Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    671
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Москва не го тераше Јанук ништо, за разлика од Брисел. Сето тоа што се случи е акција-реакција. Да немаше пуч немаше да има ниту Крим ниту Донбас.
Само да ја цитирам оваа глупост за случајно да не ја промениш. Чисто за архива :)[DOUBLEPOST=1446922989][/DOUBLEPOST]
Твое право е да го етикетираш Владимир Путин како ти сакаш.

Јас само ти потенцирав во случајот со почитувањето на волјата на народот да не заборавиш да го додадеш и Барак Хусеин Обама во ист кош со Путин.
За волјата на народот во САД и Русија нема потреба од дискусија, а и друга тема е.
За мене Обама и Путин се во ист кош затоа што се лицемерни политичари.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.309
Поени од реакции
19.663
Само да ја цитирам оваа глупост за случајно да не ја промениш. Чисто за архива :)
Ad Hominem? Малку прерано али нема врска. Вака ќе завршеше "дебатава" кога-тогаш.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Ad Hominem? Малку прерано али нема врска. Вака ќе завршеше "дебатава" кога-тогаш.
Па нема што да се кажи, што не е кажано во врска со тоа на овие 500 и кусур страни.
Те цитирав само за да остани како архива, да не ти дојди умот што напиша, па да го преформулираш тоа што ја потврдува мојата теорија за Путин како Дон Корлеоне и понуда која не може да се одбие.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.309
Поени од реакции
19.663
Па нема што да се кажи, што не е кажано во врска со тоа на овие 500 и кусур страни.
Те цитирав само за да остани како архива, да не ти дојди умот што напиша, па да го преформулираш.
Од една страна не даваш никакви контра-тези а од друга страна навредуваш... Како што кажав, прашање на време беше кога ќе се спуштиш на детско ниво.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Од една страна не даваш никакви контра-тези а од друга страна навредуваш... Како што кажав, прашање на време беше кога ќе се спуштиш на детско ниво.
Еве ги сите одговори:
Москва не го тераше Јанук ништо, за разлика од Брисел. Сето тоа што се случи е акција-реакција. Да немаше пуч немаше да има ниту Крим ниту Донбас.
Што не е јасно во врска со тоа што Путин има даде понуда која не можат да ја одбијаат?
Што ќе ти направи мафијаш кога ќе му одбиеш таква понуда?
Ќе те убие, а во случајот со Путин ја растури државата...
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.309
Поени од реакции
19.663
Еве ги сите одговори:


Што не е јасно во врска со тоа што Путин има даде понуда која не можат да ја одбијаат?
Што ќе ти направи мафијаш кога ќе му одбиеш таква понуда?
Ќе те убие, а во случајот со Путин ја растури државата...
Фала Богу ќе ја прифатиш понудата кога е сто пати подобра од другата иако е понудена од пресветата ти ЕУ. Повторувам, да немаше пуч во Киев немаше ниту Крим да се случи ниту Донбас. Или ќе ми кажеш дека Мајдан беше мирна народна револуција која се залагаше и донесе демократија и слобода во Украина? Абе ајде ти се молам, лажи ги дома вака.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Фала Богу ќе ја прифатиш понудата кога е сто пати подобра од другата иако е понудена од пресветата ти ЕУ. Повторувам, да немаше пуч во Киев немаше ниту Крим да се случи ниту Донбас. Или ќе ми кажеш дека Мајдан беше мирна народна револуција која се залагаше и донесе демократија и слобода во Украина? Абе ајде ти се молам, лажи ги дома вака.
Па, да и јас глуп, нормално е промена на власт преку мајданот да биде доволна причина за да Русија и земи огромни територии на Украина.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.309
Поени од реакции
19.663
Па, да и јас глуп, нормално е промена на власт преку мајданот да биде доволна причина за да Русија и земи огромни територии на Украина.
Не е единствено до пучот туку и кој дојде и што се случуваше по пучот. Да не се укинуваше рускиот јазик, зборуваше отворено за убивање и етничко чистење на Русите и сите оние кои го зборуваат рускиот јазик и да новата власт не ги игнорираше источните области, немаше да дојде до никаква анексија ниту граѓанска војна.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Па, да и јас глуп, нормално е промена на власт преку мајданот да биде доволна причина за да Русија и земи огромни територии на Украина.
Koi toa teritorii Rusija zemala od Ukraina? Aha Krim....
I shto mislea NATO-vcite/EU? Ke napraime puch vo Ukraina, ke stavime "nashi" lugje i za nekoja godina ke ja shutnat ruskata baza od Krim i oooop ke si parkirame nashi brodovi, pa Rusija ke mozhe da se slika. Nice try shto velat ovde. Tie ili se epten glupavi(shto ne veruvam) ili se pravat mutavi.
Rusija so vekovi go drzhi Krim, tolku vojni za i okolu Krim, nebroeni generacii ginea za Krim, samo so Otomanskata Imperija kolku li vojni se vodea za Krim...Dojdoa Evreite komunisti i op, odluchija Krim ke pripadne na bratskata Ukraina.
A kako shto gledam bez Krim Zapadnive i ne ja miluvaat Ukraina mnogu...Ja bankrotiraa, pa toj Poroshenko karikatura, se sili premierot niven da ja tuzhi Rusija zoshto ne im dava poevtin gas:pos:
Obama e "eksepshnal" razbira se, Putin e "evil" neli taka?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Koi toa teritorii Rusija zemala od Ukraina? Aha Krim....
I shto mislea NATO-vcite/EU? Ke napraime puch vo Ukraina, ke stavime "nashi" lugje i za nekoja godina ke ja shutnat ruskata baza od Krim i oooop ke si parkirame nashi brodovi, pa Rusija ke mozhe da se slika. Nice try shto velat ovde. Tie ili se epten glupavi(shto ne veruvam) ili se pravat mutavi.
Rusija so vekovi go drzhi Krim, tolku vojni za i okolu Krim, nebroeni generacii ginea za Krim, samo so Otomanskata Imperija kolku li vojni se vodea za Krim...Dojdoa Evreite komunisti i op, odluchija Krim ke pripadne na bratskata Ukraina.
A kako shto gledam bez Krim Zapadnive i ne ja miluvaat Ukraina mnogu...Ja bankrotiraa, pa toj Poroshenko karikatura, se sili premierot niven da ja tuzhi Rusija zoshto ne im dava poevtin gas:pos:
Obama e "eksepshnal" razbira se, Putin e "evil" neli taka?
Да сето ова е точно и ова е правата вистина, не руски јазик, убивање на руси, малцински права дрн дрн. Тоа пробувам и да му кажам на @Gag Украина беше во заложништво на Русија, или сте со нас или нема да постоите како држава.
Знаеш понуда која не може да се одбие ;)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
Од една страна не даваш никакви контра-тези а од друга страна навредуваш... Како што кажав, прашање на време беше кога ќе се спуштиш на детско ниво.
Тоа е на жалост, порано или подоцна, дечкото (повторно) наместо факти за Украина почнува да прераскажува приказни од западните медуми. И јас поназад го прашав како тоа Јанукович е понедемократски избран од Обанана, или кога сме веќе таму, како Путин, или Асад, се недемократски избрани?
Знаете како се гласа во САД? Не е со ливчиња, туку се стиска дугме на панел, па после на некој компјутер излегува резултат. Како доларите што ги ствараат од воздух, така и гласовите ги „бројат“. ;)

Како се гласа во Украина? Имаше мал милион ЕУ посматрачи? Имаше, исто како и во Македонија, и во двата случаи изборите беа оценети како демократски и валидни. Но еве сега и нам (како и на Украина) ни ја сменија власта. Таа власт ако требаше (а требаше) да се менува требаше ние да ја смениме, не хиените од ЕУ да ја сменат и да постават некои што сега ќе бидат во заложништво. Истото (само многу покрваво) се случи и во Украина, каде исто им ја сменија владата на Јанукович, за да постават влада која сега е контролиран заложнички ентитет.

Македонија и Украина имаат многу заеднички работи. Но алас, малку од тоа се добри работи. :cautious:
Како и да е, сега многу подобро ги разбираме Украинците, и во каква каша се наоѓаат. Суверенитетот го изгубивме и ние, и тие, и двете држави се марионетски контролирани.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Украина ењ пред банкрот.
За жал.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Да сето ова е точно и ова е правата вистина, не руски јазик, убивање на руси, малцински права дрн дрн. Тоа пробувам и да му кажам на @Gag Украина беше во заложништво на Русија, или сте со нас или нема да постоите како држава.
Знаеш понуда која не може да се одбие ;)
Putin tolku veshto izigra , ja svrte rabotata taka shto puchot na Nuland i kolachite ili sendvichi, shto li bea, mu svrshija golema rabota. Rusija si go vrati Krim kade shto so pravo pripagja, bez ispukan kurshum i so site megjunarodni zakoni. Fenomenalna igra na poraneshniot KGB-ovec, primer za vo analite na svetskata diplomatija i geostraregija, idnite generacii da uchat kako se pravi toa.
Ukraina ne ja snajde ova derdzhe zatoa shto bila "vo zalozhnishtvo" na Rusija, tuku lazhniot sjaj na Zapadnata orospija "koja nas pred vlastitim ochima vara krade i napushta" shto bi rekol tandemot Dedikj-Sherbedzhija, ako si od postarat generacija ke ti tekne.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Putin tolku veshto izigra , ja svrte rabotata taka shto puchot na Nuland i kolachite ili sendvichi, shto li bea, mu svrshija golema rabota. Rusija si go vrati Krim kade shto so pravo pripagja, bez ispukan kurshum i so site megjunarodni zakoni. Fenomenalna igra na poraneshniot KGB-ovec, primer za vo analite na svetskata diplomatija i geostraregija, idnite generacii da uchat kako se pravi toa.
Ukraina ne ja snajde ova derdzhe zatoa shto bila "vo zalozhnishtvo" na Rusija, tuku lazhniot sjaj na Zapadnata orospija "koja nas pred vlastitim ochima vara krade i napushta" shto bi rekol tandemot Dedikj-Sherbedzhija, ako si od postarat generacija ke ti tekne.
Ништо не е легално во случајот со Крим, ќе биде кога ќе и платат на Украина. Инаку спорот допрва почнува, а Русија изгуби пријателска држава од 50 милиони жители минус Домбас и Крим.

Русија во моментов е во скутот на Кина, и не е баш во лагодна ситуација ;)
Сум од постарата генерација и интересно не појде Раде да прави кариера во Русија, туку сфати кој краде и пред очима те вара...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
...Русија изгуби пријателска држава од 50 милиони жители минус Домбас и Крим...
Русија ја изгуби Украина кога Америте таму донесоа воена хунта на власт. Крим и Донбас се многу подобри од ништо... Или тебе ти текнува подобра стратегија?
Знам знам, ти би сакал капитулација, ама тоа не се важи како подбра стратегија (за Русија) :)

Најпосле, ќе видиме до кога ќе издржи деспотската власт во Украина. Таму сепак мнозинството зборуваат Руски како мајчин јазик. И ќе видиме до кога САД ќе издржат да ја финансираат Украина.
Но едно знам, Русија нема да дозволи стабилност и просперитет во Украина, се додека Украина повторно не стане неутрална.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom