Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.930
Поени од реакции
7.315
Колку ќе кошта таа роба? Во која валута ке биде платена? Каква ќе биде логистиката? Средната класа ја уништуваат сите поеднакво. Сигурно истотокот со олигархијата не ја поткрепува нели? На толку природни ресурси и миљарди миљарди долари, да имаш сиромашни реони на истокот, е практично општествен криминал. А big 4 се знае што им е сектор на работење, си бара западот овластен audit за да соработува со фирми од Русија или било каде. Време лети, банкротот е веќе неминовен, па и кинезот нема да позајмува пари по повластена/ефтина камата.
Западот им дал милијарди долари, евра на Русите, ги задолжил. Русинот сега вика не сум во состојба да ви платам ни камата, ни главнина. Кој е во загуба?

Во поновата историја скоро сите држави банкротирале, па никому ништо (само САД немаат, еднаш готови биле, но благодарение на Џ.П.Морган спасиле дупе, па џабе го пцуе народ) . Ене ти ја Грција, што и фали, или Португалија итн итн
Русија бидејќи има ресурси кои цел свет ги сака, лесно ќе соработува со сите. Посебно кога Кина, која е проектирана да го превземе финансискиот престол, многу лесно и едноставно ќе соработуваат, на сите полиња. Еден од проблемите за цел свет е раст на доларот, па намалување на побарувачката за долари, на сите ќе им е од корист. Вредноста на една валута зависи само и само од довербата на народот кон таа валута. Во моментов е доларот, но полека се прават чекори, јуанот да му парира.

Св.Ек.Форум нели најави дека со рестартот нема да има 1 светски полицаец, туку повеќе рамноправни, ама ти нели не веруваш дека ќе има рестарт, па ти е гајле :D
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.454
Поени од реакции
5.960
ti kazi prvo sto ke uvezuvaat? posto nisto neophodno bas i ne im treba, bar ne odma. ako ova trae so godini OK, ali ke se sredat na sredna i dolga staza.

za hrana, DA proizveduvaat i podobar kvalitet za mnogu raboti nego zapadot. Ova bar za 2018ta koga bev i sporeduvam so avstraliski kvalitet na proizvodi odnosno so se sto moze da se najde vo AUS, vklucuvajki i americki i germanski. Jas se zaprepastiv od ona sto vidov u ruski supermarketi i sto sve proizveduvaat i kakov kvalitet.

od ona sto e diskutirano na temata najveke ke kuburat so medicinska oprema i nekoj medicinski servisi mada delumno toa moze da se pravi u okolni drzavi (nekoj operacii) a oprema ke kupuvaat preku kina ili proksi firmi od eks sssr. ke bide poskapa i platena u evra/dolari... drzavata ima prilicno dosta rezervi.

lol, progugaj ke najdes koj se najgolemi kineski i ruski smetkovoditelski firmi. Na kraj kraeva neka prodolzat so segasnive vraboteni, ne e tesko da selektiraat novi partneri garant poveketo se rusi sekako, obicno sekogas lokalni parneri zimaat so ponekoj stranec dur se razrabotat... PWC mislam ima samo 1 stranec - amer - Jason Wardell drugive se rusi del skoluvani u USA del apla lokalni rusi.
Автоматски споено мислење:



koncentriraj se na temi so gi razbiras posto ekonomija ocigledno ne ti e silna strana...

najnebiten e odnosot na denar - rublja itn.... imas valuti sto uste u miljardi si racunaat pa se stabilni i lokalni...

kinezite so rublji ke kupuvaat ruski proizvodi pocnuvajki od nafta.

spored tebe ocigledno nenormalni se samo 1,6 milarda luge ili sekoj 5ti na planetava....
Кинезите ќе штампаат рубљи и ќе плаќаат со нив за руски производи?Како ќе дојдат кинезите до рубљи и што ќе прават со инфлацијата која ја изеде рубљата, ја сроза ја искина? А од каде руси ќе имаат Јуани за плаќање на кинеска роба?
Русин ќе прифати јуани а кинез рубљи за било што? Па не се до толку луди :icon_lol:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.906
Поени од реакции
35.764
Кинезите ќе штампаат рубљи и ќе плаќаат со нив за руски производи?Како ќе дојдат кинезите до рубљи и што ќе прават со инфлацијата која ја изеде рубљата, ја сроза ја искина? А од каде руси ќе имаат Јуани за плаќање на кинеска роба?
Русин ќе прифати јуани а кинез рубљи за било што? Па не се до толку луди :icon_lol:
И покрај сите економски анализи, на крај ќе испадне да тргуваат со крипто :D И не само со Кинезите, туку со цел свет, само што трагот на парите нема да им се знае, а транспортот ќе оди преку друга држава :D

Светот го движи интерес, се ова што го гледаш на ТВ е за мачкање на очи на обичните смртници и поголема контрола.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.105
Поени од реакции
30.867
Me interesire komentar od kajgana analiticarite za ovoj post dali e tocen ili ne?
„Аналитичарите“ кажаа уште на почеток: Сите сведоштва што не почнуваат со „Русија е лоша“ и не завршуваат со „Слава Украијини“, се лажни и неточни. Според нив украинската војска пред една недела ја освои Москва и сега се на пола пат до Владивосток. Евентуално ако не застануваат многу на ѓезмиња ќе стигнеле до крајот на неделава до Аљаска.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.952
Кинезите ќе штампаат рубљи и ќе плаќаат со нив за руски производи?Како ќе дојдат кинезите до рубљи и што ќе прават со инфлацијата која ја изеде рубљата, ја сроза ја искина? А од каде руси ќе имаат Јуани за плаќање на кинеска роба?
Русин ќе прифати јуани а кинез рубљи за било што? Па не се до толку луди :icon_lol:
ok, ajde ne zamaraj... progugaj si ke vidis kako toa ide, ti nacrtav ako use ne ti e jasno, nemozam da ti pomognam

edna rabota e sigurna, ni ednive ni drugive nekat da trguvaat poveke dolari i evra...
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.906
Поени од реакции
8.788
Ми се чини ќе потрае војната.

Украина има појака ПВО од поголем дел на Европа, сопствена војна индустрија, прима сателитски апдејт од НАТО во реално време и ја опремуваат нон стоп со оружје и муниција. Плус голема војска која веќе 8 години е тренирана и со воено искуство.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.331
Поени од реакции
21.796
Pa vidi, hrana, energensi i recisi sve sto e neophodno ne im treba posto sami si go proizveduvaat posdenive 10tina godini. Ke bide valjda sampanj, mercedesi i razni gluposti/luksuzi za kurch... u takov slucaj nitu e bitno kolku ke kosta nitu e bitno u kakva valuta ke e platena, toj sto ima u rusija ima...

Na drugata strana ke im treba nafta, gas, gubrivo, titanium, i red drugi resursi sto mnogu potesko ke gi zamenat.

Lol, big 4 vo rusija e ne bas za audit samo... imaat oni i golemi klienti kako gazprom, lukoil, nornickel, 200+ banki... Ne e Rusija MKD pa da nema golemi kompanii i klienti. Koga eden McDo pravi profit u rusija od rusi, mozes da pretpostavis kolku saati godisno naplakaat od ruskite giganti golemite 4... epa jebi ga, veke nema vreme e za ruski ili kineski firmi na kraj krajeva zborime za fucking accounting ne za rocket science.
Kano druze, nisto licno. Skoro site golemi zapadni kompanii izlegoa ili izlagaat. Ikea redici, McDonalds redici. Ne deka ovie se zaguba ama ete gledas okolu tebe golemi promeni ne deka nema da prezivees ama fakja nelagodnost. Tuku argumentite ti se "samo e Accounting" ili ke kopiraat koli i za sto im e i sve toa. Ako te cita covek uste vo korist ispagja Rusija sto ovie si odat. Ne znam kolku e toa realno. Ovie raboti imaat dolgorocni posledici. Falat investicii, potencijalni rabotni mesta, danoci i pridonesi, doverba vo Ruskata ekonomija pagja, iskluceni se od tehnoloski transfer itn. Deka nema da preziveat toa sekako ne, ama daleku od toa deka posledicite se za podcenuvanje.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
736
Поени од реакции
1.599
Ако војната не заврши за бргу, на светот ќе му се случи таква катастрофа што сите заедно ќе се чудиме што не снашло. Кога ќе снема леб по полиците сите набрзина ќе заборавиме на фашисти, нацисти, Руси, Германци, Бандера, Путин и Бајден, и единственото што ќе го мантраме ќе биде маме му ебам кој прв почна. Ако економијата во светот не се врати за бргу таму каде што беше пред војната, а и тогаш не беше на некое сјајно место заради ковидот, апокалипса ќе ни се случи.

САД и Кина ќе бидат најмалку погодени, Русија и Европа дебело ќе наебат, а ние кои живееме од туѓи трошки нема да знаеме кај ни е главата а кај ни е газот.
Narodov na forumov nalikuva na plebsot vo Rim koi sadisticki se izzhivuval na kolezhite pomegju gladijatorite.Bitno e shou da ima,da se slucuva nesto.
Koga ke tropne toa i na nasa vrata,e togash duri ke se seti gnevot makedonski,kolnenje,pcuenje i po Rusija i po Amerika so najpogrdnite mozhni zborovi.

Za ovie sto se proruski nastroeni zborovi nemam.Bukvalno ligi im pagjaat za invazijava,carot Putin mu se sprotivstavi na satanistickiot Zapad.Nie obicnive smrtnici konechno ke bideme oslobodeni.:facepalm::facepalm::facepalm:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.764
Поени од реакции
26.330
Од прилика како е на терен:

Автоматски споено мислење:

Предобар текст кој убаво ги објаснува околностите на оваа војна и колку неподготвено Русија влезе во Украина како и начинот на кој руските безбедносни структури функционираат. Русија најверојатно влага во тежок shitstorm и многу хаотични настани кои ќе следуваат. Тоа само го зголемува ризикот од несакани изнудени и очајни реакции и глобална катастрофа од епски размери, нуклеарна или економска.
Како не бе, Русија си мислела дека ќе го завземат Киев за 1 ден. Не ни пробаа да влезат во Киев.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Narodov na forumov nalikuva na plebsot vo Rim koi sadisticki se izzhivuval na kolezhite pomegju gladijatorite.Bitno e shou da ima,da se slucuva nesto.
Koga ke tropne toa i na nasa vrata,e togash duri ke se seti gnevot makedonski,kolnenje,pcuenje i po Rusija i po Amerika so najpogrdnite mozhni zborovi.

Za ovie sto se proruski nastroeni zborovi nemam.Bukvalno ligi im pagjaat za invazijava,carot Putin mu se sprotivstavi na satanistickiot Zapad.Nie obicnive smrtnici konechno ke bideme oslobodeni.:facepalm::facepalm::facepalm:
Војната за жал е составен дел од човештвото од самиот почеток на цивилизацијата а сигурно и пред тоа племенски.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.046
Поени од реакции
80.918
Не мислам јас дека доколку Русија заврши со Украина нивниот глас сам по себе ќе се чуе на Балканот.
Ако САД мора да се согласи на нова поделба на интересни сфери во источна Европа, нема да дозволи никако таа промена да се проширува географски, т.е. да почне и на други места, а тука на Балканот, тоа е највозможно. Има најпогодни услови, заради Србите и ред други работи.
Вучиќ, не знам дали го имаш слушано, како кенка у задње време.
Уопште не е лесно да бидеш контра западната политика, за вакви ултимативни нешта, каква што е новата распределба на влијанија. Ние од тука и завидуваме на Србија за колку-толку независната реакција при судиров, но, тоа ич не е лесно, кога си во нивна позиција. Кај нив уште одма почна западниот притисок. Србија обидувајќи се да носи некаква неутрална позиција, многу внимателно збори за Украина. Не вика директно - Русите се во право. Ни индиректно. Кина веќе друг тон може да си дозволи во изјавите.

Тоа е војнава - обид на Русија да го прошири, односно поврати влијанието, со што ќе го избрка западното влијание на тие простори.
Ако испадне по нивно, таму, јас очекувам тука да се спречи таков развој. Дали милом или силом и како воопшто, ќе видиме.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.754
Поени од реакции
8.295
Предобар текст кој убаво ги објаснува околностите на оваа војна и колку неподготвено Русија влезе во Украина како и начинот на кој руските безбедносни структури функционираат. Русија најверојатно влага во тежок shitstorm и многу хаотични настани кои ќе следуваат. Тоа само го зголемува ризикот од несакани изнудени и очајни реакции и глобална катастрофа од епски размери, нуклеарна или економска.
Предобар текст за марвел генерацијата. Со каква било сериозност да земеш во предвид дека онаков текст е напишан од постар аналитичар, не па некој со таква одговорност како што се претставува како и дека е дел од раководните структури е во најмала рака смешно. Рекла казала муабети, ние му рековме, они ни рекоа. Така воопшто ниту размислуваат ниту се изразуваат аналитичари.

Делот па за Сирија, тоа па е чиста комедија.

Следно. Сирија. „Момците издржете, кога Украина ќе се заврши - во Сирија уште повеќе ќе се утврдиме“. А сега во секој момент таму се очекува на контингентот да му снемаат залихи - а горештините следуваат. Турција ни го блокираше Црното море, а превоз на залихи со авион е како со пари да ложиш печка.
Што е воопшто ова. За што да издржи контигентот во Сирија? Немаат какви било дејствија веќе повеќе од една година. Гарнизонот воопшто нe е ниту голем, околу 1000 војници се + 10 авиона и 2-3 брода. И што после 2 недели без директен контакт, "залихите" на контигентот во Сирија се потрошени, што? Па локални продавници имаат по големи залихи. А и какви се тие залихи што им се толку потребни? Што не можат во Сирија да купат храна за 1000 војници за некој месец?


Мислам пародија буквално. Се кладам дека за една недела ќе искочи дека некој го напишал ова на 4chan/pol за да ги заебава, исто како што беше со Духот на Киев.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.046
Поени од реакции
80.918
Предобар текст кој убаво ги објаснува околностите на оваа војна и колку неподготвено Русија влезе во Украина како и начинот на кој руските безбедносни структури функционираат. Русија најверојатно влага во тежок shitstorm и многу хаотични настани кои ќе следуваат. Тоа само го зголемува ризикот од несакани изнудени и очајни реакции и глобална катастрофа од епски размери, нуклеарна или економска.
Го читав и се смеев.

Еден што работи во ФСБ ми пишува извештаи...

Во вакви времиња, такви текстови имаат огромна шанса да се намерно фабрикувани и од двете страни. Ептен делува неуверливо.

Пази, ја не тврдам дека тоа во текстот е сосема лага. Јас само тврдам дека можно е функцијата на тој текст да е кој знае која.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.754
Поени од реакции
8.295
Од прилика како е на терен:

Автоматски споено мислење:


Како не бе, Русија си мислела дека ќе го завземат Киев за 1 ден. Не ни пробаа да влезат во Киев.
Ме подсети на Сиријците, Walid the Team Killer

 

Kajgana Shop

На врв Bottom