесно можи и да пукни на Балканот…
Нема да ја примат тек така лесно... немој да мислиш дека еу незнаат кого примаат. Знаат какви срања и нацисти имаат и они таму...

Извор

П.с податокот е точен само не е кажано во колку саат ке го остварат ова.... мислам дека ноќеска или утре сабајле ке им виде пресуден на украинците. Ситно им се брои
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.273
Поени од реакции
16.744
А не мислиш дека у 21 век дека секоја држава и народ имаат право сами власт да си одберат без мешање, без пучови?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Тоа и го велам :toe:
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.414
Поени од реакции
29.657
Screenshot_20220301-150149_Google.jpg

Дали ќе има...China enters the game
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Како ќе одбереш од тука :D Одбрано е веќе
Ти лично уште можеш да држиш страна. Утре ако има општа мобилизација... мене ме нема :) Додуше верувам дека ќе ги нема и оние што се праат силни али ајде...
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.273
Поени од реакции
16.744
Нема да ја примат тек така лесно... немој да мислиш дека еу незнаат кого примаат. Знаат какви срања и нацисти имаат и они таму...

Извор

П.с податокот е точен само не е кажано во колку саат ке го остварат ова.... мислам дека ноќеска или утре сабајле ке им виде пресуден на украинците. Ситно им се брои
Абе јасно ми е, тие нејќат да примаат 2м со просечна плата 200еу и покрај сите срања и отстапки од нас а не пак 40 мил.

Знам дека е блеф и боцкања на Украина ама ипак шта би кад би е муабетов. Многу зависи до каде ќе одат со блефот:)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Како ќе одбереш од тука :D Одбрано е веќе
Хммммм, најверојатно, но сепак ...

Гледаш каква заушка добија косовариве оти Курти одбил гасовод? И уште една интересна работа, еден албански политичар од Косово, пред неколку дена се чудеше како е можно да има Албанци од Македонија и Косово кои со симпатии гледаат на Путин :pos:

Македонците во голем дел го поддржуваат Путин.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.095
Поени од реакции
4.283
Тоа нацисти, фашисти, православни праведници, се е тоа кур се тресе во ладна вода. На почетокот на 21 век не постојат идеологии, постои само гол интерес.
Погрешен ти е заклучоков, но тоа е за друг муабет...
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Дали ќе има...China enters the game
Ова со Украина е само увертира за вистинскиот циркус кој ќе настане кога Кина ќе почне да си го бара она што мисли дека е нејзино. Тогаш ќе настане вистинската калакурница, па не би се изненадил еден ден да ги видам Русија и САД на иста страна против Кина. Ќе биде малку комично кога CNN ќе почне да го величи ликот и делото на Путин во една таква ситуација.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Македонците во голем дел го поддржуваат Путин.
Не голем, огромен дел. Само партиските ботови (и од двете партии) сеуште мантраат против, најверојатно од што мораат.
Да ми кажуваше некој за ова пред 20тина години ќе го исмеев у лице.
Автоматски споено мислење:

Ова со Украина е само увертира за вистинскиот циркус кој ќе настане кога Кина ќе почне да си го бара она што мисли дека е нејзино. Тогаш ќе настане вистинската калакурница, па не би се изнеадил еден ден да ги видам Русија и САД на иста страна против Кина. Ќе биде малку комично кога CNN ќе почне да го величи ликот и делото на Путин во една таква ситуација.
Воената технологија на Кина е тесно врзана со и бајаги зависна од Русија. Кина не може да си дозволи да биде против Русија, ниту пак може самата по себе да е воен пандан на САД.

Но за Тајван, ништо чудно. Ако Русите се спремале за ова со години, можеби и Кинезите биле дел од планот.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
111
Поени од реакции
313
Хммммм, најверојатно, но сепак ...

Гледаш каква заушка добија косовариве оти Курти одбил гасовод? И уште една интересна работа, еден албански политичар од Косово, пред неколку дена се чудеше како е можно да има Албанци од Македонија и Косово кои со симпатии гледаат на Путин :pos:

Македонците во голем дел го поддржуваат Путин.
Vo golem del da, ako razgovaras privatno vaka. Ama po socijalni mrezi se dobiva vpecatok deka se podeleni, dali gi cenzuriraat ili se samo-cenzuriraat zatoa sto odma ce bidat "obelezani" od "progresivnoto" gragjanstvo, ce pocne i ovde da se povikuva ako ne go osudis javno da te izbrkaat od rabota ko sto pocnale po Evropa.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Не голем, огромен дел. Само партиските ботови (и од двете партии) сеуште мантраат против.
Да ми кажуваше некој за ова пред 20тина години ќе го исмеев у лице.
Не е баш толку огромен дел. Постарите лица, да речеме +40 се сите на страна на Русија, затоа што се така научени, помладите не баш.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.405
Поени од реакции
36.339
Добро ај пак ќе те прашам, после Сирија и Грузија, дали мислиш дека е можно ова ?
Ова е неспоредливо поголема операција од тоа што било во Сирија и Грузија. Зошто им се случува ова не знам, ама ептен лошо изгледа.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.095
Поени од реакции
4.283
Како што покажуваат голем број на показатели, интервенцијава е спремана со години. Најверојатно се земале искуствата од поранешните конфликти, и се проучувале конфликти попут оној во Нагорно Карабах. Со оглед на хируршките успеси на Руската армија последните 14 години и со оглед на напредувањето на Руската армија во Украина, кое несомнено е досега невидено во модерната воена историја, не можам да поверувам дека направиле превид и дека изгубиле толку техника бесцелно и заради лоши пресметки. И пак ќе повторам ако се сликите на напуштени возила вистинити, тоа може да е само дел од стратегијата во првите денови од војната. За тоа дали сум во право или не, ќе дознаеме доста брзо.
Да, има нелогичности во руските загуби:
- уништени воени колони само од дрон/ови?
- Русите не успеале да следат и/или унишат дронови?
- напуштени возила надвор од населени места?
- пратени (неспецијални) единици на непознат терен?
- заробени еден или пар руски војници, колку за прикажување на украински успех на соц.мрежи?
- соборени авиони и хеликоптери управувани од необучени пилоти?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom