Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.485
Поени од реакции
2.545
Епа тука е работава кој попрво ќе попушти и ќе тропне на врата кај другиот да се преговара и да се најде решение за кризава. Мене Русиве со Путин ми изгледаат доста одлучни, а нивниот народ е научен на поскромен живот во споредба со Европјаните кој ќе имаат сега скапи инпути како гас, нафта, пченица итн. Русија од друга страна има ефтин гас/нафта, имаат индустрија своја, има пазари кон Азија пред се Кина тука а и предходниве санкции одлично ги искористија за да го покренат сопственото производство на храна сега со Крим и тоа Црноморско крајбрежје плус житници уште толку ќе инвестираат на таа карта.
Под ова научен мислиш приморан така?
Знаеш какви се исходите во Европа ако има поскапувања, имаш масовни протести како жолтите елеци во Франција. Во Русија такво нешто ни има ни пак ќе има дур е царот руски жив, бидејќи јасно е многу таму како се справува со протести што му претат на царот.
Никој ама баш никој ( посебно од помладата популација ) не би сакал да живее во Русија.

Кога зборувате за Русија ми се чини станува збор за Кинеска економија каде што цел Западен свет зависи од неа, Русија е многу далеку од Кина и нејзината економија. Руската економија е нешто налик на Саудиска Арабија, т.н petrol state, затоа и системите им се небаре слични. Разликата помеѓу нив две е во тоа што Принцот на СА веќе знае колку е сатот за нафтата, дека веќе станува обсолит ресурс кој во блиска иднина се помалку ќе се користи. Затоа Западниот свет, Кина и Индија пробуваат се понезависни да бидат од нафта што ќе биде и реалност во иднина, посебно за Кина.

Русија е далеку од економска сила па како што кажувате дека Западниот свет зависел од нив. Може да продолжат да живеат во 20ти век бидејќи и таму припаѓаат, да си се курчат со војската и нуклеарките пошто после ова само тоа им остана.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.336
Поени од реакции
6.884
И уште една меѓусебна престрелка меѓу Украинците:
Вакви ситуации ќе има се повеќе. Како ќе се приближува руската војска, поготово во Киев, секој на секого ќе пука. Ама еден лик тука ми рече сум тресел глупости кога пишав дека најлоша одлука е да им се даде оружје на цивилите. Ова е само логична последица кога стравот надвладува со луѓето, а тие не се обучувани за вакви ситуации. Кога стравот ќе надвладее, разумот се губи.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.288
Поени од реакции
1.786
Зеленски парче ги прави руските фашисти, таков компетентен, силен претседател како него немало.

Русиве, чеченциве го гледаат и умираат од смеење по улиците.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Abe brat ne zaebavaj off topic sme, na Grcite na primer i Anglichani i Francuzi gi oslobodile so Rusite i demek sega i niv treba da im blagodarime. Rusija nikad na Makedonija ne i pomagala za razlika od Ukraina( vo vojnata so UCK). Lichno mislenje mi e deka trebashe Donbas da stignat i da ne se zamaraat vishe, sekako so toa Ukraina nikade nemashe da vleze. Ruskovo URA so rezervi( po shto mislam deka pak ne odat na max), oti ako odea kje beshe odamna zavrseno ova, na nikomu ne mu odi vo prilog ( osven USA mozebi). Tie sega site duri i tie shto si teraa nekoe nivno deluvanje Ungarija, Turcija gi dobija na nivna strana. Kje vidime kako kje zavrshi na kraj, ama se nadevam da e brzo.., A posledno off topic dali nekogash si se prashal ako tolku im bilo teshko na Balkancive 5-veka tursko ropstvo, kako si sedele bash taka i si go prchele 500 godini, so retki iskluchoci…
Јас мислам почетно сакаа да останат на Донбас ама беше напаѓан тој реон па се решија да ја демилитаризираат Украина.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Под ова научен мислиш приморан така?
Знаеш какви се исходите во Европа ако има поскапувања, имаш масовни протести како жолтите елеци во Франција. Во Русија такво нешто ни има ни пак ќе има дур е царот руски жив, бидејќи јасно е многу таму како се справува со протести што му претат на царот.

Кога зборувате за Русија ми се чини станува збор за Кинеска економија каде што цел Западен свет зависи од неа, Русија е многу далеку од Кина и нејзината економија. Руската економија е нешто налик на Саудиска Арабија, т.н petrol state, затоа и системите им се небаре слични. Разликата помеѓу нив две е во тоа што Принцот на СА веќе знае колку е сатот за нафтата, дека веќе станува обсолит ресурс кој во блиска иднина се помалку ќе се користи. Затоа Западниот свет, Кина и Индија пробуваат се понезависни да бидат од нафта што ќе биде и реалност во иднина, посебно за Кина.

Русија е далеку од економска сила па како што кажувате дека Западниот свет зависел од нив. Може да продолжат да живеат во 20ти век бидејќи и таму припаѓаат, да си се курчат со војската и нуклеарките пошто после ова само тоа им остана.
Кога северџан зборува за бедната и заостаната Русија :facepalm:
Ми се врти памет и нозе ми се отсекуваат од "моралната" висина на аргументов.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
Da ja sporedis ovaa Ukraina so taa koja ni pomogna so oruzje e isto kako random Poljak da ja sporedi ovaa Germanija so taa na Hitler , ali sto da reci drugo severdjan ko tebe. I tamu i tuka ve dovleckaa na vlast onie na koi sega bezrezervo im se klanjate. Severdjani kurtonski, ete toa ste i vie i tie. Isti kurac, drugo pakovanje.
Реално Украинци беа не беа марсовци ниту пак руси.Се знае дека без амин од тогашен путин немало да пројде оружјето, кој патем тој што го дава е човек на путин. По твојава логика македонците што спасуваа американци во авганистан немаат врска со денешниве македонци кој го даваат полигонот криволак на американци. Хмм..
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
468
Јас мислам почетно сакаа да останат на Донбас ама беше напаѓан тој реон па се решија да ја демилитаризираат Украина.
Ko shto chitam info i tie samite ne se onaka krvnichko
nastroeni kon Ukraincive, shto e normalno ova ne pamtam nekad vo ponova istorija da se desilo ( osven JU vojnite), ima i drugi takvi mesta po svetov shto se zakarani pa ne se spukuvaat Severna i Juzna Koreja, Indija i Pakistan. Aj da popushti i onoj Zelenski i da zavrshi se u kurac, stvarno e bezvezna situacijava…
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.870
Реално Украинци беа не беа марсовци ниту пак руси.Се знае дека без амин од тогашен путин немало да пројде оружјето, кој патем тој што го дава е човек на путин. По твојава логика македонците што спасуваа американци во авганистан немаат врска со денешниве македонци кој го даваат полигонот криволак на американци. Хмм..
Aj sredi si gi mislite
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.485
Поени од реакции
2.545
Кога северџан зборува за бедната и заостаната Русија :facepalm:
Ми се врти памет и нозе ми се отсекуваат од "моралната" висина на аргументов.
Можеш да си се преселиш во Русија ако имаат толку јак стандард, ама секако дека никој ни пошол ни пак ќе замине да се пресели да живее во Русија, дури и бачињата тука пишуваат од западните држави (y)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Русија им даде рок на украинските власти до 15 часот по локално време да одлучат дали ќе се сретнат со руската делегација на разговорите во белорускиот град Хомел.
Шефот на руската делегација и помошник на претседателот Владимир Путин, Владимир Медински, за државната новинска агенција РИА изјави дека ќе остане до закажаното време и ќе чека одговор.
Веднаш штом ќе ја добиеме оваа потврда, веднаш ќе почнеме да се среќаваме со нашите колеги во преговорите“, рече Медински.
Сепак, украинскиот претседател Владимир Зеленски рече дека ќе биде подготвен да разговара со Русија, но го отфрли нивниот предлог средбата да се одржи во Белорусија.
Извор


Агресоров ко шо го претставуваат им дава втора можда и трета шанса... се надевам дрка украина довто ке размисли и ке ја прифати понудата. Бо спротивно си пукаат во колено и само ги лутат уште повеќе русиве
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
Izleze video od turski dron kako ja unistuva kolonata pred Kharkow. Se zborese mn na temata so Ermenija deka dronovive ne bile efikasni protiv jaka armija, ama izglea i rusite nemaat odgovor.
Пак за дроновие, може да е Бајрактар само ако на снимката е погодена некоја муниција/ракети, онака нема шанси олкава ексползија.
Еве од википедија
https://en.wikipedia.org/wiki/Baykar_Bayraktar_TB2
Hardpoints: 4 hardpoints for laser guided smart munition, with provisions to carry combinations of
има разни типови на рекети/бомби
оваа на пример https://en.wikipedia.org/wiki/UMTAS е само 37,5кг, а неговие каракерисики
  • Max. take-off mass: 650 kg (1,430 lb)
  • Payload: 150 kg (330 lb)
Само за споредба СУ-35 носи 8000кг бонби.

Украинцие имале некаков договор со турцие да не смеат да објавуваа снимки од дроновие, па можеби е снимка од некој друг дрон, а ексползијата е предизвикана од некое помоќно оружје.

Исто имаше и друго видео од земја на кое се покажуваше уништена техника, за која авторот велеше дека е од ТБ2, шо е невозможно да има олку ракети, освен ако не била цела екскадрила ТБ2.

Значи ефекот на ТБ2 е никаков од тоа шо сега за сега знаеме, освен последното видео кое што можеби е и точно.

Полека полека вториот најголем град паѓа.
Последние информации се дека ги потиснале на некој места, ама борбите подолжуваат, оваа од украински извори, од руские нормално дека нема нишо, само потоа ги гледаш влегле во некое село на 50 километри од тамиу каде украинците расурале.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300

Фирма за брзи кредити(легална лихва) најчесто користени од нато граѓани, аспиранти за ЕУ....
Да скрпат до 1ви во месецот за леб.
Донира 100к€ на бандеристите!
Па уште и говор за демократија и слободно општество... па,па,па...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom