Прашања и одговори

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
академската година на сите факултети конкретно кирил и медотиј за сите години почнува на 15 септември
А трет уписен рок што е на 16ти септември? Имат некои гласини дека нводно ќе сме почнеле од 1ви октомври, или според некои на 23ти септември?
Сепак мислам дека точното би било на 15ти.
 

Sk girl

Not Perfect
Член од
6 јули 2008
Мислења
431
Поени од реакции
15
Moze li nekoj da mi kaze od koga pocnuvaat predavanjata za 1 godina na filozofski fakultet? fala odnapred
 
I

Intex

Гостин
Од кај можам да најдам литература за Педагошки факултет (одделенска настава)?
 
Член од
28 март 2009
Мислења
98
Поени од реакции
22
Dali ima nekoj koj sto polagal strucen ispit za nastavnici vo sredno uciliste da mi kaze sto e potrebno ?
 
Член од
30 септември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
6
Да не знаете каде има Информатика Средно училиште низ Македонија и каде е подобро каде полошо..Осмо одд сум па планирам да одам Информатика..


П.С. Кажете и какви смерови има:)Може и да дадете официјални страни од училиштата па сам да си видам:)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
da ne znaete nekoj link za zada4i po statika?
За на машински или друг факултет? Ако си на машински, имаш збирка во библиотека, побарај. А мислам и се продаваше некоја збирка во "книжарницата" доле.
 
Член од
5 февруари 2009
Мислења
120
Поени од реакции
93
prasanje... :)
kako odi prefrlanjeto od eden na drug fakultet ?
dolga procedura ?
ispiti, toa, kako se vazi ?
konkretno, od menadzment, na angliski sakam, prva godina sum, i ne mi se svigja ovde so original ucebnici, tarifi, i trosenje use dve stipendii za da se pomine semestar
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Е тешко од менаџмент на англиски, троа различни се предметите :) Ако имаш испити кои се исти и на менаџмент и на англиски, ако си ги положил може да ти ги признаат. Мислам ќе треба да си се отпишеш од менаџмент и од ново да се запишеш на англиски, ама провери во студентска.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
Знае ли некој што е финтата со IAESC организацијата?
Јас само знам дека студентите преку оваа организација можат да идат на пракса во странство, праксата е платена значи исто како плата да се зема а студентите добиваат подобри понуди за пракса според поените кои ги добиваат како водичи на странски студенти овде во Македонија.
Значи да ја скратам приказната:
Се пријавуваме во оваа организација, тие ни организираат тури со странците, ние ги водиме на некои културно историски места, музеи,знаменитости низ нашиот град и за тоа добиваме поени.
Со тие поени поднесуваме некакво барање до организацијата да ни среди документи за пракса во странство. Во зависност од поените кои си ги собрал добиваш понуда за пракса ж, повеке поени подобра понуда.
И тоа е све што знам.
Има некој поупатен во ова?
 
Член од
26 јуни 2009
Мислења
79
Поени од реакции
0
Знае ли некој каде можат да се набават (купат/изнајмат) книгите од проектот “Превод на 500 книги и учебници од врвните и најреномирани универзитети во САД и Англија, а од областа на правото во Франција и Германија”?

Фала однапред
 

Nekoj IksDe

Челзијаш
Член од
17 септември 2009
Мислења
495
Поени од реакции
9
луѓе имат тема во форумов каде шо можам да се обратам да ми решат задача по математика за логоритми?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom