Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    686

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.131
Поени од реакции
37.205
Европа ќе биде у загуба,Русија ќе умре од глад.Економија колку БЕНЕЛУКС на 17 милиони километри и 145 милиони народ е осудена на ПРОПАСТ. А можете емотивно да зборите,али во економија нема емоции исто и на празен стомак.Кој како сака нека тумачи.
Во 1942 Сталин со вперени пушки во глава го вадеше гладното цивилното население и го фрлаше како топовско месо на фронтот, за да ги одбие германците. Чим тогаш не умреа од глад и не беа истребени, тешко дека недостатокот на картонски столици од ИКЕА и недостаток на пластични сендвичи од Мекдоналс ќе ги убие.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Сега ја изглуглав... Ми звучи дека попрво би си пукал во колено отколку да морам да прочитам цела книга за тие настани. :)
Но шега на страна, освен основните факти кои веројатно не се спорни - нешто посебно сакаш да посочиш? Можеби паралела со сегашните случувања?
Македонската верзија има околу 200 стр. Зборуваме за исконската омраза, зборуваме за независниот дух на Украинскиот народ. Во книгата се зборува за изгладнувањето на тој народ преку квотите за живо наредечено Голодомор каде како последица на тие политики умреле неколку милиони Украинци.

Конвенцијата за геноцид е од 1938/9 и не може да важи ретроактивно (според моето мислење), но тоа би било класичен геноцид по книга.

Мене ми е јасно зошто Украинците му го вртат грбот на Сталин за време на WWII и ги пречекуваат нацистите како ослободители, што Сталин не го заборава.

На темава се зборува дека Сталин им дал територија, што е точно, но не и за тегобата која ја нанел на Украинскиот народ. Аргументите на совјетите, тие го негираат тоа злосторство, е дека наталитетот на СССР се зголемува за време на Сталини и сите бројки се пренапумпани од страна на западниот свет (т.е. пропаганда). Дали се? Честопати и да, но повеќе од 3 милиони луѓе умираат од глад за време на Голодомор. Тоа е факт.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.988
Поени од реакции
35.978
Momentalno USA go gubi primatot na smetka na azijskite zemji, pred se zaso od totalna dominacija mozes samo da odis nadole. Ama daleku se od posledniot zbor.

Ova sea so go praat e prikaz na svojata meka mokj. Za voenata mokj da napraam muabet, trebase da gi vidime rusite na delo za da svatime kolku bilo organizirano toa so nivnata vojska go izveduvase.
Воената моќ зависи од економијата, ако решат да се градат внатре во државата, и ако ги пресечат/намалат парите за воена модернизација/вооружување, толку ќе биде и од воената моќ.
И Русите се зарѓани, во војна и да немаш најмодерно оружје може да си снаодлив, ама треба пракса. А и друго оваа интервенција е малку различна од тоа што беше во Сирија/Ирак/Авганистан, не е поентата грабање на ресурси и бомбардирање на се што мрда иако е цивил (ова го правеа сад), поентата е со лесно да се инсталира влада и да се наметне нивната реторика, па поле политички и народот да го влечат кон себе. Во таков тип војна ќе оди многу опрема, многу жртви од војската, ама нема да си покажан со прст дека од држава со бомбите си направил поле за садење на компири.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: TOT
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.818
Поени од реакции
2.776
Sto ima vrska kako treba so muabetot. Togas im gi krenaja akcizite, davackite, ne deka naftata krena. Ako kreni naftata i gasot, mozat da krsat kolku sto sakaat, nikoj magicno nema da ja namali cenata posto nema da zavisi od niv za razlika od akcizite.
Malce mi se neseriozni muabetite sto gi pravite kako toa evropskata ekonomija nema da trpi i toa pri tolkav uvoz od Rusija, tamu kolku bese ,okolu 40%. Ne da nema da trpi, kucinjata so mast nema da gi jadat. Kako da zaboravate deka koga kreva cenata na naftata i strujata, se drugo sledi po niv. Da ne ti dolzam you get the picture.
A deka preku nokj ili voopsto mozat da najdat alternativa za toa, toa da prasam od doma.
Neznam dali imate primeteno no svetot e mnogu podrugo mesto za ziveenje od pred 30 godini.
Целосно се согласувам со тебе Владе.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.841
Поени од реакции
26.424
Ете во духот на целата оваа западна куртонијата на канцелирање на поинакво мислење за Руската инвазија на Украина, и јас бев баниран од форумов по класично кодошко плачење на човек кој напиша пост со говор на омраза, притоа релативизирајќи злосторства на неонацисти, омраза која очигледно му лежела длабоко во душата.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.005
Поени од реакции
17.844
Воената моќ зависи од економијата, ако решат да се градат внатре во државата, и ако ги пресечат/намалат парите за воена модернизација/вооружување, толку ќе биде и од воената моќ.
И Русите се зарѓани, во војна и да немаш најмодерно оружје може да си снаодлив, ама треба пракса. А и друго оваа интервенција е малку различна од тоа што беше во Сирија/Ирак/Авганистан, не е поентата грабање на ресурси и бомбардирање на се што мрда иако е цивил (ова го правеа сад), поентата е со лесно да се инсталира влада и да се наметне нивната реторика, па поле политички и народот да го влечат кон себе. Во таков тип војна ќе оди многу опрема, многу жртви од војската, ама нема да си покажан со прст дека од држава со бомбите си направил поле за садење на компири.
Pa momentalno go imaat i dvete, em narodot gi pokazuva so prst em eden kup zrtvi.
Rusija go izgubi mitot za moknjata armija tuka. Duri me fakja strav so kje se desi ako ne si ja istvarat celta.

Inaku se soglasuvam, voenata sila e zavisna od ekonomijata. Zatoa i Sad e tamu kaj so e, dodeka rusive izgledaat poslabo opremeni duri od ukraincite.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Ете во духот на целата оваа западна куртонијата на канцелирање на поинакво мислење за Руската инвазија на Украина, и јас бев баниран од форумов по класично кодошко плачење на човек кој напиша пост со говор на омраза, притоа релативизирајќи злосторства на неонацисти, омраза која очигледно му лежела длабоко во душата.
Не беше баниран од форумов, во меѓувреме отвори неколку теми (како би ги отворил ако си бил баниран од форумов!?), туку само од оваа тема.

И не поради канцелирање, туку поради константни навреди. Се надевам дека овој пат ќе дебатираш цивилизирано. :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.988
Поени од реакции
35.978
Pa momentalno go imaat i dvete, em narodot gi pokazuva so prst em eden kup zrtvi.
Rusija go izgubi mitot za moknjata armija tuka. Duri me fakja strav so kje se desi ako ne si ja istvarat celta.

Inaku se soglasuvam, voenata sila e zavisna od ekonomijata. Zatoa i Sad e tamu kaj so e, dodeka rusive izgledaat poslabo opremeni duri od ukraincite.
Ништо не се тие цивили на 40 милиони држава, ако тргнат со тактика како САД на блиски Исток, треба да отепаат милиони Украински цивили.

Народот мора да ги мрази, наративот ќе се штима откако ќе се смени владата, и потпише "мировниот договор".

Не верувам да распалат нуклеарка, им треба само видео/фото доказ дека зелениот навистина ја има киднато, и што е можно побрзо чистење на нацистите.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.841
Поени од реакции
26.424
Воената моќ зависи од економијата, ако решат да се градат внатре во државата, и ако ги пресечат/намалат парите за воена модернизација/вооружување, толку ќе биде и од воената моќ.
И Русите се зарѓани, во војна и да немаш најмодерно оружје може да си снаодлив, ама треба пракса. А и друго оваа интервенција е малку различна од тоа што беше во Сирија/Ирак/Авганистан, не е поентата грабање на ресурси и бомбардирање на се што мрда иако е цивил (ова го правеа сад), поентата е со лесно да се инсталира влада и да се наметне нивната реторика, па поле политички и народот да го влечат кон себе. Во таков тип војна ќе оди многу опрема, многу жртви од војската, ама нема да си покажан со прст дека од држава со бомбите си направил поле за садење на компири.
Без разлика на све, дури и во една таква отежнувачка ситуација, каде што мораш да бидеш претпазлив. Она што е постигнато за 10 дена, не може да се спореди со ниедно друго освојување што досега е видено во модерно војување (слободно може да се провери, не ми се верува дека грешам во ова).

Кувајт, кој е пустина и кој е мислам дека 10.000 километри квадратни Американците го вратија за 11 дена. И тоа не од домашна армија, туку од армија која штотуку го завзема. Тоа што се случува сега во Украина е над 140К километри квадратни завземени за 10 дена. И тоа пази, се соочуваат со армија која е моментално втора по големина и по масивност во Европа. Армија која има 3К тенкови, армија која е подржана логистички и во оружје активно од најголемата светска воена машинерија.

Очекувањата што се креваат за освојување се нереални, ама има и зошто да се нереални, заради ваквите пропагандни замки... Дури ни САД немаше да има повеќе напредок на терен за толку денови. Уствари САД немаше ни да влезе, ќе бомбардираше со месеци. Како за пример, 80 дена воздушна кампања правеа во Србија, речиси немаа никаква воена техника уништена. Украина во моментов е најмалку 10 пати помоќна од тогашна Србија. Ако погледнеме на работите, незнам дали НАТО глатко ќе поминеа копнено во Србија.

Тоа што се случува на терен и тоа што се чита на твитер, немаат врска едно со друго. Реалноста воопшто не ја знаеме. Ете многу луѓе се попалија тука ко млади мајмуни за престрелката во живо кај нуклеарната центарала, но само малку да беа паметни и да побараа на google maps, можеа да видат каде точно беше таа престрелка и од кој агол се гледаше.

Само едно е сигурно, нацистите го убија најумерениот од преговарачите. А тоа значи дека се спремни ако треба цел народ да го жртвуваат за нацистичката идеологија. И цело ова залажување што им се случува на твитер иде во прилог на тоа.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.841
Поени од реакции
26.424
Не беше баниран од форумов, во меѓувреме отвори неколку теми (како би ги отворил ако си бил баниран од форумов!?), туку само од оваа тема.

И не поради канцелирање, туку поради константни навреди. Се надевам дека овој пат ќе дебатираш цивилизирано. :)
Да кажеш некому дека намерно се праи слеп на документирани нацистички злосторства и дека замижувањето на истите е скоро колку злостор не е навреда. Ако тој тоа го прави, тогаш тоа е вистина.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.571
Поени од реакции
23.122
Македонската верзија има околу 200 стр. Зборуваме за исконската омраза, зборуваме за независниот дух на Украинскиот народ. Во книгата се зборува за изгладнувањето на тој народ преку квотите за живо наредечено Голодомор каде како последица на тие политики умреле неколку милиони Украинци.

Конвенцијата за геноцид е од 1938/9 и не може да важи ретроактивно (според моето мислење), но тоа би било класичен геноцид по книга.

Мене ми е јасно зошто Украинците му го вртат грбот на Сталин за време на WWII и ги пречекуваат нацистите како ослободители, што Сталин не го заборава.

На темава се зборува дека Сталин им дал територија, што е точно, но не и за тегобата која ја нанел на Украинскиот народ. Аргументите на совјетите, тие го негираат тоа злосторство, е дека наталитетот на СССР се зголемува за време на Сталини и сите бројки се пренапумшани од страна на западниот свет (т.е. пропаганда). Дали се? Честопати и да, но повеќе од 3 милиони луѓе умираат од глад за време на Голодомор. Тоа е факт.

a stalin bil rusin pa da dava ruska teritorija? pod stalin ne ginele i rusi? od kaj znaes deka tie restrikcii mozele da se izbegnat, na kraj krajeva sigurno on pravel sto bilo u toj moment najdobro za sovetite ne gi delel rusi/ukrainci/kozaci itn...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.841
Поени од реакции
26.424
Македонската верзија има околу 200 стр. Зборуваме за исконската омраза, зборуваме за независниот дух на Украинскиот народ. Во книгата се зборува за изгладнувањето на тој народ преку квотите за живо наредечено Голодомор каде како последица на тие политики умреле неколку милиони Украинци.

Конвенцијата за геноцид е од 1938/9 и не може да важи ретроактивно (според моето мислење), но тоа би било класичен геноцид по книга.

Мене ми е јасно зошто Украинците му го вртат грбот на Сталин за време на WWII и ги пречекуваат нацистите како ослободители, што Сталин не го заборава.

На темава се зборува дека Сталин им дал територија, што е точно, но не и за тегобата која ја нанел на Украинскиот народ. Аргументите на совјетите, тие го негираат тоа злосторство, е дека наталитетот на СССР се зголемува за време на Сталини и сите бројки се пренапумшани од страна на западниот свет (т.е. пропаганда). Дали се? Честопати и да, но повеќе од 3 милиони луѓе умираат од глад за време на Голодомор. Тоа е факт.
Аналогијата со Сталин воопшто не ти држи вода. Зборевме и со @Zvonareva ама ми го прекина разговорот, и го прашав каква врска имаат Хитлерова Германија и Наполеонова Франција со денешните Франција и Германија ???

Ете сега те прашувам и тебе каква е врската, дали имаат воопшто некаква врска ?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.988
Поени од реакции
35.978
Без разлика на све, дури и во една таква отежнувачка ситуација, каде што мораш да бидеш претпазлив. Она што е постигнато за 10 дена, не може да се спореди со ниедно друго освојување што досега е видено во модерно војување (слободно може да се провери, не ми се верува дека грешам во ова).

Кувајт, кој е пустина и кој е мислам дека 10.000 километри квадратни Американците го вратија за 11 дена. И тоа не од домашна армија, туку од армија која штотуку го завзема. Тоа што се случува сега во Украина е над 140К километри квадратни завземени за 10 дена. И тоа пази, се соочуваат со армија која е моментално втора по големина и по масивност во Европа. Армија која има 3К тенкови, армија која е подржана логистички и во оружје активно од најголемата светска воена машинерија.

Очекувањата што се креваат за освојување се нереални... Дури ни САД немаше да има повеќе напредок на терен за толку денови. Уствари САД немаше ни да влезе, ќе бомбардираше со месеци. Како за пример, 80 дена воздушна кампања правеа во Србија, речиси немаа никаква воена техника уништена. Украина во моментов е најмалку 10 пати помоќна од тогашна Србија. Ако погледнеме на работите, незнам дали НАТО глатко ќе поминеа копнено во Србија.

Тоа што се случува на терен и тоа што се чита на твитер, немаат врска едно со друго. Реалноста воопшто не ја знаеме. Ете многу луѓе се попалија тука ко млади мајмуни за престрелката во живо кај нуклеарната центарала, но само малку да беа паметни и да побараа на google maps, можеа да видат каде точно беше таа престрелка.

Само едно е сигурно, нацистите го убија најумерениот од преговарачите. А тоа значи дека се спремни ако треба цел народ да го жртвуваат за нацистичката идеологија. И цело ова залажување што им се случува на твитер иде во прилог на тоа.
Сосема се различни терените во Украина и на Блиски Исток.
Гратис во Украина си во зима, секој дол, секоја бразда, секое дрвце е можност за камуфлажа.
Ако Русија не ги среди во наредните 2 недели, ќе имаат уште мноооогу поголеми проблеми кога ќе почне обвнова на вегетацијата.
За жал да, ќе гине многу народ, се помалку е изгледно дека наците имаат намера да се предадат, за жал народот е слеп и ќе си го окрка максимално.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.005
Поени од реакции
17.844
Ништо не се тие цивили на 40 милиони држава, ако тргнат со тактика како САД на блиски Исток, треба да отепаат милиони Украински цивили.

Народот мора да ги мрази, наративот ќе се штима откако ќе се смени владата, и потпише "мировниот договор".

Не верувам да распалат нуклеарка, им треба само видео/фото доказ дека зелениот навистина ја има киднато, и што е можно побрзо чистење на нацистите.
Za da potpisat miroven dogovor treba da gi prinudat, a kako trgnala rabotava daleku se od toa. Denes rusite nemaa nikakov napredog a izgubija edno cudo vojncii i tehnika. Kje vidime utre dali bilo momentalen setbek.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom