Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Ima biblijata kontradiktornosti, prepolna e so kontradiktornosti, sekoj vtor zbor im e kontradiktornost... Ama ti rece deka ako nekoj najde edna kontradiktornost vo kuranot ke se frlis od kameni most. Ete ti cela lista. I sto pravime sega, daleku li ti e kameniot most? Poznavam taksisti koi vozat uste po stara cena, da ti go dadam broj?
Jas ke ja odnesam, nema problem. Samo Kamen Most ne e mnogu visok, a i vo voda ke padne. Jas mislam da ne rizikuvame, ka ja nosam na 14 sprat vo nekoja od kulite od gradski zid. Sto e sigurno, sigurno e...
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Jas ke ja odnesam, nema problem. Samo Kamen Most ne e mnogu visok, a i vo voda ke padne. Jas mislam da ne rizikuvame, ka ja nosam na 14 sprat vo nekoja od kulite od gradski zid. Sto e sigurno, sigurno e...
Засрами се. Вака се води дискусија бе ? Како што кажа Екслекс Мк, не ве бива два реда да напишете и дискусија на ниво без навреди.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Ima biblijata kontradiktornosti, prepolna e so kontradiktornosti, sekoj vtor zbor im e kontradiktornost... Ama ti rece deka ako nekoj najde edna kontradiktornost vo kuranot ke se frlis od kameni most. Ete ti cela lista. I sto pravime sega, daleku li ti e kameniot most? Poznavam taksisti koi vozat uste po stara cena, da ti go dadam brojot?
Izvinete,ne vidov koja vi bese listata nakontradikcii vo Kur'anot. Ako mozete,kako sto vi rekle,barem edna napisete ja na Makedonski,prevedete,dokolku ste napravile lista na angliski,da vidime dali navistina ima. Oti i jas sum 100% ubeden deka kontradikcija nema.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Izvinete,ne vidov koja vi bese listata nakontradikcii vo Kur'anot. Ako mozete,kako sto vi rekle,barem edna napisete ja na Makedonski,prevedete,dokolku ste napravile lista na angliski,da vidime dali navistina ima. Oti i jas sum 100% ubeden deka kontradikcija nema.
Шират пропаганди само. :ROFLMAO:
Ајде махеру преведи барев неколку и напиши ги тука, да видиме за што пропаганда се работи.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Засрами се. Вака се води дискусија бе ? Како што кажа Екслекс Мк, не ве бива два реда да напишете и дискусија на ниво без навреди.
Cccc, jas samo sakav da se najdam pri raka, a ti mene vaka...
Zasrami se, jas samo sakav da pomognam...
 
F

Frankie Yale

Гостин
Засрами се. Вака се води дискусија бе ? Како што кажа Екслекс Мк, не ве бива два реда да напишете и дискусија на ниво без навреди.
Taa sama rece deka ke se frli od most ako postojat greski i kontradikcii vo kuranot. Nie samo i pomagame... Assisted suicide se vika toa i se vodi golema debata dali treba da bide zakonski dozvoleno ili ne, jas smetam deka treba dokolku necii teski maki ke bidat uskrateni.
Izvinete,ne vidov koja vi bese listata nakontradikcii vo Kur'anot. Ako mozete,kako sto vi rekle,barem edna napisete ja na Makedonski,prevedete,dokolku ste napravile lista na angliski,da vidime dali navistina ima. Oti i jas sum 100% ubeden deka kontradikcija nema.
http://skepticsannotatedbible.com/quran/contra/by_name.html

http://www.answering-islam.org/Quran/Contra/

Primer, vo eden del vika deka ropstvoto e zabraneto vo drug deka ne e...

Ima i drugi ama me mrzi da citam, pisav na samo na google 'contradictions in the quran' i dobiv 700 iljadi rezultati, gi kopirav prvite dva.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Taa sama rece deka ke se frli od most ako postojat greski i kontradiktornosti vo kuranot. Nie samo i pomagame... Assisted suicide se vika toa i ima golema debata dali treba da bide dozvoleno, jas smetam deka treba dokolku necii teski maki ke bidat uskrateni.

http://skepticsannotatedbible.com/quran/contra/by_name.html

http://www.answering-islam.org/Quran/Contra/

Primer, vo eden del vika deka ropstvoto e zabraneto vo drug deka ne e...

Ima i drugi ama me mrzi da citam, pisav na samo na google 'contradictions in the quran' i dobiv 700 iljadi rezultati, gi kopirav prvite dva.
А кој потврди дека постојат грешки и контрадикции во Куранот ? Чичко гугл ? Се гледа дека е чиста пропаганда линкот што го даде, напишан од аматер.
Ако те мрзи да пишуваш, воопшто и не пишувај. Ако не одиш до крај, зошто воопшто одиш ?
 
F

Frankie Yale

Гостин
А кој потврди дека постојат грешки и контрадикции во Куранот ? Чичко гугл ? Се гледа дека е чиста пропаганда линкот што го даде, напишан од аматер.
Ако те мрзи да пишуваш, воопшто и не пишувај. Ако не одиш до крај, зошто воопшто одиш ?
Znaci vo vtoriot link citirani se i od koi suri se kontradikciite -.-
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Taa sama rece deka ke se frli od most ako postojat greski i kontradiktornosti vo kuranot. Nie samo i pomagame... Assisted suicide se vika toa i se vodi golema debata dali treba da bide zakonski dozvoleno ili ne, jas smetam deka treba dokolku necii teski maki ke bidat uskrateni.

http://skepticsannotatedbible.com/quran/contra/by_name.html

http://www.answering-islam.org/Quran/Contra/

Primer, vo eden del vika deka ropstvoto e zabraneto vo drug deka ne e...

Ima i drugi ama me mrzi da citam, pisav na samo na google 'contradictions in the quran' i dobiv 700 iljadi rezultati, gi kopirav prvite dva.
Vi se molam... navistina ne razbiram Angliski,se sramam,no toa e. Ve molam ako veke kazuvate deka ima kontradikcii i ako navistina sakate da doznaete ima ili nema,kazete mi gi tie Kur'anski aeti da gi poglednam. Da ja vidime smislata na zborovite... Za konkretnoto sto go napisavte,sekako deka ne se raboti za isti slucaevi.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Vi se molam... navistina ne razbiram Angliski,se sramam,no toa e. Ve molam ako veke kazuvate deka ima kontradikcii i ako navistina sakate da doznaete ima ili nema,kazete mi gi tie Kur'anski aeti da gi poglednam. Da ja vidime smislata na zborovite... Za konkretnoto sto go napisavte,sekako deka ne se raboti za isti slucaevi.
Па и да разбираш и да не разбираш, сите тука што читаат не ќе влагаат во линкот и не ќе читаат на англиски како будали. Затоа се што се дебатира тука се постира. ;)
 
F

Frankie Yale

Гостин
Па и да разбираш и да не разбираш, сите тука што читаат не ќе влагаат во линкот и не ќе читаат на англиски како будали. Затоа се што се дебатира тука се постира. ;)
Eve del kopirav od kontradikciite
      • To Marry or Not to Marry? The Qur'an forbids believers to marry idolatrous women [Sura 2:221], and calls Christians idolaters and unbelievers [9:28-33], but still allows Muslims to marry Christian women [5:5].
      • Will it be accepted of them or not?
      • Will Allah reward the good deeds of Unbelievers? S. 9:17 and 9:69 clearly say no. However, S. 99:7 implies yes. Moreover, S. 2:62 promises Christians reward for their good deeds. But S. 9:28-33; 5:17, 72-73 calls Christians idolaters, and S. 9:17 is very clear that idolaters will have no reward.
      • Should Muslims Accept Peace or Not?
      • Fighting All People Until They Do What?
      • Compel them or Not?
      • Can They Disbelieve in the Last Day and be Safe?
      • Should Muslims show kindness to their parents? On the one hand, the Quran commands all Muslims to show kindness to their parents, even if they are disbelievers [17:23-24, 31:14-15, 29:8, etc.]. On the other hand, it demands not to show any love or friendship to those who oppose Muhammad, even if they are their parents [9:23, 58:22].
      • Can one be a believer in God and oppose Muhammad at the same time?
      • How many mothers does a Muslim have? Only one [58:2, the woman who gave birth and none else], or two [4:23, including the mother who nursed him], or at least ten [33:6]?
      • And it just doesn't add up: Sura 4:11-12 and 4:176 state the Qur'anic inheritance law. When a man dies, and is leaving behind three daughters, his two parents and his wife, they will receive the respective shares of 2/3 for the 3 daughters together, 1/3 for the parents together [both according to verse 4:11] and 1/8 for the wife [4:12] which adds up to more than the available estate. A second example: A man leaves only his mother, his wife and two sisters, then they receive 1/3 [mother, 4:11], 1/4 [wife, 4:12] and 2/3 [the two sisters, 4:176], which again adds up to 15/12 of the available property.
      • How many angels were talking to Mary? When the Qur'an speaks about the announciation of the birth of Jesus to the virgin Mary, Sura 3:42,45 speaks about (several) angels while it is only one in Sura 19:17-21. (This article has received many Muslim responses which are quoted or linked and/or discussed at the end of the article.)
      • Further numerical discrepancies Does Allah's day equal to 1,000 human years (Sura 22:47, 32:5) or 50,000 human years (Sura 70:4)? --- According to Sura 56:7 there will be THREE distinct groups of people at the Last Judgement, but 90:18-19, 99:6-8, etc. mention only TWO groups. --- There are conflicting views on who takes the souls at death: THE Angel of Death [32:11], THE angels (plural) [47:27] but also "It is Allah that takes the souls (of men) at death." [39:42] Angels have 2, 3, or 4 pairs of wings [35:1]; but Gabriel had 600 wings. [Sahih Bukhari, Volume 4, Book 54, Number 455]
      • How many days did Allah need to destroy the people of Aad? One day [54:19] or several days [41:16; 69:6,7]
      • Six or eight days of creation? Sura 7:54, 10:3, 11:7, and 25:59 clearly state that God created "the heavens and the earth" in six days. But in 41:9-12 the detailed description of the creation procedure adds up to eight days. (This topic also includes many Muslim responses and further discussion.)
      • Quick or Slow Creation? Allah creates the heavens and the earth in six days [7:54] and many Muslims want to be modern and scientific, and make that six eons, but then again, He creates instantaneously [2:117], "Be! And it is".
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Eve del kopirav od kontradikciite
Dokolku razbirate sto pisuva. Napisete na kratko koja e kontradikcijata i napisete vo koi kur'anski aeti dadenoto ne se sovpagja.
Pa napisete na kratko: Kur'anot vo sura taa i taa veli deka opva treba a vo sura taa i taa veli deka ne treba.Onaka,na kratko.
--- надополнето: Jun 4, 2011 11:29 AM ---
Sakam da vi pomognam i vam i na samiot sebesi.Navistina sakam da znam i da vidam kade ima kontradikcii.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Dokolku razbirate sto pisuva. Napisete na kratko koja e kontradikcijata i napisete vo koi kur'anski aeti dadenoto ne se sovpagja.
Pa napisete na kratko: Kur'anot vo sura taa i taa veli deka opva treba a vo sura taa i taa veli deka ne treba.Onaka,na kratko.
Primer prvoto, vo edna sura kuranot zabranuva brak so idolopoklonici vo druga sura gi narekuva hristijanite idolopoklonici a vo nekoja treta sura dozvoluva brak so hristijani.

Drugo, vo edna sura se zabranuva ropstvoto vo druga se dozvoluva. Toa za razlika od prvovo e direktna kontradikcija!
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Primer prvoto, vo edna sura kuranot zabranuva brak so idolopoklonici vo druga sura gi narekuva hristijanite idolopoklonici a vo nekoja treta sura dozvoluva brak so hristijani.

Drugo, vo edna sura se zabranuva ropstvo vo druga se dozvoluva. Toa za razlika od prvovo e direktna kontradikcija!
Vo red.Kazete mi uste koi se surite. Na prvoto uste da gi napisevte surite koi se tie sto ne se sovpagjaat isto i na drugoto.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom