Прашање за Христијанството III

Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Јас не сум предмет на дискусија на оваа тема!
Кое е тоа директно, негативно искуство кое православието го имало со јогата?
А кога си предмет на дскусија вртиш како киша око Ниша, пренасочуваш прашање кон тој што ти го постава, хистеришеш...скраја било да си тема на дискусија.

Многу се случаите на такви изкуства, ако навистина те интересира инфо на нет има доволо, а да ти постирам за ти да ги наречеш глупости, измислици.. тој филм не го гледаш.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Сирурно имаат врска со нутриционизмот...[DOUBLEPOST=1432903406][/DOUBLEPOST]

Совеста ме напаѓа кога забележувам лаги, а не ги разобличувам со вистина.[DOUBLEPOST=1432903486][/DOUBLEPOST]

Навредите на лична основа, не ми ја мењаат верската припадност.
Што се однесува до индоктринацијата, како успеваш да живееш во Светов, а да останеш неидоктриниран?
Тоа што те вреѓа вистината не е мој проблем, а тоа што мислиш дека целта ми е да ти ја сменам верската припадност, само кажува колку и како си "отиден". Твојата верска припадност зависи од лагите за јогата?! Од кутриве обиди да бидеш саркастичен? Од твоево очајно тролање на форумов со години наназад? Од тоа зависи твојата верска припадност?!:tapp:[DOUBLEPOST=1433102851][/DOUBLEPOST]
А кога си предмет на дскусија вртиш како киша око Ниша, пренасочуваш прашање кон тој што ти го постава, хистеришеш...скраја било да си тема на дискусија.

Многу се случаите на такви изкуства, ако навистина те интересира инфо на нет има доволо, а да ти постирам за ти да ги наречеш глупости, измислици.. тој филм не го гледаш.
Единствена киша у моментов си ти. Изнесе тврдење за наводно директно и негативно искуство кое јогата го имала, а православието било директно инволвирано во истото!
Дали ќе докажеш дека си лажов и клеветник со тоа што ќе одбиеш да приложиш аргумент за твоите клевети или ќе изнесеш доказ за тоа што го кажа? Што ќе биде?
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Тоа што те вреѓа вистината не е мој проблем, а тоа што мислиш дека целта ми е да ти ја сменам верската припадност, само кажува колку и како си "отиден". Твојата верска припадност зависи од лагите за јогата?! Од кутриве обиди да бидеш саркастичен? Од твоево очајно тролање на форумов со години наназад? Од тоа зависи твојата верска припадност?!:tapp:?
Се прашуваш самиот себе или мене?...
...
Уште малку едукација околу јогата:

http://borbazaveru.info/content/view/3930/31/
http://www.svetosavlje.org/biblioteka/apologetika/LjudiIDemoniRodionPetrogradski/Lat_LjudiIDemoniRodionPetrogradski22.htm
http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Apologetika/PravoslavniPutSpasenjaIOkultnaUcenja/PravoslavniPutSpasenjaIOrijentalnaUcenja18.htm
http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Izazovi/LavirintiTame/Lat_LavirintiTame38.htm
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Не прашувам, тврдам дека ти и сличните на тебе сте олицетворение на подлост, незнаење, суеверие, предрасуди, клевети и лаги.
Раѓа јога била стрелање со лак и стрела, при што требало да се појави некакво си светлосно лице?!:vozbud:
Линковите што си ги постирал се едукација, колку што ти си атеист. Збирштина од клевети, вадење од контекст на значењето, теистичко толкување на мистични дисциплини што во себе вкличуваат методи и пракса без кои е бесцелно да се разберат, се со цел да се оцрни и прикаже како опасност се што не е православно.
Јад беда и мизерија, дно!:sick:
 

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
Тоа ти велиш, не јас...
Па со самото тоа што викаш дека не ти е битно како се движат ѕвездите (покрај тебе и многу други се чувствуваат така), покажуваш дека астрофизиката нема никаква прагматична цел, затоа што сознанијата од астрофизиката нема да имаат никаква применливост на Земјата, барем не во наредните најмалку стотина години.

Воопшто не мислам на богатење од страна на научниците во крупно-капитапистичка смила, но простата анализа н може да покаже дека научниот Свет живее меспордливо покомфорно во однос на плебсот. Тука се: фини академски кабинети, пристојни услови за работа, шеткање по Светов (семирани, конгреси, интервјуа, ово, оно...), стекнат имот и сл.
Точно е тоа дека научниците имаат подобри услови за живот од просечен работник, но факт е дека научниците вложиле многу труд и години од својот живот за да го постигнат тоа, повеќе и од многу луѓе кои земаат многу повеќе пари од нив. Како што напоменав погоре, за повеќето луѓе со такво образование има многу попрофитабилни начини за живот (многу фирми дебело ги плаќаат докторите на науки во некое поле релевантно за фирмата), но тие сепак одбрале да работат во некој институт или универзитет каде што платата е многу помала.

А тоа дека научникот се занимава со наука ради задоволство, тоа е прилично наивна проценка, оти и наркосот може истото да го каже, нели.
Точно, ретко кој научник се занимава со наука исклучиво заради задоволство, затоа што секој човек мора на некој начин и да обезбеди егзистенција и поволни услови за живот на својата фамилија. Сепак, со оглед на тоа дека голем дел од докторите на науки можат да заработуваат многу повеќе работејќи како советник во некоја фирма (притоа не занимавајќи се со наука во вистинската смисла), а тие сепак одбираат да бидат „обични“ научници, за мене значи дека навистина има нешто што ги привлекува кон науката како метод на осознавање на светот.
Додатно на тоа се и моите искуства со професорите тука во Германија и Австрија, каде од повеќето професори добивам впечаток дека навистина уживаат во тоа што го работат.

Користењето техолошко-техники новотарии во секојдневието стана присилно, а не доборволно. Добовлно е да напоменам дека ниту еден работотдавец нема да те вработи ако не знаеш да работиш на компјутер и се‘ што се него доаѓа топтан.
Значи науката е крива што компјутерот ја зголемил нашата продуткивност толку многу, што работодавецот смета дека е во голема загуба доколку било кој неговите вработени не знае да ракува со компјутер.

Можеш слободно да го обвиниш папството, не и Црквата. „Христијанство“ е преширок поим, но и прилика за (не)основано обвинување.
Признавам тука ми беше грешна терминологијата, главниот двигател на крстоносните војни била Католичката Црква. Но останува фактот дека некој за злоупотребил верата во Христос (иако според тебе Католицизмот е само извртена верзија од вистинската вера, сепак потекнале од исто место) за да започне војна во која биле загубени многу животи. Точно е дека Православната Црква не била виновна, исто како што научниците најчесто не се виновни што нивните откритија се извртуваат и се употребуваат за цели комплетно неповрзани со оние на научникот.

Како веќе реков, науката одамна не е невина и појќе е од јасно со која цел се форсираат и финансираат науките. Сигурно „не„ заради „спознавањето„ на Светов, оти сеуште немам слушнато за ниту едан голема или конечна научна вистина.

Хмммм, или треба да причекам уште малку, не?..
За големи конечни вистини точно е дека треба да причекаш, па нели вие Христијаните сте трпеливи?

Од друга страна, во право си за тоа дека некој дел од науките се финансирани од фирми и организации за профит. Затоа истражувањата во науката грубо се делат на два дела "applied research" или применета наука и "basic/fundamental research" или фундаментална наука/истражување. Истражувањата од применетата наука се најчесто финансирани од фирми со цел да применат веќе постоечко научно знаење во некој продукт корисен за фирмата. Од друга страна, истражувањата на фундаменталната наука се најчесто финансирани од самиот факултет или државата и имаат за цел откривање на некои основни сознанија или закони во светот (како што самото име кажува). Еве ти пример за два различни научни институти во Германија, еден за применета и еден за фундаментална наука.
http://en.wikipedia.org/wiki/Fraunhofer_Society
http://en.wikipedia.org/wiki/Max_Planck_Society

Институтот Фраунхофер се занимава со применета наука и обезбедува околку 70% од средствата за истражување преку договори со индустријата, додека Институтот Макс Планк се занимава со фундаментална наука и ги добива сите свои средства исклучиво од државата.

За големите вистини, или не ти кажале или самиот нејќеш да ги слушнеш, иако живеем во време во кое е многу лесно да се осознаат многу нешта па така и големите вистини од Црквата.
Веројатно имам слушнато, само не ми беше јасно кои вистини точно спаѓаат во овие големи вистини. Но би претпоставил дека тие се оние прашања за кои секоја религија тврди дека ги одговорила и дека токму оној нејзиниот одговор е точниот, односно:
Како настал универзумот?
Како настанал животот и како настанале луѓето?
Како ќе заврши универзумот?
Што се случува после смртта?

Не знам дали ова се сите, но слободно дополни ме или поправи ме ако згрешив нешто. Засега науката со голема сигурност има одговорено само како настанале луѓето и што се случува после смртта (нормално само во материјалнот свет, затоа постоењето на духовен свет на може да се докажи, побие или проучи со научниот метод). Теоријата за „ладна смрт“ на универзумот и исто така нашироко прифатена и има многу малку конкуренти теории. Теоријата „Биг бенг“ за настанокот на универзумот е исто добро прифатена во научните кругови, но сеуште има многу недостатоци и простор за подобрување (и јас не сум целосно убеден во издржаноста на повеќе тврдења на оваа теорија). Конечно, науката исто има повеќе идеи за настанувањето на животот, но и тука има многу простор за подобрување на теориите и идни истражувања.
Значи науката сепак ги има одговорено повеќето од овие големи прашања со голема сигурност, а за другите ќе мора да бидеме трпеливи, затоа што доаѓањето до издржани научни теории не е толку едноставно како измислувањето на приказна. И уште еднаш, науката поради самиот свој концепт не може толку лесно да дојде до апсолутни вистини, но и грешно е да се тврди дека во науката не постојат никакви апсолутни вистини (види Њутнови закони).

Секако: доволно е самиот да си поставиш смисла и цел, и тие ќе станат оние вистиниските.
Па да, според мене секој човек треба сам да си даде смисла и цел на својот живот, и дека живото го живеел залудно доколку таа цел му е дадена од некој друг.

Хм, значи човековата интелигенција е многу битна (има многу битови, нели...) а „прекидачот„ исто така бил интелигентен, на ниво од еднобитна машина. Во ред, ја да речеме дека е така.
Па ова е дефиницијата за интелигенција која се користи во информатиката, и се однесува главно на логичка интелигенција. Во психологијата имаш и повеќе други типови на интелигенција (како на пример емоционална), но според мене сите тие произлегуваат од оваа логичката интелигенција. За мене интелигенција е способноста да примаш информации, истите да ги запомнеш и конечно врз основа на новите информации информации и оние претходно запомнатите да можеш да произведеш некаков резултат (дали некоја телесна реакција, некој заклучок, низа на бројки итн).
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не прашувам, тврдам дека ти и сличните на тебе сте олицетворение на подлост, незнаење, суеверие, предрасуди, клевети и лаги.
Од твоиве постови е појќе од очигледно дека немаш ориентир за вистината, а последично, ориентир за препознавање на лагата, така да на погршени луѓе им велиш дека лажат, а никад и ниту еднаш немаш напишано ниту една вистина.[DOUBLEPOST=1433195463][/DOUBLEPOST]
Па ова е дефиницијата за интелигенција која се користи во информатиката, и се однесува главно на логичка интелигенција. Во психологијата имаш и повеќе други типови на интелигенција (како на пример емоционална), но според мене сите тие произлегуваат од оваа логичката интелигенција. За мене интелигенција е способноста да примаш информации, истите да ги запомнеш и конечно врз основа на новите информации информации и оние претходно запомнатите да можеш да произведеш некаков резултат (дали некоја телесна реакција, некој заклучок, низа на бројки итн).
Во ред, нека е така, иако поимов „интелигенција„ си го прифаќаш на свој начин, кој, претпоставувам е поинаков од „официјалниот„.[DOUBLEPOST=1433195729][/DOUBLEPOST]
Па да, според мене секој човек треба сам да си даде смисла и цел на својот живот, и дека живото го живеел залудно доколку таа цел му е дадена од некој друг.
Ако секоја „особа„ самата на себи си поставува смисли и цели во животот, тогаш секоја „особа„ ќе си „тера„ по свое, движејќи сео само кон својата цел, не кон туѓата и не кон некоја заедничка цел. Така, секоја „особа„ ќе си битисува на ниво од индивидиуа, која ќе си има свои зацртани цели, кои (цели) немаат ништо заедничко со туѓите цели и последично, секој за себе ќе си биде во право, живеејќи си го животот себично, атомизирано и самоцелно, не есапејќи ги другите....

Ако така ни помине овој живот, во трчање по своето, тогаш, како ли ќе живееме во другиот живот?...[DOUBLEPOST=1433195903][/DOUBLEPOST]
Веројатно имам слушнато, само не ми беше јасно кои вистини точно спаѓаат во овие големи вистини. Но би претпоставил дека тие се оние прашања за кои секоја религија тврди дека ги одговорила и дека токму оној нејзиниот одговор е точниот, односно:
Како настал универзумот?
Како настанал животот и како настанале луѓето?
Како ќе заврши универзумот?
Што се случува после смртта?
Да, мање-више, тоа се големите вистини. Особено втората и последната.[DOUBLEPOST=1433196087][/DOUBLEPOST]
Не знам дали ова се сите, но слободно дополни ме или поправи ме ако згрешив нешто. Засега науката со голема сигурност има одговорено само како настанале луѓето и што се случува после смртта (нормално само во материјалнот свет, затоа постоењето на духовен свет на може да се докажи, побие или проучи со научниот метод).
Колкава е та „сигурност„?
Гледано од мојата вероисповест и нејзината доктрина, напишаново е само обично „набадање„, со никаква сигурност, дотолку повеќе што смртта не е конечен крај, туку нов почеток, недостапен и недостижен за „лабораторско„ набљудување.[DOUBLEPOST=1433196520][/DOUBLEPOST]
Теоријата за „ладна смрт“ на универзумот и исто така нашироко прифатена и има многу малку конкуренти теории. Теоријата „Биг бенг“ за настанокот на универзумот е исто добро прифатена во научните кругови, но сеуште има многу недостатоци и простор за подобрување (и јас не сум целосно убеден во издржаноста на повеќе тврдења на оваа теорија). Конечно, науката исто има повеќе идеи за настанувањето на животот, но и тука има многу простор за подобрување на теориите и идни истражувања.
Значи науката сепак ги има одговорено повеќето од овие големи прашања со голема сигурност, а за другите ќе мора да бидеме трпеливи, затоа што доаѓањето до издржани научни теории не е толку едноставно како измислувањето на приказна. И уште еднаш, науката поради самиот свој концепт не може толку лесно да дојде до апсолутни вистини, но и грешно е да се тврди дека во науката не постојат никакви апсолутни вистини (види Њутнови закони).
Термичката смрт на Вселента е само една теоретска можност, оти набљудувањето во вселенските длабочини не остава таков впечаток, туку термичката смрт е само еднострано гледање на целата Вселна, со сета нејзина сложеност, гледана ислучиво термодинамички.

Теоријата на „Големата експлозија„ е само антички мит, запакуван во сциентистичка амбалажа, збогатен со мношто равенки од виша и највиша математика, неразбирливи за „пучанството„., кој (мит) непрекидно се „крпи„ со нови дополнувања, токму како што вели блажениот Серафим: една теорија се толкува со друга теорија...:icon_lol:

Њутновите закони не се никакви апсолутни вистини, туку само парцијални „вистинчиња„, кои „глобално„ не објаснуваат ништо (битно), туку само објаснуваат „локални„ феномени. Патем кажано, појќе е од јасно дека физичките/математичките равенки и реално измерените релации, имаат „луфта„.[DOUBLEPOST=1433196654][/DOUBLEPOST]
За големи конечни вистини точно е дека треба да причекаш, па нели вие Христијаните сте трпеливи?
Трпеливи сме во однос на други нешта, а немам(е) време за чекање, оти битните вистини од Бога ни се веќе откриени.[DOUBLEPOST=1433196925][/DOUBLEPOST]
Од друга страна, во право си за тоа дека некој дел од науките се финансирани од фирми и организации за профит. Затоа истражувањата во науката грубо се делат на два дела "applied research" или применета наука и "basic/fundamental research" или фундаментална наука/истражување. Истражувањата од применетата наука се најчесто финансирани од фирми со цел да применат веќе постоечко научно знаење во некој продукт корисен за фирмата. Од друга страна, истражувањата на фундаменталната наука се најчесто финансирани од самиот факултет или државата и имаат за цел откривање на некои основни сознанија или закони во светот (како што самото име кажува). Еве ти пример за два различни научни институти во Германија, еден за применета и еден за фундаментална наука.
http://en.wikipedia.org/wiki/Fraunhofer_Society
http://en.wikipedia.org/wiki/Max_Planck_Society

Институтот Фраунхофер се занимава со применета наука и обезбедува околку 70% од средствата за истражување преку договори со индустријата, додека Институтот Макс Планк се занимава со фундаментална наука и ги добива сите свои средства исклучиво од државата.
Како и да е‘, не е проблемот во тоа кој ги финансира истражувњата: дали крупниот капитла, со цел да стане уште покрупен, или државата, од наводно „повисоки„ цели, битно е дека и двата начини на финансирање се смислени и селисходни, не случајни и „онака„ изведени. Државата/владите/власта не е ништо „почесна„ во тоа финансирање од самиот крупен капитал, оти, ако капиталот финансира од кориснички побуди, власта финансира од идеолошки и светогледни.

Што му доаѓа „исто„.[DOUBLEPOST=1433197107][/DOUBLEPOST]
Признавам тука ми беше грешна терминологијата, главниот двигател на крстоносните војни била Католичката Црква. Но останува фактот дека некој за злоупотребил верата во Христос (иако според тебе Католицизмот е само извртена верзија од вистинската вера, сепак потекнале од исто место) за да започне војна во која биле загубени многу животи. Точно е дека Православната Црква не била виновна, исто како што научниците најчесто не се виновни што нивните откритија се извртуваат и се употребуваат за цели комплетно неповрзани со оние на научникот.
Можам да се согласам дека не секогаш вината паѓа на самите научници, но тогаш, која е логиката, смислата и целта од нивните истражувања во денешно време?

Ако се вратиме во векот на гениите, ќе видиме дека тие генијалци сеуште веруваа во Бога. Во што веруваат денешните (генијалци) и што е целта од нивните истражувања, кои некои сили ги зпоупотребуваат?[DOUBLEPOST=1433197383][/DOUBLEPOST]
Значи науката е крива што компјутерот ја зголемил нашата продуткивност толку многу, што работодавецот смета дека е во голема загуба доколку било кој неговите вработени не знае да ракува со компјутер.
Продуктивноста е рационално-економскка категорија, која е измислица од 19-от век, откога машините беа воведени во индустријата, односно, откога човекот стана предмет на прилагодување кон машините, а не обратно.

Ако работодавецот гледа на вработениот само како на средство за постигнување што поголем профит (што е реална состојба во денешната економнија), тогаш ние не сме ни мрднале од робовладетелството, а не да теоретизираме за слободата и за слични утописки состојби и поими.[DOUBLEPOST=1433197512][/DOUBLEPOST]
Точно, ретко кој научник се занимава со наука исклучиво заради задоволство, затоа што секој човек мора на некој начин и да обезбеди егзистенција и поволни услови за живот на својата фамилија. Сепак, со оглед на тоа дека голем дел од докторите на науки можат да заработуваат многу повеќе работејќи како советник во некоја фирма (притоа не занимавајќи се со наука во вистинската смисла), а тие сепак одбираат да бидат „обични“ научници, за мене значи дека навистина има нешто што ги привлекува кон науката како метод на осознавање на светот.
Додатно на тоа се и моите искуства со професорите тука во Германија и Австрија, каде од повеќето професори добивам впечаток дека навистина уживаат во тоа што го работат.
Не спорам дека и на научниците или истражувачите им се потребни секојдневни нешта, не спорам дека и тие се луѓе, со свои потреби и интереси.[DOUBLEPOST=1433197574][/DOUBLEPOST]
Точно е тоа дека научниците имаат подобри услови за живот од просечен работник, но факт е дека научниците вложиле многу труд и години од својот живот за да го постигнат тоа, повеќе и од многу луѓе кои земаат многу повеќе пари од нив. Како што напоменав погоре, за повеќето луѓе со такво образование има многу попрофитабилни начини за живот (многу фирми дебело ги плаќаат докторите на науки во некое поле релевантно за фирмата), но тие сепак одбрале да работат во некој институт или универзитет каде што платата е многу помала.
О.К., нека е така.[DOUBLEPOST=1433197971][/DOUBLEPOST]
Па со самото тоа што викаш дека не ти е битно како се движат ѕвездите (покрај тебе и многу други се чувствуваат така), покажуваш дека астрофизиката нема никаква прагматична цел, затоа што сознанијата од астрофизиката нема да имаат никаква применливост на Земјата, барем не во наредните најмалку стотина години.
Астрофизиката може да биде симпатична во однос на објаснувањето на нештата од овој Свет, без некоја посебна практична применливост од истата (кому му е битно како се движи некоја ѕвезда на растојание од х километри од дома или како истата таа ѕвезда ме засега лично...), но ако астрофизиката остане само на просто набљудување на Вселената и просто прибирање и систематизирање информации, тогаш астрофизикат нависитна не може да ни каже „нешто повеќе„ од просто објаснување на видените феномени и објекти низ Вселената.

Ако било која наука само ни ги „толкува„ нештата а притоа го остава умот „закопан„ само во овој Свет, тогаш науките не само што можат да бидат не-утилитарни, туку можат да прејдат во масовна забава, полоша и од бескорисноста.
 
Последно уредено:

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
Во ред, нека е така, иако поимов „интелигенција„ си го прифаќаш на свој начин, кој, претпоставувам е поинаков од „официјалниот„.
Не знам, можеби нешто грешно интерпретирам, но оваа моја дефиниција за интелигенција е само слободен превод од англиски на една од најгенералните дефиниции:
"Intelligence is the ability to acquire and apply knowledge and skills."

Ако секоја „особа„ самата на себи си поставува смисли и цели во животот, тогаш секоја „особа„ ќе си „тера„ по свое, движејќи сео само кон својата цел, не кон туѓата и не кон некоја заедничка цел. Така, секоја „особа„ ќе си битисува на ниво од индивидиуа, која ќе си има свои зацртани цели, кои (цели) немаат ништо заедничко со туѓите цели и последично, секој за себе ќе си биде во право, живеејќи си го животот себично, атомизирано и самоцелно, не есапејќи ги другите....
Не е така, затоа што таа особа ќе согледа дека треба да соработува со другите за да ги постигне своите цели полесно, исто како што и животните живеат во заедници. И ние луѓето сме многу послични еден на друг отколку што мислиме, па затоа сум сигурен дека најбитните цели во животот им се поклопуваат на голем дел на луѓето (фамилија, деца, просперитет на својата држава, нација, или друга група со која индивидуата се идентификува итн).
Ако така ни помине овој живот, во трчање по своето, тогаш, како ли ќе живееме во другиот живот?...
Тоа зависи од како би изгледал овој живот. Ако таму луѓето се бессмртни, тогаш можеби некој, без потребата за преживување да го мотивира, ќе почне да безделничи и да се пијани (ако има алкохол таму), некој може ќе почне да ги изучува законите на тој свет...Сето ова под претпоставка дека постои било каков друг живот.
Колкава е та „сигурност„?
Гледано од мојата вероисповест и нејзината доктрина, напишаново е само обично „набадање„, со никаква сигурност, дотолку повеќе што смртта не е конечен крај, туку нов почеток, недостапен и недостижен за „лабораторско„ набљудување.
Теоријата на еволуцијата е според мене одлично поткрепена со разни докази, така што јас конкретно би тврдел дека еволуцијата како феномен е научен факт, теоријата се состои само во тоа точно да се објасни механизмот преку кој настанува феноменот еволуција. Впрочем, уште пред Дарвин речиси никој од биолозите не се сомневал дека постои еволуција на видовите, Дарвин само ја вовел природната селекција како досега најдобар механизам за настанувањето на оваа еволуција (механизам кој уште подобро е поткрепен подоцна со појавата на генетиката). Така да за мене воопшто нема сомнеж за тоа како настанал човекот.

Во врска со што се случува после смртта, работата на науката почнува и завршува во материјалниот свет. Исто како што религијата се занимава со духовноста на човекот и не го проучува детално материјалниот свет, така и науката се интересира само за материјалниот свет и не се занимава со духовноста на човекот. Јас не би го барал одговорот за некое духовно прашање во науката исто како што не би барал одговор за некои физички појави во религијата.

Термичката смрт на Вселента е само една теоретска можност, оти набљудувањето во вселенските длабочини не остава таков впечаток, туку термичката смрт е само еднострано гледање на целата Вселна, со сета нејзина сложеност, гледана ислучиво термодинамички.
Па самата Вселена е само еден затворен термодинамички систем, без разлика колку тој систем е сложен. Знаејќи дека Универзумот се проширува и растојанијата помеѓу големите структури во Вселената се побрзо се зголемуваат, оваа теорија е доста добро поткрепена од досегашните набљудувања. Но ти спомнуваш дека набљудувањате не оставаат таков впечаток, па можеби има и некои сознанија кои мене не ми се познати (не сум некој голем експерт во оваа област). Ако можеш да ми ги посочиш во овие набљудувања кои ја побиваат термичката смрт на Универзумот?
И точно е дека таа е само една можна теорија, до е далеку поверојатна и подобро издржана од сите други конкурентни теории.
Теоријата на „Големата експлозија„ е само антички мит, запакуван во сциентистичка амбалажа, збогатен со мношто равенки од виша и највиша математика, неразбирливи за „пучанството„., кој (мит) непрекидно се „крпи„ со нови дополнувања, токму како што вели блажениот Серафим: една теорија се толкува со друга теорија...:icon_lol:
Точно, затоа и јас самиот не сум толку убеден во оваа теорија. Се додека не ги проучиме подобро законите кои владеат на квантно ниво под високи енергии, можеме само да нагаѓаме што се случило на почетокот на Универзумот. Но јас сепак верувам во фактот дека нашиот Универзум порано бил многу помал и погуст, за потоа нагло да се прошири (но не дека се почнало од една единствена точка, тоа е преголемо поедноставување на целиот универзум). Според мене, Универзумот нема почеток и нема почеток и нема да има крај, а науката за почеток едноставно го зема оној момент од кој се појавува материја која може да се набљудува и за која можат да се прават претпоставки.

Њутновите закони не се никакви апсолутни вистини, туку само парцијални „вистинчиња„, кои „глобално„ не објаснуваат ништо (битно), туку само објаснуваат „локални„ феномени. Патем кажано, појќе е од јасно дека физичките/математичките равенки и реално измерените релации, имаат „луфта„.
Напротив, кај Њунтновите закони нема простор за подобрување и луфта, проблемот е кај човекот и компјутерите, што се уште не се доволно моќни да ги земат во предвид сите вмешани сили во своите пресметки.

Трпеливи сме во однос на други нешта, а немам(е) време за чекање, оти битните вистини од Бога ни се веќе откриени.
Тука се согласувам, нема потреба да чекаш некој да ти одговори нешто за кое што веруваш дека веќе го знаеш.

Како и да е‘, не е проблемот во тоа кој ги финансира истражувњата: дали крупниот капитла, со цел да стане уште покрупен, или државата, од наводно „повисоки„ цели, битно е дека и двата начини на финансирање се смислени и селисходни, не случајни и „онака„ изведени. Државата/владите/власта не е ништо „почесна„ во тоа финансирање од самиот крупен капитал, оти, ако капиталот финансира од кориснички побуди, власта финансира од идеолошки и светогледни.

Што му доаѓа „исто„.
Точно и дека државата гледа профитабилност во тие фундаментални истражувања, но битниот момент е дека тие истражувања не се на никој начин ограничени или насочени од страна на државата, затоа што никој не знае кое од тие истражувања ќе произведе нешто корисно за државата во иднина (за разлика од применетата наука која е ограничена од потребата за брза профитабилност). Значи држава има интерес и не го прави финансирањето од чиста добродушност, но самите научници се оставени да истражуваат што сакаат, и овие истражувања се ограничени единствено од буџетот на институтот. Буџетот се дели релативно рамномерно според големината на институтот, и со мала предност на оние институти кои во скоро време произвеле подобри резултати (вака е барем во Макс Планк Институтот).

Можам да се согласам дека не секогаш вината паѓа на самите научници, но тогаш, која е логиката, смислата и целта од нивните истражувања во денешно време?
Освен од љубопитност и профит, науката во основа е водена од желбата да се подобри животот на човекот. Повеќето научници се стремат да го почитуваат овој основен морален принцип на науката. Така да, целите на науката се осознавање на светот, профит, и подобрување на човечкиот живот, се во зависност од за каков тип на наука се работи.

Ако се вратиме во векот на гениите, ќе видиме дека тие генијалци сеуште веруваа во Бога. Во што веруваат денешните (генијалци) и што е целта од нивните истражувања, кои некои сили ги зпоупотребуваат?
Па и ден денеска има многу такви „генијалци“ кои веруваат во некој Бог, затоа што науката и религијата по правило немаат пресечни точки, така да немаат потреба да бидат во конфликт. Конфликтот започнува кога религијата пробува да промовира некои неиздржани тврдења како вистини и закони за материјалниот свет (на пример Евангелистите во Америка и нивното тврдење дека Земјата е настаната пред 6000 години), или пак кога некој научник си дава дозвола со сигурност да тврди дека нема апсолутно никаков духовен свет или Бог, иако тој самиот нема никаков начин да тоа да го тестира или осознае.

Продуктивноста е рационално-економскка категорија, која е измислица од 19-от век, откога машините беа воведени во индустријата, односно, откога човекот стана предмет на прилагодување кон машините, а не обратно.

Ако работодавецот гледа на вработениот само како на средство за постигнување што поголем профит (што е реална состојба во денешната економнија), тогаш ние не сме ни мрднале од робовладетелството, а не да теоретизираме за слободата и за слични утописки состојби и поими.
Иако капитализмот е далеку од совршен економски систем, тој е далеку подобар од робовладателството. Во капитализмот „робот“ сам го избира својот „господар“ и може да го смени истиот кога ќе посака, но најголемата разлика е во тоа што и самиот „роб“ со малку памет, многу работа и многу среќа може да стане „робовладател“, ако тоа е нешто што тој го посакува.

Не спорам дека и на научниците или истражувачите им се потребни секојдневни нешта, не спорам дека и тие се луѓе, со свои потреби и интереси.

О.К., нека е така.
Токму тоа и ми беше целта, сакав да ти покажам дека повеќето научници се само луѓе кои се љубопитни и сакаат (мисловни) предизвици. Тие само сфатиле дека има начин истовремено да ја задоволат својата љубопитност/да бидат предизвикани и да заработат доволно пари за удобен живот, и се избориле за да го реализираат тој начин на живот. Факт е дека човекот со време се менува, и некои од нив можеби подоцна се залажани од парите, но и тие таквите научници не можат да објавуваат било што, затоа што се што тие ќе објават е подложено на критика од многу други научници од тоа поле.

Астрофизиката може да биде симпатична во однос на објаснувањето на нештата од овој Свет, без некоја посебна практична применливост од истата (кому му е битно како се движи некоја ѕвезда на растојание од х километри од дома или како истата таа ѕвезда ме засега лично...), но ако астрофизиката остане само на просто набљудување на Вселената и просто прибирање и систематизирање информации, тогаш астрофизикат нависитна не може да ни каже „нешто повеќе„ од просто објаснување на видените феномени и објекти низ Вселената.

Ако било која наука само ни ги „толкува„ нештата а притоа го остава умот „закопан„ само во овој Свет, тогаш науките не само што можат да бидат не-утилитарни, туку можат да прејдат во масовна забава, полоша и од бескорисноста.
Можам да сфатам зошто науката, која се бави само со изучување на материјалниот свет, би изгледала бескорисна за некој кој животот во материјалниот свет го гледа како подготовка за друг вечен живот. Но за сите нас останатите „неверници“, науката има големо значење како главна алатка за осознавање на материјалниот свет и за подобрување на нашите животи во истиот.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.043
Поени од реакции
8.616
Освен од љубопитност и профит, науката во основа е водена од желбата да се подобри животот на човекот. Повеќето научници се стремат да го почитуваат овој основен морален принцип на науката. Така да, целите на науката се осознавање на светот, профит, и подобрување на човечкиот живот, се во зависност од за каков тип на наука се работи.
Eве конкретно што мене многу ми пречи во науката.

Што мислиш, кое пенкало е подобро за пишување?

Ова:



или ова:



Првото пенкало чини 2.5£, а во Македонија чини 110 денари и линијата на пишување му е 0.05 mm, додека второто чини 420$, a линијата на пишување му е 10 пати подебела - 0.5 mm.

Eве ја директната споредба:

http://www.cultpens.com/i/q/SD01956/staedtler-308-pigment-liner-pen

http://www.montblanc.com/en-us/collection/writing-instruments/meisterstueck/12746-meisterstueck-classique-mechanical-pencil-05-mm.html

Koja e потребата од постоење на второто пенкало?

Или пак „изум“ како Lexicon BD-30, чист плагијат на Оppo BDP-83, но затоа Lexicon e 7 пати поскап. Eдинствената разлика е во кутијата:):




Еве ја директната споредба како изгледаат одвнатре и мерењата на фреквенцијата кои даваат СОСЕМА идентични резултати:

http://www.audioholics.com/blu-ray-and-dvd-player-reviews/lexicon-bd-30-blu-ray-oppo-clone/oppo-inside-lexicon-outside-1
 
Последно уредено:

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
Eве конкретно што мене многу ми пречи во науката.

Што мислиш, кое пенкало е подобро за пишување?

Ова:



или ова:



Првото пенкало чини 2.5£, а во Македонија чини 110 денари и линијата на пишување му е 0.05 mm, додека второто чини 420$, a линијата на пишување му е 10 пати подебела - 0.5 mm.

Eве ја директната споредба:

http://www.cultpens.com/i/q/SD01956/staedtler-308-pigment-liner-pen

http://www.montblanc.com/en-us/collection/writing-instruments/meisterstueck/12746-meisterstueck-classique-mechanical-pencil-05-mm.html

Koja e потребата од постоење на второто пенкало?

Или пак „изум“ како Lexicon BD-30, чист плагијат на Оppo BDP-83, но затоа Lexicon e 7 пати поскап. Eдинствената разлика е во кутијата:):




Еве ја директната споредба како изгледаат одвнатре и мерењата на фреквенцијата кои даваат СОСЕМА идентични резултати:

http://www.audioholics.com/blu-ray-and-dvd-player-reviews/lexicon-bd-30-blu-ray-oppo-clone/oppo-inside-lexicon-outside-1
Хахахахахах, ова што го напиша нема ама апсолутно никаква врска со науката. Работата на науката е само да пронајде начин како пишува пенкалото и како ласерски да се чита еден DVD диск, и подобрување на ефикасноста на инстите методи. Научниците немаат никаква врска со одредување на цените или склопување на истите уреди. Од ова само сфатив дека ти има сосема погрешна претстава за тоа што е наука. Ова ти што го покажуваш нема ништо научно во него, тука се работи само за претприемништво и маркетинг.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Од твоиве постови е појќе од очигледно дека немаш ориентир за вистината, а последично, ориентир за препознавање на лагата, така да на погршени луѓе им велиш дека лажат, а никад и ниту еднаш немаш напишано ниту една вистина.
Од моите постови е очигледно дека за разлика од тебе, се служам со аргументи и истите ги користам како ориентир за вистината, нешто кое тебе очигледно ти е непознаница. Конкретно за јогата, тврдам дека ти и страницата што ја користиш како информатор ширите лаги, клевети и параноја. Тоа го тврдам затоа што за разлика од тебе и твоите ментори што ги шират лагите, јас ја практикувам и проучувам јогата и сум дел од организација каде истата се изучува со векови. Што значи, не се расфрлам со клевети, лаги и празни тврдења, туку го кажувам тоа како производ на лично, директно искуство и увид, кое ти и твоите ментори го немате кога е во прашање јогата и останатите мистични и езотериски пракси.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Од моите постови е очигледно дека за разлика од тебе, се служам со аргументи
...од кои не видов ниту еден...
Освен ако својата убеденост ја сметаш за аргумент.[DOUBLEPOST=1433364230][/DOUBLEPOST]
нешто кое тебе очигледно ти е непознаница. .
За разлика од тебе, кој не може да ја именува вистината, јас повеќе пати ја имам посочено, по име и презиме.[DOUBLEPOST=1433364288][/DOUBLEPOST]
Конкретно за јогата, тврдам дека ти и страницата што ја користиш како информатор ширите лаги, клевети и параноја..
Посочувањето на лагата и штетоноста од нејзното практикување не е никава параноја, туку превентива од можните погубни последици.[DOUBLEPOST=1433364340][/DOUBLEPOST]
Тоа го тврдам затоа што за разлика од тебе и твоите ментори што ги шират лагите, јас ја практикувам и проучувам јогата и сум дел од организација каде истата се изучува со векови.
И, колку векови ти требаат да за ја проучиш и практикуваш?[DOUBLEPOST=1433364614][/DOUBLEPOST]
Што значи, не се расфрлам со клевети, лаги и празни тврдења, туку го кажувам тоа како производ на лично, директно искуство и увид, кое ти и твоите ментори го немате кога е во прашање јогата и останатите мистични и езотериски пракси.
Критиката кон јогата и предупредувањата за штетноста од истата не се никакво клеветење, туку сознанија по неколку едноставни основи:
- јогата како доктрина е објавена,
- јогата, како пракса, е практикувана и лично осоознаена од поединци, кои веќе се надвор од таа илузија и кои се впуштиле не во пат кон ништавилото, туку на патот кон покајанието, и
- едноставната споредба помеѓу учењето Божјо и учењето од самата јога.

Просто кажано, ако Црквата ја критикува и укажува на штетноста од тоа јогинско самозамајување, не значи дека сите (!) членови од Црквата треба да дојдат со зоснание за нејзината штетност така што јогата ќе ја испробуваат на својатата кожа и уште поопасно, на својот ум.
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
...од кои не видов ниту еден...
Освен ако својата убеденост ја сметаш за аргумент.
Слепилото не го менува фактот дека светлината постои. Но ти секако не би го знаел тоа.
За разлика од тебе, кој не може да ја именува вистината, јас повеќе пати ја имам посочено, по име и презиме.
Значи од досегашниве твои мудрости заклучивме дека вистината мора:
1. Да ги засега дрвјата и камењата, за да се знае дека е вистина.
2. Да има име и презиме.
Посочувањето на лагата и штетоноста од нејзното практикување не е никава параноја, туку превентива од можните погубни последици.
Единствено што можеш ти да посочиш е до каде може човечкиот ум да забега.
И, колку векови ти требаат да за ја проучиш и практикуваш?
Очаен обид за сарказам како резултат на немоќта да се дискутира аргументирано. Жално.
Критиката кон јогата и предупредувањата за штетноста од истата не се никакво клеветење, туку сознанија по неколку едноставни основи:
- јогата како доктрина е објавена,
- јогата, како пракса, е практикувана и лично осоознаена од поединци, кои веќе се надвор од таа илузија и кои се впуштиле не во пат кон ништавилото, туку на патот кон покајанието, и
- едноставната споредба помеѓу учењето Божјо и учењето од самата јога.

Просто кажано, ако Црквата ја критикува и укажува на штетноста од тоа јогинско самозамајување, не значи дека сите (!) членови од Црквата треба да дојдат со зоснание за нејзината штетност така што јогата ќе ја испробуваат на својатата кожа и уште поопасно, на својот ум.
Тешки небулози. Јогата не само што во никој поглед не е штетна, туку во многу случаи е користена и препорачувана како метода за подобрување и на физичкото и на менталното здравје од многу медицински и научни авторитети. Да се тврди дека таа е опасна е обична и подла лага, клевета заснована на очај да се деградира се она кое ограничениот ум го смета за закана. Тврдењето за наводни лица што се "одвратиле" од оваа "опасна" практика, се толку провидни и кутри, што е потребно човек да е тотален дебил за да поверува во ваква глупост. Исто така поистоветувањето на јогата со ликови што се богателе преставувајќи се како јога мајстори од една страна а дистанцирањето од свештеници што извршиле најразлични криминални или етички спротивни акти на христијанството од друга страна е врв на дволичност и лицемерие. Тука се и бесмислиците и глупостите со кои се "зачинуваат" приказните за "опасната" јога, каде се опишуваат стрелање со лак и стрела, визии за светлосни лица...и што уште не, се со цел лагата да биде што поверодостојна.
Јогата се практикува и дава резултати со векови, вашите подли, бедни и крајно глупи обиди да се деградира и престави како опасно се што не е православно, ќе ви се вратат како безмилосен бумеранг.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Слепилото не го менува фактот дека светлината постои. Но ти секако не би го знаел тоа.
.
Личните навреди не ја менуваат мојата верска определба.[DOUBLEPOST=1433367646][/DOUBLEPOST]
Значи од досегашниве твои мудрости заклучивме дека вистината мора:
1. Да ги засега дрвјата и камењата, за да се знае дека е вистина.
2. Да има име и презиме.
.
Тиа значи дека ништо не си заклучил, наспроти веќе напишаната вистина.[DOUBLEPOST=1433367714][/DOUBLEPOST]
Единствено што можеш ти да посочиш е до каде може човечкиот ум да забега.
.
Истово можам и за тебе да го кажам...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Личните навреди не ја менуваат мојата веркса определба.
:tapp: Трол си бил, трол ќе си останеш. Демек јас сум на форумов за ти да ја смениш верската определба.....
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Очаен обид за сарказам како резултат на немоќта да се дискутира аргументирано. Жално.
.
Кој аргументи ги наведе? Приказната за двете чичиња кои патуваат низ различини пејазижи и еден на друг не си веруваат за тоа што виделе?[DOUBLEPOST=1433367833][/DOUBLEPOST]
Тешки небулози. Јогата не само што во никој поглед не е штетна, туку во многу случаи е користена и препорачувана како метода за подобрување и на физичкото и на менталното здравје од многу медицински и научни авторитети. .
Да: модерната медицина со сета своја немоќ се впушта и во фаќање за сламка...[DOUBLEPOST=1433367920][/DOUBLEPOST]
Да се тврди дека таа е опасна е обична и подла лага, клевета заснована на очај да се деградира се она кое ограничениот ум го смета за закана. Тврдењето за наводни лица што се "одвратиле" од оваа "опасна" практика, се толку провидни и кутри, што е потребно човек да е тотален дебил за да поверува во ваква глупост. Исто така поистоветувањето на јогата со ликови што се богателе преставувајќи се како јога мајстори од една страна а дистанцирањето од свештеници што извршиле најразлични криминални или етички спротивни акти на христијанството од друга страна е врв на дволичност и лицемерие. Тука се и бесмислиците и глупостите со кои се "зачинуваат" приказните за "опасната" јога, каде се опишуваат стрелање со лак и стрела, визии за светлосни лица...и што уште не, се со цел лагата да биде што поверодостојна.
Јогата се практикува и дава резултати со векови, вашите подли, бедни и крајно глупи обиди да се деградира и престави како опасно се што не е православно, ќе ви се вратат како безмилосен бумеранг.
Големата количина текст нема да ја претвори лагата во вистина, ниту штетноста во корист.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom