Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Сега следно очекувам Боко Харам да го осуди нападот врз Украина и да се приклучи кон Азов Батаљонот.
Автоматски споено мислење:

Најинтересно од све е што, прво Бугарија, па Словачка, па сега и Полска посебно ги демантираа вестите дека праќаат Авиони.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Ruskata vojska so kilometarska kolona se dvizi kon Kiev ama tebe griza ti e deka i dali Zelenski ke pocne da ubiva svoe naselenie. Kako ti dojda taa zaduma stvarno e edna golema enigma.
Zelenski e problemot.

Ruskata vojska nisto nema da ja spreci.

Zelenski ili moze da kapitulira, ili da se spakuva i ostavi nekoj drug da kapitulira ili da umre. Drugo resenie nema.

Ocigledno zapadot ne e spremen da se zakani so nuklearki ili da prati vojska taka da najbolje neka prestane da doliva benzin vo oginot i neka im ja kazat vistinata na ukraincite deka se so niv online do posleden ukrainec. Sve drugo e licemerie.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.955
Поени од реакции
35.880
Citajki ja temava, se gleda koj ne se bunel koa ni menjaa ime i ni ebavaa se zivo doma. Pa uste i pametni se praeme i solime pamet na drugi kako da pravat, kao neposlusni bile de. Nie posho epten poslusni ni sne u EU ni pa sne Makedonija.

Muabetot sto Putin go vrti a ti go podrzuvas nema nikakva vrska. Kako bi bila zakana za nejzinata bezbednost? I posle okupiranje na Ukraina bi bile na granica so NATO? I sho prajme posle, ke produzime natamu?

Daj razmisli malku. U denesno vreme imas interkontinetalni proektili koj od atalantic direktno u Moskva moze da padnat.
Да беше така лесно досега ќе ја збришеа ;)
Колку е подолг дострелот, толку повеќе време за спротивната страна да ја фати на антиракетен систем, друго е кога ти си на меѓа и за 3-4 минути би паднала во Москва, многу е помало времето за реакција, а со тоа и поголема шансата за успех.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Член од
1 март 2022
Мислења
111
Поени од реакции
313
1646151477413.png

haha mislat deka stvarno mozat da go ponizat, posebno po voen pat Putin. Zakanata od nuklearki e dvostrana. Putin im vika
1 . Ne se mesajte vo konfliktov, posledno predupreduvanje
2. Ako se vmesate nemoj imam aduti kako da se spravam so toa soglasnost ruskata doktrina "udri prv"

Ne e samo blef zakanata od Putin. Pri obid na vmesuvanje od NATO siguren sum deka nema da stoi so skrsteni race i da ostane na konvencionalna vojna.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.195
Поени од реакции
81.291
Ти не знам каква трава пушиш ако стварно го веруваш ова. Целиот свет се обедини против Русија, нема шанса Русија да постигне нешто како изолирана земја. Дури и пред ова полупропадната беше.
Русија ова го планираше и спремаше, али не рачунаше на санкции. Сега ќе видат они убаво.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.955
Поени од реакции
35.880
Ruskata vojska so kilometarska kolona se dvizi kon Kiev ama tebe griza ti e deka i dali Zelenski ke pocne da ubiva svoe naselenie. Kako ti dojda taa zaduma stvarno e edna golema enigma.
Зеленски почна да убива свое население уште кога испровоцира конфликт.
Го заболе свирката него за народот, има накалапено пари за ова што го прави, исто како нашиот зелкар што испродаде се што можеше по експресен пат.
Ако навистина го интересираше народот ќе си останеа воено независни, или во добри односи со Русија, а економијата можеше да си ја насочува кон сите. Огромна држава се, со супер работоспособно население, со страшно многу природни ресурси, и глупите немаат леб да јадат.
 

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.468
Поени од реакции
3.200
Јас бев тотално неутрален, најбитното беше и сеуште е да нема војна да не гинат и страдаат невини луѓе.
Моментот што ме напизди и збесна беше избликот на неверојатно лицемерие од страна на про-западните земји кое без трошка срам од ден на ден е се поголемо.
Па поимот лицемерие они го измислиле/практикувале..сигурно не цар Душан или недај боже Његош...:coffee:
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.337
Поени од реакции
6.886
Ruskata vojska so kilometarska kolona se dvizi kon Kiev ama tebe griza ti e deka i dali Zelenski ke pocne da ubiva svoe naselenie. Kako ti dojda taa zaduma stvarno e edna golema enigma.
Игорче заобиколи ме. Очигледно си слепец кој не сака да види некои преочигледни работи. На пример поставување воена логистига помеѓу школи, згради. Војска која ги користи истите тие згради како позиции, а со тоа населението ко жив штит. Делење на оружје на цивили кои 3 дека се убиваат меѓу себе по улици. Не реков сигурно ќе се деси такво нешто, туку дека не би ме чудело. Моментално е во безизлезна ситуација, а лажните информации кои ги трупаше, сигурно влијаеа и на населението, кое голем дел ќе остане во Киев по негова вина. Во таква ситуација, нема да биде ни прв ни последен кој се свртел против своите, обидувајки се да претстави друго нешто. Не реков дека сигурно ќе се деси, туку дека не би ме чудело.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Според американски извори, русиве внесле во Украина 80% од војската што ја билдаа. Најголем број од војниците не се професионална војска туку редовна армија.

Исто така според нив, суште имаат проблем со логистика и некој единици се останати без храна и гориво.

И последно нема да има авиони за Украина, колку ретардиран план беше тоа неверојатно, со оглед дека нема исправни аеродроми во Украина, но и тие авиони што ќе ги испратат ќе бидат уништени уште првиот ден.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.535
Поени од реакции
28.955
И btw, Јапонија исто беше империјалистичка сила со огромни амбиции, додека не им лупнаа 2 нуклеарки...
Japonija pred vtora svetska vojna bea teska mizerija, bez infrastruktura i bez nikakva industrija.
Po 2ra svetska vojna se tehnoloski gigant.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
111
Поени од реакции
313
Citav negde toa bilo del od sovjetskata retorika i vsusnost nisto ne znacelo. Ne deka nuklearniot arsenal i pred toa ne bil spreman kako i Amerikanskiot. Ama da, dobra vest bese za naslovnite strani.
Neka gi testiraat pa ke vidat dali nisto ne znacelo. Nekako ja snema cinicnata nasmevka od Stoltenberng koga doagjase ovde i ne maftase za Nato. Samo za toa bi mu izrazil blagodarnost na Putin.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom