Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 јули 2011
Мислења
89
Поени од реакции
25
Јас ги учам моите деца секогаш да го ставаат Господ на прво место. За мене како родител ќе биде најголем успех ако ги воспитам децата да бидат вистински посветени христијани..
Нашиот Бог е Бог на редот, хармонијата и мирот.. Такви треба да бидат и односите меѓу членовите на семејството..
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Јас ги учам моите деца секогаш да го ставаат Господ на прво место. За мене како родител ќе биде најголем успех ако ги воспитам децата да бидат вистински посветени христијани..
Нашиот Бог е Бог на редот, хармонијата и мирот.. Такви треба да бидат и односите меѓу членовите на семејството..
Ама ова не е одговор на прашањето! Што ако на конечниот суд, твојот бог на "редот" "хармонијата" и "мирот", пресуди дека твојот син сепак те сакал тебе повеќе од него. Што тогаш? Дали ќе уживаш во рајот, знаејќи каде ќе заврши твојот син?
Дали за тебе тоа е нормално и праведно?
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
89
Поени од реакции
25
Ама... ама... :place: Па нели “Прашај и ќе ти се каже, тропни и ќе ти се отвори...“?

Понизно се извинувам што поставив прашања. Од сега нема да мозгам. Послушно ќе слушам и ќе повторувам што ќе ми се каже.



Ќе бидам вистински верник.

П.С. Драг/а... како тоа ја нападнав Библијата со тоа што цитирав од неа?
Јас само забележувам дека со твоите цитати се обидуваш да одземеш од квалитетот и да го минимизираш значењето на Библијата..
Твојата иронија беше толку очигледна
--- надополнето: Oct 8, 2011 5:49 PM ---
Ама ова не е одговор на прашањето! Што ако на конечниот суд, твојот бог на "редот" "хармонијата" и "мирот", пресуди дека твојот син сепак те сакал тебе повеќе од него. Што тогаш? Дали ќе уживаш во рајот, знаејќи каде ќе заврши твојот син?
Дали за тебе тоа е нормално и праведно?
Не знам каде ќе заврши, но се додека сум жива ќе го воспитувам онака како што знам дека е најдобро..ДА ГО САКА БОГА! Толку можам - Бог не создал со слободна волја, сами да одбереме дали ќе го следиме сатаната, кој е губитник или Христос, КОЈ ВЕЌЕ ГО ПОБЕДИ сатаната!
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.956
Поени од реакции
11.967
Јас само забележувам дека со твоите цитати се обидуваш да одземеш од квалитетот и да го минимизираш значењето на Библијата..
Твојата иронија беше толку очигледна
Нема што да се минимизира повеќе... И мислам дека ги минимизираме вашите познавања и вашите верувања...
Оставете го еврејскиот закон на евреите... вие, мора сами да воспоставите врска со божественото и да си имате свои закони!

И да, поделете се на уште неколку илјади цркви со неколку илјади вистини! И ќе ви веруваме и ќе го следиме распнатиот и неговите идеали за слободата на еврејскиот народ!
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
89
Поени од реакции
25
Не е тоа никаков рецепт: во времето кога Св.Ап. Павле го запишал погоре наведеното, Светото Писмо, поточно, Новиот Завет, како дел од Писмото, ниту бил целосно запишан/оформен, ниту Светото Писмо били канонизирано па така, Ап. Павле не мисли на Светото Писмо, како целина, туку мисли на Стариот Завет. Е сега, Твој избор е ако сакаш да се спасуваш според Стариот Завет, кој е „сенка„, а не според Новиот, кој е „слика„.
--- надополнето: Oct 8, 2011 1:41 PM ---

Тамам работа ако истомисленици бараш на форумов, на улица или на некое „трето„ место...
Зошто? А каде да ги барам? Зошто не и на форумов?
--- надополнето: Oct 8, 2011 6:01 PM ---
Нема што да се минимизира повеќе... И мислам дека ги минимизираме вашите познавања и вашите верувања...
Оставете го еврејскиот закон на евреите... вие, мора сами да воспоставите врска со божественото и да си имате свои закони!

И да, поделете се на уште неколку илјади цркви со неколку илјади вистини! И ќе ви веруваме и ќе го следиме распнатиот и неговите идеали за слободата на еврејскиот народ!
Колку жално.... Некои луѓе кои не биле христијани веќе се опаметиле, но некои ќе останат изгубени засекогаш
http://www.youtube.com/watch?v=RAT9KChzdtA
http://www.youtube.com/watch?v=v92l_QW7oQk
 
S

Sagan

Гостин
Јас само забележувам дека со твоите цитати се обидуваш да одземеш од квалитетот и да го минимизираш значењето на Библијата..
Твојата иронија беше толку очигледна
Сум одзел од квалитетот со тоа што сум цитирал делови од Библијата?

Во право си, извини.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.956
Поени од реакции
11.967
Зошто? А каде да ги барам? Зошто не и на форумов?
Бидејќи не следиме еврејски закони сме загубени? Која си ти да судиш кој е , а кој не загубен? Нели сте робови и бедни по дух (ах која изјава)...
Како се дрзнуваш ти да осудуваш некој, кога убаво си вели во таа ваша книга, да не осудуваш никој, тој(богот) ќе се мери со сите на судниот ден?
Следи си ја паметно верата оти ќе заглавиш повеќе од оние што не веруваат... :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Не знам каде ќе заврши, но се додека сум жива ќе го воспитувам онака како што знам дека е најдобро..ДА ГО САКА БОГА! Толку можам - Бог не создал со слободна волја, сами да одбереме дали ќе го следиме сатаната, кој е губитник или Христос, КОЈ ВЕЌЕ ГО ПОБЕДИ сатаната!
Ситуацијата го дефинира за губитникот. Во ситуација каде дијалогот е средство и избор на "борба", тогаш немањето одговор е тоа што го дефинира губитникот.
Што мислиш, кој нема одговор, твојата совршена книга и садистот во неа, или аргументите од другата страна?
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
89
Поени од реакции
25
Сум одзел од квалитетот со тоа што сум цитирал делови од Библијата?

Во право си, извини.
РЕКОВ: СЕ ОБИДУВАШ!

НИТУ ТИ, НИТУ БИЛО КОЈ ДРУГ МОЖЕ ДА ГО ОДЗЕМЕ КВАЛИТЕТОТ И ВЕЛИЧИНАТА НА СВЕТОТО ПИСМО!
--- надополнето: Oct 8, 2011 6:43 PM ---
Сум одзел од квалитетот со тоа што сум цитирал делови од Библијата?

Во право си, извини.
РЕКОВ: СЕ ОБИДУВАШ!

НИТУ ТИ, НИТУ БИЛО КОЈ ДРУГ МОЖЕ ДА ГО ОДЗЕМЕ КВАЛИТЕТОТ И ВЕЛИЧИНАТА НА СВЕТОТО ПИСМО!
 
S

Sagan

Гостин
РЕКОВ: СЕ ОБИДУВАШ!

НИТУ ТИ, НИТУ БИЛО КОЈ ДРУГ МОЖЕ ДА ГО ОДЗЕМЕ КВАЛИТЕТОТ И ВЕЛИЧИНАТА НА СВЕТОТО ПИСМО!
Е да. Јас само се обидов да го величам Светото писмо со тоа што цитирав свети делови од него...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.956
Поени од реакции
11.967
Не го цитирајте „Светото Писмо“ во него е името на Богот, а името на Богот напразно не се изговара ниту чита ниту мисли на него.
Името е толку свето, што евреите го скокаат при читање... Христијаните го тупнаа зборот Господ, а евреите имаат мал број имиња за господ, но е едное името на богот.
Рисјани, кое е името на богот ваш? :)

П.С. ако не го кажете, нема да велиме дека не знате, бидејќи не смеете да го напишете... нели :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Псалм 111:10
Почеток на мудроста е стравот од Господа! Мудро прават кои Го почитуваат. Неговата Слава трае довека!

На кој начин стравот воопшто може да биде почеток на мудроста?
Дали ова значи дека кукавиците и страшливците се најмудрите луѓе?
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Псалм 111:10
Почеток на мудроста е стравот од Господа! Мудро прават кои Го почитуваат. Неговата Слава трае довека!

На кој начин стравот воопшто може да биде почеток на мудроста?
Дали ова значи дека кукавиците и страшливците се најмудрите луѓе?
21:21 :P
 
S

smexy

Гостин
Не го цитирајте „Светото Писмо“ во него е името на Богот, а името на Богот напразно не се изговара ниту чита ниту мисли на него.
Името е толку свето, што евреите го скокаат при читање... Христијаните го тупнаа зборот Господ, а евреите имаат мал број имиња за господ, но е едное името на богот.
Рисјани, кое е името на богот ваш? :)

П.С. ако не го кажете, нема да велиме дека не знате, бидејќи не смеете да го напишете... нели :)
Не го знаат, избришано е неговото име од "Светото" Писмо.
Всушност, ретко кој Христијанин е спознаен со херметиката во неговата Црква, ретко кој ги практикува ритуалите, уште поретко ги практикуваат правилно.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom