Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.262
Поени од реакции
4.866
Еве еден коментар од редит, за зборовите на Хенри Кисинџер.
“It may be dangerous to be America’s enemy, but to be America’s friend is fatal.” -Henry Kissinger
Извадено од контекст.
Се однесува на војната во Виетнам, и во целост звучи вака:

Word should be gotten to Nixon that if Thieu meets the same fate as Diem, the word will go out to the nations of the world that it may be dangerous to be America's enemy, but to be America's friend is fatal.
Виетнам денеска соработува со САД.

Споредбата непријател/пријател можеш да ја направиш со:
Сирија наспроти Израел.
Иран наспроти С. Арабија.
С. Кореја наспроти Ј. Кореја.
И други што немаат локален непријател поддржан од САД, како Либија, Ирак итн.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.027
Поени од реакции
32.054
Извадено од контекст.
Се разбира дека е извадено од контекст, за Хенри Кисинџер зборуваме.

Споредбата непријател/пријател можеш да ја направиш со...
...Украина.

Тоа е тој пар екселанс пример што би требало да те замолчи ако беше чесен дискутант... Ама нема да те замолчи. :)

Сирија наспроти Израел.
Иран наспроти С. Арабија.
С. Кореја наспроти Ј. Кореја.
За другото провери си ја историјата... Иран на времето беше западен сојузник (пред ѓаволот да си eбe децата, и да направи исламисти да дојдат на власт). За Израел здрави и живи па да зборуваме за некоја деценија (ако не и многу порано). Истото важи и за јужниот дел од Кореја. За УЧК во Македонија и во Косово. За сите вештачки творевини кои постојат само затоа што на САД им се потребни како шило за раздор и како локација за воени бази и проектирање моќ. Епа што ќе се случи со нив кога Пакс Американа ќе отиде таму каде одат сите империи... Епа чорба.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.262
Поени од реакции
4.866
...Украина.

Тоа е тој пар екселанс пример што би требало да те замолчи ако беше чесен дискутант... Ама нема да те замолчи. :)

За другото провери си ја историјата... Иран на времето беше западен сојузник (пред ѓаволот да си eбe децата, и да направи исламисти да дојдат на власт). За Израел здрави и живи па да зборуваме за некоја деценија (ако не и многу порано). Истото важи и за јужниот дел од Кореја. За УЧК во Македонија и во Косово. За сите вештачки творевини кои постојат само затоа што на САД им се потребни како шило за раздор и како локација за воени бази и проектирање моќ. Епа што ќе се случи со нив кога Пакс Американа ќе отиде таму каде одат сите империи... Епа чорба.
Извадено од контекст од твоја страна.

Украина до пред некоја година е под Руско влијание. Дури откога почна војната Украина го доби САД како сојузник. Украина е нападната од Русија.
Кувајт, Израел, Ј. Кореја беа земји нападнати и прилично во лоша состојба за време на војните.
Децении подоцна, сите знаеме каде се и како изгледаат овие. Ќе заврши војната, ќе видиме како ќе ги оправат Украинците и на што ќе личи Украина за 2-3 децении. Ако останат сојузници со САД, се разбира.

Аргументот дека сојузниците на САД поминуваат полошо од непријателите можеш да го провериш во погорните посочени примери.
Мене не ми изгледа дека С. Арабија, Кувајт, Ј. Кореја, Израел се полоши од Иран, С. Кореја, Сирија итн. :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.027
Поени од реакции
32.054
Украина до пред некоја година е под Руско влијание. Дури откога почна војната Украина го доби САД како сојузник. Украина е нападната од Русија.
Свашта... Не сум сигурен од кој паралелен универзум си ти, ама во оваа реалност овде САД направија државен удар во Украина после Викторија Нуланд им подели колачи и оттогаш наваму Украина не само што нема ништо со Русија туку им непријател на Русија и амерички „пријател и сојузник“, се колнат во САД, во НАТО, и во се што е западно.


Аргументот дека сојузниците на САД поминуваат полошо од непријателите можеш да го провериш во погорните посочени примери.
Мене не ми изгледа дека С. Арабија, Кувајт, Ј. Кореја, Израел се полоши од Иран, С. Кореја, Сирија итн. :D
Јас поназад ти аргументирав специфични факти. Ти слободно можеш да спинуваш и да се спрдачиш, ама тоа останува само спинување и спрдачење... :unsure:
Автоматски споено мислење:

Повеќе видеа, повеќе теретани, повеќе регрути ... win - win ситуација и за НАТО и за домобраните. Lose - lose ситуација за обичниот народ и за Русите.
Автоматски споено мислење:

 

Attachments

Последно уредено:

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.262
Поени од реакции
4.866
Јас поназад ти аргументирав специфични факти. Ти слободно можеш да спинуваш и да се спрдачиш, ама тоа останува само спинување и спрдачење... :unsure:
Со оглед на времето што го немам за дремење на форум, премногу лесно е да се побијаат твоите аргументи.
Тоа е така кога си скаран со фактите/си дел од пропагандата.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.027
Поени од реакции
32.054
Со оглед на времето што го немам за дремење на форум, премногу лесно е да се побијаат твоите аргументи.
Тоа е така кога си скаран со фактите/си дел од пропагандата.
Проблемот (за тебе) е што не си побил ничии аргументи. Напротив само ги избегнуваш аргументите и спинуваш.
Ти се посочи Украина како најсвеж и добар пример за тоа што се случува со „пријателите и сојузниците“ на САД... И што правиш ти? Прво спинуваш дека Украина била руски „пријател“, па кога ти се укажа на фактот дека Украина е непријател на Русија уште од американскиот државен удар 2014-та, ти после и тоа го игнорираш.

Кажувај ми повеќе кој бил скаран со фактите.
Страшна работа е колку невешто дискутираш. :unsure:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.262
Поени од реакции
4.866
Проблемот (за тебе) е што не си побил ничии аргументи. Напротив само ги избегнуваш аргументите и спинуваш.
Ти се посочи Украина како најсвеж и добар пример за тоа што се случува со „пријателите и сојузниците“ на САД... И што правиш ти? Прво спинуваш дека Украина била руски „пријател“, па кога ти се укажа на фактот дека Украина е непријател на Русија уште од американскиот државен удар 2014-та, ти после и тоа го игнорираш.

Кажувај ми повеќе кој бил скаран со фактите.
Страшна работа е колку невешто дискутираш. :unsure:
Украина е нападната од една од најмоќните земји, како сакаш да изгледа моментално? Врати се и провери ја Украина 2 децении од кога ќе заврши војната, ако уште бидат сојузници со САД, па после аргументирај.
Не давај примери каде не соработуваа ни едвај 5 години.

Ете си доби примери како изгледаат сојузниците на САД, а како непријателите.
Оди провери ја Јапонија, Ј. Кореја, Тајван, Естонија, Полска, Германија, С. Арабија, Израел, па после кажувај за тоа колку е лошо да си сојузник на САД.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.664
Поени од реакции
82.498
Украина е нападната од една од најмоќните земји, како сакаш да изгледа моментално? Врати се и провери ја Украина 2 децении од кога ќе заврши војната, ако уште бидат сојузници со САД, па после аргументирај.
Не давај примери каде не соработуваа ни едвај 5 години.

Ете си доби примери како изгледаат сојузниците на САД, а како непријателите.
Оди провери ја Јапонија, Ј. Кореја, Тајван, Естонија, Полска, Германија, С. Арабија, Израел, па после кажувај за тоа колку е лошо да си сојузник на САД.
САД е на страната на Украина од 2014-та.

Или поточно, САД ја има Украина како своја инетересна сфера од 2014-та.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.027
Поени од реакции
32.054
Украина е нападната од една од најмоќните земји, како сакаш да изгледа моментално? Врати се и провери ја Украина 2 децении од кога ќе заврши војната, ако уште бидат сојузници со САД, па после аргументирај.
Не давај примери каде не соработуваа ни едвај 5 години.
Прво како што стојат работите сега, извесно е дека нема ни да има Украина (барем не ваква како оваа сега) за да биде амерички „пријател/сојузник“.
И второ - ахахаха - уште сега велиш „ако уште бидат сојузници со САД“ за релативизирање на идниот пораз. После ќе зборуваш како Русија не е способна да се грижи и да ги изгради своите, а? :D

И хаха, тоа со лимити од „5 години сојузништво“ за да можело да се дискутира исто така е многу ретардирано да го бараш во дискусија... Дури и како за пред кооперација. Уште посмешно е што Мајдан беше пред скоро 10 години (па и твоите квазиуслови се исполнети). :LOL:

Врти сучи како љубиш, на крај пак Украина откако се заврти кон САД - го изеде немиен, и тек ќе го јаде. Мене не ме радува тоа, ама не можам да не се смеам на тоа колку немаш допир со реалноста. Страшно е да мораш вакви ментални гимнастики да правиш заради кoгнитивнa дисoнaнца.


Ете си доби примери како изгледаат сојузниците на САД, а како непријателите.
Оди провери ја Јапонија, Ј. Кореја, Тајван, Естонија, Полска, Германија, С. Арабија, Израел, па после кажувај за тоа колку е лошо да си сојузник на САД.
Tи јас сме од Македонија, нели?
Како изгледа нашето „сојузништво“ со САД? Не ти тежат УЧК сатрапите во државава, поставени и одржувани на наш грб од Калето? Како ние си поминуваме со ваквите „пријатели“?
Автоматски споено мислење:

САД е на страната на Украина од 2014-та.

Или поточно, САД ја има Украина како своја инетересна сфера од 2014-та.
САД ЈА ПОСЕДУВААТ Украина од 2014-та.

Буквално. Од поседите на Блеквотер и другите, до децениски закупи и концесии на огромен дел од територијата, па преку миљон обрзувачки договори - се до огромниот долг за оружје и техника. Сега да запре војната 10 генерации не ги крпат за да се извадат од гомна долгови (генерации кои ги немаат, изгинати се), и тоа под услов да не влагаат во нови долгови.

За Украина во моментов ништо подобро не може да се случи од тоа да ја изгуби војната и целата да стане дел од РФ, буквално и фигуративно и секако - ништо подобро не може да им се случи. Ниту долгови ќе имаат, ниту економски ќе се утепани, ќе имаат кој да им обнови инфраструктура, нема да бидат културно уништувани (како што тоа им се случува на цела ЕУ), и најважно - нема утре пак да мораат да водат војна за американската олигархија.
Автоматски споено мислење:



Ова веројатно е од истиот возач:

 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.202
Поени од реакции
4.971
Овој Кличко на Стојанче Ангелов ме потсетува, добронамерен е, ама глуп, го искористуваат.
Боксер е нели, знаеш ли колку удари во глава добива секој боксер?
Како после сето тоа да остане нормален...
Автоматски споено мислење:

Зарем феудална Русија има сопствено производство на камиони?
Јас мислев само тенкови произведуваат со готови делови од запад, а останатото увезуваат.
Ако не се лажам пред некоја година Камаз добија и награда како најдобри камиони.
Сум го возел Краз, Урал, Зил и прилично добри машини во своја класа одлични нема промашување, ретко да те изневерат дури и кога кочиш тешко запираат ....
(зборам за краз Краз имаше воздушени... на 100км само 100литри. .. ама и денес служи по рудниците) :pos:
Автоматски споено мислење:

Патем чекај малце. Некој во Европа веќе 2 години труби дека прекинуваат да купуваат гас од Русија.
Па искрено речено ја говорат вистината.
Прекинуваат да купуваат гас од Русија ама не и руски гас, тој гас од Русија може да се купува ако оди преку Азербејџан и други заинтересирани.
Автоматски споено мислење:

хм, лица од Украина низ ЕУропска со статус на..
заклучно со октомври 2023.




И да не биде се така црно се погрижи вашиот Зеленскиии во “филмот“ “пропаднат проект'.

Propadnat_Proekt.png
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.027
Поени од реакции
32.054



CRAZY STORY: Two seriously wounded soldiers, a Russian and a Ukrainian, helped each other for almost a week in the gray zone, but only the Russian survived and was evacuated!

-> The Russian soldier told the story:

A Russian fighter with the call sign Babka received shrapnel wounds to his back, lower back and buttocks, said the doctor of regiment No. 1486.

He was lying with a wounded Ukrainian among bodies of other AFU soldiers. The bleeding Ukrainian officer provided first medical aid to the Russian and vice versa. They spent 5 days together, but on the 5th day the Ukrainian succumbed to his wounds.

In the meantime the missing Russian soldier was declared dead during this time. On the fifth day it snowed, which he ate instead of food and water.

He got frostbitten feet and as a result, he gathered enough strength and crawled on his hands to the dugout, where the soldiers of the Russian 1442nd regiment evacuated him.

The preliminary prognosis for the legs is positive.

Strong dude, did not gave up!
Автоматски споено мислење:

 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.865
Поени од реакции
7.101
Украина е нападната од една од најмоќните земји, како сакаш да изгледа моментално? Врати се и провери ја Украина 2 децении од кога ќе заврши војната, ако уште бидат сојузници со САД, па после аргументирај.
Не давај примери каде не соработуваа ни едвај 5 години.

Ете си доби примери како изгледаат сојузниците на САД, а како непријателите.
Оди провери ја Јапонија, Ј. Кореја, Тајван, Естонија, Полска, Германија, С. Арабија, Израел, па после кажувај за тоа колку е лошо да си сојузник на САД.
Овие земји што ги напомена не се лоши, бидејќи не им прошол рокот на траење, но не значи дека после отпуштањето од САД, дека сите ќе доживеат страшна судбина како непријателите. Едно е сигурно дека сиве овие земји и уште некои што ти ги нема на листава, освен Израел и С. Арабија, сиве овие се вазали и практично играат како што САД ќе им свири. Џабе се богати и недопрени кога се под команда на САД. Државиве се актуелни за сузбивање и контратежа против некои од непријателите на САД. Од листава С. Арабија, Израел, Тајван се перманентно важни за САД и сè ќе направат да не ги изгубат. Тука може да се вбројат и Албанците кои служат само за да не се дозволи да победат Македонците и Србите на Балканот, бидејќи се носители на руската моќ на Балканот (според САД). Преку поддржувањето на Голема Албанија, се форсира уништување на Србија и Македонија, иако во Македонија нема проруски настроен народ како Србите што сечат вени за Русија, туку само навивање за Русија од инает. Меѓутоа по сиве овие програми за борбата против руското влијание од невладините, од државните пари, па дури и тие фамозни 60 милиони долари од САД, може да се каже дека Америка се плаши сериозно од тие проруски чувства кои како што кажав, се само заради инает, а не вистински. Досега само 2 држави, односно 2 воспоставени американски сојузни влади пројдоја лошо од САД. Првата и најсвежа е авганистанската куклена власт која откако САД избега и ги остави на немилост, беше уништена од Талибанците, некои беа измачувани, а некои и егзекутирани. Голем дел од населението што соработуваше со Американците беше затворено. Втората држава што го изеде од САД немиен беше Јужен Виетнам кој исто по бегството, беше уништен и анектиран насилно наместо мирно, се случија многу егзекуции и за џабе загина многу народ само затоа што Америка им кажа на јужниве Виетнамци дека ќе ги поддржува и дека тие од спроти се комунисти и лоши, а тоа што овие северниве со нив беа иста раса, иста култура, иста нација нема врска. Богами и третата држава веќе го јаде и тоа на размери пострашни од Виетнам и Авганистан, а тоа е Украина. Претходниве две држави колку толку се оправија, а од Украина тешко опоравување и после цел век, а особено на демографскиот план, Украина веќе е закопана длабоко и длабоко во земјата. Така што да, држи вода тезава на Кисинџер. Сојузниците на САД се всушност сателитски кукли кои не ни мора да завршат лошо од трети држави, тие веќе сами се уништуваат со продавање на себеси, со исполнување на глобалистичката агенда. Најтазе пример покрај Украина, ти е Севернава која не се уништува со оружје, туку со инсталирани политичари, но да не навлегувам во детали, сите знаеме што стана со нас и што ќе остане од нас откако по осамостојување решивме да пушиме американски курови.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.027
Поени од реакции
32.054
Автоматски споено мислење:





5 минути подоцна... :unsure:

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom