Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.915
Поени од реакции
8.818

Централно-левичарската премиерка на Шведска ги одби разговорите за зачленување на земјата во НАТО. „Тоа би ја загрозила северна Европа“, оценува Магдалена Андерсон.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
Поимањето немаштија зависи од навиките. Ние мислиме дека Москва и биши Ленинград се некоја сибирска вукојебина каде што луѓето живеат у мизерија и спремни се на све. Не е баш така. Редици се изредија пред западниве фирми кога слушнаа дека ќе ги затвараат. Не се тие во урбаните средини хард кор руси ко у америчкине филмови што ги даваат. Пред некој ден читам 3.600 PWC вработени остануваат на улица, тоа се 3.600 фамилии. Сите big 4 компании одат, а нивните вработени и не се баш научени на камења и сталинградска битка. Да, ЕУ се распрдени и во комфорт зона, али не дека па секој еден русин е спремен да јаде камења, поготово не откако колку толку се отвори Русија последните 20 години во бизнис сегментот.

sekade ima luge sto ziveat dobro. ne se sekiraj ima zalihi dur ne stigne nova roba ovojpat od okulu, od istok... nema da ima nekoja katastrofalna zaguba i namaluvanje na kvalitet na zivotot, ke ima i obleka i viski i koli za nekoj mesec... poloso e za tie sto ne ziveat dobro i sega, zapadot ja unisti srednata klasa pogotovo poslednite godini so covid, za niv ke e najkriticno. tajmingot e takov da bash tie luge ke go custvuvaat ova najjako od edna vo druga kriza za niv na ekonomski plan.

a sto barale big 4 vo rusija? imaa klienti tamu ili gi koristea ko bpo?

ke bide zaebano nekoj mesec posle ke si prodolzat seedno dali pod big 4 ili nekoe drugo ime.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.915
Поени од реакции
8.818

Викторија Нуланд: Да, знаеме за био-лабораториите во Украина ама тие се за чисто истражувачки и научни цели.
Исто Нуланд: Недајбоже да паднат во руски раце!

Упатство за медиумите: Ако се случи биолошки напад, да знаете дека 100% ќе бидат Русите.
 
Член од
31 јануари 2022
Мислења
377
Поени од реакции
995
@puno, @Dardan-ia

Ајде едно наградно прашање за Албанците што ја следат темава темава:

При една хипотетична ситуација (која не ја посакувам, пошто пред се ќе има последици и за Македонија), ако Русија реши да го реши Косовското прашање во корист на Србија и прати војска на Косово. Дали САД:

а) Ќе прати војска да го заштити територијалниот интегритет на Косово.

б) Ќе праќа оружје и ќе силно ќе го подржува Косово до последниот Албанец.

хинт, погледнете ги постовите на северџаните и борците за соживот до фотеља на темава ...
И тие двата се придружија на санкциите против Русија. Немало повеќе да одат по локали низ Боговиње, Голема Речица и слични места каде што има плесачици и ебачици од Русија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.774
Поени од реакции
26.340

Централно-левичарската премиерка на Шведска ги одби разговорите за зачленување на земјата во НАТО. „Тоа би ја загрозила северна Европа“, оценува Магдалена Андерсон.
Како рекле, стравот лозјето го чува...
Автоматски споено мислење:


Викторија Нуланд: Да, знаеме за био-лабораториите во Украина ама тие се за чисто истражувачки и научни цели.
Исто Нуланд: Недајбоже да паднат во руски раце!

Упатство за медиумите: Ако се случи биолошки напад, да знаете дека 100% ќе бидат Русите.
Да Русите немаат Биолошко оружје ако сакаат да нападнат... Лоботомија :)
Автоматски споено мислење:

И тие двата се придружија на санкциите против Русија. Немало повеќе да одат по локали низ Боговиње, Голема Речица и слични места каде што има плесачици и ебачици од Русија.
Ќе ги бркаат Русинките од локалите во западна Македонија, и ќе ги заменат со Украинки. Кои BTW ќе работат и како регутерки во слободно време.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.067
Поени од реакции
80.968
Ајде едно наградно прашање за Албанците што ја следат темава темава:

При една хипотетична ситуација (која не ја посакувам, пошто пред се ќе има последици и за Македонија), ако Русија реши да го реши Косовското прашање во корист на Србија и прати војска на Косово. Дали САД:

а) Ќе прати војска да го заштити територијалниот интегритет на Косово.

б) Ќе праќа оружје и ќе силно ќе го подржува Косово до последниот Албанец.
Ми се чини дека по расплетот во Украина, САД ќе биде тој кој ќе се обиде да го реши Косовското прашање.
Некои мислат дека ова ќе го убрза решавањето на сите балкански прашања, во контекст на геополитичките интереси на САД.

а можда и не...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.774
Поени од реакции
26.340
Ми се чини дека по расплетот во Украина, САД ќе биде тој кој ќе се обиде да го реши Косовското прашање.
Некои мислат дека ова ќе го убрза решавањето на сите балкански прашања, во контекст на геополитичките интереси на САД.

а можда и не...
Ќе видиме, јас искрено не верувам дека Русија ќе се реши да оди на таква авантура. Ама од друга страна јас не верував дека воопшто воено ќе влезе во Украина, така да ...

А за САД како мислиш дека за нив е решението на Косовското прашање ?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.121
Поени од реакции
30.901
Какви нуклераки, ологарсите од западот и истокот никогаш нема да дозволат нивниот бизнис да биде уништен, може по некој роб да умре и толку. Втора светска војна бизнисите не Ротшилдови во Германија не смееше ни да помисли Хитлер да ги чепне.
Само што денес многу полесно е работите да се оттргнат од контрола, заради грешка, премногу ревносни корисни идиоти, итн, итн... И отиде сѐ УПМ.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.067
Поени од реакции
80.968
А за САД како мислиш дека за нив е решението на Косовското прашање ?
На хартија - влез во ООН, или барем признавање од цела ЕУ. Признавање од Србија секако.

Во пракса: воспоставување фактичка контрола врз северот, па ако треба и без исполнување на обврските кои ги презема Косово (формирање заедница на српски општини и др.)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.774
Поени од реакции
26.340
На хартија - влез во ООН, или барем признавање од цела ЕУ. Признавање од Србија секако.

Во пракса: воспоставување фактичка контрола врз северот, па ако треба и без исполнување на обврските кои ги презема Косово (формирање заедница на српски општини и др.)
Па баш после Косовскиот преседан во 1999, со влезот во ООН можат гзот да си го избришат Косоварите. Далеку поголеми и помоќни држави, попут Украина, не им значи ништо тоа во моментов, а не пак на Косово....

За Косово само влез во НАТО би значело некаква гаранција или спојување кон Албанија како поинстант варијанта.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
sekade ima luge sto ziveat dobro. ne se sekiraj ima zalihi dur ne stigne nova roba ovojpat od okulu, od istok... nema da ima nekoja katastrofalna zaguba i namaluvanje na kvalitet na zivotot, ke ima i obleka i viski i koli za nekoj mesec... poloso e za tie sto ne ziveat dobro i sega, zapadot ja unisti srednata klasa pogotovo poslednite godini so covid, za niv ke e najkriticno. tajmingot e takov da bash tie luge ke go custvuvaat ova najjako od edna vo druga kriza za niv na ekonomski plan.

a sto barale big 4 vo rusija? imaa klienti tamu ili gi koristea ko bpo?

ke bide zaebano nekoj mesec posle ke si prodolzat seedno dali pod big 4 ili nekoe drugo ime.
Колку ќе кошта таа роба? Во која валута ке биде платена? Каква ќе биде логистиката? Средната класа ја уништуваат сите поеднакво. Сигурно истотокот со олигархијата не ја поткрепува нели? На толку природни ресурси и миљарди миљарди долари, да имаш сиромашни реони на истокот, е практично општествен криминал. А big 4 се знае што им е сектор на работење, си бара западот овластен audit за да соработува со фирми од Русија или било каде. Време лети, банкротот е веќе неминовен, па и кинезот нема да позајмува пари по повластена/ефтина камата.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.067
Поени од реакции
80.968
За Косово само влез во НАТО би значело некаква гаранција или спојување кон Албанија како поинстант варијанта.
Ма каков влез во НАТО, без влез во ООН. Ова ни Албанците не го помислуваат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.774
Поени од реакции
26.340
Ма каков влез во НАТО, без влез во ООН. Ова ни Албанците не го помислуваат.
Епа значи хипотетички при една интервенција на Русија, би добиле подршка иста како што добива Украина. Во ООН или надвор од ООН исти курац им е.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Како рекле, стравот лозјето го чува...
Не, туку уште еднаш покажуваат дека се попаметни и попрагамтични од остатокот од Европа. За кој кур и е потребен влезво НАТО на Шведска? Од кого се плаши? Сигурно не од Норвешка и Финска.
Автоматски споено мислење:

Ма каков влез во НАТО, без влез во ООН. Ова ни Албанците не го помислуваат.
Не гледам како ќе го премостат ветото од Русија или Кина.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.456
Поени од реакции
5.962
Колку ќе кошта таа роба? Во која валута ке биде платена? Каква ќе биде логистиката? Средната класа ја уништуваат сите поеднакво. Сигурно истотокот со олигархијата не ја поткрепува нели? На толку природни ресурси и миљарди миљарди долари, да имаш сиромашни реони на истокот, е практично општествен криминал. А big 4 се знае што им е сектор на работење, си бара западот овластен audit за да соработува со фирми од Русија или било каде. Време лети, банкротот е веќе неминовен, па и кинезот нема да позајмува пари по повластена/ефтина камата.
Најсмешно е кога луѓе тврдат дека меѓусебна трговија на Русија и Кина ќе била со нивни валути, демек кинези се толку луди да примат рубљи за Леново или Шаоми а русиве забегани да примаат јуани за нафтата и гасот. Што ќе прават со тие валути после тоа, како си замишљаат луѓе неконвертибилни валути да водат интернационална трговија да ми је знати... :unsure:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom