Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.440
Поени од реакции
3.353
Ако продолжат да праќаат оружје нема да има потреба да им треба да им праќате слики. Сами ќе дојдат да ја ослободат и денацифицираат ДДР од НАТО
Велиш славната руска војска ќе нападне и ќе не земе. Дај анализа и прогноза кога да ги чекаме Русите во Берлин и Виена?
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.911
Велиш славната руска војска ќе нападне и ќе не земе. Дај анализа и прогноза кога да ги чекаме Русите во Берлин и Виена?
Нема да ве земе, ако има потреба можеби ќе ве ослободи. Исто и твојата родна земја. Можеби овој пат и репарации ќе ни платите за 1941-1945, а не истите реторики од втора светска војна да ги терате.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.646
Велиш славната руска војска ќе нападне и ќе не земе. Дај анализа и прогноза кога да ги чекаме Русите во Берлин и Виена?
vo sofija ne mora da gi cekate uopste. si imate vie dovolno vasi ama stom se pojavat samo vratete ja starata himna i ko sekogas smenete oficijalno strana i gotovo e....
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Не ли е прецизно и наведувано орудие различно? Колку што знам и не толку модерната и ненаведувана артилерија е прецизна до метро. А главната разлика е што ненаведуваното оружје лета по однапред определена тракеторија, додека наведуваното има релативно непредвидлива тракеторија.
Наведуван проектил обично може да ја следи метата и во движење и обично е контролиран најчесто ласерски од друго возило/летало. Траекторијата најчесто е предвидлива.
Овие што им се дадени имаат балистичка траекторија и имаат контрола на лет исто како и претходните, меѓутоа не можат во текот на летот да ја апдејтираат метата, па затоа мислам дека може да гаѓаат само фиксна точка.
Обичната артилерија нема никаква контрола во текот на летот.
Крстосувачките ракети имаат непредвидлив лет и може да гаѓаат само неподвижни точки.

Koja точно муниција им ја дале? Проектили или ненаведувачки ракети?
Имаше видео каде што истрелаа десетици проектили. Голема е шансата да добиле ненаведувани.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Веќе четврти месец како Украина се освојува за 3 дена.
Рубљата е валута број еден
Русија е прва светска економска сила.
На руските инженери им нема рамени, па затоа секој втор ден им паѓаат авиони и експлодираат автомобили.
Западот гние во агонија, мизериja насекаде. Секој втор Европеец бара руска и белоруска виза.
Аjде ,за Божик ке ви пратим слики од Берлин как палиме коли и се грееме и
и јадеме стаорци :ROFLMAO:
Да ви е.... м во ,,аналитичарите ,, смотани.
Чпп
Абе Украина била освоена за 48 саата не за три дена,ама сега се бореле со НАТО. Па од толкава возбуда гледаш проектили како им се враќаат како бумеранг,а тенковите им се како отворена конзерва од дроновите.Ама све јаки аналитичари,мој до моега :eek: :vozbud:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
79.001
Чпп
Абе Украина била освоена за 48 саата не за три дена,ама сега се бореле со НАТО. Па од толкава возбуда гледаш проектили како им се враќаат како бумеранг,а тенковите им се како отворена конзерва од дроновите.Ама све јаки аналитичари,мој до моега :eek: :vozbud:
Нема везе све тоа. Гола вода. Аналитичари-шманалитичари, мапи и глупости...
Од Sun видеата се објективен показател за тоа што се дешава таму, а не некакви си мапи. Денес мапите се у аут, сите имаме GPRS, кој гледа мапи? Како да сме 17 век.

Па кај го најде Sun бе, од сите западни медиуми. Ем експрес.
Автоматски споено мислење:

Велиш славната руска војска ќе нападне и ќе не земе. Дај анализа и прогноза кога да ги чекаме Русите во Берлин и Виена?
Тоа вака, сега, дур сеуште се далеку. Кога ќе поминат Дунав, само сврти ја плочата и навиј го грамафонот.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Е аман бе Штауфер, зејтин не купуваш, кола не возиш (бензин не трошиш), на гас не се грееш; што работиш во Германија, како живееш таму? Да не си во затвор па немаш гајле, се ти е платено, имаш 0 трошоци.
Те обвини за сѐ и сешто, ама се извигољи како змија и не одговори на очигледните нелогичности дека не го засегаат ни цените на горивото/превозот, енергијата, на храната, инфлацијата општо, итн. :)

Plot twist: Можеби не ни живее во Германија. Сериозно, ако одиме со окамовиот брич тогаш ова е најочигледното решение (после затворот).
Автоматски споено мислење:

Ama samo si Kondom , oti vie ste rizicni so toa Majmunskite Sipanici.
Мислиш на хомосексуалните сипаници?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
79.001
Веќе четврти месец како Украина се освојува за 3 дена.
Рубљата е валута број еден
Русија е прва светска економска сила.
На руските инженери им нема рамени, па затоа секој втор ден им паѓаат авиони и експлодираат автомобили.
Западот гние во агонија, мизериja насекаде. Секој втор Европеец бара руска и белоруска виза.
Аjде ,за Божик ке ви пратим слики од Берлин как палиме коли и се грееме и
и јадеме стаорци :ROFLMAO:
Да ви е.... м во ,,аналитичарите ,, смотани.
Кажа тој кој едно пет-шест пати постираше интроа од видео-игри во темава.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Petok, Kremlj : Ako dojde do vojna, London ke bide prv raketiran

Sabota, London : Izgleda Ukraina ke bide prisilena da prifati los mir

E, jebote, vakvi dramaticni prevrti nemalo uste od vremeto na Kasandra...
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.698
Поени од реакции
5.740
Petok, Kremlj : Ako dojde do vojna, London ke bide prv raketiran

Sabota, London : Izgleda Ukraina ke bide prisilena da prifati los mir

E, jebote, vakvi dramaticni prevrti nemalo uste od vremeto na Kasandra...
Toa ti e isto kako so shiptarcinava!
Kvicat duri ne go osetat, posle rikaat od strav
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.440
Поени од реакции
3.353
Кажа тој кој едно пет-шест пати постираше интроа од видео-игри во темава.
Ти па , саму пет-шест... много си скромен.... Поне 30-40 пати беа ... си заборавил... да знаеш за другиja пат ,кога ми реплицираш. :tapp:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.646
Ти па , саму пет-шест... много си скромен.... Поне 30-40 пати беа ... си заборавил... да знаеш за другиja пат ,кога ми реплицираш. :tapp:
dovolno e ednas za da se znae deka si glup i deka nemas poima za bilo sto na temata. kakov moron treba da si da nemozes da uvidis deka stanuva zbor za igrica be?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Premnogu zakani od rusive od koga pocna vojnava.. nekako epten se opustija..
Јас пак мислам дека дури и премногу благи и воздржани се!
Со оглед на тоа дека секое западно гомно од политичар(до што и да е) отворено повикува на тотална војна и изолација(читај уништување) на Русија… Дефинитивно русите се многу благи во одговорите!
Ама па мечката не рика многу тука напаѓа директ! Така да им стои тоа!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom