Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.321
Поени од реакции
1.151
Од каде е таа сума? Секогаш кога иаме фино скоцкана сума со многу нули треба да се биде скептичен. Милион жртви, сто милиони долари, како тоа никогаш не се 86,7 милиони или 194332 ранети, све е фино спакувано во спектакуларна форма, внимавајте од такво инфо и не го прифаќајте здраво за готово.
Просек се зема. Инаку информацијата ми била стара, на крај на 2023 Германциве викаат 120 милиони евра дневно. https://www.dw.com/en/ukraine-updates-war-costs-kyiv-120-million-per-day/live-67828866 .
Па да, слабо.
Значи некаде околу нова година ќе паднат Одеса и Харкив, конечно да имаме некој датум.
Кога ќе секнат парите, Зељо ќе моли на коленици.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.596
Поени од реакции
23.176
Mislam deka sakaat da ostanat igrač broj 1. Toa e nasledstvo od imperijalističkoto minato i studenata vojna. SSSR beše broj 1 vo mnogu sferi, sega nekoja Plska da im kažuva što da pravat ne e prifaka lesno.

A postoi i vakva možnost



ne deka državata ke strada, no naselenieto da. Mada, ne mora da se jade čokolada
druze mi citiras zapadni firmi sto ostanale u rusija i pokraj sankcii deka ke kacele ceni... abe jas sum da si odat celosno, sto sakaat neka pravat...

jas i u srbija na sekoja lukoil vakvi si zimam... mi e gajle za dove ili nekoj svabski brendovi ... pazi rusija ima odlicni cokoladi plus pristap do eftino i najdobro kakaoto sto e najbita rabota za razlika od zapanjacite koj ne se bas omileni vo afrika i juzna amerika kade kakaoto raste

1723817113044.png
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.040
Поени од реакции
17.896
Од каде е таа сума? Секогаш кога иаме фино скоцкана сума со многу нули треба да се биде скептичен. Милион жртви, сто милиони долари, како тоа никогаш не се 86,7 милиони или 194332 ранети, све е фино спакувано во спектакуларна форма, внимавајте од такво инфо и не го прифаќајте здраво за готово.



Па да, слабо.
Значи некаде околу нова година ќе паднат Одеса и Харкив, конечно да имаме некој датум.
Se bega od datumi tuka kako gjavol od temjan. Sve e kaj i da e, naskoro, pri kraj i tn. Span 1 do 99 years.
Автоматски споено мислење:

druze mi citiras zapadni firmi sto ostanale u rusija i pokraj sankcii deka ke kacele ceni... abe jas sum da si odat celosno, sto sakaat neka pravat...

jas i u srbija na sekoja lukoil vakvi si zimam... mi e gajle za dove ili nekoj svabski brendovi ... pazi rusija ima odlicni cokoladi plus pristap do eftino i najdobro kakaoto sto e najbita rabota za razlika od zapanjacite koj ne se bas omileni vo afrika i juzna amerika kade kakaoto raste

Прегледај го приврзокот 426576
Ovie nemaat dizajner vraboteno od koa umrel posledniot vo sssr
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.596
Поени од реакции
23.176
Se bega od datumi tuka kako gjavol od temjan. Sve e kaj i da e, naskoro, pri kraj i tn. Span 1 do 99 years.
nema potreba od datum samo vas vi treba toa... rusija kaza 10 god bez problem 100 ako treba... nebitno e toa.

nebitno e i za kina. oni od sekogas idele na dogli stazi.

nebitno e i za indija, oni profitiraat do maks, im sitkaat ruska nafta na eu.

nebitno e i za brics, i za ostatokot na svetot koj prilicno jasno kaza deka ova e evropski a ne svetski problem.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.831
Поени од реакции
31.775
Не им се заглавени, туку има само 2ца што имаат проблем со капсулата на Боинг. Останатите 4ца се ок.
Хаха, не се заглавени туку само има мал проблем со спонтано отпаѓање на прозори од капсулата на Боинг. Мал проблем. И не се заглавени, само требаше уште пред месеци да се вратат и престојот им е продолжен недефинирано време. :LOL:

Патем, пошто не можат да се вратат: Да. Заглавени се таму на свемирската станица.


Од кога дојде СпејсИкс, услугите на Русите are no longer required. :D

Патем, истиот овој СпејсИкс им го уништи бизнисот на Русите (и на Европјаните) во лансирање комерцијални сателити.
Па според @savan тогаш значи не ги бива Америте кога толку време руски шатлови превезуваа амерички астронаути.


@savan сакаше да кажи дека технологијата што ја поседуваат Американците е поефикасна во екстракција на нафта.
@savan не разликува таклабас од колено, и на војни дискусии се улетува како прле пред магаре со некои вести за екстракција на нафта. Што па тоа треба да значи и како му ја докажува поентата? Која му е поентата уствари? Америка силна, Русија слаба?
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.486
Поени од реакции
12.286
druze mi citiras zapadni firmi sto ostanale u rusija i pokraj sankcii deka ke kacele ceni... abe jas sum da si odat celosno, sto sakaat neka pravat...

jas i u srbija na sekoja lukoil vakvi si zimam... mi e gajle za dove ili nekoj svabski brendovi ... pazi rusija ima odlicni cokoladi plus pristap do eftino i najdobro kakaoto sto e najbita rabota za razlika od zapanjacite koj ne se bas omileni vo afrika i juzna amerika kade kakaoto raste

Прегледај го приврзокот 426576

Пробај медовик или напалеон торта. 5A6C84A3-251D-42BE-82BF-9AEEA03ADDDF.jpeg
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.831
Поени од реакции
31.775
Да не има во нашиве Лукоил ова тортава, или чоколадото?
Автоматски споено мислење:

Se bega od datumi tuka kako gjavol od temjan. Sve e kaj i da e, naskoro, pri kraj i tn. Span 1 do 99 years.
ОК генију, ајде кажи ти која војна на истрошување се води со брзање и со фиксни датуми?
Очајни сте со копиумов. Ако победувале споро победувале, и колку ги коштало, итн.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.486
Поени од реакции
12.286
Да не има во нашиве Лукоил ова тортава, или чоколадото?
Автоматски споено мислење:


ОК генију, ајде кажи ти која војна на истрошување се води со брзање и со фиксни датуми?
Очајни сте со копиумов. Ако победувале споро победувале, и колку ги коштало, итн.
Незнам за Лукоил, речиси и да не сум бил во Лукоил во Македонија. Аљонка би требало да ја има во Србија.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
692
Поени од реакции
419
ne razbiram sto ti e poentata? zapadnjacki nafteni firmi operiraa vo rusija i pred vojnata
Се работи за Schlumberger, не е тоа обична „фирма„, тоа е можна компанија со еврекски бекраунд, која има најмодерна технологија за вадење на нафта. Не дека Русија нема технологија, но се гледа која има најмала цена на експлоатација. Да се има што поголем профит. Ја споманав во контекст на дискуијата дали ѕапад ќе ја напушти Русија или не. Не ја напушта, Русија е трет произзводител на нафта во светот 10 милиони барели дневно не е мала сума.

druze mi citiras zapadni firmi sto ostanale u rusija i pokraj sankcii deka ke kacele ceni... abe jas sum da si odat celosno, sto sakaat neka pravat...
не се само западни. И ова е спомнато во контекст. Можна е голема инфлација. Сега е околу 10% на граница на одржливост. Ако експлодира, не ќе биде добро.
За чоколадите си во право. Руските чоколади се вкусни. Повеќе не јадам чоколади заради здравствени причини, али после белгијските и швајцарските ги ставам на трето место. Уште поубав сладолед имаат. Кога бев таму јадев и зиме и лете. Поубав и од италијанските.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.321
Поени од реакции
1.151
ОК генију, ајде кажи ти која војна на истрошување се води со брзање и со фиксни датуми?
Очајни сте со копиумов. Ако победувале споро победувале, и колку ги коштало, итн.
Незнам дали треба да им се сони или некој со инка да им тури. Без западни пари, Украина нема капацитет за долга војна, немаат продукција и задужени се ко Грчка. Чиста математика ако направат, кога ќе секнат парите, ќе го добијат датумот. Ова не е нуклеарна физика.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.107
Поени од реакции
3.303
Просек се зема. Инаку информацијата ми била стара, на крај на 2023 Германциве викаат 120 милиони евра дневно. https://www.dw.com/en/ukraine-updates-war-costs-kyiv-120-million-per-day/live-67828866 .
Кога ќе секнат парите, Зељо ќе моли на коленици.
Тоа се само трошоци за воена опрема и сл. некаде прочитав дека ќе и требале уште пари до крајот на годината за буџетскиот дефицит.


Овој натпис е од 29 април кога и ја дадоа последната голема помош од 61 милијарда, после тоа уште неколку пати даваа во стотици милиони/ неколку милијарди
https://www.reuters.com/breakingviews/ukraines-61-bln-lifeline-is-not-enough-2024-04-29/

Тука се потенцира дека од само 47 милијарди од 88 биле воена помош.
Western aid plugged the gap. The United States and Europe allocated 88 billion euros in aid to Kyiv last year, of which 47 billion euros, opens new tab was military support and the rest was financial and humanitarian aid, the Kiel Institute for the World Economy calculates. Allocations – support delivered or earmarked for delivery – are a proxy for money that was disbursed.


Како што гледате на оваа слика подолу пишува без тие новите 61 милијарда и планирани 82милијарди од ЕУ


Сума сумарум, ако и дале 61 воена помош, би требало уште толку за други потреби, затоа нонстоп има нова помош.

Затоа во овој дел се потенцира дека Г7 во јуни ќе се обидат да соберат уште 30-40 милијарди, немам прочитано дека оваа се случило
The United States is pushing, opens new tab a plan to raise money for Kyiv by capitalising interest payments building up at Euroclear, the clearing house in Belgium where most of the assets are held. A special-purpose vehicle would probably issue a bond backed by future interest rates and pay the proceeds to Ukraine. The United States hopes to persuade its partners in the Group of Seven rich democracies to back this idea at their summit in June. If the countries guaranteed interest from the assets for a decade, they might raise 30 to 40 billion euros.
Место 6 и пратиле 8 милијарди, само 2-3 месеци по 61 милијарда пакетот, тука мора да се напомене дека голем дел од парите се крадат и затоа никогаш нема да биде доволно.
На тој начин во 2023 година настанала грешка во проценката на продаденото оружје и материјали од 6,2 милијарди долари. Пентагон ја известил оваа канцеларија дека од тогаш е направена дополнителна грешка, па материјалот испратен во Украина е преценет за уште две милијарди долари.
https://mkd.mk/poradi-greshka-vo-budzhetot-pentagon-ѝ-isprakja-na-ukraina-ushte-dve-milijardi-dolari/
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.040
Поени од реакции
17.896
Да не има во нашиве Лукоил ова тортава, или чоколадото?
Автоматски споено мислење:


ОК генију, ајде кажи ти која војна на истрошување се води со брзање и со фиксни датуми?
Очајни сте со копиумов. Ако победувале споро победувале, и колку ги коштало, итн.
Momentano sporo gubat
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.486
Поени од реакции
12.286
@Toma
Веќе има најави дека ќе им бидат скратени платите на некои од буџетарите. Претежно образовниот и медицинскиот сектор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom