Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Не можам да зборувам за другите..јас се трудам да го живеам изворното Христијанство..сепак ако забележа тоа е еден од проблемите на неединството и раздорот.односно многуте деноминации..сепак на крајот сите погледи се свртени само кон Еден...

Dobro sega edno drugo rpasanje..

Hristos ne iskupi od kletvata nam Zakonot,otkako poradi nas stana KLETVA,bideki e napisano:Sekoj da e proklet sto visi na drvo!
(Poslanie na Pavle i Galantijanite.3:13)

Dali ova znaci deka i Isa a.s bil porokolnat od vas ili?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Dobro sega edno drugo rpasanje..

Hristos ne iskupi od kletvata nam Zakonot,otkako poradi nas stana KLETVA,bideki e napisano:Sekoj da e proklet sto visi na drvo!
(Poslanie na Pavle i Galantijanite.3:13)

Dali ova znaci deka i Isa a.s bil porokolnat od vas ili?
Па самиот цитат кажува..стана клетва за нас(своеволно)...за ние да можеме да бидеме ослободени од истата..за да се исполни ветувањето дадено на Авраам..
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Па самиот цитат кажува..стана клетва за нас(своеволно)...за ние да можеме да бидеме ослободени од истата..за да се исполни ветувањето дадено на Авраам..


I toa li mu go prepisavte? Alal da vi e kako go trachite a navodno go sakate.....tctcct kako mozete?? bil kletva.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Samo vie samiote mozete da si gi razbirate tie 'astronomski" objasnuvanja
Не можам само да разберам што тебе те мачи..тоа што Исус во Библијата е Бог или тоа што Мухамед го нема ниту како трговец?!
Јас сум рекол сто пати..секој според својата вера ќе ја добие и наградата...не го валкај името Христијаните...има кој да суди
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Не можам само да разберам што тебе те мачи..тоа што Исус во Библијата е Бог или тоа што Мухамед го нема ниту како трговец?!
Јас сум рекол сто пати..секој според својата вера ќе ја добие и наградата...не го валкај името Христијаните...има кој да суди


Jas ne sudam tuku samo ja kazuvam vistinata....

zarem ne gledas deka eden zbor go pravite institucija..ako e jabolko vie go pravite bostan....tctctct pa se cudite sto ne e jasno
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Jas ne sudam tuku samo ja kazuvam vistinata....

zarem ne gledas deka eden zbor go pravite institucija..ako e jabolko vie go pravite bostan....tctctct pa se cudite sto ne e jasno
ТИ...ја кажуваш вистината!!!
Исус вели..Јас Сум Патот, и Вистината, и Животот. Никој не доаѓа при Татко Ми, освен преку Мене.
Кому да му служам..тебе или на Исус...кој ја има вистината ти или Тој...кому не му е јасно тебе или Нему?!
НЕ ЈА КАЖУВАШ ТИ ВИСТИНАТА..САМО ПРОБАШ ДА ЈА ОПРАВДАШ ТВОЈАТА ВЕРА..ТАКА ШТО ЈА НЕГИРАШ МОЈАТА....АМА ТОА НЕ Е ДОВОЛНО
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
ТИ...ја кажуваш вистината!!!
Исус вели..Јас Сум Патот, и Вистината, и Животот. Никој не доаѓа при Татко Ми, освен преку Мене.
Кому да му служам..тебе или на Исус...кој ја има вистината ти или Тој...кому не му е јасно тебе или Нему?!
НЕ ЈА КАЖУВАШ ТИ ВИСТИНАТА..САМО ПРОБАШ ДА ЈА ОПРАВДАШ ТВОЈАТА ВЕРА..ТАКА ШТО ЈА НЕГИРАШ МОЈАТА....АМА ТОА НЕ Е ДОВОЛНО
Ne drugar ne e taka....ne se stavam vo rang so Isa a.s...ne daj boze nikogas ne bi go napravil toa no sakam da kazam deka ako nekade pisuva KLETVA ili kako sto naglasiv pred nekoj den deka Jakov veli deka go videl Boga oci v oci,drugarti odma obrazlozi deka toa bilo angel a ne bog koga jasno pisuiva....BOG.

Dali me razbiras sega sto sakam da ti kazam?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Ne drugar ne e taka....ne se stavam vo rang so Isa a.s...ne daj boze nikogas ne bi go napravil toa no sakam da kazam deka ako nekade pisuva KLETVA ili kako sto naglasiv pred nekoj den deka Jakov veli deka go videl Boga oci v oci,drugarti odma obrazlozi deka toa bilo angel a ne bog koga jasno pisuiva....BOG.

Dali me razbiras sega sto sakam da ti kazam?
Бога никој не го видел.. се работи за симболика..се бореше против волјата на Бога..ако не си Христијанин на Библијата ќе гледаш како и "другите" ...
Инаку....тогаш ти дадов цитат сега ќе ти го постирам повторно.. овојпат ќе го видиш...сигурно...

Осија 12:3-5

Уште во мајчината утроба го истисна братот, во машката сила се бореше со Бога.
Се бореше со Ангел и го надвладеа, плачеше и го молеше. Го најде во Ветил и таму Бог зборуваше со него...
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Не можам само да разберам што тебе те мачи..тоа што Исус во Библијата е Бог или тоа што Мухамед го нема ниту како трговец?!
Јас сум рекол сто пати..секој според својата вера ќе ја добие и наградата...не го валкај името Христијаните...има кој да суди
Ај смири се малце и фокусирај се на прашањата, и нека не те фаќа паника. Без оглед што си модератор и што се сметаш за умен, знаеме да читаме и меѓу редови.

Е сега вака: -Во Библијата Исус никаде за себе не рекол дека е Бог, тоа можеш да го најдеш само во мемоарите на оние кои ја пишувале, на чело на колоната го ставам Павле.

А ти докажи дека не е така.

Бога никој не го видел.. се работи за симболика..се бореше против волјата на Бога..ако не си Христијанин на Библијата ќе гледаш како и "другите" ...
Инаку....тогаш ти дадов цитат сега ќе ти го постирам повторно.. овојпат ќе го видиш...сигурно...

Осија 12:3-5
Еве ти доказ дека Исус не е Бог. Библијата вас ве лови. Самите паѓате во замки, па после се лутите на другите. Дај бре еднаш со широко отворени очи погледнете и на вистината.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Ај смири се малце и фокусирај се на прашањата, и нека не те фаќа паника. Без оглед што си модератор и што се сметаш за умен, знаеме да читаме и меѓу редови.

Е сега вака: -Во Библијата Исус никаде за себе не рекол дека е Бог, тоа можеш да го најдеш само во мемоарите на оние кои ја пишувале, на чело на колоната го ставам Павле.

А ти докажи дека не е така.



Еве ти доказ дека Исус не е Бог. Библијата вас ве лови. Самите паѓате во замки, па после се лутите на другите. Дај бре еднаш со широко отворени очи погледнете и на вистината.


hahahha vo klizavo vreme sekoj moze da se lizne i da padne :pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Ај смири се малце и фокусирај се на прашањата, и нека не те фаќа паника. Без оглед што си модератор и што се сметаш за умен, знаеме да читаме и меѓу редови.
.
Ако знаеш да читаш меѓу редови ќе ти биде јасно дека односот на некои членови не може да остане премолчен...што треба да ќутам и да се правам мутав кога нон стоп некој се обидува да го оспори(и тоа со глупости) тоа во што верувам...мислам дека е време вие да престанете да се правите мутави со сила..
Е сега вака: -Во Библијата Исус никаде за себе не рекол дека е Бог, тоа можеш да го најдеш само во мемоарите на оние кои ја пишувале, на чело на колоната го ставам Павле
А ти докажи дека не е така.



Еве ти доказ дека Исус не е Бог. Библијата вас ве лови. Самите паѓате во замки, па после се лутите на другите. Дај бре еднаш со широко отворени очи погледнете и на вистината.
Јован ќе каже(преку Светиот Дух) дека Бог е дух. Павле пак ќе запише..."Христос е видлива слика на невидливиот Бог"

Исус е отелотворување на Бога во тело...
И Словото стана тело и се настани меѓу нас и ја видовме Неговата слава, славата што ја има како Единороден од Таткото - полн со благодат и вистина.
...не знам дали инаетот не ви дава да прифатите или продолжувате да си терате по свое

Исус за себе не рекол дека е Бог...хм...тогаш ти си во право, а Библијaта лаже...бре,бре
Тома одговори и Му рече: „Мој Господ и мој Бог!” Исус му рече: „Поверува, зашто Ме виде. Блажени се кои не виделе, а поверувале.”
Вие Ме викате Мене Учител и Господ, и право велите, зашто тоа Сум.
Јас и Таткото сме едно.
А кога (Исус) им рече:"Јас Сум", се тргнаа назад и паднаа наземи.
Исус им рече: "Вистина, вистина ви велам: Уште пред да биде Авраам, ЈАС СУМ
Еве ти доказ...можам да извадам уште многу такви цитати каде Исус за себе вели дека е Бог...ама слепите не можат да гледаат
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Ако знаеш да читаш меѓу редови ќе ти биде јасно дека односот на некои членови не може да остане премолчен...што треба да ќутам и да се правам мутав кога нон стоп некој се обидува да го оспори(и тоа со глупости) тоа во што верувам...мислам дека е време вие да престанете да се правите мутави со сила..
Јован ќе каже(преку Светиот Дух) дека Бог е дух. Павле пак ќе запише..."Христос е видлива слика на невидливиот Бог"

Исус е отелотворување на Бога во тело...
...не знам дали инаетот не ви дава да прифатите или продолжувате да си терате по свое

Исус за себе не рекол дека е Бог...хм...тогаш ти си во право, а Библијaта лаже...бре,бре
Еве ти доказ...можам да извадам уште многу такви цитати каде Исус за себе вели дека е Бог...ама слепите не можат да гледаат
:pos2::pos2: Зошто ги лажеш на луѓето Маркус?

Зошто едноставно не ја кажеш вистината? Тоа што го кажуваш веќе ти реков дека се делови од мемоарите на пишувачите на Библијата. Јован сонил сон преку Светиот Дух, тар ла ла, Павле добил сновиденија, ова ,она...

ИСУС НИКАДЕ НЕ РЕКОЛ ЗА СЕБЕ ДЕКА Е БОГ.

Сите тие стихови се фабрификувани, испревртувани, погрешно преведувани и што е најважно НЕ СЕ ИЗГОВОРОЕНИ ОД УСТАТА НА ИСУС.

И зошто ги прескокнуваш другите цитати од Библијата во кои Исус недвосмислено и до милиметар прецизно рекол ДЕКА НЕ Е ГОСПОД.

Но, нејсе, кога ќе имам повеќе време ќе се префрлам на соодветна тема и ќе продолжиме по ова прашање.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
:pos2::pos2: Зошто ги лажеш на луѓето Маркус?

Зошто едноставно не ја кажеш вистината? Тоа што го кажуваш веќе ти реков дека се делови од мемоарите на пишувачите на Библијата. Јован сонил сон преку Светиот Дух, тар ла ла, Павле добил сновиденија, ова ,она...

ИСУС НИКАДЕ НЕ РЕКОЛ ЗА СЕБЕ ДЕКА Е БОГ.

Сите тие стихови се фабрификувани, испревртувани, погрешно преведувани и што е најважно НЕ СЕ ИЗГОВОРОЕНИ ОД УСТАТА НА ИСУС.

И зошто ги прескокнуваш другите цитати од Библијата во кои Исус недвосмислено и до милиметар прецизно рекол ДЕКА НЕ Е ГОСПОД.

Но, нејсе, кога ќе имам повеќе време ќе се префрлам на соодветна тема и ќе продолжиме по ова прашање.
Јас ги лажам луѓето...не ли ти срам да кажеш такво нешто и да ја оспоруваш верата на преку 2 милијарди луѓе и којзнае уште колку низ вековите..ама има Господ и секој ќе биде награден според верата(да не речам делата)...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom