Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.911
Поени од реакции
22.123
Прашањето НАТО колку време ќе опстојува беше валидно прашање пред Руската инвазија врз Украина.
Русија го обезбеди опстанокот на НАТО во децениите што идат.
Не само што го обезбеди, туку го прошири и надогради.
Као демек денови се броеја до распуштање на НАТО пред тоа.

Однесувањето на европските држави во војнава покажа дека НАТО ќе се распадне кога САД ќе одлучат така или нема да можат да го оддржуваат, се друго е неважно. Дури и РФ да ја нападне и анексира Естонија ,и со тоа да го урне митот за артикл 5, НАТО ќе си продолжи да фунцкионира.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.104
Поени од реакции
17.975
Као демек денови се броеја до распуштање на НАТО пред тоа.

Однесувањето на европските држави во војнава покажа дека НАТО ќе се распадне кога САД ќе одлучат така или нема да можат да го оддржуваат, се друго е неважно. Дури и РФ да ја анексира Естонија и да го урне митот за артикл 5, НАТО ќе си продолжи да фунцкионира.
Toa i ne e nekoja novost, nato, zapadot e sad.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.822
Поени од реакции
23.657
Као демек денови се броеја до распуштање на НАТО пред тоа.

Однесувањето на европските држави во војнава покажа дека НАТО ќе се распадне кога САД ќе одлучат така или нема да можат да го оддржуваат, се друго е неважно. Дури и РФ да ја нападне и анексира Естонија ,и со тоа да го урне митот за артикл 5, НАТО ќе си продолжи да фунцкионира.

ne zaebavaj ako rusija ja aneksira estonija odma sankcii ke im stavat...
Автоматски споено мислење:

Може да ги избркаат од СВИФТ!
tesko na rusite bez ikea i koka kola be...

samo sokche od morkovce i borsch ke jadat...
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.697
Поени од реакции
5.376
Бахмут го освојуваа 2,5 години..:Е сега рачунајте, за Естонија ќе биде потребен еден и пол век....
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.874
Поени од реакции
41.078
Бахмут го освојуваа 2,5 години..:Е сега рачунајте, за Естонија ќе биде потребен еден и пол век....
ти ќе се бориш за естонија? Заедно со локван, антон, игорче и компанија :icon_lol:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.697
Поени од реакции
5.376
ти ќе се бориш за естонија? Заедно со локван, антон, игорче и компанија :icon_lol:
Sojma da se boram za Estonija be..Nema da ima potreba.. Rusija nema da rizikuva da bide zbrisana od mapata za 24 chasa, valjda ne se dotolku budali :)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.104
Поени од реакции
17.975
Очигледно ова е новост за многумина.
Za kogo potocno? Zaso za bilo koj so malce prati geopolitika ova e jasno od sekogas. Vsusnost tuka lezi i mokjta na Sad, ima 30tina zemji so rabotat za nivni interesi a vo zamena za toa dobivaat zastita i ziveat vo lagodnost i mir. Zamisli sekoj od niv ako pocne da si tera svoji interesi?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.664
Поени од реакции
82.496
Прашањето НАТО колку време ќе опстојува беше валидно прашање пред Руската инвазија врз Украина.
Русија го обезбеди опстанокот на НАТО во децениите што идат.
Не само што го обезбеди, туку го прошири и надогради.
После војнава, ќе се смени позицијата и значењето на НАТО, влијанието и дометот ќе му бидат други.

Sojma da se boram za Estonija be..Nema da ima potreba.. Rusija nema da rizikuva da bide zbrisana od mapata za 24 chasa, valjda ne se dotolku budali :)
како што иде војнава накај непосакуваната завршница, почнуваат муабетите од типот: ама долго време им требаше, ама не го освоија Киев, ај ако смеат сега Естонија, не смеат им прпа Естонија да ја нападнат... и тн.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.697
Поени од реакции
5.376
како што иде војнава накај непосакуваната завршница, почнуваат муабетите од типот: ама долго време им требаше, ама не го освоија Киев, ај ако смеат сега Естонија, не смеат им прпа Естонија да ја нападнат... и тн.
Neposakuvana zavrsnica?! Zavisi za Ukraincite ili Rusite...Zapadot sigurno si ja ispolni zamislenata cel, pa sega mu ja seknaa cesmata na Zeleniot...

A toa so e fakt deka ne uspeaa Kiev da go osvojat, fakt e..Trgnaa so tenkovite, blitzkrig bla bla, se posraa...

Mislea za 3 dena ke ja unistat Ukraina, isto se posraa...Gi vnesoa vo dolga iscrpuvacka vojna so golemi zrtvi od dvete strani, t.e. gi nasankaa i ednite i drugite...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.664
Поени од реакции
82.496
Neposakuvana zavrsnica?! Zavisi za Ukraincite ili Rusite...Zapadot sigurno si ja ispolni zamislenata cel, pa sega mu ja seknaa cesmata na Zeleniot...

A toa so e fakt deka ne uspeaa Kiev da go osvojat, fakt e..Trgnaa so tenkovite, blitzkrig bla bla, se posraa...

Mislea za 3 dena ke ja unistat Ukraina, isto se posraa...Gi vnesoa vo dolga iscrpuvacka vojna so golemi zrtvi od dvete strani, t.e. gi nasankaa i ednite i drugite...
Супер. Немам ја замерки за твоево.
Русите нека си ги постигнат целите и после и ја ќе дојдам, ќе те потапшам по рамо и ќе признаам - стварно, не го освоија Киев.

Zapadot sigurno si ja ispolni zamislenata cel, pa sega mu ja seknaa cesmata na Zeleniot..
Ова што се дешава сега е замислената цел на Западот?
Не ме смеј.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.104
Поени од реакции
17.975
da. mislam deka nato se nadevase na toa deka ili ukraina ke gi probie liniite ili rusite ke jurishaat kako u 2ra svetska pa ke ginat mnogu poveke. sega gledaat deka rusite ne napagaat po sekoja cena i cekaat vnatresen kolaps pred da zemat se sto sakaat a od druga strana ne samo sto se nema kapacitet za nesto poveke nego kolku podolgo trae vojnata tolku poveke ukraincite svakaat deka se zrtveni jagnina... ako ne gi pustat ni u EU tek togas ke mora odma da se pregovara pred da se pretvorat ukraincite vo cecenci....
Автоматски споено мислење:



ke bide interesno ako rusite resat da idat na baltickite drzavi i finska. polska mislam deka ke sfati deka mora da se vooruza i da si se cuva ne veruvam deka de tolku glupi da nasednat kako ukraincite. niv gi spremaat da de granicata/branikot na kontinetot ama ovie od drugata strna lesno moze da se ostavat na cedilo.
Bogami loso se nadevale, ne jurisaat. Sekoj den po edno vakvo klipce ima https://www.reddit.com/r/UkraineRussiaReport/comments/18gxfmv/ua_pov_new_footage_shared_by_110th_brigade/?utm_source=share&utm_medium=mweb
Kje docekaat vnatresen kolaps so ova tempo kaj i da e.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.697
Поени од реакции
5.376
Ова што се дешава сега е замислената цел на Западот?
Не ме смеј.

Супер. Немам ја замерки за твоево.
Русите нека си ги постигнат целите и после и ја ќе дојдам, ќе те потапшам по рамо и ќе признаам - стварно, не го освоија Киев.
Со глава потпишувам, дека Русија, Доњецк и Луганск, со малку трпение, ќе ги земеше без никаква воена операција, без санкции (независно, дали влијаеле или не санкциите), и без осуди од земјите бидејќи стана окупатор, со правилна и мудра политика и решителни политички чекори. Ама, Западот ја насанка да влези воено, и овие им ја голтнаа јадицата. Со самото тоа Западот, си ја исполни целта. Се друго му е плус.

И најголемите антирусофили на Западот ни во најлуд сон не веруваа дека Украина воено ќе ја порази Русија. Нив им беше целта да ја држат во војна Русија што е можно подолго, колку сакате вие релативизирајте го тоа, факт е....

Инаку, кога зборуваме за победа и пораз од моја гледна точка.

Русија е поразена со првиот Руски војник убиен во војната.

Украина е поразена со првиот Украински војник убиен во војната.

Двете држави се поразени, бидејќи уште 100 години ќе има зла крв меѓу нив, и уште сто години ќе се гледаат како непријатели. Зарем не си ја исполни целта Западот, со самото тоа? После ова, можеби Украина никогаш нема да влези во НАТО и слично, но омразата што ја всадија во Украинците кон Русија ќе трае генерации и генерации нанапред. Сега вие релативизирајте го тоа колку сакате, но длабоко во себе знајте дека сум во право...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom