Препораки за доктори специјалисти/супспецијалисти

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
абе дај лекар кажи, за мајка ми е, околу 55-56 години има ама од ништо не се разбира, шекер има а јаде благо како луда, т.е. јаде и прави се што не треба да јаде и да прави и секој 2-3 дена ни приредува "претстави" кога ке и падне шекерот, и што е најлошо па ни на лекар не сака да оди. овака некој по сериозен лекар нека ја види нека и каже шо како нека ја уплаши ако треба битно да се стави малку под контрола.
Една од најважните работи при лекување/третирање на една болест е вољата и спремноста на пациентот да се излечи. Џабе ќе одите по лекари и истите ќе ви препишуваат терапии, кога дома кога ќе си дојдете мајка ти ќе јаде благо, ќе се нервира и нема да ги почитува препораките од докторот. А што се однесува до кој доктор, отидете на Клиника, воглавно сите се добри.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Една од најважните работи при лекување/третирање на една болест е вољата и спремноста на пациентот да се излечи. Џабе ќе одите по лекари и истите ќе ви препишуваат терапии, кога дома кога ќе си дојдете мајка ти ќе јаде благо, ќе се нервира и нема да ги почитува препораките од докторот. А што се однесува до кој доктор, отидете на Клиника, воглавно сите се добри.
Благото не е главен проблем. Животинската храна и транс мастите се поголем проблем. А кои се иначе препораките од докторот?
. Ако е стигната работата до боцкање нема лек.
Има.
 
Последно уредено:

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Некој да ми препорача добар лекар за шекерна болест, дијабетис? Не ми е битно дали е приватен или државен и дали е скап или ефтин, битно ми е да е добар со добри препораки.

Фала!
Др. Горан Петровски, Државна болница Скопје. Еден од најдобрите ендокринолози на балканот и пошироко. Доаѓаат луѓе од странство кај него.
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Бев странство и за моја среќа во несреќа капките за нос се потрошија па ми дадоа таму спрејче. Исфрлив се од нос, да не се заречам веќе 3 месеци синусиве не ме болат ни на ладно, пред тоа од соба во двор да излезев и одма ме фаќаа
Шо спреј ти дадоја? И јас сум во странство и имам проблеми со синусиве.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Шо спреј ти дадоја? И јас сум во странство и имам проблеми со синусиве.
Nasodren 20 евра. Се одма ми исчисте од носот за 7 дена, 3 месеци немам никаква болка плус на природна база е. И кај нас го има ама не го препорачувале скап бил -_-

Патем доколку земиш да не се чудиш доколку осејќаш гадно чешање- како оџачар да чисти оџак, тоа е дел oд процесот, исто така ке cе истуриш од кивање ама чисти

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Благото не е главен проблем. Животинската храна и транс мастите се поголем проблем. А кои се иначе препораките од докторот?


Има.
Ендокринолозите препорачуваат здрав начин на живот, поточно да не се јаде благо во енормно големи количини, повеќе да се конзумира овошје и зеленчук како и здрава храна, да се намали со јадење на маснотии, да се избегнува стресот, да се зголеми физичката активност која сепак ќе биде препорачана соодветно од докторот за да не дојде и до хипогликемија, редовно и правилно примање на терапијата, било тоа инсулин преку пенкало или орални антидијабетици. Но затоа и пишав погоре, џабе целиот труд и вложувањето, ако ти не соработуваш со докторот и не се трудиш да ти биде подобро.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ендокринолозите препорачуваат здрав начин на живот, поточно да не се јаде благо во енормно големи количини, повеќе да се конзумира овошје и зеленчук како и здрава храна, да се намали со јадење на маснотии, да се избегнува стресот, да се зголеми физичката активност која сепак ќе биде препорачана соодветно од докторот за да не дојде и до хипогликемија, редовно и правилно примање на терапијата, било тоа инсулин преку пенкало или орални антидијабетици. Но затоа и пишав погоре, џабе целиот труд и вложувањето, ако ти не соработуваш со докторот и не се трудиш да ти биде подобро.
Каква врска има соработувањето со докторот со било што сем ако не треба нешто специфично да се регулира?

Советите на докторите се генерални и генерички. Да се јаде повеќе овошје а? епа еве јас ќе јадам по 20 урми на ден, дали ќе го спречам диајбетот така? или ќе јадам по 10 јаболки.

Се ставаш на веган диета, (само мора масовни количини на јаткастки плодови и семиња, по 100-150 гр/ден) почнуваш да спортуваш најмалце 5x у неделата, почуваш да суплементираш alpha lipoic acid (NA-R-ALA) full spectrum активен б комплекс, Magnesium цитрат или глицинат - таурин, omega 3, витамин C витамин Е (tocosorb) и zinc, а во јадењето додаваш зачини како турмерик - цимет/црно семе, и за 2 месеци си со огромна веројатност pretty much non diabetic, дури и ако си на игла.

Ќе заборавев, никако пржено сем ако не е со кокосово масло, или црвено палмово - да се лимитира внес на ориз, како и глутен целосно од исхраната.
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Каква врска има соработувањето со докторот со било што сем ако не треба нешто специфично да се регулира?

Советите на докторите се генерални и генерички. Да се јаде повеќе овошје а? епа еве јас ќе јадам по 20 урми на ден, дали ќе го спречам диајбетот така? или ќе јадам по 10 јаболки.

Се ставаш на веган диета, (само мора масовни количини на јаткастки плодови и семиња, по 100-150 гр/ден) почнуваш да спортуваш најмалце 5x у неделата, почуваш да суплементираш alpha lipoic acid (NA-R-ALA) full spectrum активен б комплекс, Magnesium цитрат или глицинат - таурин, omega 3, витамин C витамин Е (tocosorb) и zinc, а во јадењето додаваш зачини како турмерик - цимет/црно семе, и за 2 месеци си со огромна веројатност pretty much non diabetic, дури и ако си на игла.

Ќе заборавев, никако пржено сем ако не е со кокосово масло, или црвено палмово - да се лимитира внес на ориз, како и глутен целосно од исхраната.
Не сум доктор ендокринолог за да ги знам сите детални препораки и превентивни мерки од шеќерот, но ги знам оние општо познатите. А соработката со докторот за било што е многу битна. Џабе ако он ти пружа помош за контролирање на дијабетот, а ти ја одбиваш и повторно си тераш по своето. И како и да е, ова го кажав во однос на она што членот кој побара совет го кажа дека бара добар ендокринолог, а мајка му воопшто не е дисциплинирана кон медицинскиот третман, па тука мојата дискусија на оваа тема завршува, сепак темава е за препораки за доктори.
 
Член од
23 март 2017
Мислења
5
Поени од реакции
2
Zdravo nekoe mislejne ili iskustvo od drzavna bolnica skopje otsek nervohirurgija za operacija na rbetot diskushernia l5-s1 sekoj ke rece na privatno no sekoj i nema uslovi da dade 4000evra za operacija no po terapive se zaenteresirav za bolesta i doktorite se zbore deka i lekarite vo drzavna imale maniri da barat po 1000 evra idrugi cifri za operacija pa nekoe iskustvo mislejne se korisno
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Да препорача некој добар приватен уролог ?
 
Член од
27 октомври 2009
Мислења
89
Поени од реакции
14
Да препорача некој добар приватен уролог ?
Немам посебна препорака, ама ако ова ти е нешто од помош: https://zk.mk/urologija
Верувам дека во Филип втори, Ремедика итн. има добри уролози. На крајот на краиштата, истите што работат во државна, работат и во приватните.
 
Член од
22 април 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, барам доктор (препорака) за операција на кила, инаку досега двапати сум опериран и истите операции се неуспешни.
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Друштво темава ја прочитав од почеток до крај и не најдов нешто слично со мојот проблем.
Имам прекумерена количина на киселини во желудникот.

Бев кај др.Ставридис во Градска каде што ми правеа Гастроскопија, па тестирав и Хеликобактер, се си е нормално, освен во Гастроскопијата каде што имаше дијагноза (воспален желудник).
Кога јадам свежа храна и мала количина најчесто немам проблеми, ама зачинето, термички обработено, шеќери и слично.... тешко мене.....
Пиев Ланзул и немав проблеми додека ги пиев што и да јадам, престанав и пак почнаа....
Гурман сум си :)

Дали оваа моја дијагноза се лечи или и доживотно ќе си внимавам?

Можеби описов е оф топик, но го пишувам како објаснување за некој кој имал сличен проблем па да ми препорача кај кој специјалист го решил истото.
Може приватно или државно.

Благодарам однапред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom