Предменструален синдром (ПМС)

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Не трпам. Си ја имам воспитано пичката да не ми се раскурцава кога не сум расположен да поднесувам такви будалштини.
Природна работа е тоа, ако не се научила во 10+ години да се справи, што кажува тоа за жените?
Дека немаат праг на толеранција или карактер?
Нормално дека имаат толеранција,да немаа немаше да бидете овде:helou:
Природна работа е да,ама тешко се контролира.
Тоа е исто како пример тебе ке те удрат хормоните,ке те стегне таму доле,ке ти се присака и оп кај женската-дај,па дај...
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.516
Поени од реакции
33.694
Dark King, остај им ја илузијата дека се храбри издржливи намачени душички.
Не им останува друга карта за играње. :)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Dark King, остај им ја илузијата дека се храбри издржливи намачени душички.
Не им останува друга карта за играње. :)
Плус од каде знаеме колку ги боли тоа. Кујзнае може нас мочањето повеќе не боли отколку нив тоа. Затоа незнам без везе се овие муабети. Никогаш нема да знаеме колку ги боли и хормоните што им прават и затоа ке го користат тоа оружје засекогаш. Можда ги боли и се останато али незнаеме и ке се тупи на оваа тематика до крајот на светот. Штета ние немаме ПМС да кршиме коли на улици, да се дереме на баби во продавница и слично...
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
Не да ги контролираш али да насочиш кон друго продуктивно. Сепак коа правиш со хормоните лоши работи за себе и за околината сепак мора да постои разум. Ако само хормоните контролираат тогаш ние машките би задрапувале женски низ град цело време.
Не здрапувате жени низ град, пошо различни хормони различно дејствуваат на организмот.
Тестостеронот кај вас ви мава у мозок и едино што треба да контролирате е да не се нафрлите на некоја ко напалено куче.

Кај жените зголеменото ниво на хормоните си игра со нас и коа ќе им текне да нападнат (еднаш у месецот ја добиваат таа желба) ни предизвикуваатапрегнатост и вознемиреност, депресија, плачење без особена причина, промени во расположението,
нервоза или лутина, проблеми со спиењето (инсомнија), лоша концентрација, главоболка, замор, болки во мускулите и зглобовите, зголемување на тежината поради задржување на течности, подување на стомакот, чувствителност на градите, избивање на акни, запек или дијареа.
Недостатокот на серотин (кој е хормон за добро расположение) влијае исто многу на нашето кенкање...

Ако некое машко може да „ги пренасочи„ овие работи кон нешто продуктивно еве на.

Не мудрувајте кога не знаете низ шо треба да поминуваме секој месец, не по наша желба и воља.
Ко божем мене многу ми е убаво да рикам ко дете мало зашо косата ми е мрсна и да ме болат цицките коа одам да спијам.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Не да ги контролираш али да насочиш кон друго продуктивно.
Што по продуктивно од она меѓу нозете што го имаме а жените само таму ги насочуваат мислите и хормоните...
Што се однесува до темата не можам да зборувам бидејќи сум машко ама за оние мажи што се прават многу паметни нека им текне како им е кога имаат хемороиди и газот им е протечен нон стоп, дали им е расположението ХАЈ или ДАУН?

Тестостеронот кај вас ви мава у мозок и едино што треба да контролирате е да не се нафрлите на некоја ко напалено куче.
Да мава, ама во долната глава кај што нема мозок и затоа не можеме да мислиме со двете глави истовремено :helou:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Не здрапувате жени низ град, пошо различни хормони различно дејствуваат на организмот.
Тестостеронот кај вас ви мава у мозок и едино што треба да контролирате е да не се нафрлите на некоја ко напалено куче.

Кај жените зголеменото ниво на хормоните си игра со нас и коа ќе им текне да нападнат (еднаш у месецот ја добиваат таа желба) ни предизвикуваатапрегнатост и вознемиреност, депресија, плачење без особена причина, промени во расположението,
нервоза или лутина, проблеми со спиењето (инсомнија), лоша концентрација, главоболка, замор, болки во мускулите и зглобовите, зголемување на тежината поради задржување на течности, подување на стомакот, чувствителност на градите, избивање на акни, запек или дијареа.
Недостатокот на серотин (кој е хормон за добро расположение) влијае исто многу на нашето кенкање...

Ако некое машко може да „ги пренасочи„ овие работи кон нешто продуктивно еве на.

Не мудрувајте кога не знаете низ шо треба да поминуваме секој месец, не по наша желба и воља.
Ко божем мене многу ми е убаво да рикам ко дете мало зашо косата ми е мрсна и да ме болат цицките коа одам да спијам.

Ова сигурно настанало психички низ еволуцијата. Едно крварење незнаеле да поднесат па се курчеле пред да им дојде па после низ генерации така се продолжувало и сега е веќе вградено во вас помогнато од хормоните. Плус тоа серотин незнам дали баш ви недостига тој период ако го читам само името. :)


Шала значи. Трпете сеа!!! пиштоли1

:)
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
Плус од каде знаеме колку ги боли тоа. Кујзнае може нас мочањето повеќе не боли отколку нив тоа. Затоа незнам без везе се овие муабети. Никогаш нема да знаеме колку ги боли и хормоните што им прават и затоа ке го користат тоа оружје засекогаш. Можда ги боли и се останато али незнаеме и ке се тупи на оваа тематика до крајот на светот. Штета ние немаме ПМС да кршиме коли на улици, да се дереме на баби во продавница и слично...
Google it :)


И чисто информативно, за да знаете колку сме моќни: клик.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
Да мава, ама во долната глава кај што нема мозок и затоа не можеме да мислиме со двете глави истовремено :helou:
Ја нишо не реков пошо ми е јасно шо ви се дешава и дека не сте вие криви туку хипоталамузот во вашиот мозок, така шо не ви пререкувам туку трпам.
:back:

Се фати на мамката. Браво. Знам за ова чудо иначе. Хмм ние се вадиме на нашиот лош период некад?
Ние не се вадиме, барем не јас.
Вие сте тие шо на секое лошо расположение прашувате дали сме у ПМС за да ни ја префрлите вината на нашите хормончиња.
Со линкот сакав да ви кажам дека и вас може да ве стрефи тоа, да не се чудите ако од сеа ве прашуваме дали сте у ПМС...свит:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Ние не се вадиме, барем не јас.
Вие сте тие шо на секое лошо расположение прашувате дали сме у ПМС за да ни ја префрлите вината на нашите хормончиња.
Со линкот сакав да ви кажам дека и вас може да ве стрефи тоа, да не се чудите ако од сеа ве прашуваме дали сте у ПМС...свит:

Ние ако сме у тој мачоПМС за повеќето е дека не сме расположени и сме дегени кон девојките - според девојките. За нас не важи ок.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
Патем, за да не страдаат вашите блиски, клик тука, и пратете им на сите ПМС потсетници за да не се чудат што ви се случува.
Помага прилично многу во односите со луѓето шо ви значат и што се најподложни на вашите промени во ПМС.
 

Вилинско коњче

It is my party :))
Член од
31 декември 2009
Мислења
550
Поени од реакции
62
Жените со предменструален синдром најчесто имаат помалку тегоби за време на менструацијата.

Ова е сосем точно ... мислам дека 90% од жените имаат ПМС пропратен со нервоза, раздразливост, депресија, односно честа промена на расположение, издеравање на најблиските и сл ...

Тешко на мажите со нервозни жени во ПМС ... но затоа после сме бајчиња ...

Позз:smir:
 

cokance

Затишје пред курац.
Член од
11 август 2008
Мислења
686
Поени од реакции
145
За кој тип на ПМС збориме? Пред менструалниот или Пост менструалниот синдром?
Како и да е и двата се лоши...:pos2:
а тоа дека после сте ко бајчиња... :nenene:не лажи деца тука ... знаеш како викаат...
кој пробал, знае ... :kesa::kesa::kesa:
ја имам нервозна жена во двата типа на ПМС :nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest:
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
За кој тип на ПМС збориме? Пред менструалниот или Пост менструалниот синдром?
Како и да е и двата се лоши...:pos2:
а тоа дека после сте ко бајчиња... :nenene:не лажи деца тука ... знаеш како викаат...
кој пробал, знае ... :kesa::kesa::kesa:
ја имам нервозна жена во двата типа на ПМС :nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest:
Епа пиши во насловот ПРЕД менструален синдром.:)
Пост менструалниот мене не ми е толку трагичен,ама овој пред менструалнов..
Ужаси!
Све ми е собрано,стомак ме боли,можам да изедам цело слатко или атлантис бомбони или шо и да е само да е благо, нервоза на завидно ниво..само нек ме чепнит некој тогаш, ме фаќаат носталгии,плачам на глупи филмој или на некој работи шо се десиле..

Период на преживување и после ко ќе добијам, хух лакше се дише :)

До сите машки: не туку кажвајте не било трагично толку.. да го имате ќе сфатите како е да се нервираш зошто ти паднал портокалот на тепих и зошто на сабалје немаш влечки за да појш до wc.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom