Предлог законот за Амнестија

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Ireal, 13 ноември 2015.

 1. Fringe

  Fringe Скитник низ паралелни светови

  Член од:
  24 септември 2011
  Мислења:
  7.898
  Допаѓања:
  2.984
  За човек кој крадел,силувал,убил и се нашол во затвор и тие услови какви што се се премногу.
  Затвор си е затвор не хотел
   
 2. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.549
  Допаѓања:
  31.281
  А што ќе кажеш за човек што им бутал стапови во газ на други луѓе, само затоа што се Македонци, и потоа ги терал да лижат?

  Пизда ви матер дволична. Чим оние ги ослободовте, тогаш за кој кур било кој, треба да лежи, за било што.
   
  На zelenko му/ѝ се допаѓа ова.
 3. TITTANIK

  TITTANIK

  Член од:
  19 февруари 2009
  Мислења:
  1.225
  Допаѓања:
  1.459
  Тие, и така и така, ама требаше да му текне на некој, да се искористи оваа прилика барем тие што лежат за превоз на мигранти, или како и да го викаа тоа "кривично дело", да се ослободат.
   
 4. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.519
  Вие заборавете на следниот факт:
  Тие што „ лежат “ по затворите, се нечии родители и нечии деца. Некој жали за нив.
  Тие се луѓе
   
 5. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  7.501
  Допаѓања:
  10.945
  А жaли пример некoј зa тие штo биле убиени, жaли некoј зa тие штo биле силувaни и имaaт трaуми, зa децaтa штo биле oбљубени и никoгaш немa дa ги нaдминaт психичките рaстрoјувaњa кoи ги дoбиле кaкo резултaт нa oбљубaтa ?

  Акo не пa дa јa укинеме кaзнaтa зaтвoр и oд сеa нaтaму зa билo кoе кривичнo делo сaмo дa ги искaрaме стoрителите и дa ги пуштиме нa слoбoдa ?

  Декa требa дa имa хумaни услoви зa живoт вo зaтвoрите, дa, aмa декa требa рaзбoјници, убијци, крaдци, педoфили, силувaчи дa пуштиме нa слoбoдa сaмo зoштo не живееле убaвo вo зaтвoр ми е oгрoмнa глупoст.
  Спoред мене немa пoтребa пд билo кaкoв нoв зaкoн (кaкo тoј нa Трaјaнoв штo гo спoмнувaте). Имa институт "услoвен oтпуст" и тoa спoред мене е дoвoлнo.
  Решение зa криминaлнaтa инфекцијa не е дa ги aмнестирaме веќе oсудените нa лaзнa зaтцoр туку вo иднинa дa се изрекувa кaзнaтa зaтвoр кaкo пoследнa меркa, a примaт дa им се дaде нa другите сaнкции.

  Sent from my LG-D620 using Tapatalk
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 6. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  10.692
  Допаѓања:
  6.660
  А си помисли дека и треба да бидат лоши. Сепак е казнено поправен дом ,а не хотел. Треба да се плашиш да завршиш таму а не да чекаш да ти помини казната најкомотно што можи.
   
  На The Blob му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.519
  Јас такво нешто не сум помислил и никогаш нема да помислам
  Јас сум воспитан во христијанска традиција, Без обзир што не сум верник; Христијанството оставило длабоки впечатоци на мене
  „Милосрдието е најголемо од сите дела, зашто со него за мала цена го купуваме царството небесно, за мали привремени блага примаме вечна слава“.
  http://www.bigorski.org.mk/index.php?content_type=misija&name=milosrdie
  --- Споено дупло мислење, 17 ноември 2015 ---
  Твојот пост заслужува нова тема - казна за сторено казниво дело, цел на казната, начини на казнување и тн
  Денес се применуваат два начини на казнување - ограничување на слободата на движење ( затвор ) и ограничување на имотот ( парична казна ). Порано имало и други казни, на пр. сакатење, тепање, жигосување и тн
  Ако некого, оптшеството казнило со ограничување на слободата на одредено време, не значи дека тој додека е во затвор треба да го изгуби здравјето, да се зарази со болести, да оболи психички и сл
  Вакви проблеми имаат и затворениците во САД, каде условите се подобри
  Но ова е една цела нова тема
  А друга тема како некој станал криминалец?
  https://en.wikipedia.org/wiki/Punishment
   
  Последно уредено: 17 ноември 2015
  На Благоев и Mister No им се допаѓа ова.
 8. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.574
  Допаѓања:
  5.425
  а имаше наш човек кој беше уапсен во Грција и осуден на 5 години затвор затоа што качил кај Поликастро во кола 4 автостопери, наши државјани, на кој им истекнала грчката виза и се враќале пешки... тие беа приведени и протерани од Грција, а овој беше уапсен и осуден..
   
 9. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  10.692
  Допаѓања:
  6.660
  Е па јас за разлика од тебе иако по раѓање ме декларирале како православен христијанин не сум подпаднал под христијанската демагогија наменета за широки народни маси од типот ако ти мани шамар свртиго и другиот образ. Јас се водам повеќе на кај ова. Ако ти мани шамар згазиго за да не му текни уште еднаш ни него ни на другите околу него.
  Инаку осуден затвореник нема и не треба да има исти нити слични права со слободен граѓанин. Тој е таму затоа што се огрешил нешто и треба за тоа да плати или надокнади а не само да прележи одреден временски период со еден куп бенефиции кои ни слободните граѓани најчесто ги немаат за да следниот пат два пати размисли дали му се исплаќа или не. Посебно да се земат на око оние со кривични дела, оние со прекршочни ај и така и така.
   

Сподели преку: