Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.874
Поени од реакции
41.079
Знам дека е сенилен Бајден, и може да лупне вакво нешто, ама никаде не ја најдов оваа изјава по интернетов...
еве го целиот муабет


“We’ll continue to supply Ukraine with critical weapons and equipment as long as we can, including $200 million I just approved today in critical needed equipment, additional air defense interceptors, artillery and ammunition,” Biden said during a news conference with Zelenskyy. “But without supplemental funding, we’re rapidly coming to an end of our ability to help Ukraine respond to the urgent operational demands that it has.”

дудлачите на апаратима.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.846
Поени од реакции
4.109

Сепак не се ретардирани како овие , знаат кога да кажат стоп.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.823
Поени од реакции
23.660

Сепак не се ретардирани како овие , знаат кога да кажат стоп.
ne veruvaj sve sto ke procitas plus britnacite sekogas ke bidat ok... imaat i nuklearki a imaat i od kade da se snabdat ako zgusti. problem ke imaat pred se eks sovetiskite drzavi sto skokaa, ako oni ne mozat da se odbranat a rusija resi da ide na niv prasanje e kolku nato ke i moze da reagira so konvencijalno oruzje.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.874
Поени од реакции
41.079
УК, Германија и Франција немаат 1,000 тенка заедно. Нема никој да ги нападне, но да имаше таква ситуација гадно би го јаделе.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.846
Поени од реакции
4.109
ne veruvaj sve sto ke procitas plus britnacite sekogas ke bidat ok... imaat i nuklearki a imaat i od kade da se snabdat ako zgusti. problem ke imaat pred se eks sovetiskite drzavi sto skokaa, ako oni ne mozat da se odbranat a rusija resi da ide na niv prasanje e kolku nato ke i moze da reagira so konvencijalno oruzje.
Ако не е вака ко што претставува WSJ , значи го негуваат наративот дека доста им е на Украина и полека се оди на картата мировни договори или потоп ќе ги снајде кога тогаш.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.027
Поени од реакции
32.054
Знам дека е сенилен Бајден, и може да лупне вакво нешто, ама никаде не ја најдов оваа изјава по интернетов...
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
“We’ll continue to supply Ukraine with critical weapons and equipment as long as we can, including $200 million I just approved today in critical needed equipment, additional air defense interceptors, artillery and ammunition,” Biden said during a news conference with Zelenskyy. “But without supplemental funding, we’re rapidly coming to an end of our ability to help Ukraine respond to the urgent operational demands that it has.”

дудлачите на апаратима.
Да им изврши притисок на републиканците да изгласаат помошта за Украина. Некако ми иде дека уште им е рано да ја откажат помошта и да ја пуштат Украина низ вода. Шансата да ја глават Русија у војна барем уште една година нема да ја пропуштат, ќе си добијат нешто републиканците што бараат и ќе биде изгласана. Русите уште ќе бидат заглавени и ќе умираат по Авдивка и Маринка додека има пари од САД и украински војници. Кое прво секне ќе капитулира Украина. Лошото е ако е втората опција.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.874
Поени од реакции
41.079
Да им изврши притисок на републиканците да изгласаат помошта за Украина. Некако ми иде дека уште им е рано да ја откажат помошта и да ја пуштат Украина низ вода. Шансата да ја глават Русија у војна барем уште една година нема да ја пропуштат, ќе си добијат нешто републиканците што бараат и ќе биде изгласана. Русите уште ќе бидат заглавени и ќе умираат по Авдивка и Маринка додека има пари од САД и украински војници. Кое прво секне ќе капитулира Украина. Лошото е ако е втората опција.
нема интерес, треба 60 да гласаат за, на прошлово гласање 51-49 им беше. Не ги интересира веќе Украина дури ни со Израел што пробуваше Бајден да го протне тоа у пакет.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.863
Поени од реакции
9.048
ne veruvaj sve sto ke procitas plus britnacite sekogas ke bidat ok... imaat i nuklearki a imaat i od kade da se snabdat ako zgusti. problem ke imaat pred se eks sovetiskite drzavi sto skokaa, ako oni ne mozat da se odbranat a rusija resi da ide na niv prasanje e kolku nato ke i moze da reagira so konvencijalno oruzje.
Прашање е колку време ќе опстојува НАТО со оваа структура. Пољаците и сите други што се дрзнаа да војуваат против Русија ќе го јадат курот кад тад.
Од друга страна може е боље да немаат опрема и муниција затоа што помалку ќе гинат у ситуација кога го изеле веќе.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.823
Поени од реакции
23.660
Ако не е вака ко што претставува WSJ , значи го негуваат наративот дека доста им е на Украина и полека се оди на картата мировни договори или потоп ќе ги снајде кога тогаш.
da. mislam deka nato se nadevase na toa deka ili ukraina ke gi probie liniite ili rusite ke jurishaat kako u 2ra svetska pa ke ginat mnogu poveke. sega gledaat deka rusite ne napagaat po sekoja cena i cekaat vnatresen kolaps pred da zemat se sto sakaat a od druga strana ne samo sto se nema kapacitet za nesto poveke nego kolku podolgo trae vojnata tolku poveke ukraincite svakaat deka se zrtveni jagnina... ako ne gi pustat ni u EU tek togas ke mora odma da se pregovara pred da se pretvorat ukraincite vo cecenci....
Автоматски споено мислење:

Прашање е колку време ќе опстојува НАТО со оваа структура. Пољаците и сите други што се дрзнаа да војуваат против Русија ќе го јадат курот кад тад.
Од друга страна може е боље да немаат опрема и муниција затоа што помалку ќе гинат у ситуација кога го изеле веќе.
ke bide interesno ako rusite resat da idat na baltickite drzavi i finska. polska mislam deka ke sfati deka mora da se vooruza i da si se cuva ne veruvam deka de tolku glupi da nasednat kako ukraincite. niv gi spremaat da de granicata/branikot na kontinetot ama ovie od drugata strna lesno moze da se ostavat na cedilo.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.262
Поени од реакции
4.866
Прашањето НАТО колку време ќе опстојува беше валидно прашање пред Руската инвазија врз Украина.
Русија го обезбеди опстанокот на НАТО во децениите што идат.
Не само што го обезбеди, туку го прошири и надогради.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.823
Поени од реакции
23.660
Прашањето НАТО колку време ќе опстојува беше валидно прашање пред Руската инвазија врз Украина.
Русија го обезбеди опстанокот на НАТО во децениите што идат.
Не само што го обезбеди, туку го прошири и надогради.
e ako de... ke bide dobar primer za impotentno licemeren sojuz sto sska drzavi da vojuvaat i za na kraj da krenat race od niv....

ako gi ostavat baltickite drzavi sami togas mislis nekoj ke se zamara so nato?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom