Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
1. Се исто.
2. Не се исто.
3. Највероватно се а може и да не се.
4. Ќој ќе знае дали се или не се.
5. Немам поим дали се или не се.

И така натаму...
Хахахаха :) Малку смешно.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ај, да бидам троа посериозен.

1. Отецот Е Бог и има Божествена природа (беспочетност, неограниченост, сезнајност и сл.)
2. Синот Е Бог, оти Е роден од Отецот и од Отецот ја наследува својата Божествена природа, иако Е роден, а раѓањето од Отецот се случило вон простор-времето.
3. Духот Свет излегува од Отецот и ја наследува својата Божествена природа од Отецот, иако излегува од Отецот, а излегувањето од Отецот се случило вон простор-времето.

Од наведеното, еве што е НЗС:
- се работи за три Бога,
- сите три Бога имаат своја/заедничка природа-Божјата.

Така, трите Бога, кои битисуваат во неразделна заедница, делуваат складно како Еден (не математички „1„, туку „единстено/заеднички„) Бог. Затоа, Бог е Троедин: Еден по суштина, со три лика: Отец и Син и Свет Дух.

Отецот не Е исто што и Синот; Синот не е исто што и Духот, Духот не е исто што и Отецот, Синот не Е исто што и Отецот, Духот не Е исто што и Синот.

Поедноставно објаснување-здравје!
 
Член од
19 мај 2010
Мислења
16
Поени од реакции
1
Мики од твоето објаснување се заклучува дека се работи за три Богови кои никако да се соберат во еден. Заклучок- Многубоштво. Политеизам. Барем да се тргне етикетата монотеизам.
Бог да беше еден, синот ќе се вратеше, да функционираше како еден светиот дух по излегувањето да го зачне Исус ќе се вратеше назад во својата положба. Исто така и синот по жртвувањето ќе се вратеше на својата позиција за да си продолжи како еден Бог. А тој седнал оддесно до Бога а светиот дух одлево. Значи три Богови, а дека се исти нормално Бог со Бог ист ќе си е. Како човек со човек, птица со птица и тн. Значи исто функционираат ама имаат различни ставови и тн. Што значи различни се и се три Богови.
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Десетина пати е објаснето и преобјаснето дека Светиот Дух не е Самиот Исус и дека Исус (Божјиот Син) не е самиот Татко (Јехова) и дека Таткото не е Самиот Исус. Но очигледно сосила се правите дека не читате или не разбирате.
Еве да ти поставам едно слично прашање: Дали во еден брак мажот и жената се едно исто? Дали мажот е самата жена?
Najsmesna rabota kaj tebe e koga gospod mi go sporeduvas so Brak jas pak ke te prasam ti pak ignoriraj i nedavaj odgovor. Vo Brakot ima i nevesrstva, lagi nepoverenje, i slicni pizdarii takviot brak kaj obicniot smrtnik zavrsuva so razvod no sto se slucuva koga vo brak e eden Pop i edna Popadika dokolku popadikata e od tie razvratni zjeni i go vara Popot dali popot smee da ja ostavi ili mora da ja drzi i pokraj se.. Dali ti boga go sporeduvas so vakviot brak Popski brak kade karele ebele mora da bidat zaedno ne e potsmev ova ova e iskreno prasanje kazjimi zosto nesmeat da se razvedat Popot i Popadikata dokolku ima nesoglasuvanje vo Brakot
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Ај, да бидам троа посериозен.

1. Отецот Е Бог и има Божествена природа (беспочетност, неограниченост, сезнајност и сл.)
2. Синот Е Бог, оти Е роден од Отецот и од Отецот ја наследува својата Божествена природа, иако Е роден, а раѓањето од Отецот се случило вон простор-времето.
3. Духот Свет излегува од Отецот и ја наследува својата Божествена природа од Отецот, иако излегува од Отецот, а излегувањето од Отецот се случило вон простор-времето.

Од наведеното, еве што е НЗС:
- се работи за три Бога,
- сите три Бога имаат своја/заедничка природа-Божјата.

Така, трите Бога, кои битисуваат во неразделна заедница, делуваат складно како Еден (не математички „1„, туку „единстено/заеднички„) Бог. Затоа, Бог е Троедин: Еден по суштина, со три лика: Отец и Син и Свет Дух.

Отецот не Е исто што и Синот; Синот не е исто што и Духот, Духот не е исто што и Отецот, Синот не Е исто што и Отецот, Духот не Е исто што и Синот.

Поедноставно објаснување-здравје!
Е сега те разбирам значи Татко и Син истите способности ги имаат. Е сега ова не асоцира на фамилија ?

--- надополнето ---

Со ова сакаш да кажеш дека Отецот не е што и Синот но тие и двајцата имаат божество. Пак се враќаме на многубоштво.
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
34
Поени од реакции
0
Чорбаџија не се нервирај пријателе. Бог не му дал да разберат иако му кажуваш ,ова е она што вели Исус" СО УШИ СЛУШААТ А ГЛУВИ СЕ И СО ОЧИ ГЛЕДААТ А СЛЕПИ СЕ" му докажуваш на најпрост начин ама немуе дадено да разберат .Па неги давај своите бисери. позззз...
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Десетина пати е објаснето и преобјаснето дека Светиот Дух не е Самиот Исус и дека Исус (Божјиот Син) не е самиот Татко (Јехова) и дека Таткото не е Самиот Исус. Но очигледно сосила се правите дека не читате или не разбирате.
Еве да ти поставам едно слично прашање: Дали во еден брак мажот и жената се едно исто? Дали мажот е самата жена?
i sto sakas da kazis sega so ovaa?
dali gospod ima semjjstvo
ako isus mue sin togas marija mue zena ,,

sto mislis ako isus se smeta ramnopraven bog kolku i gospod , ili ako bi imalo poveke bogovii , kako sto tvrdite togas bi mozelo da dojde do nesoglasuvanje pomegu isus u bog , so drugi zborovii bi doslo do nuzno postoenje na borbi,,
onoj sto veruva vo trojstvoto vistinski ne veruva vo eden bog, makar i kolku da ne ubeduvaat deka veruvaat vo eden bog , povtorno ke naglasam ako postoi vistinsko trojstvo , togas postoi i vistinsko mnostvo , togas se izgubuvaa pravo t.e veruvanjeto vo eden bog , , i toaa cudno da ne go spomne nieden verovesnik poimot trojstvo i toaa vazno za verata nitu eden da go objasni i da rece lugee treba da veruvame vo trojstvo , vo imeto na otecot sinot i svetiod duh , no za zal nikoj toaa ne go objasnal , fakticki paga vo voda ovaa doktrina koja se kosi so zdraviot razum ,,
bez navreda i neka ne me svata bukvalno hristijanite , ova e moj stav , t.e treba da cvatat hristijanite i da ja upotrebat svojata objektivnost i svoj razum deka e covecki kreirano trojstvoto(izmisleno od lugeto) vo koi veruvate site ovie godini e plod na lazni manipulacii od strana na odrdeni covecki osobi kako pavle najgolemiot manipulant i najgolem lazlivec koj e osnovac na ovaa denesno hristijansvo., znaci ovaa doktrina na trojstvoto e covecka ane bozja.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Чорбаџија не се нервирај пријателе. Бог не му дал да разберат иако му кажуваш ,ова е она што вели Исус" СО УШИ СЛУШААТ А ГЛУВИ СЕ И СО ОЧИ ГЛЕДААТ А СЛЕПИ СЕ" му докажуваш на најпрост начин ама немуе дадено да разберат .Па неги давај своите бисери. позззз...
Мене ако не ми дал Бог да разберам, тебе до ич. Јас ако сум слепа ти си два пати повеќе од тоа. :tapp:

--- надополнето ---

Дај извади ми кај вика Исус дека е Бог од во Библијата кај го спомнува Светиот Дух како божество ?
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
34
Поени од реакции
0
Е сега те разбирам значи Татко и Син истите способности ги имаат. Е сега ова не асоцира на фамилија ?

--- надополнето ---


Со ова сакаш да кажеш дека Отецот не е што и Синот но тие и двајцата имаат божество. Пак се враќаме на многубоштво.
FIREFLY..Еден е бог а тоа е ИСУС ХРИСТОС .Ова најдобро ке го провериш во отковението на Јован каде Исус му се јавува на Јован и му кажува се што ке биде скоро.Прочитај ако толку сакаш да знаеш потрудисе и помолиго бог да ти даде мудрост да го разбереш зошто светото тројство е ПРЕМУДРОСТ што неможе никој да ја разбере ако Бог не му ја открие тајната. Ние веруваме така како што ти кажуваат а ако ти продолжиш да прашуваш и да ти објаснуваме ке се збуниш уште повеке верувај...поззз...
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
FIREFLY..Еден е бог а тоа е ИСУС ХРИСТОС .Ова најдобро ке го провериш во отковението на Јован каде Исус му се јавува на Јован и му кажува се што ке биде скоро.Прочитај ако толку сакаш да знаеш потрудисе и помолиго бог да ти даде мудрост да го разбереш зошто светото тројство е ПРЕМУДРОСТ што неможе никој да ја разбере ако Бог не му ја открие тајната. Ние веруваме така како што ти кажуваат а ако ти продолжиш да прашуваш и да ти објаснуваме ке се збуниш уште повеке верувај...поззз...
Викаш Исус е Бог, но што е со тоа во Библијата кога вика дека го пратил Вистинскиот Бог ?
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
34
Поени од реакции
0
Мене ако не ми дал Бог да разберам, тебе до ич. Јас ако сум слепа ти си два пати повеќе од тоа. :tapp:

--- надополнето ---

Дај извади ми кај вика Исус дека е Бог од во Библијата кај го спомнува Светиот Дух како божество ?
ЕВЕ ТИ ГО ОДГОВОРОТ ПРОЧИТАЈ И РАЗМИСЛИ ШТО ЗНАЧИ ОВАЈ ОДГОВОР НХА ИСУС " 8 Филип Му рече: „Господи, покажи ни Го Таткото, и доста ние.”
9 Исус му рече: „Толку време Сум со вас и не Ме позна, Филипе? Кој Ме видел Мене, Го видел и Таткото; тогаш како велиш ти: ‘Покажи ни Го Таткото!’
10 Не веруваш ли дека Јас Сум во Таткото и дека Таткото е во Мене? Зборовите што ви ги кажувам, не ги зборувам од Себе; Таткото, Кој е во Мене, Тој ги прави делата.
11 Верувајте Ми дека Јас Сум во Таткото и Таткото во Мене; ако пак не - верувајте заради самите дела." Ти велам FIREFLY Бог е во телото на Исус што значи дека тој е самиот Бог и друго еве и овде Исус зборува за СВЕТИОТ ДУХ "17 Духот на Вистината, Кого светот не може да Го прими, зашто не Го гледа, ниту Го познава. Вие Го познавате, зашто Тој престојува при вас и ќе биде во вас. " И овде му вели" вие го познавате" значи дека го виделе вели"TOJ ПРЕСТОЈУВА ПРИ ВАС " Што значи ова "
24 А Тома, наречен Близнак, еден од Дванаесетте, не беше со нив, кога дојде Исус.
25 Затоа другите ученици му рекоа: „Го видовме Господа!” А тој им рече: „Додека не ги видам раните од клинците на Неговите раце и не го ставам мојот прст во раните од клинците и не ја ставам мојата рака во Неговите ребра, нема да поверувам.”
26 А по осум дни, Неговите ученици пак беа внатре, и Тома со нив. Додека вратата беше затворена, Исус дојде, застана на средина и им рече: „Мир вам!”
27 Потоа му рече на Тома: „Испружи го твојот прст ваму и види ги Моите раце; и испружи ја твојата рака, и стави ја во Моите ребра; и не биди неверен - туку верен!”
28 Тома одговори и Му рече: „Мој Господ и мој Бог!”
29 Исус му рече: „Поверува, зашто Ме виде. Блажени се кои не виделе, а поверувале.” ЗОШТО ОВДЕ ИСУС НЕ ГО ПОПРАВА ТОМА И НЕ МУ ВЕЛИ НЕ ЈАС НЕ СУМ БОГ ТУКУ МУ ВГЕЛИ ВИДЕ И ПОВЕРУВА ? ЗНАЧИ ДЕКА ТОЈ ЦЕЛО ВРЕМЕ ТОА И ГО ИМАЛ ВО ПРЕДВИД ДА МУ ДОКАЖЕ ДЕКА Е БОГ дали е доволно она што ти кажав или да барам уште докази ?

"
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
toaa e nivnoto veruvanjee taka im kazale i taka ke si teraaat bes da pokazat malku razum za niv isus e bog se dodeka samiot isus ne im dokaze koje ,
kako ne mozat da svatt deka samiot isus vo mnogu citati od biblijata ja demantira negovata bogolikost evee eden citat matej 27-46-50-

Околу деветтиот час Исус извика со силен глас и рече: „Или! Или! Лама Савахтани!? - тоа значи: „Боже Мој, Боже Мој! Зошто си Ме оставил?”50 А Исус извика пак со силен глас и го испушти духот.

ovoj citat jasno kazuva i ja ignorira bogolikosta na isus ,, bideiki ako isus bil bog ne bi baral pomos od drug i ne bi dozvolil da dojde do toj stepen .
vistinskiot bog e cist od nedostaoci kako stoe nemoknosta, kakov sto bil isus sto nemal mok i baral spas ,
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Не точно сакам да видам кај вика дека е Бог и кај вика да се крстите и кај кажува дека ќе се жртвува за гревовите ваши ?

9 Исус му рече: „Толку време Сум со вас и не Ме позна, Филипе? Кој Ме видел Мене, Го видел и Таткото; тогаш како велиш ти: ‘Покажи ни Го Таткото!’

Ова е за да ги води како пејгамбер, Господ му го покажува правиот пат на пејгамберот за да ги води своите ученици, а не дека тој е Бог.

10. Не веруваш ли дека Јас Сум во Таткото и дека Таткото е во Мене? Зборовите што ви ги кажувам, не ги зборувам од Себе; Таткото, Кој е во Мене, Тој ги прави делата.

Не кажува пак дека е Бог. Туку дека Господ го води по вистинскиот пат. Господ на сите пејгамбери им кажувал што да прават. Значи Господ ги прави делата, а не Исус.

17 Духот на Вистината, Кого светот не може да Го прими, зашто не Го гледа, ниту Го познава. Вие Го познавате, зашто Тој престојува при вас и ќе биде во вас. " И овде му вели" вие го познавате" значи дека го виделе вели"TOJ ПРЕСТОЈУВА ПРИ ВАС " Што значи ова "

Ангелите се насекаде околу нас, но не и во нас :tv: Ова не значи дека е Божество.

--- надополнето ---

Знаете што ми е најчудно кога ќе си помислам дека од се по нешто си имате земено за божество.
Од луѓето-Исус
Од Ангелите-Светиот Дух и на крај вистинскиот Бог.
Ама како го понижувате Бог со неговата креација не можам да се изначудам на тоа.
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
34
Поени од реакции
0
toaa e nivnoto veruvanjee taka im kazale i taka ke si teraaat bes da pokazat malku razum za niv isus e bog se dodeka samiot isus ne im dokaze koje ,
kako ne mozat da svatt deka samiot isus vo mnogu citati od biblijata ja demantira negovata bogolikost evee eden citat matej 27-46-50-

Околу деветтиот час Исус извика со силен глас и рече: „Или! Или! Лама Савахтани!? - тоа значи: „Боже Мој, Боже Мој! Зошто си Ме оставил?”50 А Исус извика пак со силен глас и го испушти духот.

ovoj citat jasno kazuva i ja ignorira bogolikosta na isus ,, bideiki ako isus bil bog ne bi baral pomos od drug i ne bi dozvolil da dojde do toj stepen .
vistinskiot bog e cist od nedostaoci kako stoe nemoknosta, kakov sto bil isus sto nemal mok i baral spas , [/QUДобро пријателе повеќе нема да ти објаснувам тоа е моето верување ти си ја толкуваш библијата по твое а јас по мое нели ти реков а и сам знаеш дека "БОГ Е СЕМОЌЕН" ПА СЕ ВОПЛОТИ ВО ТЕЛОТО НА ИСУС ТОЈ Е И БОГ И ЧОВЕК ЗНАЧИ ОВДЕ КАДЕ ИСИС ВЕЛИ" БОЖЕ БОЖЕ МОЈ ЗОШТО МЕ ОСТАВИ" ТОА ГО ВЕЛИ ЧОВЕЧКАТА ПРИРОДА ВОНЕГО. Зошто не ми одговори: ЗОШТО ИСУС НЕ ГО ПОПРАВА ТОМА КОГА МУ ВЕЛИ " MОЈ ГОСПОД И МОЈ БОГ'?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom