Прашање за Христијанството III

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.667
Поени од реакции
34.980
Кеплер,

не ти кажале дека лагата не се толкува. Просто е; она кое не постои, не се толкува, туку се прифаќа како дошепнување од лукавиот.[DOUBLEPOST=1486662573][/DOUBLEPOST]

Кеплер,

верглаш веќе видени нешта. Докази за Божјото постоење постојат, ама не мој да ги видиш, наспроти нивната очигледност.[DOUBLEPOST=1486662610][/DOUBLEPOST]

Личните ставови не се никаков доказ. Еве еден таков доказ; јас велам дека ти не постоиш.[DOUBLEPOST=1486662768][/DOUBLEPOST]

Не верглај, пиши што те прашуваат...

Во краен случај и не мораш, оти знам дека не знаеш, а и ти знаеш дека не знаеш, оти да знаеше, ќе одговореше, без верглање.
Мики непоправлив си еј, во црквата бетер од циа се упм, перат памет трајно.

Тој личен став е дека постои, зад тебе стои црквата која за доказ има буквар напишан од автори чија ментална состојба не е позната ниту пак дали биле под некакви психотропни супстанци додека ја пишувале и преведувале, зад мојот став стои наука и најголемите умови што досега живееле и чекореле на планетава сите со испитана ментална состојба, со екперименти, теории потковани со физички, хемиски, биолошки правила и закони, истите успеа со тие закони да направат роботи со вештачка интелигенција, мапирање на мозокот, вселенски летала, ауроплани, сателити, мобилни, компјутери, системи за одржување на живот и уште милиони други работи кои го олеснаа животот на човекот и помогнаа дa eволуираме на едно повисоко ниво на свест.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики непоправлив си еј, во црквата бетер од циа се упм, перат памет трајно.
Кеплер де,

живееш во време во кое перењето мозок е начин на битисување....Доволно е да седнеш пред ТВ апаратот и сметај дека веќе те излажале и заглупавиле, ама без да ти кажат...:icon_lol:

Туку, како ти текна дека токму Црквата била бетер...Од што?[DOUBLEPOST=1486756748][/DOUBLEPOST]
Тој личен став е дека постои, зад тебе стои црквата која за доказ има буквар напишан од автори чија ментална состојба не е позната ниту пак дали биле под некакви психотропни супстанци додека ја пишувале и преведувале, зад мојот став стои наука и најголемите умови што досега живееле и чекореле на планетава сите со испитана ментална состојба, со екперименти, теории потковани со физички, хемиски, биолошки правила и закони, истите успеа со тие закони да направат роботи со вештачка интелигенција, мапирање на мозокот, вселенски летала, ауроплани, сателити, мобилни, компјутери, системи за одржување на живот и уште милиони други работи кои го олеснаа животот на човекот и помогнаа дa eволуираме на едно повисоко ниво на свест.
Кон болдот, по редослед:

- за почеток провери ја својата ментална состојба, а Црквата за ваквија ка тебе, веќе има саодветни квалификации и изрази. Можам веднага да ти ги наведам.
- зад твоите ставови не стои никаква наука, така да џабе се криеш зад истата. Тоа што дел од научниците несомнено се атеист, тоа е точно, не не и целосно вистинито, оти за разлика од нив, имаш миљон славни ликови од науките, на кои Бог не им е туѓ.
- никакви експерименти не можат да го побија Божјото постоење, ниту било какви експерименти можат да поддржат лажни теории, подметнати за ѓоамити научни вистини.
- научните откритија нешто посебни не ми помогна, оти и натаму, во лето ни е жешко а во зима ни студи и конечно, порано или подоцна, сите ќе умреме. Смртта не е никаква еволуција, а олеснувањето зема такво замав, што од олеснување, стана масовно заглупавување.[DOUBLEPOST=1486756906][/DOUBLEPOST]
Па што чекаш? Што не докажеш ако можеш? Овде и да сака некој да западне у апсурд, неможе на ред да дојде од тебе.
Апсурдите веќе ти ги имам посочено, а ти имам посочени и дека абер немаш од стиховите од Писмото, на кои самиот се повикуваш и при чие „толкување„, запаѓаш во безизлез, без да ти текне...
 
Последно уредено:

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Јас прв пат постам оваа година па некои работи не ми се јасни .Една другарка која е од попска фамилија ми кажа дека додека се постело забрането било да имаш било што со девојка / дечко додека постиш .Дали само јас сум слушнал за ова или ова е општо така ?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Јас прв пат постам оваа година па некои работи не ми се јасни .Една другарка која е од попска фамилија ми кажа дека додека се постело забрането било да имаш било што со девојка / дечко додека постиш .Дали само јас сум слушнал за ова или ова е општо така ?
Така е како што си слушнал; постот подразбира воздржување и самоконтрола од страна на целото човеково битие.
Патем кажано, „..да имаш било што...„ со девојка/дечко не е допуштено ниту надвор од постот.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Така е како што си слушнал; постот подразбира воздржување и самоконтрола од страна на целото човеково битие.
Патем кажано, „..да имаш било што...„ со девојка/дечко не е допуштено ниту надвор од постот.
И сега како мене не ми се важи постов ? :D:angel:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
И сега како мене не ми се важи постов ? :D:angel:
Постот се практикува според начинот на кој истиот е одреден од страна на Црквата, а не по своја произволност.

Плус, ако постот го практикуваш а самиот не си дел од Црквата, самиот пост станува бесмислица, оти постот во рамките од Црквата, има своја цел; лична комплетна подготовка за Светата причест, на која и‘ претходи исповеста на своите гревови, во присуство од свештеник/исповедник/духовник.

Постот, без вера и без дела, може да биде повеќе штетен отколку корисен. Од мои познаници, кои се нафаќаат на бесмислен пост, знам дека е така...
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Постот се практикува според начинот на кој истиот е одреден од страна на Црквата, а не по своја произволност.

Плус, ако постот го практикуваш а самиот не си дел од Црквата, самиот пост станува бесмислица, оти постот во рамките од Црквата, има своја цел; лична комплетна подготовка за Светата причест, на која и‘ претходи исповеста на своите гревови, во присуство од свештеник/исповедник/духовник.

Постот, без вера и без дела, може да биде повеќе штетен отколку корисен. Од мои познаници, кои се нафаќаат на бесмислен пост, знам дека е така...
Чекајте малце другари .Јас треба да се исповедам кај поп/ свештеник ?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Чекајте малце другари .Јас треба да се исповедам кај поп/ свештеник ?
Како што веќе напишав, Црквата има свој “куќен ред„ на нештата, каде нема место за лични произволности.
 

mister blue

Infinity, Eternity, Immortality, Everything...
Член од
4 февруари 2013
Мислења
249
Поени од реакции
96
Чекајте малце другари .Јас треба да се исповедам кај поп/ свештеник ?

да, треба, и како што ти објасни мики1 црквата има кукен ред, но заборави да ти спомне дека на крај задолжително е бакнување рака на попот, и се разбира минимум стотче со тоа оди.
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Јас прв пат постам оваа година па некои работи не ми се јасни .Една другарка која е од попска фамилија ми кажа дека додека се постело забрането било да имаш било што со девојка / дечко додека постиш .Дали само јас сум слушнал за ова или ова е општо така ?
Постот не е ништо друго освен тоа да го научиш телото без храна-Сидарта
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
да, треба, и како што ти објасни мики1 црквата има кукен ред, но заборави да ти спомне дека на крај задолжително е бакнување рака на попот, и се разбира минимум стотче со тоа оди.
Што рече, кое брашно го користиш?...[DOUBLEPOST=1489426827][/DOUBLEPOST]
Постот не е ништо друго освен тоа да го научиш телото без храна-Сидарта
Во Црквата, постот, меѓу другото, служи и за смирување на телесните похоти, кои се причина за чинење гревови од телесна природа.

Ако Гаетама Буда Сидарта (или обратно...) решил да го испости телото и да го „научи„ да не јаде, што е целта од тоа нејадење? Што се постигнува со нејадењето, кога телото веќе има природна потреба од храна, како неизбежен начин за негово останување во живот?
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Постот не е ништо друго освен тоа да го научиш телото без храна-Сидарта
Јас најпрво почнав да постам поради здравје .Сега овие други ритуали си ги дознавам едно по едно секој ден нешто ново :D .
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Што рече, кое брашно го користиш?...[DOUBLEPOST=1489426827][/DOUBLEPOST]

Во Црквата, постот, меѓу другото, служи и за смирување на телесните похоти, кои се причина за чинење гревови од телесна природа.

Ако Гаетама Буда Сидарта (или обратно...) решил да го испости телото и да го „научи„ да не јаде, што е целта од тоа нејадење? Што се постигнува со нејадењето, кога телото веќе има природна потреба од храна, како неизбежен начин за негово останување во живот?
Целта на постењето, во смисла на нејадење, е да се научи организмот да нејаде повеќе од колку што му е потребно, а ке постигнеме подобро здравје и "почист" дух.
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Во Црквата, постот, меѓу другото, служи и за смирување на телесните похоти, кои се причина за чинење гревови од телесна природа.

Ако Гаетама Буда Сидарта (или обратно...) решил да го испости телото и да го „научи„ да не јаде, што е целта од тоа нејадење? Што се постигнува со нејадењето, кога телото веќе има природна потреба од храна, како неизбежен начин за негово останување во живот?
Па нормално на гладен човек паметот му е у јадење а не у задоволства-телесни т.е. добар начин да смириш толпа :D
Постот иначе потекнува од Хиндуизмот т.е моментално најстарите записи се од таму поточно кажано.
Иначе Сидарта после некоја година водење акцетски живот (постење) и самиот заклучува дека истото нема никаква цел ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom