Прашање во врска со Државна матура по македонски

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 јануари 2008
Мислења
142
Поени од реакции
10
сега видов демек за училишна матура било ова...ама незнам, повеќе материјал има дадено од тоа за државна матура, проверете сами упм :tapp:
 

D-r-ot

од поликлиника
Член од
8 јануари 2009
Мислења
3.360
Поени од реакции
941
Има ли некој сознанија кои дела точно ке ги има и што би било опфатено од граматика на оваа државна матура?

Знам дека Илијада,Сердарот,песна од Блаже Конески ке бидат сигурно,за друго дознавам деновиве:toe:
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Од каде вакви информации дека овие 3 дела ќе се сигурно??
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Kolku ja so znam od poslednite konsultacii po makedonski na koi bev tie dela sto se so * vo prviot post sigurno ke gi nema. Gramatika i da ima ke bide mnogu malku, nekoi osnovni raboti, da se najde nekoja imenka ili da se opredeli sto e podmet a sto prirok vo recenicata, drugo ne. I rekoa da se obrne poveke vnimanie na eseite i na delovnite pisma, molba, zalba, baranje i takvi stvari.
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
А ќе имало ова година од оние текстовине шо беа и долу прашање во врска со текстот?? Не мислам на оние текстови од книги, туку тие лани шо беа на крајот од тестот.
Ако имат такви би било супер, пошо се доста лесни (на прваче да му ги дајш, ќе ги одговорит).
Граматика и јас мислам дека немат да имат многу. 7-10% најмногу ако содржит во тестот.
Дан имат некој информација какви писма би можело да се паднет? Мислам дека 3 требеше да се пишет
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Ќе има од тие за читање, а писма не знам шо писма ќе има можи да има молба жалба соопштение извештај и некој др официјални работи не ми текнува друго сега.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
А ќе имало ова година од оние текстовине шо беа и долу прашање во врска со текстот?? Не мислам на оние текстови од книги, туку тие лани шо беа на крајот од тестот.
Ќе имате сигурно ама внимавајте многу на нив и убаво исчитајте ги. Јас лани не читав ништо, ги барав само одговорите па од брзање направив грешки таму.
Изгледаат лесни, а има трик прашања за кои може и да се двоумите доста.
Размислете добро пред да заокружите зашто нема назад потоа.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
41
Не се жалете, ко ништо се полага македонски, повеќе беа од општа култура прашања, најмногу имаше правопис и едначење по звучност. А не знам зошто ви викаат дека болдираните дела не треба... лани се паднаа прашања и од нив....:toe:.
А за пишување се паѓа есеј, писмо и соопштение и сл.
Единствено што не зезнаа е што рекоа дека македонски се мине со 30%, а на крај испадна дека границата била 40%, па се случи некој со перцитилен ранг 74% да има оценка 4, а друг со 93% исто така да има 4.
 

kod

Член од
2 април 2008
Мислења
1.113
Поени од реакции
86
Не се жалете, ко ништо се полага македонски, повеќе беа од општа култура прашања, најмногу имаше правопис и едначење по звучност. А не знам зошто ви викаат дека болдираните дела не треба... лани се паднаа прашања и од нив....:toe:.
А за пишување се паѓа есеј, писмо и соопштение и сл.
Единствено што не зезнаа е што рекоа дека македонски се мине со 30%, а на крај испадна дека границата била 40%, па се случи некој со перцитилен ранг 74% да има оценка 4, а друг со 93% исто така да има 4.
А како беше за англиски? Што имаше намногу? :smir:
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Не се жалете, ко ништо се полага македонски, повеќе беа од општа култура прашања, најмногу имаше правопис и едначење по звучност. А не знам зошто ви викаат дека болдираните дела не треба... лани се паднаа прашања и од нив....:toe:.
А за пишување се паѓа есеј, писмо и соопштение и сл.
Единствено што не зезнаа е што рекоа дека македонски се мине со 30%, а на крај испадна дека границата била 40%, па се случи некој со перцитилен ранг 74% да има оценка 4, а друг со 93% исто така да има 4.
40% од тестов да ти е точен за 2ка или 40% паѓет? Мислам дека ова второво е многу. А отприлика како беа границите за поединечниве оценки? Или не се знајт то?
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Не се жалете, ко ништо се полага македонски, повеќе беа од општа култура прашања, најмногу имаше правопис и едначење по звучност. А не знам зошто ви викаат дека болдираните дела не треба... лани се паднаа прашања и од нив....:toe:.
А за пишување се паѓа есеј, писмо и соопштение и сл.
Единствено што не зезнаа е што рекоа дека македонски се мине со 30%, а на крај испадна дека границата била 40%, па се случи некој со перцитилен ранг 74% да има оценка 4, а друг со 93% исто така да има 4.
Како не, ги гледам книгите што биле јуни 2008 и сите се неболдирани. Тестот од април 2006 е со болдирани.

Околу писмото, сопштението и другите фукнционални писма, имате ли шаблони? Како тоа очекуваат да знам како точно да ги напишам во однос на глупите формалности како кај треба да стои датум и од/до, кога тоа нигде го нема, ни во прирачник(само извештај и молба има), ни во учебник, ни на нетов?
 
Член од
17 јуни 2008
Мислења
30
Поени од реакции
2
а знае ли некој кои биле болдирани минатата године и треба да се паднат годинава
 

realistic girl

realgirl
Член од
14 февруари 2009
Мислења
23
Поени од реакции
0
Fala na sovetot walker girl!!!

Inace ako moze da pise nekoj sto polagal matematika ili so ke polaga kako se sprema so itn.

Ova se delata sto se so dzvezdicka i nema da se padnat : Cekajki go Godo, Hamlet, Don Kihot, Ulica, Golemata Voda, Corbadzi Teodos i Izbor od Radovan Pavlovski!!!
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Inace ako moze da pise nekoj sto polagal matematika ili so ke polaga kako se sprema so itn.
Po matematika ima zbirka na zadaci, opfateni se zadaci od site temi sto se vo programata za matura, okolu 400 strani e zbirkata. Jas ne polagam matematika ali moite drugarki polagat, mislam deka e mnogu potesko matematika od angliski. Ima mnogu formuli sto treba da se znaat, a na polaganjeto ne smeis da nosis formuli nitu pak digitron, kako ke smetas ne znam, bidejki zadacite se mnogu poveke od 2+2, ne se prosti zadaci koi mozis da gi presmetas bez digitron.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom