Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
Зошто бе Ацика циркусот со дрвото и змијата и јаболката? Зошто сето тоа кога Бог како семоќен ЗНЕАЛ што ќе се случи? Кој кур таму го ставрал Ќаволот и змијата? Му било досадно, па малку ремет им удирал на Адам и Ева?

:confused:

Зошто сето многувековно страдање на човештвото, кога иднината на Бог му е (му била) јасна?

Циркус Ацика, циркус, само некако не ти е по воља да одговараш...

;)
Не е многувековно страдањето на човештвото, туку вечно е спасението Божје за човекот. Кој сака нека се слади со истото. Секој ќе си одговара за своите последици. Мене ми е по воља одговорот, незнам дал ти е тебе?
--- надополнето: 10 април 2012 во 01:08 ---
Зошто бе Ацика циркусот со дрвото и змијата и јаболката? Зошто сето тоа кога Бог како семоќен ЗНЕАЛ што ќе се случи? Кој кур таму го ставрал Ќаволот и змијата? Му било досадно, па малку ремет им удирал на Адам и Ева?

:confused:

Зошто сето многувековно страдање на човештвото, кога иднината на Бог му е (му била) јасна?

Циркус Ацика, циркус, само некако не ти е по воља да одговараш...

;)
Не е многувековно страдањето на човештвото, туку вечно е спасението Божје за човекот. Кој сака нека се слади со истото. Секој ќе си одговара за своите последици. Мене ми е по воља одговорот, незнам дал ти е тебе? Бог бидејќи знаел дека ќе згрешат, затоа уште пред создавањето на Светот го подготви спасителниот план преку распнувањето на Христос за сиот свет. Само така можеше човештвото да го живее вечниот ќивот. Бидејчи ако не згрешеа Адам и Ева, човештвото ќе ја немаше наградата која ја има сега, а таа е да преку Христос кој се вочовели, човекот да се Вохристови (Обожи). Тоа е смислата на нашето постоење и затоа ќе бидеме и поголеми од ангелите по Неговото Воторо Доаѓање.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Тоа со командите и компјутерот, Адам и Ева биле словесни битија (размислувале) а не биле компјутери кои само извршуваат. Затоа и веќе паднатиот ѓавол во лик на змија ги искушувал и тие подлегнале на искупшението сосема свесни за последиците.
Кога вели дека им се отвориле очите одкако се здобиле со сознанието за добро и зло, на што мисли? Дека играле криенка, па дошло ред некој друг да мижи?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Не е многувековно страдањето на човештвото, туку вечно е спасението Божје за човекот. Кој сака нека се слади со истото. Секој ќе си одговара за своите последици. Мене ми е по воља одговорот, незнам дал ти е тебе?
Тоа вечно спасение, некој го наѓубрил со силување на малолетни, со конц логори, со триста чуда. Мислиш дека тоа вечно спасение вреди за целата таа мака?

Кога јас би бил Бог, многу подобро би го одиграл сето тоа. Овој вашиот Бог мене многу шарлатански ми делува.

Нешто се мачи со материјата. Понекогаш му успева да биде Ел Греко, но воглавно е јад, беда и мизерија. Земи си го твојот Бог, и со него отползи во дупката од која што излезе. Дупката на малоумни идеи каде што луѓето се раѓаат грешни. На човештвото твојот Бог повеќе не му треба...
 

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
Кога вели дека им се отвориле очите одкако се здобиле со сознанието за добро и зло, на што мисли? Дека играле криенка, па дошло ред некој друг да мижи?
Прашањето ти е веќе одговорено. Прифати или одбиј, до тебе е.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Не е многувековно страдањето на човештвото, туку вечно е спасението Божје за човекот. Кој сака нека се слади со истото. Секој ќе си одговара за своите последици. Мене ми е по воља одговорот, незнам дал ти е тебе? Бог бидејќи знаел дека ќе згрешат, затоа уште пред создавањето на Светот го подготви спасителниот план преку распнувањето на Христос за сиот свет. Само така можеше човештвото да го живее вечниот ќивот. Бидејчи ако не згрешеа Адам и Ева, човештвото ќе ја немаше наградата која ја има сега, а таа е да преку Христос кој се вочовели, човекот да се Вохристови (Обожи). Тоа е смислата на нашето постоење и затоа ќе бидеме и поголеми од ангелите по Неговото Воторо Доаѓање.
Не знам како да ти кажам. Смешен е планот. Знаел дека ќе згрешат, па решил да се подели на три, да клецне жена без да ја допре, да му го заковаат синот на крст, односно него, и тоа сето некако да донесе спасение.

ДАЛИ Е ТОА ПЛАН ДОСТОЕН НА БОЖЈА СЕМОЌ???

Абе саглам сте сите вие?

Ретардирани сте, што е проблемот???????
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Одговор ќе добијат (барем од мене) прашањата кои имаат смисла. Провокации јок!
А боли долниот дел од грбот? Можеби е од коњакот.

Кога немаш одговор, станува збор за провокација?

А Аце, Аце, не оди тоа така...

Слушај ме, врати си се ти фино лепо на темата за масоните, пцуј таму до мила воља. За сериозна дискусија немаш ниту логички капацитет, ниту образование...

;)
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Не знам како ди ти кажам а да не се разочараш, но се исклучуваат. На секој со коефициент на интелегенција поголем од оној на смачкан домат му е совршено јасно она што го напишав неколку поста погоре.

Слободно заедничарење.

:icon_lol:

Кога само ова би имало било каква смисла. Не некоја јака смисла, туку било каква.

Точно, јас зборувам за времето, просторот и животот онака како што ги гледам и разбирам со своите ограничени сетила и разум. Ти со истите тие сетила и разум живееш во фантазија, пардон ги објаснуваш работите со духовна логика...

И сега доаѓаме до оној момент кога веќе немам работа со твојот разум, туку со твојата воља. Во тој момент ти не го гледаш светот онаков како што е, туку онаков како што сакаш да биде. И тука аргументацијата застанува, не можеш да аргументираш против нечија воља и инает.
Ете, нека сум јас на ниво пониско или еднакво на она на смачкан домат.
Задоволен?!
Скептицизмот изгледа го сметаш за здрав само кога не се однесува на твоите поимања.
Hence, и логичките салта со кои се служиш...
Ама, нејсе, да сме здрави и живи... и не ти се инаетам, само забележувам.
поздрав.
 

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
И одговорот (што дури и Златко 86та го очекувал) е дека Адам и Ева не само што не станале богови откако вкусиле од плодот, туку ја изгубиле благодатта и станале смртни, грешни. Наравоучение? Не ја слушајте змијата, ѓаволот постои и не му мисли добро на човекот. Добра ви ноќ!
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
И одговорот (што дури и Златко 86та го очекувал) е дека Адам и Ева не само што не станале богови откако вкусиле од плодот, туку ја изгубиле благодатта и станале смртни, грешни. Наравоучение? Не ја слушајте змијата, ѓаволот постои и не му мисли добро на човекот. Добра ви ноќ!
Значи според тебе Адам и Ева го заебале целото човештво. Па зошто тогаш ги величате.
И кажи ми колку деца имале Адам и Ева пред да го пробаат јаболкото и колку време постоеле.
Понатаму Бог е семокен, безвременски и така натаму. Ја изоставам можноста дека можел на мал милион начини да го спречи каснувањето на јаболкото, но откако се случило тоа зошто не го вратил времето назат и го реши тој проблем. Не е семокен или е семокен дај веке еднаш одлучете се.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
На страна што не сум непосредно повикан....

Адам и Ева не се предмет на величање, туку тие се ем првите луѓе на Земјава, ем наши пра-пра родители, од кои порекува целиот човечки род. Како што првите луѓе битисуваа во заедница со Бога, така и денешните луѓе, преку членувањето во Црквата, треба да ја повратат таа прекината врска (со Бога).

Адам и Ева имале многу деца, со оглед на должината од нивните животи: Адам живеел 930, а Ева 935 г.

Адам и Ева немале никакви деца, пред да вкусат од забранетото овошје. Не е познато колку точно постоеле/живееле во Рајските услови на битисување, пред да бидат изгонети од Рајот. Барем мене не ми е познато...Некаде прочитав дека се‘ што се случувало околу вкусувањето на плодот и изгонувањето до Рајот, се случило во 6-от ден од Постанокот.

Бог не го „вратил„ времето на назад, оти Он веќе промисли(л) и за начинот на кој Адам и Ева, а воедно, целиот човечки род, ќе се врати во Рајот: преку крсната жртва Христова. На Бога не Му се брза никаде: Он Е долготрпелив и многумилостив. Настаните не се случуваат, се‘ додека не се исполнат одредени услови.

Така, ако се обидуваш да наметнеш свои модели за спасение и нив да ги поставиш пред Божјите, си ја утнал работата...
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
На страна што не сум непосредно повикан....

Адам и Ева не се предмет на величање, туку тие се ем првите луѓе на Земјава, ем наши пра-пра родители, од кои порекува целиот човечки род. Како што првите луѓе битисуваа во заедница со Бога, така и денешните луѓе, преку членувањето во Црквата, треба да ја повратат таа прекината врска (со Бога).

Адам и Ева имале многу деца, со оглед на должината од нивните животи: Адам живеел 930, а Ева 935 г.

Адам и Ева немале никакви деца, пред да вкусат од забранетото овошје. Не е познато колку точно постоеле/живееле во Рајските услови на битисување, пред да бидат изгонети од Рајот. Барем мене не ми е познато...Некаде прочитав дека се‘ што се случувало околу вкусувањето на плодот и изгонувањето до Рајот, се случило во 6-от ден од Постанокот.

Бог не го „вратил„ времето на назад, оти Он веќе промисли(л) и за начинот на кој Адам и Ева, а воедно, целиот човечки род, ќе се врати во Рајот: преку крсната жртва Христова. На Бога не Му се брза никаде: он Е долго трпелив и многу милостив. Настаните не се случуваат, се‘ додека не се исполнат одредени услови.

Така, ако се обидуваш да наметнеш свои модели за спасение и нив да ги поставиш пред Божјите, си ја утнал работата...
Нема везе што не си повикан, ти барем нудиш некакви логички одговори.

Гледаш тоа со децата мене ми е голем проблем и јас не сум налетал некаде (било каде на тој податок). Зошто ми е голем проблем. Затоа што очигледно е дека додека биле во рајот они биле бесмртни и немале потреба за разможување. Е сега ако е ова точно и не го пробале јаболкото ни јас ни ти не би постоеле, не би постоела црквата, религијата и да не забегувам. Значи они со јадење на јаболкото ни направиле услуга а со тоа и Гаволот.
Јас барем сакам да постојам :).
Дека е милослив не би рекол бидејки казнува нели за ситници и мора да биде по неково или ке го јадеш стапот.
А за трпелив е глупо да збориме па нели не безвременски.

Мислам дека за последниот дел имавме една дискусија и дека бев јасен дека не верувам во спасение туку само во превземање на одговорност за своите дела.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Нема потреба од дилеми околу битусувањето Адамово и Евино во Рајот: и во Рајот, и вон Рајот, Бог им заповеда да се „...плодат и множат...„. Знаеме како Адам и Ева се множеа вон Рајот: исто како и денешните луѓе, а како требаше да се множат во Рајот, тоа е прилична непознаница. Од мој муабет со теолог, дознавам дека постои претпоставка дека Адамовото и Евиното множење во Рајот, би се случувало не по телесен контакт, на релација „машко/женско„, туку преку желба за создавање ново човеково битие.

Патем кажано, и Адам и Ева не беа родени, туку создаден(и), а нивното множење, се однесува и на множењето на членовите во Црквата.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Бог го создал и Адама и Ева бог го создал и гревот и забранетото овошје Бог знаел се што се случувло, што се случува и што ќе се случи така да тој е одговорен за првиорт грев.
Бог постапил како што постапуваа на времето директори на пропаднати општествени фирми - се пропадна а тој и понатаму директор и се вади на некои графикони и неповолнаи политички ситуации.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Значи според тебе Адам и Ева го заебале целото човештво. Па зошто тогаш ги величате.
И кажи ми колку деца имале Адам и Ева пред да го пробаат јаболкото и колку време постоеле.
Понатаму Бог е семокен, безвременски и така натаму. Ја изоставам можноста дека можел на мал милион начини да го спречи каснувањето на јаболкото, но откако се случило тоа зошто не го вратил времето назат и го реши тој проблем. Не е семокен или е семокен дај веке еднаш одлучете се.
Рисјанскиот Бог е семоќен до одреден степен. :icon_lol: Тоа ти е како малку трудна жена.

Само во рисјанската теологија постои категорија семоќен до одреден степен. Тоа е категорија утврдена со помош на духовната логика, инаку кај народот позната како лудило. За сите кои се користат со нормалната рационална логика семоќен до одреден степен е дрвено железо, contradictio in adjecto.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom