Презиме - моето, твоето или двете?

Член од
28 март 2006
Мислења
17.727
Поени од реакции
12.160
Па сигурно не зборувам за тебе Луртз, ти твојата да ја промениш.
Знаеш, има луѓе кои го зборуваат тоа што го мислат, и има луѓе трај-прај.
Повеќето се од овие вторите, па немаш ниту претстава кој што всушност сака.
И по пат, сериозно провери со кој се дружи син ти, не е арно да е меѓу луѓе кои мислат дека најголема вредност е материјалната, а ти рече такви девојки наоѓал. Провери си. Јас бегам од тие луѓе, до сега како добра работа се покажало тоа мое бегање.
Син ми не се замара со вакви глупости, ниту неговото друштво ниту девојчињата што се со нив...тие живеат и не солат памет за нешто кое ниту знаат што значи ниту зашто и како. Најмалку се против традицијата. Но ти не збориш за себеси него општо споменуваш традиции, општо споменуваш глуп народ...секогаш збориш за сите освен за себеси...
Провери си. Јас бегам од тие луѓе, до сега како добра работа се покажало тоа мое бегање.
Пак се преценуваш? Попрво тие луѓе бегаат од такви како тебе, не си размислила малку на тој начин? Дека оној кој има предрасуди кон секој кој не е како нив, не е баш за дружење? Гледам дека си полна со омраза и предрасуди, а сеуште млада.
Сфати дека не си паметната ако докажеш дека друг е глуп, не си повикана ниту да оценуваш луѓе како глупи само затоа што си поштуваат обичаи, традиции, како дел од фолклорот, менталитетот и поднебјето.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Син ми не се замара со вакви глупости, ниту неговото друштво ниту девојчињата што се со нив...тие живеат и не солат памет за нешто кое ниту знаат што значи ниту зашто и како. Најмалку се против традицијата. Но ти не збориш за себеси него општо споменуваш традиции, општо споменуваш глуп народ...секогаш збориш за сите освен за себеси...
Пак се преценуваш? Попрво тие луѓе бегаат од такви како тебе, не си размислила малку на тој начин? Дека оној кој има предрасуди кон секој кој не е како нив, не е баш за дружење? Гледам дека си полна со омраза и предрасуди, а сеуште млада.
А што ќе научам од човек кој смета дека треба преку живи луѓе да гази за да заработи, што ќе научам од девојка која бара дечко со длабок џеб за да си го обезбеди животот (небаре таа саката е па не може сама да заработи нешто), и да, не се против традицијата, зошто има луѓе кои тоа им е професија (на пример на мене ми е професија размислувањето на сите овие теми на кои пишувам), а има луѓе кои ниту се амбициозни, ниту пак се храбри да се оттргнат од тоа што им го нуди општеството.
Секогаш има секакви.
Тоа што тука ќе ми излаете нешто, нема да ме промени. И онака сметам дека сте доволно возрасни (да не речам стари) за да можете да ме убедувате. Јас не сакам да ме сакаат луѓето зошто им глумам лудило, подобро е да не ме сакаат, ама тоа да биде искрено.
Драг Луртз, се и сешто во животот ќе променам, само промените се вечни.
Ама моето ЕГО (фројдовско, ги знаеш) е поголемо од желбата за припадност.
Познавам луѓе како мене, и знаеш што, прилично повозрасни од мене се, и се прилично среќни луѓе...
--- надополнето: Jul 1, 2011 11:46 AM ---

П.С. Јас немам предрасуди, прво го запознавам човекот, и ако веќе не ми одговара, го напуштам што побрзо, за да не дојдеме во ситуација да се инаетиме околу тоа кој е во право. Што мислиш за хомосексуалци, атеисти, веќе знаеме што мислиш за сексуално слободни девојки... јас предрасуди?

Му рекол зајакот на магарето... знаеш веќе што.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.727
Поени од реакции
12.160
се и сешто во животот ќе променам, само промените се вечни.
Ама моето ЕГО (фројдовско, ги знаеш) е поголемо од желбата за припадност.
Познавам луѓе како мене, и знаеш што, прилично повозрасни од мене се, и се прилично среќни луѓе...
пази, прво скокни после викај.
Не знам како толку рано се замараш со вакви теми за модерни жени, феминизам, презимиња...тоа нема да зависи само од тебе него и од свршеникот.

Познавам луѓе како мене, и знаеш што, прилично повозрасни од мене се, и се прилично среќни луѓе...
Луѓе кои се си знаат или егоисти? Е ние бегаме кога во друштво ќе ни влезе некој таков пар се што знае, што е полн со себе.

А што ќе научам од човек кој смета дека треба преку живи луѓе да гази за да заработи, што ќе научам од девојка која бара дечко со длабок џеб за да си го обезбеди животот
зашто, што им фали? зашто ги осудуваш, само затоа што поинаку размислуваат забракот од тебе?
--- надополнето: Jul 1, 2011 11:54 AM ---
Што мислиш за хомосексуалци, атеисти, веќе знаеме што мислиш за сексуално слободни девојки... јас предрасуди?
моите мислења постојат на форумов, но тоа зарем влегува во вакви теми за традиција и брак? Ако следиш цели теми, ќе видиш дека тие муабети за хомосексуалноста не се така едноставни -сакам, мразам, него се многу подлабоки. И тие лица ги омаловажуваа оние кои беа поинакви од нив (транвестити, хермафродити...). Затоа, ако ги знаеш само површно овие муабети, не ги ни споредувај со магаре и зајак. Не се навраќај на други муабети, овде збориме за презимиња и твоето негирање и потсмев кон секој што мисли или постапува поинаку.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
пази, прво скокни после викај.
Не знам како толку рано се замараш со вакви теми за модерни жени, феминизам, презимиња...тоа нема да зависи само од тебе него и од свршеникот.

Луѓе кои се си знаат или егоисти? Е ние бегаме кога во друштво ќе ни влезе некој таков пар се што знае, што е полн со себе.

зашто, што им фали? зашто ги осудуваш, само затоа што поинаку размислуваат забракот од тебе?
--- надополнето: Jul 1, 2011 11:54 AM ---
моите мислења постојат на форумов, но тоа зарем влегува во вакви теми за традиција и брак? Ако следиш цели теми, ќе видиш дека тие муабети за хомосексуалноста не се така едноставни -сакам, мразам, него се многу подлабоки. И тие лица ги омаловажуваа оние кои беа поинакви од нив (транвестити, хермафродити...). Затоа, ако ги знаеш само површно овие муабети, не ги ни споредувај со магаре и зајак. Не се навраќај на други муабети, овде збориме за презимиња и твоето негирање и потсмев кон секој што мисли или постапува поинаку.
Јас не се потсмевам другар, ако некоја си го промени презимето.
Ти се потсмеваш ако некој го земе нејзиното.
Тоа се вика дискриминација.

Јас го кажав моето, имам партнер кој долго е со мене и му одговарам, да се прашува тој уште одма би закажале свадба, ама не се прашува тој, јас не сакам такви работи.
Ме убедувате никој не сакал ова, не сакал тоа, вака или така.
Мојот партнер сака се што јас сакам, и јас сакам се што тој сака. Односно, правиме компромис.
Ако вие не знаете што е тоа, вие сте сиромашни за една доблест.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Ете каде лежел зајакот, ти дискриминатору.
Ебач и курва а?
Ти се виде паметот.

Ајде оди продавај морални приказни на тие твоите по дома, оти овде не ти успева. Си имал многу како мене а? А од каде знаеш јас па колку сум имала? Мислиш дека е тоа нешто што е како демек тема на муабет меѓу двајца возрасни и паметни личности? Седнуваат и немаат што друго да зборуваат, па зборуваат кој колку изебал? За жалење си.

Реков, во твоето минато време, жената одела во фамилијата на мажот, итн.
Потенцирам МИНАТО време.

Јас не зборувам на памет, драг Владе, го гледам тоа, преку бракови околу мене, како се регулира ова прашање. Погоре спомнав за едни двајца кои се 20 години веќе заедно, не се во брак, но живеат заедно и имаат деца, а децата носат 2 презимиња. Многу, многу професорки мои во средно и на факултет сега, носат само моминско или пак 2 презимиња. Викаш измислувам?

Јас сум дома зошто имам обврски дома, и не се чаталам како тебе.

Ајде оди лажи ги селанките оти така треба, ,,да си седат во мир и да молчат,, (библиско сра*е), оти, иначе, никој нема да ги земе.

Ако е мојот партнер идиот, не знам што е жена ти што те трпи. Мазохист.
од каде го извлече мазохист незнам , или можеби знам.толку ти сечи!
за колку си имала ама баш ич не ми е гајле, претпоставувам не доволно ама времето е пред тебе ке надополниш.па и да си во брак модерна си нели тоа сигурно нема да те спречи.отворен брак ке имате.сега на идниот маж ако не му пречи да најдва секој ден чевли нови пред врата тоа е друго и ке треба него да го прашаме.
и ти ебач и курва сега првпат го слушна, или го знаеш ама реши да го игнорираш.во секој случај тоа не менува ништо.ти колку и да се сметаш дека не си тоа што си( не потенцирам ништо туку онака општо)сепак за другите си она што си и тоа ке биди факт.

се чаталам дека пишам од на работа??? ме праша и ти одговорив. сега ако имаш комплекси некој вадиги на друго место.ова е сепак за сериозни луѓе а не за деца!

не реков дека никој нема да ги земе.реков порано а не сега.а сега кој ке ги земе тоа е сосем друго.кај нас на село обично ова време идат странците и ја берат вересијата за да направат место за други така духовно просветлени девојки.сепак и вгодина треба да дојдат странци за да се женат.

и за крај ајде прво напиши години не туку ги кријај за да не испадни дека бистриме политика со чупе на која и нема дојдена ни прва менстуација а ни држи лекции како се става тампон.
и мој совет
да мислиш , да се сериш и цвеќиња да бериш не е исто... размисли за ова.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.727
Поени од реакции
12.160
Јас не се потсмевам другар, ако некоја си го промени презимето.
Ти се потсмеваш ако некој го земе нејзиното.
Тоа се вика дискриминација.
напротив, твоето булшит кон традицијата наведува на други заклучоци. Јас не ја нарекувам вашата определба како ќе се земате и кој ќе готви во бракот булшит, не знам зашто тогаш споменуваш села, булшит, простички...препрочитај ги твоите ставови. Нема потсмев, се работи за ред, обичај, традиција...како сакаш наречи го.Така сме воспитани, така живееме. Битно сме од домаќински саглам семејства. Многу побитно неголи презимето оти презимето не е она што го држи бракот цврст и стабилен...а разводи скраја да е, на секој чекор. Помеѓу сцилите и харибдите во бракот, ти во моментов си убедена дека ова заедно со уште 2-3 прашања се прашања на живот и смрт (како девојчето, дали да носи црвен кармин и синорозев лак или без кармин со бел лак, питање за кое дете ќе се отепа од мислење, а возрасен нема да обрне големо внимание -една од разликите помеѓу дете и возрасен)...но, по разни перипетии истите најмалку важни. Дајбоже да ти останат најбитни дилеми у бракот, да немаш други потешки.
Јас го кажав моето, имам партнер кој долго е со мене и му одговарам, да се прашува тој уште одма би закажале свадба, ама не се прашува тој, јас не сакам такви работи.
Тогаш каде е проблемот? Или нема проблем ама ги убедуваш сите кои не постапиле на тој начин дека грешат?

Мојот партнер сака се што јас сакам, и јас сакам се што тој сака. Односно, правиме компромис.
не би ти препорачал да мешаш лично партнери и/или сопруги, не е фер према нив на форуми.
Што сакате прајте, ваша работа ама кога децата ќе плачат таткото да им зготви ручек, да спростре алишта, да им испере гаќичките, а мајката да им прави друштво за пиво и на утакмица, пред кооперација да разглобува за политики и фудбал, да му отвори жутица на точак, да му исправи жици, да прецвика пола цол железо или отпуши канализација...ќе се чудат. Дури да се и исланѓани и данци.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
од каде го извлече мазохист незнам , или можеби знам.толку ти сечи!
за колку си имала ама баш ич не ми е гајле, претпоставувам не доволно ама времето е пред тебе ке надополниш.па и да си во брак модерна си нели тоа сигурно нема да те спречи.отворен брак ке имате.сега на идниот маж ако не му пречи да најдва секој ден чевли нови пред врата тоа е друго и ке треба него да го прашаме.
и ти ебач и курва сега првпат го слушна, или го знаеш ама реши да го игнорираш.во секој случај тоа не менува ништо.ти колку и да се сметаш дека не си тоа што си( не потенцирам ништо туку онака општо)сепак за другите си она што си и тоа ке биди факт.

се чаталам дека пишам од на работа??? ме праша и ти одговорив. сега ако имаш комплекси некој вадиги на друго место.ова е сепак за сериозни луѓе а не за деца!

не реков дека никој нема да ги земе.реков порано а не сега.а сега кој ке ги земе тоа е сосем друго.кај нас на село обично ова време идат странците и ја берат вересијата за да направат место за други така духовно просветлени девојки.сепак и вгодина треба да дојдат странци за да се женат.

и за крај ајде прво напиши години не туку ги кријај за да не испадни дека бистриме политика со чупе на која и нема дојдена ни прва менстуација а ни држи лекции како се става тампон.
и мој совет
да мислиш , да се сериш и цвеќиња да бериш не е исто... размисли за ова.
Не ги кријам годините Владе, но на новата платформа на Кајгана ги нема под самиот аватар. Имам 20, можеш да кликнеш на мојот профил и да видиш. И всушност, ме знаеш, Бубу`с лавер.

Јас тоа што сум сум, ти тоа што си си.
Јас тебе не би те одбрала ни за пријател, не сакам луѓе како тебе.
Ти мислиш дека јас сум можеби курва, затоа не би се дружел со мене.

Ајде чао пријатно, поздрав, кис, итн. немам намера да се објаснувам со вакви малограѓани.
--- надополнето: Jul 1, 2011 12:59 PM ---
напротив, твоето булшит кон традицијата наведува на други заклучоци. Јас не ја нарекувам вашата определба како ќе се земате и кој ќе готви во бракот булшит, не знам зашто тогаш споменуваш села, булшит, простички...препрочитај ги твоите ставови. Нема потсмев, се работи за ред, обичај, традиција...како сакаш наречи го.Така сме воспитани, така живееме. Битно сме од домаќински саглам семејства. Многу побитно неголи презимето оти презимето не е она што го држи бракот цврст и стабилен...а разводи скраја да е, на секој чекор. Помеѓу сцилите и харибдите во бракот, ти во моментов си убедена дека ова заедно со уште 2-3 прашања се прашања на живот и смрт (како девојчето, дали да носи црвен кармин и синорозев лак или без кармин со бел лак, питање за кое дете ќе се отепа од мислење, а возрасен нема да обрне големо внимание -една од разликите помеѓу дете и возрасен)...но, по разни перипетии истите најмалку важни. Дајбоже да ти останат најбитни дилеми у бракот, да немаш други потешки.
Тогаш каде е проблемот? Или нема проблем ама ги убедуваш сите кои не постапиле на тој начин дека грешат?

не би ти препорачал да мешаш лично партнери и/или сопруги, не е фер према нив на форуми.
Што сакате прајте, ваша работа ама кога децата ќе плачат таткото да им зготви ручек, да спростре алишта, да им испере гаќичките, а мајката да им прави друштво за пиво и на утакмица, пред кооперација да разглобува за политики и фудбал, да му отвори жутица на точак, да му исправи жици, да прецвика пола цол железо или отпуши канализација...ќе се чудат. Дури да се и исланѓани и данци.
И според последното си се докажа.
Живејте како сакате, ако сте среќни.
Ама не се лажете дека сите се како вас, има и нормални и не-толку-фрустрирани мажи.
Поздрав. Се најдобро.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.727
Поени од реакции
12.160
И според последното си се докажа.
Живејте како сакате, ако сте среќни.
Хаха, абе човек не може да се докажува вечно со тебе. Не ти чини ако ти кажам прави што сакаш, но не живееш сама в планина него си дел од општеството и тука и секаде (ова еден психолог би требало да го знае подобро од мене), освен вон нашата планета. Не чини ако ти опонирам дека треба да се следи обичајот...не знам што да додадам повеќе. Секоја реченица ја сфаќаш сосема погрешно или мора 100% да се поклопи со твоите размислувања, или сите се фрустрирани и прости...ех.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Хаха, абе човек не може да се докажува вечно со тебе. Не ти чини ако ти кажам прави што сакаш, но не живееш сама в планина него си дел од општеството и тука и секаде (ова еден психолог би требало да го знае подобро од мене), освен вон нашата планета. Не чини ако ти опонирам дека треба да се следи обичајот...не знам што да додадам повеќе. Секоја реченица ја сфаќаш сосема погрешно или мора 100% да се поклопи со твоите размислувања, или сите се фрустрирани и прости...ех.
Веројатно сега ќе одам офтопик.
Постојат повеќе карактери на луѓе и најчесто, во една личност има 1000 поттипови.

Во нашево општество, повеќето луѓе не живеат како што сакаат, затоа што се плашат да живеат така, а не затоа што им одговара традицијата или се среќни со неа.
Јас познавам секакви типови на луѓе, и јас реално не се обидувам да ги променам, дури и да ми се блиски пријателки (од кои едната моја, е моја возраст, и е веќе мајка, зошто тоа го сакаше во животот и го сакаше сега). Значи, од едната страна сум јас, ,,антитрадиционална,, а од другата страна е мојата најдобра пријателка, чијашто единствена работа во животот и е да биде домаќинка и мајка.
Јас не кажувам кој како треба да живее, ај врати се наназад, и види како ги плукате оние кои и не се како вас.

Општеството не е конечна категорија, таа се менува, на вас како мажи тоа не ви одговара, но на светско ниво, се очекува да се врати матријархатот (кој јас сметам дека не треба да се врати) и тоа најмногу се должи на поголемата амбициозност на жените, во споредба со мажите.

Кај нас во Македонија најмногу поради економски услови, тоа не е очигледно и не е сеуште толку експонирано, но времето ќе покаже дека сум во право.

Не е работата дали се согласуваш или не со мене, или пак јас со тебе. Дали знаеш дека ако дојде брачен пар кај мене со проблем, а ете, проблемот да е ,,непокорноста,, на жената према традициите на мажот, ќе треба да заклучам дека е тој проблемот и тој треба повеќе да работи? И тоа нема да биде мое мислење, туку мислење на ова општество што тоа не учи - дека традицијата не е повеќе приоритет.

Сите зборувате омажи се па ќе видиш дали ќе мислиш на ова или она.
Многу јасно дека овие прашања се решаваат пред бракот, а кога веќе стапуваш во брак, си имаш план кој горе доле го следиш.

Не е љубовта тоа што го одржува бракот, и самиот верувам дека го знаеш тоа, туку заедничкото прифаќање на партнерите и навикнување на нив. За тоа е потребна флексибилност, која традицијата ја нема, односно, однапред се знаат улогите, кој е кој. А тоа едноставно денес не функционира повеќе така добро како порано, со тек на време воопшто нема да функционира.

Ние можеме да јадеме бубрези какви биле овие во Германија, какви биле овие во Италија или Франција, Американците биле вакви и такви, а свесни сме дека сме ние никој и ништо на мапата на светот по ниту едно прашање, што значи дека вашата традиција губи пред оваа ,,модернава,, која не ви се допаѓа.

И мислам дека е сосема јасно, дека партнерот си го бараме спроти себе - традиционалната девојка ќе си најде традиционален маж, нетрадиционалната нетрадиционален. И тоа е тоа.

Поентата е сите да бидат среќни и да не им биде наметната таа улога, а дали секогаш традиционалните семејства се среќни семејства, мислам дека нема потреба да зборуваме, зошто знаеме дека не се. Постојат и успешни бракови, секако, но најчесто од погрешни причини постојат тие бракови, а разводот не се применува од исто така, погрешни причини.

Целта е да ги освестиме девојките повеќе да се слушаат себеси што сакаат, отколку да ја слушаат баба им или тетка им.

И секако, и самиот заклучи, зошто јас се занимавам со ова тука и на форум - реално, ме боли уво што ти или некој мисли, но мојата професија налага јас да размислувам во овој правец, исто како што има луѓе чиј мозок оди до таму колку ќе испијат во петок, каде ќе бидат видени и со кого, како ќе бидат облечени...

Жал ми е што не можам да најдам ниту 1 разумна причина да го оправдам твоето мислење, меѓутоа, јас реков, ако не те бидува за ништо, биди тоа што очекува традицијата од тебе. Ако си способен да ја побиеш - побиј ја.

Сепак, на крајот, јас имам хедонистички ставови, а според нив - секој го прави тоа што го прави среќен.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.579
Поени од реакции
2.564
Јас не се потсмевам другар, ако некоја си го промени презимето.
Ти се потсмеваш ако некој го земе нејзиното.
Тоа се вика дискриминација.

Јас го кажав моето, имам партнер кој долго е со мене и му одговарам, да се прашува тој уште одма би закажале свадба, ама не се прашува тој, јас не сакам такви работи.
Ме убедувате никој не сакал ова, не сакал тоа, вака или така.
Мојот партнер сака се што јас сакам, и јас сакам се што тој сака. Односно, правиме компромис.
Ако вие не знаете што е тоа, вие сте сиромашни за една доблест.
Значи гледај сама колку се закопуваш.
Викаш, шо е до него одма би закажале свадба, ама не се прашува тој... и во истио пост викаш, правиме компромис. Шо подразбираш ти под компромис чупе? Компромис е за тебе кога на некој дудук че му наметниш мислење, и тој че ти речи да драга?
Мало си, имаш уште време да сватиш некој вредности во животот.
Да беше 4-5 години постара, со истиве размислувања, ќе ти речев дека си едно себично створење, што ќе заврши со некој дудук од маж.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Значи гледај сама колку се закопуваш.
Викаш, шо е до него одма би закажале свадба, ама не се прашува тој... и во истио пост викаш, правиме компромис. Шо подразбираш ти под компромис чупе? Компромис е за тебе кога на некој дудук че му наметниш мислење, и тој че ти речи да драга?
Мало си, имаш уште време да сватиш некој вредности во животот.
Да беше 4-5 години постара, со истиве размислувања, ќе ти речев дека си едно себично створење, што ќе заврши со некој дудук од маж.
О сме имале уште една гатачка.
Бре, што надарен народ ќе бевме.
Компромис се прави за заедничко живеење, драга моја, а околу тоа сакам брак или не сакам, нема тука компромис, или сакаш или не сакаш.
Мало сум, мало, ама тоа не е аргумент тоа е млатење слама.
Ајде поздрав и ти, жено традиционална. Чао.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Значи гледај сама колку се закопуваш.
Викаш, шо е до него одма би закажале свадба, ама не се прашува тој... и во истио пост викаш, правиме компромис. Шо подразбираш ти под компромис чупе? Компромис е за тебе кога на некој дудук че му наметниш мислење, и тој че ти речи да драга?
Мало си, имаш уште време да сватиш некој вредности во животот.
Да беше 4-5 години постара, со истиве размислувања, ќе ти речев дека си едно себично створење, што ќе заврши со некој дудук од маж.
А што подразбираш ти под компромис?Да се земат кога дечкото на Пума ќе сака, а Пума не?Компромис е да стапат во брак кога и двајцата ќе сакаат.Просто и едноставно.

И не ми е јасно чуму толкава дискусија на темава.Кажав, секој си одлучува за своето презиме и крај на муабетот.Не знам од каде толкава потреба да се осудуваат и жигосуваат луѓето со поинакво мислење од вашето.Како само и се нафрливте на Пума, ајде ако не да ја запалиме на клада зашто сакала да си го задржи своето презиме.И мене ми се смешни девојките што го земаат презимето на мажот во изворна форма,т.е во машки род, на пример Тина Стојановски, па не ми паѓа на памет да им солам памет како да се презиваат или да исправам криви дрини на форум.Нивно презиме, нивна работа.Презимето на Пума, или било чие презиме не влијае на ниеден начин на вашиот живот и нема потреба да се мешате во тоа.Таа ќе си го носи презимето, не вие.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Сепак, на крајот, јас имам хедонистички ставови, а според нив - секој го прави тоа што го прави среќен.
Hedonist i vegetarijanec vo isto vreme !? Hmmm.........ne znaes sto e hedonizam ti...ne ne...

Mnogu si kontradiktorna, pripadnik na vladejackata partija i ideoloski privrzanik na desnicata a ovde furas nekakvi liberalizmi, nespoivi so programite za treto dete...pa prava za gejoj, nosorozi, komarci...koi se sprotivni na desnicarski ideologii...
Znam sto e rabotata :D...tvojata platonska ljubov...

--- надополнето: Jul 1, 2011 3:30 PM ---
Значи гледај сама колку се закопуваш.
Викаш, шо е до него одма би закажале свадба, ама не се прашува тој... и во истио пост викаш, правиме компромис. Шо подразбираш ти под компромис чупе? Компромис е за тебе кога на некој дудук че му наметниш мислење, и тој че ти речи да драга?
Мало си, имаш уште време да сватиш некој вредности во животот.
Да беше 4-5 години постара, со истиве размислувања, ќе ти речев дека си едно себично створење, што ќе заврши со некој дудук од маж.
Nisto strasno, veruva deka ke izleze i podobra opcija od segasniot kandidat za brak...:D
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Hedonist i vegetarijanec vo isto vreme !? Hmmm.........ne znaes sto e hedonizam ti...ne ne...

Mnogu si kontradiktorna, pripadnik na vladejackata partija i ideoloski privrzanik na desnicata a ovde furas nekakvi liberalizmi, nespoivi so programite za treto dete...pa prava za gejoj, nosorozi, komarci...koi se sprotivni na desnicarski ideologii...
Znam sto e rabotata :D...tvojata platonska ljubov...

--- надополнето: Jul 1, 2011 3:30 PM ---

Nisto strasno, veruva deka ke izleze i podobra opcija od segasniot kandidat za brak...:D
А морам за се да се согласувам со било која партија за да гласам за неа? Мора да биде црно и бело? Јас реков, јас ги сакам сите бои.
Кога се однесува до јадење месо или нејадење, јас немам желба да јадам месо, зошто во мојата свест нема простор за таква садистичка желба.
Тоа е како да кажеш, хедонист сум, сакам да јадам бубрези од луѓе.
Тоа е сосема погрешно, и баш заради тоа, во се треба да има нијанси.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
А морам за се да се согласувам со било која партија за да гласам за неа? Мора да биде црно и бело? Јас реков, јас ги сакам сите бои.
Кога се однесува до јадење месо или нејадење, јас немам желба да јадам месо, зошто во мојата свест нема простор за таква садистичка желба.
Тоа е како да кажеш, хедонист сум, сакам да јадам бубрези од луѓе.
Тоа е сосема погрешно, и баш заради тоа, во се треба да има нијанси.
А јас може да бидам веган и да јадам Гаучо стек !?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom