Презиме - моето, твоето или двете?

Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
најдобро е секој своето не за друго заради административни процедури кои следат.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
муабетот иди видела жабата дека го потковуваат коњот и таа ги кренала нозете.
од пуфкарлоци незнаат што да направат а пази уште не се ни мажени па јас вака јас така ако сака арно ако не кој го еби ова она.
како да пополнуваат формулар за број од телефон а не брак.
па после достигнувањата на фамилијата бла бла бла, па личните достигнувања.
уште малце ај да земиме да си ги мериме која фамилија има поголем па тоа ке биде.
и на крај какви придобивки ке добиете со тоа што ке го земите своето презиме или ке го додатете и своето на неговот.демек ке ви речат бравос , видија ова еманципирана. од сето тоа ништо само ке го навредите него и фамилијата негова и толку.тој можеби нема да ви речи ништо ама тој си знај.
и традицијата не не ништо лошо напротив тоа е тоа што не разликува од другите а презимето ја носи жицата по машка страна.не дека тоа јас го сакам или мене ми одговара ама тоа е тоа.традиционално жената оди кај мажот значи во негова фамилија и со тоа таа станува член на таа фамилија а не амбасадор на другата.а врв на глупоста е кога на името на жената ке се додаде како знак на компромис презимето на мажот во множина кое патем речено и не е звучно ни литературно правилно во македонскиот јазик, ама ете демек попуштила.
значи фамилијарно зафршува на ски или ови
за жената во еднина на ска или ова
тоа е традиција и уникатнсот на македонските презимиња и е во коренот на самиот јазик.
како што тргнала работата од помодарство ке почнат имињата да завршуваат на кој како што му одговара , нејкам сега на ски ке завршувам на ер или на сон.(сетете се не толку оддамна сосила ви ги менувале на ич на ов на ас и тн),а сега самите си се однародвате.
едноставно за некој работи не се ни разговара а не пак компромис.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
хахаххааааааааа
На која чколија ве учат како се воспитуваат деците?
Дали наставната програма предвидува кукли како показен материјал?
Или имате примерок на дете кој го чуваат во шкаф и го вадат на час за да студентите практицираат воспитување врз него?
Дали примерокот е набавен од сиропиталиште и се вика Оливер Твист или неговото име е Ишмаел?
Можеби има предмет “трудноча“ кој трае девет месеци а за машките не е задолжителен !?

Искуството е од лукавиот...:D
Бубу се си знае бе и трудноча и гледање деца поминала таа такви ситници, даунлодирала на рапидшер фајловите со време...:D
Дали кажа нешто поврзано со темава?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.729
Поени од реакции
12.162
Искуството е од лукавиот...:D
Бубу се си знае бе и трудноча и гледање деца поминала таа такви ситници, даунлодирала на рапидшер фајловите со време...:D
Требаше да претпоставам по муабетот за бришење на традицијата и некои слични ставови
Можеби шпанската или шведската традиција не се булшит.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Требаше да претпоставам по муабетот за бришење на традицијата и некои слични ставови
Можеби шпанската или шведската традиција не се булшит.
Секоја традиција е булшит ако не се менува кон подобро и поправедно и поприфатливо од луѓето кои треба да ја практикуваат.
--- надополнето: Jul 1, 2011 10:20 AM ---
муабетот иди видела жабата дека го потковуваат коњот и таа ги кренала нозете.
од пуфкарлоци незнаат што да направат а пази уште не се ни мажени па јас вака јас така ако сака арно ако не кој го еби ова она.
како да пополнуваат формулар за број од телефон а не брак.
па после достигнувањата на фамилијата бла бла бла, па личните достигнувања.
уште малце ај да земиме да си ги мериме која фамилија има поголем па тоа ке биде.
и на крај какви придобивки ке добиете со тоа што ке го земите своето презиме или ке го додатете и своето на неговот.демек ке ви речат бравос , видија ова еманципирана. од сето тоа ништо само ке го навредите него и фамилијата негова и толку.тој можеби нема да ви речи ништо ама тој си знај.
и традицијата не не ништо лошо напротив тоа е тоа што не разликува од другите а презимето ја носи жицата по машка страна.не дека тоа јас го сакам или мене ми одговара ама тоа е тоа.традиционално жената оди кај мажот значи во негова фамилија и со тоа таа станува член на таа фамилија а не амбасадор на другата.а врв на глупоста е кога на името на жената ке се додаде како знак на компромис презимето на мажот во множина кое патем речено и не е звучно ни литературно правилно во македонскиот јазик, ама ете демек попуштила.
значи фамилијарно зафршува на ски или ови
за жената во еднина на ска или ова
тоа е традиција и уникатнсот на македонските презимиња и е во коренот на самиот јазик.
како што тргнала работата од помодарство ке почнат имињата да завршуваат на кој како што му одговара , нејкам сега на ски ке завршувам на ер или на сон.(сетете се не толку оддамна сосила ви ги менувале на ич на ов на ас и тн),а сега самите си се однародвате.
едноставно за некој работи не се ни разговара а не пак компромис.
Потенцирав дека единствено треба да се запази македонското.
Ти си нашол жена што ти ќути.
Жали ги помладиве, што ќе треба да се женат со нас вакви ,,никакви,, со ,,за греота модерни,, сфаќања, со љубов за своето и што не мислат дека одат во нечија фамилија, туку дека создаваат своја.
Кажи сега уште дека и традиција е со старите да живееме, (било кои), и стави си го паметот на мегдан.

Оваа традиција е булшит.
Мора да се промени.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
ако се менува онака кога на некој не му одговара тогаш не е традиција туку дневна политика.денес вака утре така.ке нема ниТод традиција.
а за промени имало и тоа посебно за вас понежниот пол.порано ако невестата не беше чесна ќе ја вратеа на магаре дома кај нејзините ( да не зборувам за страмот што ке го донесеше на целата фамилија и ред други работи)ама денес никој тоа не го интересира.
и како ја искорристивте таа придобивка или стекнато право???
дури не се накоите на минимум десет кола и не го најдете онај што најдобро "духовно и психички" целосно ве исполнува нема мажење(y)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
ако се менува онака кога на некој не му одговара тогаш не е традиција туку дневна политика.денес вака утре така.ке нема ниТод традиција.
а за промени имало и тоа посебно за вас понежниот пол.порано ако невестата не беше чесна ќе ја вратеа на магаре дома кај нејзините ( да не зборувам за страмот што ке го донесеше на целата фамилија и ред други работи)ама денес никој тоа не го интересира.
и како ја искорристивте таа придобивка или стекнато право???
дури не се накоите на минимум десет кола и не го најдете онај што најдобро "духовно и психички" целосно ве исполнува нема мажење(y)
ТОА СЕ ВИКА ДЕМОКРАТИЈА АКО НЕ ЗНАЕШ, И СЕ ИМА ПРАВО НА ИЗБОР ВО НЕА.
ДОБРО Е ШТО СЕ ПОМАЛКУ ЖЕНИТЕ БИРААТ МАЖИ КАКО ТЕБЕ.
ДОБРО Е.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
Потенцирав дека единствено треба да се запази македонското.
Ти си нашол жена што ти ќути.
Жали ги помладиве, што ќе треба да се женат со нас вакви ,,никакви,, со ,,за греота модерни,, сфаќања, со љубов за своето и што не мислат дека одат во нечија фамилија, туку дека создаваат своја.
Кажи сега уште дека и традиција е со старите да живееме, (било кои), и стави си го паметот на мегдан.

Оваа традиција е булшит.
Мора да се промени.
сакаш да кажиш дека си погласна од женами или попаметна???
не бе дете туку едноставно везе немаш од животот.допрва го откриваш.ако сметаш дека си имала односи со неколку партнери на твој години а тие ти симнувале звезди комети и други небесни тела за да стигнат таму, и тоа те прави еманципирана и паметна се лажиш.тоа те прави само лесна.
најдобро да се држиш на поговорката која потекнува од македонска традиција која толку ја презираш.
научи да зборува -- порасна
научи да молчи -- се опамети
 
М

Мартин`

Гостин
ТОА СЕ ВИКА ДЕМОКРАТИЈА АКО НЕ ЗНАЕШ, И СЕ ИМА ПРАВО НА ИЗБОР ВО НЕА.
ДОБРО Е ШТО СЕ ПОМАЛКУ ЖЕНИТЕ БИРААТ МАЖИ КАКО ТЕБЕ.
ДОБРО Е.
Немој не ме радувај е работава, ќе си легнеш и ти на брашното како и скоро сите други без гајле :)
Со таа 'демократија' преку к.. сте више, само што ви одговара тоа го сметате за демократија, некаква си селективна демократија ..
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
ТОА СЕ ВИКА ДЕМОКРАТИЈА АКО НЕ ЗНАЕШ, И СЕ ИМА ПРАВО НА ИЗБОР ВО НЕА.
ДОБРО Е ШТО СЕ ПОМАЛКУ ЖЕНИТЕ БИРААТ МАЖИ КАКО ТЕБЕ.
ДОБРО Е.
да да демократија како што ке речеш.па по твојата логика тогаш во јавната куќа се наоѓаат најголемите демократи кои секоја вечер избираат и никако да си го најдат својот избор.ајде објасними што си ти подобра од нив.
и како заклучи тоа дека се помалце жени бираат мажи како мене.се имаш мажено па знаеш или од кажвање.такви како тебе има со к.. да ги риниш, кои порано или покасно нагло ке ја сменат ориентацијата од пуфла во најголема домакинка или ке се мажат во странство и таму ке бидат жени за пример пошто тука максимално го искористија изборот и нема повеке кандидати за проба!!
тешко е да најдиш некоја што е стварно паметна а не бунтовник без причина
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
да да демократија како што ке речеш.па по твојата логика тогаш во јавната куќа се наоѓаат најголемите демократи кои секоја вечер избираат и никако да си го најдат својот избор.ајде објасними што си ти подобра од нив.
и како заклучи тоа дека се помалце жени бираат мажи како мене.се имаш мажено па знаеш или од кажвање.такви како тебе има со к.. да ги риниш, кои порано или покасно нагло ке ја сменат ориентацијата од пуфла во најголема домакинка или ке се мажат во странство и таму ке бидат жени за пример пошто тука максимално го искористија изборот и нема повеке кандидати за проба!!
тешко е да најдиш некоја што е стварно паметна а не бунтовник без причина
А паметна е ако го земе твоето презиме? Дали се читаш самиот себе?
Јас дали сум мажена не е мерило за жените околу мене, ама од контакти со нив добро знам што бараат и што очекуваат, и зборувам за девојки постари од мене барем 5 години. Мојата генерација не се замара со вакви глупости зошто сеуште целта на моите врснички им е да студираат, да се образоваат и понатаму, а помал дел не припаѓаат на оваа група.
Јавните куќи се забранети во РМ исто како и проституцијата.
Но дали ќе има 1 или 10 или 50 партнери - право на избор - истото право го има и секој маж.
Чие презиме, исто право на избор.
За жените што се помалце бараат мажи како тебе заклучив зошто ги гледам, не знам што се случува во твоето село, ама овде така стојат работите.
И повеќето од нив не дремат на форум да се објаснуваат туку си го фураат животот како што сакаат.
--- надополнето: Jul 1, 2011 11:00 AM ---
Немој не ме радувај е работава, ќе си легнеш и ти на брашното како и скоро сите други без гајле :)
Со таа 'демократија' преку к.. сте више, само што ви одговара тоа го сметате за демократија, некаква си селективна демократија ..
Зошто селективна демократија?

П.С. да не си гатач случајно, та ми ја предвиде иднината?
--- надополнето: Jul 1, 2011 11:09 AM ---
сакаш да кажиш дека си погласна од женами или попаметна???
не бе дете туку едноставно везе немаш од животот.допрва го откриваш.ако сметаш дека си имала односи со неколку партнери на твој години а тие ти симнувале звезди комети и други небесни тела за да стигнат таму, и тоа те прави еманципирана и паметна се лажиш.тоа те прави само лесна.
најдобро да се држиш на поговорката која потекнува од македонска традиција која толку ја презираш.
научи да зборува -- порасна
научи да молчи -- се опамети
Не мислам дека сексуалниот однос и број на партнери го прави човек паметен или мудар, а инаку, ниту една жена не е ,,полесна,, од било кој маж, ако веќе тоа зборуваме.
Мојот памет не го мерам според машките суштества во мојот живот, драг Владе, туку според самата себе и според среќата која си ја создавам во мојот живот.
Мојата среќа ми е многу поважна, него твојата традиција, и мојата среќа кажува што ќе правам јас со себе понатаму. Не го знам животот зошто не сум го изживеала сеуште, но планирам, за да можам да си го остварам тоа што го сакам.
Или мислиш дека треба да дигнам раце и ,,судбината,, да ми го одреди патот?
Не, јас не мислам така.
Најдобар аргумент ти е ,,млада си ништо не знаеш,, а тоа знаеш ли дека не е аргумент всушност?
Тоа што си постар не те прави попаметен, и посебно, што седиш на форум при имање на толку добро среден и хармоничен живот со свое семејство.
Покажуваш со прст кон мене, ама забораваш, дека мене ми припаѓа иднината, и дека јас, заедно со тие како мене, а не се малку, ќе ја промениме.
Никој не се родил научен и не почнал од ништо. Пред 30 години не постоеше ДНК, ниту тачскрин. Пред 30 години беше барано да се земе презимето на мажот, да се живее во неговиот дом, да се живее со неговите родители и негова обврска да биде да носи финансии дома.
ДЕНЕС ПОВЕЌЕ НЕ Е ТАКА.
Мојата генерација е речиси пионирска, не се грижи, ние ќе обезбедиме одлична и рамноправна со минимални стереотипи и предрасуди клима за нашите ќерки и синови.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
А паметна е ако го земе твоето презиме? Дали се читаш самиот себе?
Јас дали сум мажена не е мерило за жените околу мене, ама од контакти со нив добро знам што бараат и што очекуваат, и зборувам за девојки постари од мене барем 5 години. Мојата генерација не се замара со вакви глупости зошто сеуште целта на моите врснички им е да студираат, да се образоваат и понатаму, а помал дел не припаѓаат на оваа група.
Јавните куќи се забранети во РМ исто како и проституцијата.
Но дали ќе има 1 или 10 или 50 партнери - право на избор - истото право го има и секој маж.
Чие презиме, исто право на избор.
За жените што се помалце бараат мажи како тебе заклучив зошто ги гледам, не знам што се случува во твоето село, ама овде така стојат работите.
И повеќето од нив не дремат на форум да се објаснуваат туку си го фураат животот како што сакаат.
сега пошто гледам дека ти кисниш по цел ден на форум дали и ти спаѓаш во нив.( твоите не те пуштаат да излезеш или ??)
и зошто не си ги напишеш годините па да видиме колку си тоа бисрта и напредна за годините.
инаку во моето село за таквите како тебе кои патем речено во младоста сум ги имал многу пошто беа со мноогу напредни сваќања и небеше воопшто тешко да ги имаш има една изрека а тоа е дека таква жена дома зелник не ти меси или со други зборови не си за в куќи да те прибери чоек.растурикуќа
сега можеби ти се водиш од поновата изрека дека паметните чупиња в кревет се веќе во 12 за во два дома да бидат.ама како што рече право на избор.
п.с за фамилијата е точно дека одиш во неговата и затоа го земаш неговото презиме.и затоа постои зборот домазет кој ако не знаеш што значи прашај некој постар.а ако сакаш да бидиш дрво без корен тогаш нормално со договор со идниот твој идиот од партнер кој ке биди доволно смотан да те земи ке му предложиш да направите комбинација од презимињата или да си смилсите некое сосема ново како на пример пупрпулпумовски и така ке направите ептен нова лоза и фамилија.
п.с.с од на работа пишам така да ич не секирај.
а инаку машкото ако има многу партнерки го викаат ебач, а женското курва па сега види ти.би требало и на твој години да правиш разлика од да ебаш и да бидеш ебан!!
и да искуството е мноогу важна разлика помеѓу мене и тебе.јас го имам и имам право да зборам од искуство , а ти тропаш зелени подкрепена од теорија.пракса чупче ти фали пракса
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
сега пошто гледам дека ти кисниш по цел ден на форум дали и ти спаѓаш во нив.( твоите не те пуштаат да излезеш или ??)
и зошто не си ги напишеш годините па да видиме колку си тоа бисрта и напредна за годините.
инаку во моето село за таквите како тебе кои патем речено во младоста сум ги имал многу пошто беа со мноогу напредни сваќања и небеше воопшто тешко да ги имаш има една изрека а тоа е дека таква жена дома зелник не ти меси или со други зборови не си за в куќи да те прибери чоек.растурикуќа
сега можеби ти се водиш од поновата изрека дека паметните чупиња в кревет се веќе во 12 за во два дома да бидат.ама како што рече право на избор.
п.с за фамилијата е точно дека одиш во неговата и затоа го земаш неговото презиме.и затоа постои зборот домазет кој ако не знаеш што значи прашај некој постар.а ако сакаш да бидиш дрво без корен тогаш нормално со договор со идниот твој идиот од партнер кој ке биди доволно смотан да те земи ке му предложиш да направите комбинација од презимињата или да си смилсите некое сосема ново како на пример пупрпулпумовски и така ке направите ептен нова лоза и фамилија.
п.с.с од на работа пишам така да ич не секирај.
а инаку машкото ако има многу партнерки го викаат ебач, а женското курва па сега види ти.би требало и на твој години да правиш разлика од да ебаш и да бидеш ебан!!
и да искуството е мноогу важна разлика помеѓу мене и тебе.јас го имам и имам право да зборам од искуство , а ти тропаш зелени подкрепена од теорија.пракса чупче ти фали пракса
Ете каде лежел зајакот, ти дискриминатору.
Ебач и курва а?
Ти се виде паметот.

Ајде оди продавај морални приказни на тие твоите по дома, оти овде не ти успева. Си имал многу како мене а? А од каде знаеш јас па колку сум имала? Мислиш дека е тоа нешто што е како демек тема на муабет меѓу двајца возрасни и паметни личности? Седнуваат и немаат што друго да зборуваат, па зборуваат кој колку изебал? За жалење си.

Реков, во твоето минато време, жената одела во фамилијата на мажот, итн.
Потенцирам МИНАТО време.

Јас не зборувам на памет, драг Владе, го гледам тоа, преку бракови околу мене, како се регулира ова прашање. Погоре спомнав за едни двајца кои се 20 години веќе заедно, не се во брак, но живеат заедно и имаат деца, а децата носат 2 презимиња. Многу, многу професорки мои во средно и на факултет сега, носат само моминско или пак 2 презимиња. Викаш измислувам?

Јас сум дома зошто имам обврски дома, и не се чаталам како тебе.

Ајде оди лажи ги селанките оти така треба, ,,да си седат во мир и да молчат,, (библиско сра*е), оти, иначе, никој нема да ги земе.

Ако е мојот партнер идиот, не знам што е жена ти што те трпи. Мазохист.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.729
Поени од реакции
12.162
Мојата генерација не се замара со вакви глупости зошто сеуште целта на моите врснички им е да студираат, да се образоваат и понатаму, а помал дел не припаѓаат на оваа група.
Паметно прави што не се замара. Таа генерација наместо да крои планови и проекти за брак, поделба на обврски за миење садови , земање презимиња и перење алишта, има попаметна работа...да си ја одживее младоста, а она што ти го планираш по темиве (на Петко му ја кроиш капата) треба да дојде спонтано, а не усилено.

За жените што се помалце бараат мажи како тебе заклучив зошто ги гледам, не знам што се случува во твоето село, ама овде така стојат работите.
И повеќето од нив не дремат на форум да се објаснуваат туку си го фураат животот како што сакаат.
и у мое село бараат такви мажи, а бројот некако не им се намалува.

Оваа традиција е булшит.
Мора да се промени.
неколкупати спомена дека збориш за себеси...ако збориш за својата традиција, Ако се срамиш од своите корени и традиција или не ти се по кејф лично, промени ја, твое право. Но не можеш во име на сите жени, девојки и мајки да го збориш истото...дека онаа што прифатила име на сопругот е проста...тоа се твои генерализации и убедености кои не знам кој ги вметнал у главата на една така млада девојка која напротив треба да има љубов (а не омраза кон се она што не и се поклапа со агендата за животот). Полна си со предрасуди (од вери до традиции и прости сопрузи на прости сопруги кои не сакаат две презимиња, кои ќе му исперат кошула и чорапи, зготват ручек... и го почитуваат мажот како маж), уште нестапната во правиот живот.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Паметно прави што не се замара. Таа генерација наместо да крои планови и проекти за брак, поделба на обврски за миење садови , земање презимиња и перење алишта, има попаметна работа...да си ја одживее младоста, а она што ти го планираш по темиве (на Петко му ја кроиш капата) треба да дојде спонтано, а не усилено.

и у мое село бараат такви мажи, а бројот некако не им се намалува.

неколкупати спомена дека збориш за себеси...ако збориш за својата традиција, Ако се срамиш од своите корени и традиција, промени ја, твое право.
Па сигурно не зборувам за тебе Луртз, ти твојата да ја промениш.
Знаеш, има луѓе кои го зборуваат тоа што го мислат, и има луѓе трај-прај.
Повеќето се од овие вторите, па немаш ниту претстава кој што всушност сака.
И по пат, сериозно провери со кој се дружи син ти, не е арно да е меѓу луѓе кои мислат дека најголема вредност е материјалната, а ти рече такви девојки наоѓал. Провери си. Јас бегам од тие луѓе, до сега како добра работа се покажало тоа мое бегање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom