Прашања и одговори

Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
да не знае некој дали сеуште има на факултети сајтот листи на примени кандидати со поени ми треба општо за повеќе факултети не конкретно барав ама неуспеав да го најдам
 
D

Deleted member 43783

Гостин
Член од
7 септември 2010
Мислења
1.166
Поени од реакции
1.262
Ми треба помош ако некој ги знае скратениците за вид на образование,пример:
Средно-ССС,(ми теба за сите почнувајчи од основно до магистар )?
И со кој степен се обележуваат,пример ССС III/IVстепен и сл.?
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.195
Поени од реакции
5.369
Дали при упис на факултет (додипломски) намалуваат поени заради намалено поведение во некоја од годините во средно ?
 
Член од
6 април 2014
Мислења
57
Поени од реакции
44
Една моја другарка сака да се запиши на мегународниот славјански факултет во битола па сака да знае дали е признат и надвор од македонија, и дали е лошо ако паузира една година? :)
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.888
Поени од реакции
14.438
Чисто од интерес прашувам: Дали во регионов некаде има факултет каде што може да се учи спортска психологија или да се магистрира во таа насока? Дали некој има учено нешто во врска со ова? Конкретни линкови од факултети низ Европа се исто така добредојдени.
 
Член од
13 август 2014
Мислења
6
Поени од реакции
0
Da ve prasam dali mozam da se zapisam na praven fakultet vo skopje so 68 boda? ne e vazno koja kvota.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Na pravni studii planiram.
У државна нема шанси да влезеш, у приватна би требало, али не е сигурно, ипак секоја генерација е различна. Од мојава генерација знам неколку што влегоа со твојот просек, такада затоа викам дека би требало да влезеш. Примаат бајаги луѓе у секој случај, тоа ќе те извади.
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Ако запишуваш втор факултет а еден веќе имаш завршено кои услови треба да ги исполнуваш за да не плаќаш државна квота? Знам нешто се вртеше по вести одамна втор факултет бесплатен ама ова она...
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
За од ДИВ да земеш исписница треба да поднесеш барање?
 
G

Gricko_

Гостин
Ако запишуваш втор факултет а еден веќе имаш завршено кои услови треба да ги исполнуваш за да не плаќаш државна квота? Знам нешто се вртеше по вести одамна втор факултет бесплатен ама ова она...
http://www.dnevnik.mk/?ItemID=1A9BA568C8500946822330E98FB1B780
Некако нејасно ми е напишано. Инаку имав цимер што лани во септември запиша втор факултет психологија, а имаше прв социјална политика. Не знам дали имаше просек, ама колку што знам тие од социјална работа и политика цели се десетки. Муабетот ми е, не плаќаше партиципација, му признаваа одредени испити, од 5 во семестар 3 му се важеа за положени од првата програма.
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
198
Поени од реакции
70
Би ве замолил некој кој има така одпојќе време да ми објасни каква е постапката за упис на факултет, ова година сум матурант па така да би сакал да знам како оди, да не сум глуп :) Сакам и да знам колку финансиски средства се потребни од прилика за студирање во друг град а колку во сопствен, колку се плаќаат семестарите во државна квота, колку приватно, што треба за да те примат во студенски дом и колку кошта? Благодарам однапред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom