Првиот ден во Средно/Факултет

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
Еден сончев ден јас и моето другарче .... :pos2: шала:wink:
Па првиот училишен ден беше мн забавен ама и краток, отиднав во училиште и сите беа собрани во дворот а јас ретко да познавам некој само 3-4 рица и после не читаја по список и така влагавме во школото а мене од дома ми рекоја кој ќе идеш тами глеј да ти биде класна Анита ако ен да се префрлиш дека таа е мн добра а таа што треба да биде др класна е мн лоша. И така ја влагам во училница во која познавам 3-4 рица и класната ни се преставува вика ја сум Анита и мене ми дојде душа си реков кој ќе се префрља у др класоој, а исто така забележив и едно мн убави дејчиња а особено едно беше најубаво и сеа да престанем доволно беше ....
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Првиот ден во средно го паметам многу добро. Само што дојдов од Романија во 6 сабајле, директно во 7 нашкола. Бидејќи завршив Охрид средно, не знаев ни каде е школото па тато ме однесе до пред школо.:smir: Се понуди да дојде со мене, но го одбив и храбро отидов сама :smir: Си се најдов на список, ко чукната сама, си седнав на клупа, едно девојче седна до мене и така......Ах колку сакам да се врати :(
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
43
Првиот ден средно и не беше нешто посебно бидејќи уште во јули знаев кој ќе ми биде класен и со кого ќе учам. Ете така, не прозва класната по име и презиме, не однесе до училницата и се беше ОК.
А за првиот ден на факултет, ќе ви кажам во среда.
 
Член од
14 јули 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
50
..хаха ми текнуа...дека 70% са албанци..и дека не знаев кој се со мене...хмм се качив во комбе(дека баеџи е далеку школото) и сама...хмм коај дојдов...дека има огрооооооооомен двор...можам да кажам..дека се беа албанци ..ауу бев ко мува без глаа односно така се осечав првите десет мин..се додека не ги здогледав ивица,марија и шеки...ауу тогај ми дојде душата на место...после кј ја запознавмо светле(класната) влеговмо..ауу се вртев можда едно 2 мин наоколу гледав нагоре..лее високо беше..уууууу мноооогу...ама штета најубоо школо во теово..ама ипак мн албанци...:jaj::jaj::jaj:
 
К

Кики.

Гостин
Првиот ден средно и не беше нешто посебно бидејќи уште во јули знаев кој ќе ми биде класен и со кого ќе учам. Ете така, не прозва класната по име и презиме, не однесе до училницата и се беше ОК.
И за мене беше вака во средно ама денес на факултет ... веќе беше нешто друго со оглед на тоа што сите на катедрата ми беа странци:kesa:, добро беше како за прв ден - говор од деканот, говор од координаторот на групата, од професорите, делење индекси и распоред од понеделник. :helou:
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Da pocneme so osnovno...Bev mal ali se sekjavam... Skoloto na 5 minuti od doma, 2 ulici za pomunuvanje i 2 parka...Me spremija moite fino, plava kosula u ton ide so farmerkite,togas nosev cvikera poso malce mi bese iskriveno ednoto okce...Doagjam tamu, ne nosat u ucilnica,vleguvam pola deca placat...So im e bre ??? Roditelive gi tesat, kje bide dobro, ne se plasi, a ja samo se smeskam... Pominaa 8 godini, so tesko srce zaminav od Lape, ali jbg, morase da se ide dalje...

Next stop...Korcagin...Se upisav so najdobrite drugari, bev posleden na spisok poso se zaebavav u 8-mo oddelenie i mi ostavija 2 drolji po edna cetvorka na kraj...Kako i da e, ja gi zaebav, za 0,23 poeni bev pouspesen od toj(taa) sto bese prva od izbacenite t.e.neprimenite.:baeh:..Isto kako i u osnovno, plava kosula(ne taa od prvo oddelenie:wink:) , farmerce, ali ovojpat cvikera za sonce...Se ubaciv, fin klas,50-50 maski -zenski, i najdobrata slika, riba u minic na prvi septemvri...Eh be Sofi, (RIP ,ne si sea tolku dobra riba :smir:) togas mi bese prva na lista za ebenje...Klasnata, cela izgubena, narednite 2 godini so nea bea nezaboravni, posle treta i cetvrta so nov klas, nova klasna i pak bese sve na mesto... Kako i da e, i toa zavrsi,za zal , matura-ostala je samo uspomena.:nesvest:....

Denes,fax,filoloski...Znaci, nemav plava kosula denes poso bese ladno :helou:, ali ok bese, se pogodi soncev den, finic...Se ubaciv sam, mislev deka kje ja najdam gorespomenatata Sofi negde na vlez, ali jbg, sme se promasile...Pocnav da lutam po tie lavirintite i da go baram The Fucking Amfitheatre... Posle 15 minuti mi tekna da se kacam gore...I stigam taman pred dekanot da pocne da zbori...Unutra ,puno,zaguslivo,kako i da e, istrpev , aj sea sekoj so svojot koordinator... U noviot centar doniran od neznamsikogo, dodelija indeksi,potpis na eden list, raspored za zimski semestar, ne bese loso ko za prv den....A za ponatamu kje vidime...
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
Најубавиот момент беа ружичките што ни ги поделија заедно со индексите и програмата хехехе:pipi::helou:
 

Jovannah

Smile me baby
Член од
11 февруари 2008
Мислења
584
Поени од реакции
50
Станав денес во 8 сатот, ојдов на факултет, имаше некј говор за бруцошите... јас сум на правен во Битола и предавања ке имаме на технички факултет...
И така се врткам од 8 до кај 10 сатот за на крајот да ни кажат дека не почнуваме на 1ви октомври туку на 15...
Се рачуна за прв ден на факултет ова или за прв неинформиран ден на факултет?
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
43
Првиов ден на факултет, ФЕИТ, интересно беше. Имавме обраќања од Груевски, ректорот на УКИМ, деканот на ФЕИТ, хорче ги пееше Химната на Македонија, Химната на образованието, ГАУДЕАМУС мислам дека се вика (вива ла академија)... интересно
 

Oi!

Член од
26 август 2008
Мислења
313
Поени од реакции
6
Прв ден на ФЕИТ и да ви кажам право ми се глеа интересно...сеа за сеа...понатаму здравје..имаше еден куп луѓе раштракани низ сите страни али па беше ок..распоред за четврток и петок..иако петок неам предавања..така да утре следи запознавање со професорките итн..
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.966
Поени од реакции
12.497
Свежи сеќавања...еден месец имат
Па не можев да спијам вечерта пред то,не знам дали од возбуда,дали од страв.Сите мој другарки,ама баш сите се запишаја на италјански,јас на германски...баш во наша генерација немат мешан клас германски-италјански. Знаев која ке ми е класна,ама не знаев со кого ќе се паднам,Влегвам внатре,пола клас го знам веќе,сите од Григор,со другиве се запознајв во текот на неделата....И ко за прв месец,можам да кажам дека е убо..пооткачени женски да имаше кај мене во клас ќе беше поубо,ама ај,ќе видиме допрва како ќе се покажет
 
Член од
27 јануари 2007
Мислења
2.504
Поени од реакции
72
Прв ден - јас каснев 10 минути на час x)
Дојдовме со другарката во школски двор, дури се снајдовме кај да се качиме, па кај е ќелија 105 закаснивме на класен час и само што влеговме класната: Доцните десет минути!! Ние тука се упрпавме одма, ама не беше после страшно..
Седнавме кај најдовме место, па врти се лево десно да ги разгледаме луѓето, па одма оговарање лелеее оној пудра има ставено, леле види ја онаа каква е, ама шо да праиш на прв ден :)
После загубени бевме, ама со тек на време се здруживме со тие од класот :)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Се качувам во 2ка. Полно до крај. Си викам кој ке иде од Ѓорче до Автокоманда сеа вака секој ден. По 50 минути стигам до местото каде што сум тргнал Шумарски Факултет. Јебига ме одбија на правен заради несоодветна матура па си викам ај да не трошам година во лежење да си идам на Шумарски да видам како ке ми иде. Застанувам пред врата, палам цигара и се вртам насекаде да не видам некој познат. Али неуспешно тоа, ја гасам цигарата и влагам внатре. Амфитеатарот полн а тивок. Никој не се знае меѓу себе. Церемонија помина и си појдов дома. Лош старт али еве до сега запознав доста луѓе и размислувам да си останам на ШФС.
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Се сеќавам на првиот ден дека помислив: ништо страшно, исто како средно само поголемо.
Не познавав никого, ама не ми беше тоа никаков проблем. Одма си најдов другарчиња.:toe:
И не бев многу далеку од вистината со првиот впечаток.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom