Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    684
Член од
9 јули 2024
Мислења
153
Поени од реакции
230
Русија од спортска велесила ја направија бедотија, никој и ништо. Исклучена од сите можни екипни спортови, а индивидуалците на некој начин се приморани да се откажат од Русија за да можат да настапуваат.
Дечко бе, можеш поизгубен да бидеш од ова?

Во Украина се решава политичката иднина на светот во следните 200 години, ти се фати за спортот.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.765
Поени од реакции
8.846
Дечко бе, можеш поизгубен да бидеш од ова?

Во Украина се решава политичката иднина на светот во следните 200 години, ти се фати за спортот.
Не се замарај со капетаниве, нема смисла.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.865
Поени од реакции
14.273
Може мајка ти е нацист, контролирај се. Ако има стотици извештаи нема да биде тешко да наведеш конкретно нешто за десетте милиони. Русија примила два милиони украинци? Сериозно ова? Знаеш ти која економија е потребна за да се примат 10 милиони луѓе одеднаш?
Дај да ги видиме наци пратениците во Радата, барем еден!
Имало изјава бе, изјава :icon_lol: Таквите цифри се воена тајна и никој нема увид во нив, тек после години и години ќе се дознаат некои проближни цифри.

Интересно е кај навијачите за Русија, склони се да вреѓаат и да постираат ад-хоминем при најмала назнака за разноумие. Фрчат навреди и клевети, пцовки и клетви, нејасно колку се емоционално вложени во темава небаре лебот им зависи од тоа дали ќе победи Русија.
Ете уште еден кој живее на запад и расправа по форуми како западот не чини.:icon_lol:
Како прво - никаде не те навредив и затоа немој да мешаш мајки магаре едно

2 - профилната слика ти е амблем што го користат авијацијата и армијата на нацистичка Романија во периодот 1941-1944. Така да не те сфаќам зошто би било ова навреда за тебе кога ти гордо ја истакнуваш ознаката?

3 - ти кажав извештаи на Обединети Нации, сигурно имаш и од ЕУ ако побараш во кои убаво си пишува дека државите во Европа примиле над 6 милиони Украинци. Само за Европа е ова, а имаш доста и во Северна Америка и Азија.

Конфликтот трае од 2014, Русија за овие 10 години има примено над 2 милиона Украинци/Руси главно од југоистокот на државата. На ова додади ги 2м од Крим и не знаеме уште колку живеат моментално под руска окупација во Херсон, Запорожје и Донбас.

4 - од прв ден пишувам против војната и го сметам Путин за криминалец ама ајде полесно ти е да измислуваш приказни бидејќи аргументирањето не ти е силна страна, како и на други средновековни магариња на форумов

5 - за нео, а богами и оригиналниот нацизам во Украина е доста пишувано на форумов и се приложени безброј докази во форма на слики, видеа, статии, книги, документарци, итн за таа болест на умот во државата

6 - нема никогаш да се отселам од Македонија
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.149
Поени од реакции
5.898
Дечко бе, можеш поизгубен да бидеш од ова?

Во Украина се решава политичката иднина на светот во следните 200 години, ти се фати за спортот.
Те молам кажи ми како Русија би се вратила назад во спортот со моменталнава ситуација? Според мене ги имаме следниве сценарија:

1. Русија го покорува цел свет и ги контролира сите спортски комитети, па сама си се враќа назад во спортот (ни на сон можно, веројатност 0/10)
2. Русија си креира паралелни организации и комитети и моли/подмитува соседни држави да играат со неа (веројатност 1/10, може ќе се најде некој од Стан-државите да учествуваат во ова, секако и Белорусија)
3. Русија чека да заврши војната во Украина за да може да почне со молење да ја вратат назад во спортот (веројатност 8/10, можеби повеќе кога ќе се смени Путин)
4. Русија ја прифаќа реалноста дека никогаш повеќе нема да биде прифатена во спортот и не се замара (веројатност 4/10)
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
153
Поени од реакции
230
Те молам кажи ми како Русија би се вратила назад во спортот со моменталнава ситуација? Според мене ги имаме следниве сценарија:

1. Русија го покорува цел свет и ги контролира сите спортски комитети, па сама си се враќа назад во спортот (ни на сон можно, веројатност 0/10)
2. Русија си креира паралелни организации и комитети и моли/подмитува соседни држави да играат со неа (веројатност 1/10, може ќе се најде некој од Стан-државите да учествуваат во ова, секако и Белорусија)
3. Русија чека да заврши војната во Украина за да може да почне со молење да ја вратат назад во спортот (веројатност 10/10)
Пак тој за спортот. :) Ти навистина не ги разбираш влоговите што се во игра.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.149
Поени од реакции
5.898
Пак тој за спортот. :) Ти навистина не ги разбираш влоговите што се во игра.
Па актуелна е Олимпијадата, од таму и ми почна дискусијата во оригиналниот пост. Секако темава не е само за војната, туку за сè поврзано со Украина. А Русија, како неодвоив дел од актуелните случувања во Украина, е целосно поразена во светот на спортот (дури и understatement е ова).

А ти сериозно мислиш дека како тазе нов член од пред 1 месец ќе можеш нешто да ме просветлиш на темава? Барем реплицирај на она погоре, а не со вакви омаловажувачки досетки.
 
Последно уредено:
Член од
9 јули 2024
Мислења
153
Поени од реакции
230
Па актуелна е Олимпијадата, од таму и ми почна дискусијата во оригиналниот пост. Секако темава не е само за војната, туку за сè поврзано со Украина. А Русија, како неодвоив дел од актуелните случувања во Украина, е целосно поразена во светот на спортот (дури и understatement е ова).

А ти сериозно мислиш дека како тазе нов член од пред 1 месец ќе можеш нешто да ме просветлиш на темава? Барем реплицирај на она погоре, а не со вакви омаловажувачки досетки.
Тебе реално не може стадионско осветлување од финале на лига на прваци да те просветли, не јас.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.149
Поени од реакции
5.898
Тебе реално не може стадионско осветлување од финале на лига на прваци да те просветли, не јас.
Стандард како и што очекував, уште еден пацер. Ајт со здравје... :kluc:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.607
Поени од реакции
31.532
Отиде уште еден на игнор... Мора да е прилично мирно во неговата ехо комора. :LOL:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.839
Поени од реакции
26.423
Отиде уште еден на игнор... Мора да е прилично мирно во неговата ехо комора. :LOL:
Раат е чоекот, све што ќе каже е точно.
Автоматски споено мислење:

Те молам кажи ми како Русија би се вратила назад во спортот со моменталнава ситуација? Според мене ги имаме следниве сценарија:

1. Русија го покорува цел свет и ги контролира сите спортски комитети, па сама си се враќа назад во спортот (ни на сон можно, веројатност 0/10)
2. Русија си креира паралелни организации и комитети и моли/подмитува соседни држави да играат со неа (веројатност 1/10, може ќе се најде некој од Стан-државите да учествуваат во ова, секако и Белорусија)
3. Русија чека да заврши војната во Украина за да може да почне со молење да ја вратат назад во спортот (веројатност 8/10, можеби повеќе кога ќе се смени Путин)
4. Русија ја прифаќа реалноста дека никогаш повеќе нема да биде прифатена во спортот и не се замара (веројатност 4/10)
Веројатност дека на типов ќе му дојде памет 0/100
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.364
Поени од реакции
81.674
Те молам кажи ми како Русија би се вратила назад во спортот со моменталнава ситуација? Според мене ги имаме следниве сценарија:

1. Русија го покорува цел свет и ги контролира сите спортски комитети, па сама си се враќа назад во спортот (ни на сон можно, веројатност 0/10)
2. Русија си креира паралелни организации и комитети и моли/подмитува соседни држави да играат со неа (веројатност 1/10, може ќе се најде некој од Стан-државите да учествуваат во ова, секако и Белорусија)
3. Русија чека да заврши војната во Украина за да може да почне со молење да ја вратат назад во спортот (веројатност 8/10, можеби повеќе кога ќе се смени Путин)
4. Русија ја прифаќа реалноста дека никогаш повеќе нема да биде прифатена во спортот и не се замара (веројатност 4/10)
Прво треба да сфатиш како функционираат меѓународните односи и која е корелацијата со меѓународниот спорт.

После ќе напраиш нови, пореални сценарија.
..........................

Да речеме, војната ќе заврши со некаков мировен договор, кој ќе вклучува многу или малку од Украина да се даде на Русија, кој ќе и даде право на Украина да се евроатланзира или пак ќе ја примора на неутралност. Можеби договорот ќе вклучува да се платат отштети на Украина од страна на Русија, или можеби на Русија од страна на Западот. Каков и да биде договорот, јас сум сигурен дека ќе вклучува една ставка, а тоа е - подигање на санкциите.
Како го сфаќаш ти тој израз?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom