Предлог законот за Амнестија

Член од
12 март 2009
Мислења
16.042
Поени од реакции
10.998
Предлог законот не помина во Собранието, подршка дале само Орхан Ибраими и Лилјана Поповска ( за неа знаеме и зошто). Но ова работа нема да заврши денес, постои некоја гЕУ иницијатива , за растеретување на затворите и подобри услови во затворите. Интересно, европјаните не се заинтересираа за условите на децата во градинки и училишта, заинтересирани се замо за кримосите...
Не е работата само не за амнестија на педофили и убијци, а што праиме со силувачи, насилници, оружени грабежи, наркодилери.... Освен тоа ако кримосите лесно се амнестираат кој ќе ги заштити жртвите и сведоците ?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.268
Амнестија, товарење во воз со бегалците и сите у немачка.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
16.042
Поени од реакции
10.998

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.003
Зошто не би бил криминалец кога знам дека ќе ме амнестираат
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.761
Поени од реакции
52.944
Иаме ние добар амнестија-шаблон за тоа како треба да се постапува со најголемите злосторници и криминалци.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.332
Лошо конципирано, премногу сеопфатно... нормално беше и да не помине.
Ќе беше чудо да поминеше.
Факт е дека затворите се мизерија невидена, но исто така е факт и дека и криминалците се луѓе и заслужуваат хуман третман. Но, тоа е веќе сосема друга тема, да не навлегувам во подетални објаснувања.
Читав некаде по нетот дека Павле Трајанов имал некој предлог-закон, или допрва изготвува, и во тој предлог-закон предлага за строго определени кривични дела да се амнестира осуденото лице во точно определен процент од неиздржаниот дел од казната на која е осуден, а доколку потоа, истото лице стори пак кривично дело, во новата казна да му се додаде амнестираниот дел.
Тоа веќе држи и сериозно би требало да се разгледа, и, по мое мислење, би требало да се преточи во закон и да се постапи по него.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
12.946
Поени од реакции
23.205
Купишта луѓе лежат за глупи, банални прекшоци како поседување мали кочични марихуана и ситни кражби, а затворот им доаѓа само како обука или семинар, после кој се враќаат поспремни и тоа е тотална утка на системот, што треба да се најде начин да се исправи.
Од друга страна, оваа анамава јасно се гледа дека шлихта кај голема популација луѓе и единствено сака да стекне политички поени и ништо друго... ако треба ќе влезе таму да и се изнаредат
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.003
Лошо конципирано, премногу сеопфатно... нормално беше и да не помине.
Ќе беше чудо да поминеше.
Факт е дека затворите се мизерија невидена, но исто така е факт и дека и криминалците се луѓе и заслужуваат хуман третман. Но, тоа е веќе сосема друга тема, да не навлегувам во подетални објаснувања.
Читав некаде по нетот дека Павле Трајанов имал некој предлог-закон, или допрва изготвува, и во тој предлог-закон предлага за строго определени кривични дела да се амнестира осуденото лице во точно определен процент од неиздржаниот дел од казната на која е осуден, а доколку потоа, истото лице стори пак кривично дело, во новата казна да му се додаде амнестираниот дел.
Тоа веќе држи и сериозно би требало да се разгледа, и, по мое мислење, би требало да се преточи во закон и да се постапи по него.
Прашање е дали ќе го прифатат тој предлог законот на Павле.[DOUBLEPOST=1447449121][/DOUBLEPOST]
Преглуп си и за финти да продаваш, и тоа вакви, третоодделенски.
Одстав,наместо слободно
 
Член од
12 март 2009
Мислења
16.042
Поени од реакции
10.998
Прашање е дали ќе го прифатат тој предлог законот на Павле.[DOUBLEPOST=1447449121][/DOUBLEPOST]
Одстав,наместо слободно
ne vredi ni toa...edinstven način da se kurtuli, ama nie ne možeme, beše na vremeto koga gi amnestiraa krimosite ama pod uslov da stanat vojnici (legionerite vo Francija), vo USA za pomali prestapi vo regularnata armija, a pak Britanija gi tovaraše vo brodovi i taka ja naseli Avstralija...
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.537
Јас бев за амнестија
Условите во нашите затвори се страшно лоши. а немаме пари да се подобрат условите
Затворениците се луѓе и мора да се најде начин да им се помогне. Да се надеваме дека Собранието ќе го прифати предлотот на Трајанов
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
770
Поени од реакции
956
Јас бев за амнестија
Условите во нашите затвори се страшно лоши. а немаме пари да се подобрат условите
Затворениците се луѓе и мора да се најде начин да им се помогне. Да се надеваме дека Собранието ќе го прифати предлотот на Трајанов
Wtf? многу "шведски" размислуваме у земја кај што неаме основни услови за живот, дај прво болнициве и училиштата да се средат и персоналот у нив и воопшто нешто да се среди за нас анти крими што сме па после за човекови права од тој тип.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom