Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
D

Deleted member 53418

Гостин
Секој си има своја страна на конфликтот но едно е јасно. Економски и добробит на живот со систем како во Русија нема. Кој сака нека ме убедува како е што нема да има толку многу Руска дијаспора и Украинска во една УСА. Во Чикаго близу мене има цела населба наречена Ukrainian village каде преку 100к Украинци има. И Украинците не се глупи одат патуваат во Еу гледаат како се живее и сакат во Еу што е нормално истово и Русите како мислење го имаат за Еу и цел запад. Во Русија се просперира добро ако си со партија исти к како кај нас а тоа што збориме ит сениори мениори се тип на луѓе кои ги заболе к за Економија на ниво на држава бидејќи им одговара да живеат со Германска плата во Белорусија ако нешто не им чини пакува куфер за 24 сааата се преселува во Холандија.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.184
Поени од реакции
81.271
Во балкан е Македонија друже, не знам како не ви е јасно ова дека Македонија ја држи САД како држава.
САД направи денес Македонците да бидат граѓани од втор ред тука.
Секако, со помош на македонските политичари.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.212
Поени од реакции
16.710
Неверојатно како придонесуваш сати и сати content на форумот во кој го билдаш твојот имиџ како ултра-модерен, I'm not like the other shqiptars албанец, за на крајот со една изјава да се усереш и да го покажеш вистинското лице.
Shqiptars gonna shqiptar I guess...
Едит: Фала ти Кајгана форум аутокорект, што шиппптар го замена со албанец. You really saved my ass. :pos: :pos:
Зошто бе така, па во право е. Со ваков народ и политичари, очигледно е дека е волја на САД да постои државава, сега за сега.
 
Последно уредено:

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Интересното е тоа што насловов на темава е секогаш валиден, пошто постојано има некаква пресвртница во Украина.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.445
Поени од реакции
40.306
Да ги стегнат у обрач сега и нема каде да бегаат. Имаше слики од руски тенкови и до Полтава што имаат стигнато но останати без гориво.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.215
Поени од реакции
25.966
Цело време пуштаат видеа и слики од уништена руска опрема и заробени руски војници, а русиве веќе стигнати на еден саат до Одеса, скоро до Запорожје и утре ќе дојдат од источната страна на Киев.
Премногу енергија инвестираат во пропаганда. Не сфаќам што корист од тоа.
Да ги стегнат у обрач сега и нема каде да бегаат. Имаше слики од руски тенкови и до Полтава што имаат стигнато но останати без гориво.
Се надевам дека нема да ги затворат во обрач овие Азовскиве единици. Ако го направат тоа, ќе биде затоа што сакаат да ги исчистат до последен.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Цело време пуштаат видеа и слики од уништена руска опрема и заробени руски војници, а русиве веќе стигнати на еден саат до Одеса, скоро до Запорожје и утре ќе дојдат од источната страна на Киев.
Цели осум години Украина масовно се вооружува и од страна на Америка, но и од другите НАТО држави, не за џабе рече Путин дека соседна Украина мора во целост да се демилитаризира, а токму он и неговата армија ќе го направат тоа. Да, на јутјуб врие од видеа каде пишува дека таа воена техника, тие огромни колони на јагленосани камиони, транспортери и тенкови се на Руската армија. Епа убаво Америте, Британците и другите НАТО сили им подарија поклон на Украинците тони и тони разно-разни ракети, проектили таму стингери, мингери, јавелини да се бранат од Русите, ама затоа Украина ојде во историјата !
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Ај некој нека ме апдејтира што се случи од сабајле?!
Падна ли Москва конечно(?)
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Единствени причини што сеуште трае операцијата е наивноста на Путин, кој вториот ден западњациве го направија кловн. 3 пати го влечеа за нос демек преговори, он ја заустави акцијата што донесе до две последици: по совет на амерички и британски инструктори (проучувајќи го дотогашниот пристап на операцијата од страна на РФ) заклучуваат дека слабата точка на Путин е масивно инсистирање на 0 цивилни жртви/објекти, поради што веднаш даваат наредба да се премести воена опрема во цивилни објекти како и тогаш ја носат одлуката за вооружување на цивилното население; 2ро, поради застојот на офанзивата, украинските сили успеваат да се регрупираат и репозиционираат со што доаѓаат од позади на опашката на руските колони кои не само што трпат загуби туку и остануваат отсечени од логистичка поддршка од позади (нафта, муниција, храна итн.).

Другата причина е тесно поврзана со првата, во оние места и поголеми градови каде знаат дека има цивилно население кое нацистите го користат како жив штит, само ги опколува, не навлага јуришно.

Трето, во меѓувреме на сето ова, неутрализирањето на воените цели си е постојано во тек (веќе над 1000), а успат на се, деморализацијата на украинската армија е се поголема и се предаваат.

За крај, најсилен отпор се очекува кај наци-бригадите на југот (одеса, мариопол итн), јер тие се ветерани и силно мотивирани за одбрана јер се главна цел. Затоа користат жив штит од цивили и тука ќе биде мн деликатно за Путин.
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
468
Јасно ми е за Санстефанска, меѓутоа не може да се тргне фактот дека уште ќе бевме Отомани да не беа Русиве.
Abe brat ne zaebavaj off topic sme, na Grcite na primer i Anglichani i Francuzi gi oslobodile so Rusite i demek sega i niv treba da im blagodarime. Rusija nikad na Makedonija ne i pomagala za razlika od Ukraina( vo vojnata so UCK). Lichno mislenje mi e deka trebashe Donbas da stignat i da ne se zamaraat vishe, sekako so toa Ukraina nikade nemashe da vleze. Ruskovo URA so rezervi( po shto mislam deka pak ne odat na max), oti ako odea kje beshe odamna zavrseno ova, na nikomu ne mu odi vo prilog ( osven USA mozebi). Tie sega site duri i tie shto si teraa nekoe nivno deluvanje Ungarija, Turcija gi dobija na nivna strana. Kje vidime kako kje zavrshi na kraj, ama se nadevam da e brzo.., A posledno off topic dali nekogash si se prashal ako tolku im bilo teshko na Balkancive 5-veka tursko ropstvo, kako si sedele bash taka i si go prchele 500 godini, so retki iskluchoci…
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.870
Украина беше единствената земја што ја поддржа Македонија во 2001 а нашите народи се во слична положба (бугарија) така што нема никаков здрав разум во поддржување на Путинската багра олигархи кои ѝ еб*а матер на сопствената држава.
Da ja sporedis ovaa Ukraina so taa koja ni pomogna so oruzje e isto kako random Poljak da ja sporedi ovaa Germanija so taa na Hitler , ali sto da reci drugo severdjan ko tebe. I tamu i tuka ve dovleckaa na vlast onie na koi sega bezrezervo im se klanjate. Severdjani kurtonski, ete toa ste i vie i tie. Isti kurac, drugo pakovanje.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.743
Поени од реакции
21.773
Да ги стегнат у обрач сега и нема каде да бегаат. Имаше слики од руски тенкови и до Полтава што имаат стигнато но останати без гориво.
Колку што знам тоа е советска доктрина, единицата напредува додека снема гориво, потоа држат позиција, друга единица ги поминува и тера понатаму а они чекаат да стигне логистиката (камиони со гориво, храна итн) до нив. Потоа они пак напредуваат и се разминуваат со таа единица која претходно ги престигнала а сега они се без гориво и чекаат и така во круг.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom