Препораки за доктори специјалисти/супспецијалисти

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Друштво темава ја прочитав од почеток до крај и не најдов нешто слично со мојот проблем.
Имам прекумерена количина на киселини во желудникот.

Бев кај др.Ставридис во Градска каде што ми правеа Гастроскопија, па тестирав и Хеликобактер, се си е нормално, освен во Гастроскопијата каде што имаше дијагноза (воспален желудник).
Кога јадам свежа храна и мала количина најчесто немам проблеми, ама зачинето, термички обработено, шеќери и слично.... тешко мене.....
Пиев Ланзул и немав проблеми додека ги пиев што и да јадам, престанав и пак почнаа....
Гурман сум си :)

Дали оваа моја дијагноза се лечи или и доживотно ќе си внимавам?

Можеби описов е оф топик, но го пишувам како објаснување за некој кој имал сличен проблем па да ми препорача кај кој специјалист го решил истото.
Може приватно или државно.

Благодарам однапред.
Колку и да си гурман, некогаш мора да се откажеш од некои работи поради своето здравје, ова од искуство ти го зборам. Подобро здрав и жив, отколку прејаден со нездрава храна.

Иначе не сум нешто многу запознаен кои доктори се добри во оваа гранка од медицината, но член од моето семејство беше кај една професорка, Мери Трајковска на Клиника и горе доле е задоволен од неа. Башка она испраќа на повеќе испитувања да се направат. Така да отиди кај неа или кај некој друг доктор за кој знаеш дека е добар, бар ќе имаш едно мислење повеќе.
 
Член од
20 мај 2016
Мислења
45
Поени од реакции
3
Zdravo ako moze da mi dadete prepraka za doktor paradentolog fala
 
Член од
13 февруари 2014
Мислења
29
Поени од реакции
4
Sovet za najdobar hirurg vo skopje? treba da pravam operacija zarasnata mi e koska blizu zglobot na rakata , i neznam kaj kogo da odam , vo Sistina e 3500evra kaj nekoja doktorka , sovet nekoj , fala.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
Sovet za najdobar hirurg vo skopje? treba da pravam operacija zarasnata mi e koska blizu zglobot na rakata , i neznam kaj kogo da odam , vo Sistina e 3500evra kaj nekoja doktorka , sovet nekoj , fala.
... а кој вели дека треба да направиш операција? дали е тој добар предлагач на вакви ,,сраснати,, аномалии во телото земајќи го народното ,, Не дирај лава, док спава? ,,
 
Член од
13 февруари 2014
Мислења
29
Поени од реакции
4
... а кој вели дека треба да направиш операција? дали е тој добар предлагач на вакви ,,сраснати,, аномалии во телото земајќи го народното ,, Не дирај лава, док спава? ,,
a sto da pravam , sovet? nemozam taka da go ostaam kako topce
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
a sto da pravam , sovet? nemozam taka da go ostaam kako topce
Незнам дали збориме за истото, ама и јас на зглобот на десната нога имам некое топче, како да е излезена коската. Тоа ми е веќе неколку години, ама немам никакви проблеми, на почетокот имав болки ако ја оставав ногата да ми виси(пример ако седам на нешто што е височко и неможам да допирам доле со ногата), а веќе подолго време немам никакви болки, така да не мислам да одам по доктори.
Во врска со прашањето, најдобро ти е да си земеш упат за незнам кој специјалист(незнам како се вика медицинската гранка која се занимава со тоа) и тој ќе ти каже што понатаму. Среќно:)
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
dobar urolog vo privatnite bolnici filip 2, sistina i remedika koj ke go preporacate nekoj so iskustvo :d
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.482
Поени од реакции
2.351
Незнам дали збориме за истото, ама и јас на зглобот на десната нога имам некое топче, како да е излезена коската. Тоа ми е веќе неколку години, ама немам никакви проблеми, на почетокот имав болки ако ја оставав ногата да ми виси(пример ако седам на нешто што е височко и неможам да допирам доле со ногата), а веќе подолго време немам никакви болки, така да не мислам да одам по доктори.
Во врска со прашањето, најдобро ти е да си земеш упат за незнам кој специјалист(незнам како се вика медицинската гранка која се занимава со тоа) и тој ќе ти каже што понатаму. Среќно:)
Во врска со твојот случај за тоа топче што ти излегло, ти препорачувам да одиш на доктор.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
dobar urolog vo privatnite bolnici filip 2, sistina i remedika koj ke go preporacate nekoj so iskustvo :d
Закажи си на Кликика кај Сотир Ставридис или кај Сашо Дохчев. А веќе ако си се решил на приватно да одиш, можеш кај Горан Јовиќ во Филип втори.
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
Закажи си на Кликика кај Сотир Ставридис или кај Сашо Дохчев. А веќе ако си се решил на приватно да одиш, можеш кај Горан Јовиќ во Филип втори.
da isto i mene mi kazaa za kaj stavridis,dobar doktor
ili pa kaj zivko popov vo filip 2 mnogu go isfalija
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Друштво темава ја прочитав од почеток до крај и не најдов нешто слично со мојот проблем.
Имам прекумерена количина на киселини во желудникот.

Бев кај др.Ставридис во Градска каде што ми правеа Гастроскопија, па тестирав и Хеликобактер, се си е нормално, освен во Гастроскопијата каде што имаше дијагноза (воспален желудник).
Кога јадам свежа храна и мала количина најчесто немам проблеми, ама зачинето, термички обработено, шеќери и слично.... тешко мене.....
Пиев Ланзул и немав проблеми додека ги пиев што и да јадам, престанав и пак почнаа....
Гурман сум си :)

Дали оваа моја дијагноза се лечи или и доживотно ќе си внимавам?

Можеби описов е оф топик, но го пишувам како објаснување за некој кој имал сличен проблем па да ми препорача кај кој специјалист го решил истото.
Може приватно или државно.

Благодарам однапред.
Glutamin - 5 до 10 грама на ден.

Zinc Carnosine - 1x на ден

N-Acetyl Glucosamine 1x преку 1 ден
 
Член од
30 октомври 2011
Мислења
26
Поени од реакции
19
Zdravo ako moze da mi dadete prepraka za doktor paradentolog fala
мислиш ПАРОДОНТОЛОГ
можеш на клиника кај : проф д-р Мира Поповска, проф д-р Киро Ивановски или проф д-р Снежана Пешевска ... кај кого и да отидеш нема да згрешиш
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Preporaka za gastroskopija , kade ? koj doktor , iskustva za postapkata ?
Мој совет ти е да си направиш на Клиника. Закажи кај докторката Мери Трајковска. Што се однесува до постапката, ќе ја истрпиш, но не е нешто пријатна.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
...мој совет, пред да одите на некоја хирушка интервенција (посебно кај приватните болници да речам со елитни доктори) проверите си ги органите и ткивните места што треба да се оперираат пред и после операција и тоа кај друг доктор... затоа што денеска на жалост (не ми се верува дека воопшто се случува) дебело ќе ја платите интервенцијата, а можно да воопшто ништо не е направено освен хирушки отвори -затвори ! :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom