Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.
O

Omer el Faruk

Гостин
Полека, не се возбудувај. Како што ти ја оспоруваш мојата вера, така и јас твојата. Ти реков на соодветна тема ќе ги прочешламе пасусите поубаво и ќе видиме кој лаже и кој треба да се срами.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Полека, не се возбудувај. Како што ти ја оспоруваш мојата вера, така и јас твојата. Ти реков на соодветна тема ќе ги прочешламе пасусите поубаво и ќе видиме кој лаже и кој треба да се срами.
Да бе нон стоп висам на темата за Исламот и потпрашувам скокотливи прашања...ќе прочешлувал пасуси..

Ова нема да те доближи до Вистината..само ќе ти го одзеде времето..
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Маркус, ги има на секој чекор во Библијата, и ти тоа добро го знаеш, само вртеш како киша око крагујевца кога ќе ти ги постираме.

Ај повели:


...зашто Таткото е поголем од Мене.” (Јован,14:28)

Мојот Татко - Кој ми ги даде - е поголем од сите...” (Јован, 10:29)

но, ако Јас ги изгонувам демоните преку Духот Божји, тогаш царството Божјо дошло врз вас. (Матеј, 12:28)

Но ако Јас ги изгонувам нечистите духови со Божјиот прст, значи дека Божјото Царство дошло при вас. ( Лука, 11:20)


Јас ништо не можам да правам Сам од Себе; како што слушам, така судам, и Мојот суд е праведен, зашто не ја барам Мојата волја, туку волјата на Оној, Кој Ме прати.(Јован, 5:30)



... а Словото што го слушате, не е Мое, туку е од Мојот Татко, Кој Ме испрати.” (Јован,14:24)



А ова е вечен живот: да Те познаат Тебе, Единствениот вистински Бог, и Исуса Христа, Кого си Го испратил. “ ( Јован, 17:3).


И еден началник го праша, велејќи: „Учителе добар, што треба да направам за да наследам вечен живот?”
А Исус му рече: „Зошто Ме наречуваш добар? Никој не е добар, освен Единиот Бог.
Ги знаеш заповедите: „Не прељубодејствувај! Не убивај! Не кради! Не сведочи лажно! Почитувај ги татка си и мајка си!” (Лука, 18: 18-20)


Твоите интелектуални способности и теолошка поткованост насочи ги кон погорните пасуси. :nesum:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
И?Што кога ќе одговрам?Што ќе промени тоа во твојот однос..кон Христијаството..овие цитати не си ги постирал заради ука, овие се овде заради нешто друго..кое не заслужува одговор..

Еве ти еден цитат од фабрикуваната книга..како што ја нарекуваш
Матеј: 7:6 ”Не давајте им го она што е свето на кучињата; ниту фрлајте ги своите бисери пред свињите, за да не ги изгазат со своите нозе, и да се завртат и да ве раскинат.”
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.183
Поени од реакции
81.268
Токму овие цитати го откриваат Исус Христос како Син Божји.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Мојот потпис меѓу останатите.
 

TheCrow

a mime from Hell
Член од
2 јули 2009
Мислења
26
Поени од реакции
0
Маркус, ги има на секој чекор во Библијата, и ти тоа добро го знаеш, само вртеш како киша око крагујевца кога ќе ти ги постираме.

Ај повели:


...зашто Таткото е поголем од Мене.” (Јован,14:28)

Мојот Татко - Кој ми ги даде - е поголем од сите...” (Јован, 10:29)

но, ако Јас ги изгонувам демоните преку Духот Божји, тогаш царството Божјо дошло врз вас. (Матеј, 12:28)

Но ако Јас ги изгонувам нечистите духови со Божјиот прст, значи дека Божјото Царство дошло при вас. ( Лука, 11:20)


Јас ништо не можам да правам Сам од Себе; како што слушам, така судам, и Мојот суд е праведен, зашто не ја барам Мојата волја, туку волјата на Оној, Кој Ме прати.(Јован, 5:30)



... а Словото што го слушате, не е Мое, туку е од Мојот Татко, Кој Ме испрати.” (Јован,14:24)



А ова е вечен живот: да Те познаат Тебе, Единствениот вистински Бог, и Исуса Христа, Кого си Го испратил. “ ( Јован, 17:3).


И еден началник го праша, велејќи: „Учителе добар, што треба да направам за да наследам вечен живот?”
А Исус му рече: „Зошто Ме наречуваш добар? Никој не е добар, освен Единиот Бог.
Ги знаеш заповедите: „Не прељубодејствувај! Не убивај! Не кради! Не сведочи лажно! Почитувај ги татка си и мајка си!” (Лука, 18: 18-20)


Твоите интелектуални способности и теолошка поткованост насочи ги кон погорните пасуси. :nesum:
Omer el Faruk, струва ми се че си се об'ркал нешто - Бог е един единствен, а Исус Христос и Светија Дух са негови пројавленија (чувал ли си за Триединството?! Св. Троица?!)....
Исус е изцјало човек и изцјало бог (по својата с'штност) - но тој не е Бог, а само едно от неговите лица!!!

Исус Христос, Светија Дух и Бог-Отец - това са трите лица на единнија Бог!!!

Като и Исус и Св. Дух са "родени" ("потекнуват") от Бог-Отец:

“ ... а Словото што го слушате, не е Мое, туку е од Мојот Татко, Кој Ме испрати.” (Јован,14:24)

“...зашто Таткото е поголем од Мене.” (Јован,14:28)

“Јас ништо не можам да правам Сам од Себе; како што слушам, така судам, и Мојот суд е праведен, зашто не ја барам Мојата волја, туку волјата на Оној, Кој Ме прати.(Јован, 5:30)

“А ова е вечен живот: да Те познаат Тебе, Единствениот вистински Бог, и Исуса Христа, Кого си Го испратил. “ ( Јован, 17:3).

горните цитати (и всички останали твои цитати) говорјат точно за това Триединство и за вр'зката Бог-Син и Бог-Отец и не разбирам зашто ти е толкова трудно да го разбереш:toe:

п.с. не ми се с'рдете за б'лгарскија:smir: просто темата ми стана интересна и исках и аз да се вклјуча:helou:

п.с.:salut:
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Полека, не се возбудувај. Како што ти ја оспоруваш мојата вера, така и јас твојата. Ти реков на соодветна тема ќе ги прочешламе пасусите поубаво и ќе видиме кој лаже и кој треба да се срами.
Оваа дебата трае околу 1300 години...не е разјаснето кој е во право...кај кого е вистината...треба уште време...а и аргументите варираат.
Арно Понтиус Пилат го прашал Џошуа - Што е вистината? не му било одговорено...
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Јас ништо не можам да правам Сам од Себе; како што слушам, така судам, и Мојот суд е праведен, зашто не ја барам Мојата волја, туку волјата на Оној, Кој Ме прати.(Јован, 5:30)



... а Словото што го слушате, не е Мое, туку е од Мојот Татко, Кој Ме испрати.” (Јован,14:24)



Sto treba uste da se kaze posle ovie citati?? da si slep pa so pipanje ke osetis sto saka da kaze...ama lugevo taka si sakaat,no sepak ki razbiram

Eve za primer ke gi zemam moite doma...se deklariraat kako muslimani,veruvaat vo Allah,svedocat deka nema drug bog osven nego i koga ke dojde nekoj praznik sto nema vrska so Islamot nemozes da gi razubedis. Sekogas mi velat: Daj be dete ne se zanesuvaj ova mi e uste eheee od dedo mi ostanato sega jas ke sum go prekinal....sekogas se karame za toa,pa da se nadovrzam so ova.

Nemoze brate Omere so vekovi im e ova vera sega nekoj od ovie vo forumov da kazat nee toa vistinskata vera...ne deka oni ne svatile deka se vo daljaljet.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Sto treba uste da se kaze posle ovie citati?? da si slep pa so pipanje ke osetis sto saka da kaze...ama lugevo taka si sakaat,no sepak ki razbiram

Eve za primer ke gi zemam moite doma...se deklariraat kako muslimani,veruvaat vo Allah,svedocat deka nema drug bog osven nego i koga ke dojde nekoj praznik sto nema vrska so Islamot nemozes da gi razubedis. Sekogas mi velat: Daj be dete ne se zanesuvaj ova mi e uste eheee od dedo mi ostanato sega jas ke sum go prekinal....sekogas se karame za toa,pa da se nadovrzam so ova.

Nemoze brate Omere so vekovi im e ova vera sega nekoj od ovie vo forumov da kazat nee toa vistinskata vera...ne deka oni ne svatile deka se vo daljaljet.
Ништо друго не треба да кажеш, се ни е јасно...Само уште и тебе да ти се разјасни и ќе биде ОК. Што си запнал, си се фатил како слеп за стап, демек ќе ги убедиш „неверниците“ дека се во заблуда, дека се во ерес, забегани итн. Си се соживеал во својата улога на божји гласник кој ете за наша среќа дошол тука меѓу нас да не просветли, да не вразуми и да не постави на вистинскиот пат. Ти еднаш мораш да сфатиш дека за да можеш да ги разбереш тие зборови од Светото писмо, треба да ти е дадено од бога, да бидеш даруван со Свет дух, инаку се е џабе, мој пријателе. А за да добиеш Свет дух од нашиот Отец небесен, треба да поверуваш во него, да се покаеш, да се крстиш во името на Отецот и Синот и Светиот дух, па после по упорна и сесрдна молитва и пост да се стекнеш со благодат. Е дури тогаш мој пријателе може да ти се разбиструва и да ги разбираш пораките и зборовите на Светото писмо. Поздрав !
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Ништо друго не треба да кажеш, се ни е јасно...Само уште и тебе да ти се разјасни и ќе биде ОК. Што си запнал, си се фатил како слеп за стап, демек ќе ги убедиш „неверниците“ дека се во заблуда, дека се во ерес, забегани итн. Си се соживеал во својата улога на божји гласник кој ете за наша среќа дошол тука меѓу нас да не просветли, да не вразуми и да не постави на вистинскиот пат. Ти еднаш мораш да сфатиш дека за да можеш да ги разбереш тие зборови од Светото писмо, треба да ти е дадено од бога, да бидеш даруван со Свет дух, инаку се е џабе, мој пријателе. А за да добиеш Свет дух од нашиот Отец небесен, треба да поверуваш во него, да се покаеш, да се крстиш во името на Отецот и Синот и Светиот дух, па после по упорна и сесрдна молитва и пост да се стекнеш со благодат. Е дури тогаш мој пријателе може да ти се разбиструва и да ги разбираш пораките и зборовите на Светото писмо. Поздрав !
Seedno e,navsitina,na onie sto ne veruvaat ke gi opomenuvas ili nema da gi opomenuvas:eek:nie, seak, nema da veruvaat.
(El-bekara,2:6)

Mnogu sum svesen za situacijata vo koja se naogate.

Losho sum razbran ako nekoj misli deka sum tuka za da opametam nekogo,ili da izigravam :pishtoldz i da go nateram da veruva....site sme tuka zaradi kazuvanje na vistinata spored svoeto veruvanje,no samo edno me nervira sto nekolku luge vo forumov doagaat samo zaradi prvokacii a za nivna sreka a moja nesreka mrazam luge koi se cinicni i pravat shegi na necija smetka (jas ke se smejam a ti plakaj):toe::toe:
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.540
Поени од реакции
33.746
Can GOD microwave a burrito, so hot, that HE HIMSELF can't eat it?
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Seedno e,navsitina,na onie sto ne veruvaat ke gi opomenuvas ili nema da gi opomenuvas:eek:nie, seak, nema da veruvaat.
(El-bekara,2:6)

Mnogu sum svesen za situacijata vo koja se naogate.

Losho sum razbran ako nekoj misli deka sum tuka za da opametam nekogo,ili da izigravam :pishtoldz i da go nateram da veruva....site sme tuka zaradi kazuvanje na vistinata spored svoeto veruvanje,no samo edno me nervira sto nekolku luge vo forumov doagaat samo zaradi prvokacii a za nivna sreka a moja nesreka mrazam luge koi se cinicni i pravat shegi na necija smetka (jas ke se smejam a ti plakaj):toe::toe:
Еве ја твојата контрадикторност. Велиш дека сме тука да ја кажуваме вистината според сопствено верување, а од друга страна од петни жили настојуваш да најдеш „грешки“ , „противречности“ и слични работи од Светото писмо (Библијата). Зошто ? Незнам зошто, ама тоа ти е заедничка особина со господинот Атеист ? А себе си се претставуваш за верник, алахов роб... Јас лично како православен христијанин во целост верувам во Светото писмо, така да беспредметно е да ме разубедуваш со таква „аргументација“, инаку баш ме радува што и покрај се’ си се решил да го читаш. Ако мислиш дека со нешто сум те навредил, еве ти се извинувам зашто немам намера да навредувам никого, но ниту да толерирам бескрајно друг да ме навредува. Во секое време сум спремен за разговор, кој би се одвивал на некое разумно прифатливо ниво. Поздрав !
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Еве ја твојата контрадикторност. Велиш дека сме тука да ја кажуваме вистината според сопствено верување, а од друга страна од петни жили настојуваш да најдеш „грешки“ , „противречности“ и слични работи од Светото писмо (Библијата). Зошто ? Незнам зошто, ама тоа ти е заедничка особина со господинот Атеист ? А себе си се претставуваш за верник, алахов роб... Јас лично како православен христијанин во целост верувам во Светото писмо, така да беспредметно е да ме разубедуваш со таква „аргументација“, инаку баш ме радува што и покрај се’ си се решил да го читаш. Ако мислиш дека со нешто сум те навредил, еве ти се извинувам зашто немам намера да навредувам никого, но ниту да толерирам бескрајно друг да ме навредува. Во секое време сум спремен за разговор, кој би се одвивал на некое разумно прифатливо ниво. Поздрав site sme tuka zaradi kazuvanje na vistinata spored svoeto veruvanje,
!
Kade ti tuka si videl deka jas kazav nesto sto e kontradiktorno,mada i da ima e normalno posto sme luge i e sosema normalno ako gresima...koga moze vo edna sveta kniga navodno da ima 40.000 greski a kamoli jas.

Ako napravis eden krug naokolu ke vidis deka sekoj ja kazuva vistinata spored svoeto veruvanje....na tvoite kolegi Hrstijani im davam jasni dokazi na kontradiktornost oni prodavaat muda za bubrezi.

Stom nesto ne im odi priraka odma velat: Epa toa e simbolika koja ne moze sekoj da ja razbere....citatov veli Bog oni ne Angel bil,onoj pa eden Mrazenjeto go asociralo na sakanje.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Kade ti tuka si videl deka jas kazav nesto sto e kontradiktorno,mada i da ima e normalno posto sme luge i e sosema normalno ako gresima...koga moze vo edna sveta kniga navodno da ima 40.000 greski a kamoli jas.

Ako napravis eden krug naokolu ke vidis deka sekoj ja kazuva vistinata spored svoeto veruvanje....na tvoite kolegi Hrstijani im davam jasni dokazi na kontradiktornost oni prodavaat muda za bubrezi.

Stom nesto ne im odi priraka odma velat: Epa toa e simbolika koja ne moze sekoj da ja razbere....citatov veli Bog oni ne Angel bil,onoj pa eden Mrazenjeto go asociralo na sakanje.
како може никој да не разбере кога бог ете ги создал лугето еднакви..

работава излева ко политика...сакате ЕУ НАТО(рајот)...натртете се:toe:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom