Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Нешата се случиле така, т.е. поредени се токму вака а не поинаку, оти Творецот така промисли(л). АКо имаш нешто против таквиот поредок, слободно пожали се до Севишниот. А тој поредок, за жал, сеуште не се учи во школска клупа, така да на оние кои сеуште не поверувале, им останува можноста да поверуваат или пак целиот свој живот да го поминат во (само)измамата, наречена еволуција.


Патем кажано, православната Црква нема податок дека Бог му се јави(л) на Наполеон. А ако некој и му се јавил на Наполеон, тоа ќе да бил оној другиот, што посака да биде бог.
Кажи, Мики, колку е лесно, за нештата за кои не можеш да си дадеш одговор, да ги оквалификуваш како божји план. Мерак. И мирна глава. Бркај работа.

Не беше работата дали господ му се јавил на Наполеон, него што прават со луѓето кои зборуваат и со господ и со Наполеон.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Кажи, Мики, колку е лесно, за нештата за кои не можеш да си дадеш одговор, да ги оквалификуваш како божји план. Мерак. И мирна глава. Бркај работа.

Не беше работата дали господ му се јавил на Наполеон, него што прават со луѓето кои зборуваат и со господ и со Наполеон.
Светите Оци, врвот на православната Црква, самите ја признаваат својата ограниченост, иако истите се блиски до Христа, и самите тие велат дека постојат категории кои сега-засега ќе останат тајновити и недостижни за човековиот ум. Ако тоа го велат Светите, јас им верувам на збор и на памет не ми паѓа да се правам поправеден и пописмен од нив. Уште помалку ми паѓа на памет да поставувам прашања од несуштинска природа („попут„ прашањето: зашто постојат месојадни билки!!!?), од чии одговори не зависи мојот влез во Рајот и Царството Небесно.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Нешата се случиле така, т.е. поредени се токму вака а не поинаку, оти Творецот така промисли(л). АКо имаш нешто против таквиот поредок, слободно пожали се до Севишниот. А тој поредок, за жал, сеуште не се учи во школска клупа, така да на оние кои сеуште не поверувале, им останува можноста да поверуваат или пак целиот свој живот да го поминат во (само)измамата, наречена еволуција.
Taман работа ова твоето набадање да се учи во школо :vozbud::pos::pos:
 
Член од
15 септември 2009
Мислења
26
Поени од реакции
0
Светите Оци, врвот на православната Црква, самите ја признаваат својата ограниченост, иако истите се блиски до Христа, и самите тие велат дека постојат категории кои сега-засега ќе останат тајновити и недостижни за човековиот ум. Ако тоа го велат Светите, јас им верувам на збор и на памет не ми паѓа да се правам поправеден и пописмен од нив. Уште помалку ми паѓа на памет да поставувам прашања од несуштинска природа („попут„ прашањето: зашто постојат месојадни билки!!!?), од чии одговори не зависи мојот влез во Рајот и Царството Небесно.
Па тоа е и проблемот со сите верници,не поставуваат прашања туку само слепо веруваат во нешто.Се однапред знаат,кој го создаде светот,зошто сме тука,а тоа ај шо е нелогично туку е и малку арогантно.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Па тоа е и проблемот со сите верници,не поставуваат прашања туку само слепо веруваат во нешто.Се однапред знаат,кој го создаде светот,зошто сме тука,а тоа ај шо е нелогично туку е и малку арогантно.
Остај што е арогантно, туку е и препотентно, самобендисано и егоцентрично до крајни граници. Ние сме центарот, ние сме најважни, сите ни се слуги нас, заради нас е све создадено... и да, има господ, ама никој не го видел, а он нас највише не сака у свет.
Ниво на 5 годишно дете, пред да се соочи со светот. Егоцентризам до 100 и назад.
 
Член од
15 септември 2009
Мислења
26
Поени од реакции
0
Остај што е арогантно, туку е и препотентно, самобендисано и егоцентрично до крајни граници. Ние сме центарот, ние сме најважни, сите ни се слуги нас, заради нас е све создадено... и да, има господ, ама никој не го видел, а он нас највише не сака у свет.
Ниво на 5 годишно дете, пред да се соочи со светот. Егоцентризам до 100 и назад.
Точно.Многу интересни работи се вербата и религијата,земени од психолшки аспект.Едноставно сите работи се објаснети,немора на ништо да се бара одговор,луѓето веруваат во тоа без нималку да размислат и да ја користат логиката.Се што неможе да се објасни како на пр.како настанал светот, е Господ,и тоа така се прифаќа без објаснување.
Ама ако веруваш тогаш рајот не ти бега.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Па тоа е и проблемот со сите верници,не поставуваат прашања туку само слепо веруваат во нешто.Се однапред знаат,кој го создаде светот,зошто сме тука,а тоа ај шо е нелогично туку е и малку арогантно.

Ајде, биди ти првиот јунак на форумов, кој детаљно ќе го елаборира изразот „слепо верување„ а МИКИ1 ќе ти покаже дека не е слепо, туку дека е видливо и дека е остварливо во реалното и секојдневното живеее.
 
Член од
15 септември 2009
Мислења
26
Поени од реакции
0
Ајде, биди ти првиот јунак на форумов, кој детаљно ќе го елаборира изразот „слепо верување„ а МИКИ1 ќе ти покаже дека не е слепо, туку дека е видливо и дека е остварливо во реалното и секојдневното живеее.
Јас имам IQ 560.плукам оган,висок сум 5,6 метри.Ова е вистина зошто јас така реков,не те лажам,и сега ти фино лепо слепо верувај во мене,и моли ми се секој ден.

1+1+1=(1) по математика:toe:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Хмммммм...

Со ваков „одговор„, ред би било да го напуштиш форумов.

Следеќи?
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Хмммммм...

Со ваков „одговор„, ред би било да го напуштиш форумов.

Следеќи?
1 (Брама) + 1 (Вишну) + 1 (Шива) = 1 (Бог)

Мене ова... ептен ми звучи познато.... Тебе, Мики?

...остај што е барем едно 500-600 години пооригинално... ...или е тоа гнасно ретроактивно дело на еден деец од Центар во Хималаите ;)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
1 (Брама) + 1 (Вишну) + 1 (Шива) = 1 (Бог)

Мене ова... ептен ми звучи познато.... Тебе, Мики?

...остај што е барем едно 500-600 години пооригинално... ...или е тоа гнасно ретроактивно дело на еден деец од Центар во Хималаите ;)
Пред неколку месеци, ме среќава на кеј, еден припадник на „сведоците„ (го прочитав џоа тефтер..), и почна „неврзан„ муабет со мене, со трикови и потези, за мене, лесно предвидливи. „Сведокот„, меѓу неговото „сведочење„ за Библијата (како збирка од негови произволности...) почна да ме убедува и во тоа дека Божјото тројство се среќавало кај овие или оние народи од средна Азија, кои исповедаат некаков си нивни бог во три лика. И , демек, тој „доказ„ треба да покаже дека исповедањето на Бог во Три Лика има паганско потекло...

Чудна работа, ама „сведоков“ не ме убеди.

А за тоа дека во сеењето магла (за постоењето на некој друг троичен бог, поинаков и “постар“ за 600 г. во својата троичност од Вистинскиот Бог, Света и Единосуштна, неслиена и нераздвојна Троица), има свое учество и лукавиот-за тоа си во право, иако тоа нема да го признаеш, барем не вака, јавно, на форумов! Ако лукавиот знае(ше) дека Исус ќе биде роден од девојка, според ЗАПИШАНОТО старозаветно пророштво, тогаш, истиот тој лукав, ИЗВОРНО знае за Трочноста Божја, оти истиот тој лукав, пред да отпадне, беше во непосредна Божја близина.

И сега?...
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
А за тоа дека во сеењето магла (за постоењето на некој друг троичен бог, поинаков и “постар“ за 600 г. во својата троичност од Вистинскиот Бог, Света и Единосуштна, неслиена и нераздвојна Троица), има свое учество и лукавиот-за тоа си во право, иако тоа нема да го признаеш, барем не вака, јавно, на форумов! Ако лукавиот знае(ше) дека Исус ќе биде роден од девојка, според ЗАПИШАНОТО старозаветно пророштво, тогаш, истиот тој лукав, ИЗВОРНО знае за Трочноста Божја, оти истиот тој лукав, пред да отпадне, беше во непосредна Божја близина.

И сега?...
Па добро бре Мики, па дали си ти нормален!?!
исчистено од празните верски фрази, логиката на ова јас ја читам вака:

„Ѓаволот, знејќи дека Исус ќе се појави, 600 години претходно го измислил Хиндуизмот како религија со тројство какво што ќе биде сеуште непостоечкото Христијанство“


ДАЛИ НЕКОЈ ДРУГ НА ФОРУМОВ ГО ЧИТА ОВОЈ МИКИ?!?

Маркус, дај бе од таа страна нешто посоветувај! Или мене, да си одам оттука или Мики да се прибере малку... Па све си има граници :)
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Зошто толкава вселена, со огромен број галаксии, ѕвезди и планети, кога само Земјата е населена? Многу нерационално трошење на материјал, или...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Па добро бре Мики, па дали си ти нормален!?!
исчистено од празните верски фрази, логиката на ова јас ја читам вака:

„Ѓаволот, знејќи дека Исус ќе се појави, 600 години претходно го измислил Хиндуизмот како религија со тројство какво што ќе биде сеуште непостоечкото Христијанство“


ДАЛИ НЕКОЈ ДРУГ НА ФОРУМОВ ГО ЧИТА ОВОЈ МИКИ?!?

Маркус, дај бе од таа страна нешто посоветувај! Или мене, да си одам оттука или Мики да се прибере малку... Па све си има граници :)
1. Зависи кој ти е критериумот за „нормалност„...Ето, и јас би те прашал:„ „А дали си ти нормален?„
2. За болтуваното, прав си, во целост, ама ја сеа тоа признај го и јавно!
3. Има на форумов подоста кои ме читаат, а колку успевам да дознаам, дел од нив ги имаат лесен пристап кон моите постови (ептен сум поласкан, признавам...:icon_redf.. А и скромен....:pos2:)
4. Дибек, ако не ти чинат моите постови, слободно бегај од форумов и остај луѓево раат да читаат и да поднаучат нешто.

Зошто толкава вселена, со огромен број галаксии, ѕвезди и планети, кога само Земјата е населена? Многу нерационално трошење на материјал, или...
Ова е една од тајните Божји, на која ни Светиите сеуште немаат одговорено....

Miki ke ide u raj....buahahahahhahah
Амин!
Така нека биде!
Чул те Бог!.....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom