Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    695
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.004
Веќе имаат купено апсолутно сите, али има мал детал, времето на достава е некаде до до крај на 2020тите и средината на 2030тите. Исто како што им ветуваа на сите од источна европа дека ако пратат советското оружје ќе добијат за замена Германско и Америчко оружје. Од Американците може и да видат нешто од користена опрема , од Германците нема да добијат ништо во следните 5-8 години минимум, Германците не можат 25 нови тенка годишно да произведат не па да ги заменат сите стотици тенкови кои се пратија.

Еве ние "купивме", 54 страјкери во 2021. Ниту еден не е стигнат до ден денеска. Ни пратија од тие нивните џипови за во пустина и тоа е тоа. И сите хеликоптери ги пратија, ништо никогаш нема да добијат за возврат.
Замена за бтр ни се ошкошките :pos: МВР сеуште има БТР мислам.

ако некој има инфо за нашите су-24ки како се покажаа нека сподели. Две операбилни 2 за делови мислам беа.

су 25ки ги помешав со хеликоптерите
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.051
Поени од реакции
7.422
Што остана неупотребено од страна на Русија во Украина? Дај еве не знам јас кажи ми кое оружје или која руска армија седи мирна и не се користи во Украина.
Со самото твое тврдење дека Руската армија употребила се што и стои на располагање или намерно тресеш зелени или врска немаш за моќта на Руската армија (не верувам до толку да ја потценуваш војската).
Тоа исто му доаѓа ко ја да кажам, НАТО употребиле се што им стои на располагање, ама платениците од кои 50% се затвореници сепак победиле. Нормално дека не е така, ама според твоја логика може така да заклучиме....
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.354
Поени од реакции
6.936
@Klinton А каква е разликата од тоа што до сега го имаа и го имаат како авиони и Ф-16-киве што ќе ги добијат? Толку се подобри од тоа што до сега го имаа па што толку се прави еуфорија? Што викаше онаа србинкана, Ф-16-ве биле толку добри, што само што ќе се кренат во воздух, русите ќе фатат мајка бежанија.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.574
Поени од реакции
36.526
Со самото твое тврдење дека Руската армија употребила се што и стои на располагање или намерно тресеш зелени или врска немаш за моќта на Руската армија (не верувам до толку да ја потценуваш војската).
Тоа исто му доаѓа ко ја да кажам, НАТО употребиле се што им стои на располагање, ама платениците од кои 50% се затвореници сепак победиле. Нормално дека не е така, ама според твоја логика може така да заклучиме....
Бла бла бла. Не ми кажувај тука реченици ко политичар на Топ Тема, кажи ми што точно не проба Русија во Украина, кои оружја, кои ракети, освен нуклеарно и биохемиско оружје.

Ја ти тврдам дека се што има Русија на располагање видовме во Украина. Видовме уништени модели на тенкови од најнови до најстари. Видовме и терминатор у уништен. Видовме десантен брод уништен, видовме флегшипот на црноморската флота крузерот Москва како потона на дното на црното море. Ту-22 уништен, сите бомбардери се искористија, сите ракети од балистички Искандер до калибри до Kh-… секакви постари модели ги користат. Сите ловци ги видовме како ги користат а скоро од секој модел им уништија бар по еден. Хеликоптери, десантни единици, Спецназ …

Дај кажи ми просветли ме, што остана Русија што не проба во Украина?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.051
Поени од реакции
7.422
Ја ти тврдам дека се што има Русија на располагање видовме во Украина. Видовме уништени модели на тенкови од најнови до најстари. Видовме и терминатор у уништен. Видовме десантен брод уништен, видовме флегшипот на црноморската флота крузерот Москва како потона на дното на црното море. Ту-22 уништен, сите бомбардери се искористија, сите ракети од балистички Искандер до калибри до Kh-… секакви постари модели ги користат. Сите ловци ги видовме како ги користат а скоро од секој модел им уништија бар по еден. Хеликоптери, десантни единици, Спецназ
Епа штом се употребиле, за некој ден да очекуваме јенките да се шеткаат низ Москва, Путин ќе го земат во Хаг и бла бла.

Дај кажи ми просветли ме, што остана Русија што не проба во Украина?
Нема светло за тебе, штом после толку утнати прогнози сеуште цврсто тераш по истиот наратив.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.509
Поени од реакции
2.605
Зависи од која страна гледаш, нато викаат дека е окупатор, русите викаат дека се ослободители.
Така е, зависи, се е релативно. Исто како што НАТО беше ослободител во Ирак и сл.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.850
Поени од реакции
9.011
Бла бла бла. Не ми кажувај тука реченици ко политичар на Топ Тема, кажи ми што точно не проба Русија во Украина, кои оружја, кои ракети, освен нуклеарно и биохемиско оружје.

Ја ти тврдам дека се што има Русија на располагање видовме во Украина. Видовме уништени модели на тенкови од најнови до најстари. Видовме и терминатор у уништен. Видовме десантен брод уништен, видовме флегшипот на црноморската флота крузерот Москва како потона на дното на црното море. Ту-22 уништен, сите бомбардери се искористија, сите ракети од балистички Искандер до калибри до Kh-… секакви постари модели ги користат. Сите ловци ги видовме како ги користат а скоро од секој модел им уништија бар по еден. Хеликоптери, десантни единици, Спецназ …

Дај кажи ми просветли ме, што остана Русија што не проба во Украина?
Секоја техника гори баце, војна е ова...најголема по WW2. Види загуби на СССР у Афганистан https://en.wikipedia.org/wiki/Soviet–Afghan_War
Ова е војна со размер x 100 од таа.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.290
Поени од реакции
13.029
Така е, зависи, се е релативно. Исто како што НАТО беше ослободител во Ирак и сл.
Еве сега НАТО решен е да се бори до последен украинец против русија, за слободата на украина. Ова го прави од етички причини...
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.509
Поени од реакции
2.605
Еве сега НАТО решен е да се бори до последен украинец против русија, за слободата на украина. Ова го прави од етички причини...
Точно, исто како и Русија што се бори од етички причини
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.850
Поени од реакции
9.011
Точно, исто како и Русија што се бори од етички причини
Русија се брани, со тек на време тоа ќе премине у експанзија нормално....секогаш било така. Таа армија која се ствара ќе треба да се засити некако. Како западот ја губи оваа војна така апетитите ќе се поголеми и ако не дојде до нуклеарна војна ќе се вратиме на барањата на Русија од 2021 и плус уште нешто, како победник.
.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.290
Поени од реакции
13.029
Точно, исто како и Русија што се бори од етички причини
Јасно, од етички причини цела западна европа стана кучка на НАТО, па зошто не и Украина.

Еве @Vartolu Путин го споредува со Хитлер, а всушност една држава од НАТО сака цел свет да биди под нејзина контрола, па дури и за една држава, за нив од трет свет, Украина, спремна е да и ебе матер на цела Европа.

Ама џабе е на некој и сто пати да му кажеш истото, тој ќе си тера по свое.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.509
Поени од реакции
2.605
Русија се брани, со тек на време тоа ќе премине у експанзија нормално....секогаш било така. Таа армија која се ствара ќе треба да се засити некако. Како западот ја губи оваа војна така апетитите ќе се поголеми и ако не дојде до нуклеарна војна ќе се вратиме на барањата на Русија од 2021 и плус уште нешто, како победник.
.
Па да, се брани Русија, со оглед на тоа што летаат дронови во Москва од време на време последниве неколку месеци, ќе мора да се брани. Па сега се спремаат за експанзија, од бранење ќе ја префрлат војната на територијата на Украина, доста беше војна на територија на Русија. (y)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.574
Поени од реакции
36.526
“Русија се брани”. Три поста подоцна “Русија лапна региони, и 20% од територијата на Украина!”.

Решете се. Русија се брани или Русија води империјална војна од 19ти век за територии. Зауздајте ја шизофренијата :D
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.850
Поени од реакции
9.011
“Русија се брани”. Три поста подоцна “Русија лапна региони, и 20% од територијата на Украина!”.

Решете се. Русија се брани или Русија води империјална војна од 19ти век за територии. Зауздајте ја шизофренијата :D
Минск 1 и Минск 2 како и преговорите у Турција Март 2022, дали ти текнува?
Не е само да лапаш пропаганда.
Автоматски споено мислење:

Па да, се брани Русија, со оглед на тоа што летаат дронови во Москва од време на време последниве неколку месеци, ќе мора да се брани. Па сега се спремаат за експанзија, од бранење ќе ја префрлат војната на територијата на Украина, доста беше војна на територија на Русија. (y)
50 Милиони народ беше Украина, нормално е да има некој успех у нешто.
Автоматски споено мислење:

Да се вратиме назад малку...колку било све ова непровоциран напад на Русија што се мантра цело време. Септември 2022 Минхенска конференција.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2023
Мислења
985
Поени од реакции
2.420
Автоматски споено мислење:



Мајка ти ме разубеди да не се откажувам од пишување на темава. Таква жена морам да слушам, знаеш и самиот.
abe i babi ako sakash spomni, ne go menuva faktot deka si glup opash shto odgovara na postovi koi mu odgovaraat a na drugite postovi kaj shto ti ja ebavaat majkata grda so fakti ne vrakjash posho si malku pokompliciran bot od citro, lokvan, holydebarca i sharpshooter.
Probuvash da izgledash objektiven ama vo sushtina imash live size poster od zelenski bash vo momentot koga negoviot penis go dopira pijanoto i ti e staven nad tvojot krevet za da mozesh da zaspivash so Zelenskiviot skrotum.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom