Презиме - моето, твоето или двете?

Член од
30 април 2005
Мислења
361
Поени од реакции
21
Традиција си е традиција и јас ја почитувам. Затоа си го зедов презимето на сопругот. Децата секогаш го носат презимето на таткото, а јас не би сакала да се презивам различно од моите деца. Мојата мајка го има задржано нејзиното презиме и на него додадено презимето на татко ми, мене тоа никогаш не ми сметало. Секој си има право на свој избор. Јас го направив мојот.
 
Член од
24 октомври 2005
Мислења
18
Поени од реакции
0
Prvo...smetam neli deka pred se toa e individualno pravo, ali i jas smetam deka nekako e mnogu glupavo toa shto cel zhivot se obrazuvash postignuv ash odreddeni raboti pod edno prezime i setoa toa da se smeni preku nokj. zoshto? zatoa shto sum vlegla vo brak toa znachi deka sum negova. Vo zhivotot se shto postignuvame uspesi,nagradi, priznanija go postignuvame so neshto shto nas ne belezhi . Nekako toa mi izglea ko da se potchinuvam neznam, taka barem jas mislam..ne treba nego toa da go navredi i dvajcata kako shto sme funkcirale prethodno so tie preziminja kje prodolzhi i ponataka...a istoto ne bi sakala nitu on da go zema moeto prezime..ali tuka ne lezhi problemot. Problemot e kako kje se prezivaat decata?:)))):raz:
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Јас не гледам тука проблем. Се знае како ќе се презиваат. Тука не трпам мрчење.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.055
Sonjke, a mazena si?? Onaka, me interesira, cisto, da znam. Ne za drugo, onaka, imavte dogovor rethodno za tos ili ne. BTW, jas licno ne mislam deka so zemanje na prezime se gubi identitet i stanuvas "negova". Ti ili vo ljubovta si mu se predala celsono i si negova, kako i on tebe i e t voj ili ne ve biva.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
28
Поени од реакции
0
Mene licno ne mi smeta ni prezime ni ime bitno e koj kako ke odluci.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Dani^^^ напиша:
Цепање?Цепање е што јас сакам да си го задржам идентитетот што сум го добила коа сум се родила ?Презимето со кое сум живеела 25-30 години и по кое ме знаеле сите луѓе-пријатели,другари,другарки,колеги 30 години?Јас кога влагам у брак не влагам во неговиот свет туку во НАШИОТ свет!Нема потреба од наметнување на нешто што е негово и одземање на нешто што цел живот било мое....:icon_eek:
Ако влегувате во „Ваш„брак дали тоа значи дека и тој треба да го превземе твоето презиме???Според кажаното така ми звичи:raz:
 

MarthaGraham

Олд Скул
Член од
21 ноември 2005
Мислења
673
Поени од реакции
8
Ќе го задржам моето и ќе го земам и презимето на мажот (пошто знам дека нема шанси он да го земе моето). Не гледам зашто мора презимето на фамилијата да биде тоа на мажот? И не гледам ништо лошо во тоа мажот да го земе презимето на жената. Само во нашево мачо општество на таквите мажи (као на пример Маленко) се гледа со презир, демек они немаат свое ја. А коа станува збор за жената она мора да го земе презимето на мажот нели. Глеам доста од муживе овде дури неќат ни да дискутираат по тоа прашање, демек се знае како МОРА да биде... таквите норми се шовинистички и наметнати и крајно време е секој да си одлучува сам како му одговара.
И како бе луѓе презимето не е дел од идентитетот? Подеднакво е дел како што е и самото име.
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
17
jas ke si go zadrzam prezimeto:)a zena mi kako saka ne se lutam ama mora i moeto da go ima cisto zaradi tradicija i nisto drugo!
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Како сакам така ќе си се викам - ако сака и сијамски близнак нека ми биде некој нема право да ми диктира нешто. :wink:
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Наташа напиша:
Ако влегувате во „Ваш„брак дали тоа значи дека и тој треба да го превземе твоето презиме???Според кажаното така ми звичи:raz:
Абе види сеа..јас си држам до себе и немам намера да земам нешто туѓо(ај сеа само да не чујам коментари-тоа не е туѓо тоа е на маж ти!- знаете на што мислам) а моето да го избришам.А во постот убаво напишав дека го земам неговото презиме само од ПОЧИТ спрема ТРАДИЦИЈАТА ,а моето го задржувам од ПОЧИТ спрема мене и моето семејство кое што ме израснало како Милошевич!
Ако некоја мисли дека треба да го земе на мажот презимето а заборави своето-нејзино право.Не наметнувам мислење само го кажувам и така несакам да ми наметнуваат.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Macedalien напиша:
Како сакам така ќе си се викам - ако сака и сијамски близнак нека ми биде некој нема право да ми диктира нешто. :wink:
Зелено за ова:wink:Бракот е компромис-наметнувањето на било што е катастрофален почеток на бракот.Јас почитувам жени што САКААТ да го земат презимето на мажот ама оние кои МОРААТ и го земале само затоа што мораат за мене се прости(најискрено).
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.337
Koga se zenev si go zadrzav svoeto prezime od pocit prema moite roditeli i familijata zatoa so napravile covek od mene i mi ovozmozile mnogu raboti vo zivotot.Pred vencavkata ja prasav zena mi so ke kaze pred maticarot(vo vrska so prezimeto),a taa me prasuva mene so da kaze.Ostanav zbunet.Rekov,tvoj zivot,pravi so sakas toa,mene mi e se isto.I na kraj,go zema moeto prezime,po nejzin sloboden izbor.A inace se do momentot koga maticarot prasa za prezimeto pojma nemav so ke kaze.
 

123

Член од
20 април 2005
Мислења
2.156
Поени од реакции
8
Ова баш ме потсети дека и ние не правевме некој муабет во врска со презимињата и кога ме праша матичарот за презиме јас одма реков дека на сопругот ќе го земам, тогаш почна да ме убедува мажево мое дека неморам ако нејќам и бла бла, а јас му велев ”Нејќам бе, сакам твоето” и се расправавме некое време... и така...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom