Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.751
Поени од реакции
7.928
Mже ли некој поупатен да објасни што е штосот одредени лица од нишкава да се информираaт за случувањата во Украина од таблоид, каков што е Тhe Sun?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.639
Поени од реакции
5.317
Поентата е дека во твоево сценарио Русите се небитни, барем во однос на предавството од САД. Не треба ти никој да го фалиш и величиш, самото предавство од САД е поентата.

Конташ, поентата!
Се понатаму треба да следи појдуваќи од таа поента. Пошто САД нас не предадоа во реалност, во блиско минато, не само во твоето сценарио.
Па ако претендираат да бидат светски полицаец, тогаш и те како се битни.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.808
Па ако претендираат да бидат светски полицаец, тогаш и те како де битни..
Па сега и ти претеруваш, водиме војна против нив и истовремено очекуваш да те спасуваат.
Освен тоа мислам дека немаат амбиции да бидат „светски полицаец“, но би можеле да ни бидат пријатели и почесни партнери - кога би им дале шанса. На крај многу повеќе заеднички интереси имаме со нив, отколку со Пакс Американа.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.639
Поени од реакции
5.317
Па сега и ти претеруваш, водиме војна против нив и истовремено очекуваш да те спасуваат.
Освен тоа мислам дека немаат амбиции да бидат „светски полицаец“, но би можеле да ни бидат пријатели и почесни партнери - кога би им дале шанса. На крај многу повеќе заеднички интереси имаме со нив, отколку со Пакс Американа.
Не очекувам но на крај памет да ме спасуваат. Се видело нивното кон нас и пред да бидиме во НАТО, и под турско кога бевме, и Санстефано...Нивната политика не е ништо различна од Пакс Американа...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.638
Не очекувам но на крај памет да ме спасуваат. Се видело нивното кон нас и пред да бидиме во НАТО, и под турско кога бевме, и Санстефано...Нивната политика не е ништо различна од Пакс Американа...
Што е проблематичното за нас во Сан Стафано?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.638
Eve ja kartata so ni ja sklopi Rusija...Ako nemas problem ti so ova, togas se izvinuvam ako te navrediv kako del od Bugarskoto malcinstvo ;)Прегледај го приврзокот 379781
Викаш дека сите Македонци во иста држава, во која што би биле 50% од населението, со конкуренција од Шопи и остали планинци е полош избор, од народ поделен во три држави, и во секоја е тешко малцинство?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.639
Поени од реакции
5.317
Викаш дека сите Македонци во иста држава, во која што би биле 50% од населението, со конкуренција од Шопи и остали планинци е полош избор, од народ поделен во три држави, и во секоја е тешко малцинство?
Da bidish siguren deka ke ne ostavea i ke bevme Makedonci.
 
Член од
9 мај 2023
Мислења
162
Поени од реакции
469
Зошто ќе ги прашаше некој дали ќе не остават, кога ќе бевме мнозинство во таа држава.
Џабе се овие објаснувања, луѓето не можат да се отргнат од лагите на македонската историографија. Најголемата грешка е што од мали нозе на децата им се ствара некоја претстава дека ние некогаш сме биле некоја држава која под низата неправди ја разделиле на неколку дела. Или глупостите од типот дека Александар е наш.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.638
Pa i sega sme mnozinstvo...i??
Ништо. Моето прашање беше конкретно. Што злобно ни мислела Русија со тоа што сите нѐ сместила во иста држава (а не раздвоени, ко што нѐ оставил западот), и притоа сме биле 50% во таа држава. Како е тоа полошо од денешната ситуација?
Автоматски споено мислење:

Џабе се овие објаснувања, луѓето не можат да се отргнат од лагите на македонската историографија. Најголемата грешка е што од мали нозе на децата им се ствара некоја претстава дека ние некогаш сме биле некоја држава која под низата неправди ја разделиле на неколку дела. Или глупостите од типот дека Александар е наш.
Не може да биде тоа изговор во доба во која што сите информации, од буквално сите можни национални историски гледишта ти се достапни во 20 секунди.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.639
Поени од реакции
5.317
Ништо. Моето прашање беше конкретно. Што злобно ни мислела Русија со тоа што сите нѐ сместила во иста држава (а не раздвоени, ко што нѐ оставил западот), и притоа сме биле 50% во таа држава. Како е тоа полошо од денешната ситуација?
Ako sakas da zivees vo zemja so se vika Bugarija kako Bugarin, togas ne ti ni treba Rusija, mozis uste vednas da se pishish Bugar...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.638
Ako sakas da zivees vo zemja so se vika Bugarija kako Bugarin, togas ne ti ni treba Rusija, mozis uste vednas da se pishish Bugar...
Што има врска што јас сакам со ситуација од пред 150 години? Доволно време е поминато, за да може да го анализираме периодот фактолошки.

Може сега да ме баталиш мене, да баталиш патетики и да одговориш на прашањето?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Neka ginat be, koj mu brani :toe:
Ginea i Avganistanci, Sirijci, Iracani, Libijci, Srbi.....
Ne se Ukraincite nesto posebni. Ustvari posebni se ako gledas koj gi trebi ko voski, site prethodno amerikancite gi trebea. Toa e edinstvenata razlika, nisto drugo.
I aman ne mi priservaj so slovenski brakja, pravoslavni kurci palci. I grcite i bugarite se pravoslavni i veruvaj oko nema da mi trepni i eden sa ne ostani, i toa od Erdo kako slag na torta.
Не ми беше тоа муабетот. Некој мислеше дека ќе се случи Крим и пола војска ќе дезертира при првиот налет, очигледно не се случи тоа. И сеа криво им е дека се бореле.
Автоматски споено мислење:

poubavo ke bese da se predadea druze, vaka se poise i poise steta ke trpat a so toa i mnogu covecki zagubi.
Несомнено полесно ќе поминеа, ама ќе станеа целосен вазал на Русија во стилот на земјите од Варшавски Пакт. Народи како нас најверојатно без никакви проблеми ќе ја прифатеа таа опција. Овие одлучно решија да се борат. И јас не очекував и бев изненаден ама очигледно волјата за борба била голема кај нив, и тоа Русите го потценија.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom