Прашања и одговори

Член од
9 март 2009
Мислења
999
Поени од реакции
392
Ako moze da mi kazete kako ide procedurata za vtor upisen rok. Sabajle se zapisav na elektro ama mi rekoa deka so 86 boda ima mali sansi da vlezam. Sega na 3ti septemvri sakam na finki da se zapisam. Kako ke ide postapkata, direktno ke idam vo privatna kvota ako nema mesto vo smerot sho go sakam ili ke me stavat vo random smer so nema mnogu lugje?
P.S. Na elektro staviv samo eden smer deka sakam da odam KHEI i ne staviv vtor/tret izbor t.e. ako ne me primat na KHEI so 86 boda nemozam na nikoj drug
Ако нема место во државна квота за тој смер,ако е се пополнето,ќе те стават во приватна квота,нормално доколку ти се согласуваш со тоа... на пријавата кога ја пополнуваш имаш да одбереш дали се согласуваш доколку нема место во државна квота да бидеш рангиран во приватна.. и мој совет стави повеќе смерови,доколку нема место на тој смер каде што сакаш да те префрлат на друг смер.. па понатаму кога ќе почне годината ќе можеш слободно да се префрлиш на кој и да сакаш смер.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Добив информација дека доколку си прво рангиран на ранг листата од уписите за на факултет добиваш некаква „награда“. Дали некој знае нешто во врска со ова?
Прво, ќе треба да почекаш сите три уписни рокови да поминат. После тоа, ако од сите запишани студенти имаш најмногу бодови, ти следува ослободување од партиципација, само што за првиот семестар ќе треба прво да ги уплатиш парите, па потоа ќе ти ги вратат, а за вториот семестар нема ништо да уплаќаш. Ќе треба да поднесеш барање до деканатот на факултетот, кое потоа ќе ти биде одобрено, па после ќе поднесеш уште едно барање за враќање на веќе уплатените средства, кое исто така ќе ти го одобрат по што за недела-две ќе ти легнат парите на сметка(можда ќе можеш во едно барање да ги сместиш и тоа за одобрување и тоа за враќање на средства, ќе си се консултираш со правната служба од факултетот).

Е сега, ова ти го кажувам од лично искуство со Економскиот во Прилеп. Секој факултет си е посебен, ама верувам дека барем ова минимално нешто ќе ти следува. Можно е и на прворангираните студенти на секој смер посебно да им следува, а не само на overall прворангираниот. Во студентски прашања нема да можат да ти одговорат, најдобро ќе ти објасни секретарот, некој од продеканите или самиот декан на факултетот. Не мора да чекаш ти да поминат сите уписни рокови, доколку навистина си имал најмногу поени во овој уписен рок, трк на консултации во управата на факултетот, па пофали се после овде :D
 
Член од
5 август 2015
Мислења
7
Поени од реакции
1
Добив информација дека доколку си прво рангиран на ранг листата од уписите за на факултет добиваш некаква „награда“. Дали некој знае нешто во врска со ова?
Мене ми беа рекле дека на секој факултет на УКИМ (филолошки, филозофски, правен, економски, итн...), првите 10 рангирани биле ослободени од плаќање. Меѓутоа мислам дека тоа се само дезинформации, но ако знае некој нешто повеќе нека каже :D
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Дали постои некој услов на ТМФ да ако немаш положено од четврт семестар одреден број предмети да не можеш да го запишеш петтиот? Фала. :)
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
233
Поени од реакции
93
Moмци ајде едно прашање.Сакам да одам на правен факултет и ми велат дека шансите биле поголеми ако се упишам како друга националност.
Дали некој направил вака и како се снашол.Дали во електронската пријава да ја внесам таа или која да ставам?Незнам како се одбираат кандидативе според националност???Веројатно ako e според пописот би требало највеќе шанси да имам ако пишам Албанец.Нека пише некој,може и пп ако веќе направил вака или има некои сознанија да поделиме некое искуство.
 
Член од
23 април 2014
Мислења
20
Поени од реакции
2
Што е тоа авизирање?
Потребен ми е одговорот на ова прашање.
Се работи во врска со железнички транспорт / Сообраќај!
Ако е можно да добијам одговор до утре до 11часот!
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
579
Поени од реакции
698
Здраво. Би сакал да прашам нешто, и доколку некој има да ми даде информација во врска со ова, би бил благодарен.

Дали во менаџментот и општо повеќето под-гранки на менаџментот (менаџмент на човекови ресурси, деловен менаџмент исл.) има математички задачи, равенства и слични работи? Доколку ги има, дали ги има во оние истражувачки предмети?
Прашувам поради упис на магистерска, и благодарам на одвоеното време. :)
 
Член од
19 април 2014
Мислења
408
Поени од реакции
1.145
Има ли некој што знае распоред за историја прва година?
Рекоа на 25, 26 ќе има ама нема да можам да видам, ако знае некој нека каже :) Фала :D
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Има ли некој што знае распоред за историја прва година?
Рекоа на 25, 26 ќе има ама нема да можам да видам, ако знае некој нека каже :) Фала :D
Влезен си во ФБ групата за институот за историја?
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Нее, не ни знаев дека постои таква група како е точното име да ја барам? :)
Ќе ти пратам по пп :)

Иначе ако не можеш да ја најдеш на нет, слободно појди до факултет. Сега ми кажаа дека е објавен распоредот на огласната табла за сите 4 години :)
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
Дами и Господа, поздрав до Вас
не сум сигурен, дали сеуште постои 3 уписен рок на некои од факултетите на УКИМ?
Конкретно сум заинтересиран за наставн ахемиј ана ПМФ, ако има некој студент од таму ве молам да ме контактира пп
 

Kajgana Shop

На врв Bottom