Пренос на 2 тонска машина по земјена угорница

П

Пепси_

Гостин
tolku li e skapocena ogradata so vi e maka za nekoj metar da ja cuknite ? :D vaka samo pari ke se iznadaavate...
 
Член од
23 март 2009
Мислења
21
Поени од реакции
13
да пробатеда ја поставитемашината на платформа со тркала и сомакара или витло да ја извлечете...
--- надополнето: 21 јуни 2013 во 01:18 ---
а може и со макара за извлекување трупци
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Леле ај ве молам ако не знаете, поарно да не напишете ништо.
Еве на странава вика Располагаме со рачни вилушкари со носивост од 2.0t и 2.5t.
Дај ве молам без шпекулации, не ми е за зезање работава.
Фала.
--- надополнето: 20 јуни 2013 во 08:30 ---



Не доаѓа во обзир ова.

Може да се изведе со два вилушкари истовремено, поставени од спротивни страни со „вклештени“ вилушки. Сум го правел тоа, треба многу трпение, ама подлогата беше рамна и доволно цврста да издржи таков товар, а просторот, доволно погоден за маневри со вилушкарите.

Пак да речам, ако машината има оригинална документација (а би требало, оти документацијата е дел од опремата), уште на првите страници би требало да има детални упатства, податоци за статиката и слично.

Поздрав
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Може да се изведе со два вилушкари истовремено, поставени од спротивни страни со „вклештени“ вилушки. Сум го правел тоа, треба многу трпение, ама подлогата беше рамна и доволно цврста да издржи таков товар, а просторот, доволно погоден за маневри со вилушкарите.

Пак да речам, ако машината има оригинална документација (а би требало, оти документацијата е дел од опремата), уште на првите страници би требало да има детални упатства, податоци за статиката и слично.

Поздрав
Епа подлогата не е цврста и не е широка.
Збориш за рачни вилушкари?

Моментално се мислиме да пробаме со кран. Е сега финтата е што има една шахта, кранот ќе ја остави машината пред шахтата, после тоа пак е проблем дан се деси нешто со шахтата. Рачен вилушкар ни рекоа ќе пропадне со таа тежина, плус страв ни е и на шахтата нешто да се деси. Па ни рекоа да пробаме со некакви си лимени плочи да поставиме, дебели пола сантиметар. Кај да ископаме лимени плочи? Добро толку ли луѓево нејќат пари да земат? Нека ми ги пикне некој мене машините, што сака нека користи, сигурно е дека ќе му се исплати. Никому не реков гратис дека сакам, а сите се понашаат "Еј ама сам најди рачен вилушкар", "Сам најди лимени плочи". Да ги родам. Мајкуму стара, ја носевме машината 250 км, сега за 15 метри не можеме да ја внесеме.

Иначе имам слики, ако некој стварно е во состојба да помогне, нека ми прати порака, ќе му ги пратам сликите.
--- надополнето: 21 јуни 2013 во 06:42 ---
tolku li e skapocena ogradata so vi e maka za nekoj metar da ja cuknite ? :D vaka samo pari ke se iznadaavate...
Абре не е наше местото.
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Епа подлогата не е цврста и не е широка.
Збориш за рачни вилушкари?

Моментално се мислиме да пробаме со кран. Е сега финтата е што има една шахта, кранот ќе ја остави машината пред шахтата, после тоа пак е проблем дан се деси нешто со шахтата. Рачен вилушкар ни рекоа ќе пропадне со таа тежина, плус страв ни е и на шахтата нешто да се деси. Па ни рекоа да пробаме со некакви си лимени плочи да поставиме, дебели пола сантиметар. Кај да ископаме лимени плочи? Добро толку ли луѓево нејќат пари да земат? Нека ми ги пикне некој мене машините, што сака нека користи, сигурно е дека ќе му се исплати. Никому не реков гратис дека сакам, а сите се понашаат "Еј ама сам најди рачен вилушкар", "Сам најди лимени плочи". Да ги родам. Мајкуму стара, ја носевме машината 250 км, сега за 15 метри не можеме да ја внесеме.

Иначе имам слики, ако некој стварно е во состојба да помогне, нека ми прати порака, ќе му ги пратам сликите.

Со рачни вилушкари, да. Ако не помагаат 2, може да се проба со 4, по 2 од двете страни (напред и назад), ако воопшто е возможно.
Ова малку тешко, заради тоа што ќе треба некој да турка, а некој да влече. Дури и да се реши подлогата со лимени плочи или бекатон, или што и да е, пак наклонот останува.
Прати ми слики во пп. Можеби може со комбинација од кран ( до некаде), па потоа да се постави на метални палети (колку што се потребни), па да се продолжи со рачни вилушкари.
Е сега, навистина не знам за фирма која би ја остварила целава работа, ама ќе прашам снаодливи индивидуалци, ако сакаш.
Поздрав.
 
Член од
14 април 2013
Мислења
93
Поени од реакции
62
Ова може да го заврши само пајак службата во Скопје . Или влечна служба Бадник или АМСМ . Тие имаат се што е потребно и пренесуваат возила , дури и цели камиони па ке најдат начин .Најдобро е со forklift JCB ili Manitou кои креваат и до 10 тона ама не знам дали ги има тука . Прво се крева од една страна , се става греда . Па од друга страна и пак греда. После вилушкарот ја зема машината одоздола и ја остава каде што сакаш . Мора да има по складиштава вилушкар . 2 тона не е проблем а и најдобро ќе се снајде по теренот .
images (1).jpg
images.jpg
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Мијак, мислам дека Срце објасни оти нема простор за возило во дворот.
 
Член од
14 април 2013
Мислења
93
Поени од реакции
62
Мијак, мислам дека Срце објасни оти нема простор за возило во дворот.
Плавуша е таа . Подобро да стави една слика од местото и одма ќе најдеме решение.
А како стигнала машината до тука ? Паднала од небо ? Овие вилушкари имаат можност да се извлекуваат до 15 метра а да стојат во место. Поготово JCB . Пајак служба си видел како крева коли ? Преку 2 коли ако сакаш ќе ја крене . Еве овој е мал , помал е и од трактор и сегде се пика ,а го има и по складиштата и има гуми . Пишува до 6 либри , или тоа е околу 3 тона . Manitou-MSI-Series.jpg
--- надополнето: 21 јуни 2013 во 16:46 ---
Bobcat forklift е најмал и сум ги гледал низ град . Градежниве претпријатија ги користат. Тие се комбинирани може да бидат и булдожер итн. Ако има место за рачен вилушкар има и за бобкет а дига точно до 2 тона .
bobcat-hire-sydney.jpg
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Плавуша е таа . Подобро да стави една слика од местото и одма ќе најдеме решение.
А како стигнала машината до тука ? Паднала од небо ? Овие вилушкари имаат можност да се извлекуваат до 15 метра а да стојат во место. Поготово JCB . Пајак служба си видел како крева коли ? Преку 2 коли ако сакаш ќе ја крене . Еве овој е мал , помал е и од трактор и сегде се пика ,а го има и по складиштата и има гуми . Пишува до 6 либри , или тоа е околу 3 тона .Прегледај го приврзокот 66574
--- надополнето: 21 јуни 2013 во 16:46 ---
Bobcat forklift е најмал и сум ги гледал низ град . Градежниве претпријатија ги користат. Тие се комбинирани може да бидат и булдожер итн. Ако има место за рачен вилушкар има и за бобкет а дига точно до 2 тона .
Прегледај го приврзокот 66575
Кај стигнала бе машината до тука? Машината е на улица, разбираш ти? На улица е. Значи нигде не е стигната. Донесена е со камион. Во дворот нема место ни за трактор, ни за пајак, ни за џип. Разбираш? Океј, кран ќе ја стави до пред шахтата. И после што правиме, има уштре 7-8 метра натаму, од кои два метра се многу тесни. Вилупкар не може да се качи, рачни вилушкари ќе пропаднеле + ќе не можат да ја фатат машината.

Слики реков дека имам, ама што фајде. Дури и да ги види некој и да се нафати да ги носи, се дури не дојде во Тетово и ми гарантира дека ќе ги внесе, не се нафаќам само на слики. Нас веќе еден не зезна, ни рече дека ќе ни ги внесе машините, и после ни го спопика. А он дојде на лице место па ни рече дека ќе се помачи ама ќе ги внесе. Со слика нема шанса, посебно па лаици. Без навреда. Ако има овде некој што работи тоа, ќе му пратам слики по ПП. Ако го бендисаат, ќе му платам и автобус до Тетово. Ако гарантира дека ќе ги внесе, нека ги внесува. Ако не ги внесе или па заглави на сред двор сосе машините и сосе возилата, е тоа не му плаќам па бити.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Џабе 6 страни тема кога на памет зборите без да се види(макар и слики) џабе се збори напамет ова она...
 
D

dbt

Гостин
Кај стигнала бе машината до тука? Машината е на улица, разбираш ти? На улица е. Значи нигде не е стигната. Донесена е со камион. Во дворот нема место ни за трактор, ни за пајак, ни за џип. Разбираш? Океј, кран ќе ја стави до пред шахтата. И после што правиме, има уштре 7-8 метра натаму, од кои два метра се многу тесни. Вилупкар не може да се качи, рачни вилушкари ќе пропаднеле + ќе не можат да ја фатат машината.

Слики реков дека имам, ама што фајде. Дури и да ги види некој и да се нафати да ги носи, се дури не дојде во Тетово и ми гарантира дека ќе ги внесе, не се нафаќам само на слики. Нас веќе еден не зезна, ни рече дека ќе ни ги внесе машините, и после ни го спопика. А он дојде на лице место па ни рече дека ќе се помачи ама ќе ги внесе. Со слика нема шанса, посебно па лаици. Без навреда. Ако има овде некој што работи тоа, ќе му пратам слики по ПП. Ако го бендисаат, ќе му платам и автобус до Тетово. Ако гарантира дека ќе ги внесе, нека ги внесува. Ако не ги внесе или па заглави на сред двор сосе машините и сосе возилата, е тоа не му плаќам па бити.

Зошто не прашаш во поголемите градежни компании? Сигурно и тие имале слични ситуации па можи да ти понудат некое решение. Од обични шовери на вилушкари немаш ќар во случајот. Треба стручно лице.

Вака лаички според информациите што ги имаш дадено тука, имаш две препреки, влезот (вратата) и успон кој што треба да се помине. Товарот можи да помине преку вратата со кран, потоа доколку има место да се стави во обична приколка за кола и со возило на рикверц да се пренесе товарот. Бидејќи е земја можи да се постават метални плочи на критичните места. Ако нема место за приколка за кола можи да се направи платформа на тркала според димензиите и да се пренеси товарот.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Џабе 6 страни тема кога на памет зборите без да се види(макар и слики) џабе се збори напамет ова она...
А да ставам слики одма ќе ми најдеш решение...
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Кај стигнала бе машината до тука? Машината е на улица, разбираш ти? На улица е. Значи нигде не е стигната. Донесена е со камион. Во дворот нема место ни за трактор, ни за пајак, ни за џип. Разбираш? Океј, кран ќе ја стави до пред шахтата. И после што правиме, има уштре 7-8 метра натаму, од кои два метра се многу тесни. Вилупкар не може да се качи, рачни вилушкари ќе пропаднеле + ќе не можат да ја фатат машината.

Слики реков дека имам, ама што фајде. Дури и да ги види некој и да се нафати да ги носи, се дури не дојде во Тетово и ми гарантира дека ќе ги внесе, не се нафаќам само на слики. Нас веќе еден не зезна, ни рече дека ќе ни ги внесе машините, и после ни го спопика. А он дојде на лице место па ни рече дека ќе се помачи ама ќе ги внесе. Со слика нема шанса, посебно па лаици. Без навреда. Ако има овде некој што работи тоа, ќе му пратам слики по ПП. Ако го бендисаат, ќе му платам и автобус до Тетово. Ако гарантира дека ќе ги внесе, нека ги внесува. Ако не ги внесе или па заглави на сред двор сосе машините и сосе возилата, е тоа не му плаќам па бити.
Немаш друга опција освен кран. Но грешиш во спуштањето. Кран треба да ја стави испред шахтата но не на земја ... треба да ја стави на било што што може да ја држи тежината со облик на цилиндер ... многу такви наредени. После ќе оди со влечење (врзана со 2 сајли од напред па преку макари влечена од задната страна од двете страни паралелно) и со преместување на подлогата како таа се движи од позади испред неа).
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Немаш друга опција освен кран. Но грешиш во спуштањето. Кран треба да ја стави испред шахтата но не на земја ... треба да ја стави на било што што може да ја држи тежината со облик на цилиндер ... многу такви наредени. После ќе оди со влечење (врзана со 2 сајли од напред па преку макари влечена од задната страна од двете страни паралелно) и со преместување на подлогата како таа се движи од позади испред неа).

Знам де, па никој не рече дека кранот на земја ќе ја стави.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom