Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
da za tie porano sekako deka se bojzi knigi,ali ti denes tvojata biblija mislis deka e bozja kniga?????? po tolku nevistiniti vo neja tolku isrcpena sto e,i toa lici na bozja kniga? otvori kuran i naj nekoja mana vo nego ako najdes nekoja mana, ja vallahi od kameni most glavecki ke se frlam, daj ne me zezaj molim te ne se tie denesni knigi sto gi imate vie bojzi od tie pred 2000 godini
Господине, не биди неразумен. Прво размисли па потоа пишувај. Те прашав убаво, дали има некои книги кои се објава Божја и се напишани пред Куранот. Ти ми рече дека има, и напиша кои се. Не можеш да бегаш од она што сам го рече. Ако речеш дека не си рекол, тогаш лажеш, а тој што лаже не ја зборува вистината.
Второ; кога Бог нешто ќе каже дека е вистина, зарем после ќе се предомисли и ќе каже е сега тоа не е вистина, не ги читајте тие книги се предомилив. Зарем таков е вашиот бог? Еднаш да даде некоја книга како вистина, а потоа да рече дека се шалел и дека таа книга повеќе не е вистина? Тоа сакаш да ми кажеш?
 

Muslim_Women

MUSLIMMMM WOMENNN
Член од
31 мај 2011
Мислења
106
Поени од реакции
7
Moze nema problem ama rekov ako se najde greska taka da nema greski neka se frli toj sto potvrdil hehhe
 
F

Frankie Yale

Гостин
Moze nema problem ama rekov ako se najde greska taka da nema greski neka se frli toj sto potvrdil hehhe
Ete ti cela lista so kondtradiktornosti, sto e problemot sega?
Господине, не биди неразумен. Прво размисли па потоа пишувај. Те прашав убаво, дали има некои книги кои се објава Божја и се напишани пред Куранот. Ти ми рече дека има, и напиша кои се. Не можеш да бегаш од она што сам го рече. Ако речеш дека не си рекол, тогаш лажеш, а тој што лаже не ја зборува вистината.
Второ; кога Бог нешто ќе каже дека е вистина, зарем после ќе се предомисли и ќе каже е сега тоа не е вистина, не ги читајте тие книги се предомилив. Зарем таков е вашиот бог? Еднаш да даде некоја книга како вистина, а потоа да рече дека се шалел и дека таа книга повеќе не е вистина? Тоа сакаш да ми кажеш?
Zensko e, ocigledno :)

P.S islam hristijanstvo i judaizam veruvaat vo ist bog.
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
Moze nema problem ama rekov ako se najde greska taka da nema greski neka se frli toj sto potvrdil hehhe
А зарем има грешки во Книгите кои ги дал на Давид, Мојсеј? Има таму грешки? Има грешка во Инџил, (ако погрешно напишав поправи), односно Новиот Завет? Што му е грешката на објавата на Бог во тие книги, кои самиот Бог ги објавил?
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
P.S islam hristijanstvo i judaizam veruvaat vo ist bog.
За каков ист Бог зборуваш човече Божјо, за Исламот и Јудаизмот може да се рече дека веруваат во ист Бог, но за Христијаните никако.
Христијаните веруваат во Богочовек.
 
F

Frankie Yale

Гостин
За каков ист Бог зборуваш човече Божјо, за Исламот и Јудаизмот може да се рече дека веруваат во ист Бог, но за Христијаните никако.
Христијаните веруваат во Богочовек.
Odredeni denominacii veruvaat vo bogocovek ama ne site t.e pogolemiot del ne veruvaat.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Odredeni denominacii veruvaat vo bogocovek ama ne site t.e pogolemiot del ne veruvaat.
Поголемиот дел верува во многубошто (татко, син, и зачнувач на синот), додека кај Исламот и Јудаизмот нема такво нешто. :)
 
F

Frankie Yale

Гостин
Поголемиот дел верува во многубошто (татко, син, и зачнувач на синот), додека кај Исламот и Јудаизмот нема такво нешто. :)
Ne, ne e taka. Iako veruvaat deka postoi tatko i sin i sveti duh i sto ti ja znam sepak veruvaat deka bog e eden i edinstven i deka tie se samo del od nego a ne oddelni bogovi.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
За каков ист Бог зборуваш човече Божјо, за Исламот и Јудаизмот може да се рече дека веруваат во ист Бог, но за Христијаните никако.
Христијаните веруваат во Богочовек.
Зависи кој ислам,јудаизам или христијанство.Не е така едноставно, плукни-залепи...:D
Постојат стотици ислами, иљадници христијанства и неколку јудаизми.
Сите имаат различни толкувања на соодветните писма, различни ритуали и догми.
Треба да се прецизира на кои се мисли...

На пример Народниот храм сметал дека Ленин бил реинкарнацијата на Исус очовекотворен во пречесниот Џим Џонс...и луѓе со својот живот ја гарантирале исправноста на тој концепт...
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Ne, ne e taka. Iako veruvaat deka postoi tatko i sin i sveti duh i sto ti ja znam sepak veruvaat deka bog e eden i edinstven i deka tie se samo del od nego a ne oddelni bogovi.
Ама тој Бог нема ни малку сличности со Исламскиот Бог, нели ?
--- надополнето: Jun 3, 2011 8:58 PM ---
Зависи кој ислам,јудаизам или христијанство.Не е така едноставно, плукни-залепи...:D
Постојат стотици ислами, иљадници христијанства и неколку јудаизми.
Сите имаат различни толкувања на соодветните писма, различни ритуали и догми.
Треба да се прецизира на кои се мисли...

На пример Народниот храм сметал дека Ленин бил реинкарнацијата на Исус очовекотворен во пречесниот Џим Џонс...и луѓе со својот живот ја гарантирале исправноста на тој концепт...
Се сложувам со тебе, затоа и ја водам дискусијава, дека не се сите верувања во Бог исти.
 

Muslim_Women

MUSLIMMMM WOMENNN
Член од
31 мај 2011
Мислења
106
Поени од реакции
7
EVE JA GRESKATA KADE E MOMENT.

Jevreji govore: "Uzejr je - Allahov sin", a kršćani kažu: "Mesih je - Allahov sin."* To su riječi njihove, iz usta njihovih, oponašaju riječi nevjernika prijašnjih - ubio ih Allah! Kuda se odmeću?

Oni, pored Allaha, bogovima smatraju svećenike svoje i monahe svoje i Mesiha, sina Mejremina, a naređeno im je da se samo jednom Bogu klanjaju - nema boga osim Njega. On je vrlo visoko iznad onih koje oni Njemu ravnim smatraju.

Oni žele da ustima svojim utrnu Allahovo svjetlo, a Allah želi vidljivim učiniti svjetlo Svoje, makar ne bilo po volji nevjernicima.
O sljedbenici Knjige, ne zastranjujte u svome vjerovanju i o Allahu govorite samo istinu! Mesih, Isa, sin Merjemin, samo je Allahov poslanik, i Riječ Njegova koju je Merjemi dostavio, i Duh od Njega; zato vjerujte u Allaha i Njegove poslanike i ne govorite: "Trojica su!" Prestanite, bolje vam je! Allah je samo jedan Bog - hvaljen neka je On! - zar On da ima dijete?! Njegovo je ono što je na nebesima i ono što je na Zemlji, i Allah je dovoljan kao svjedok, Kuran podglavije Ali imran 172 citat

Mesihu neće biti zazorno da prizna da je Allahov rob, pa ni melekima, Njemu najbližim. A one kojima bude zazorno da se Njemu klanjaju, i koji se budu oholili, Allah će ih sve pred Sebe sakupiti: Kuran podglavije Ali imran 173

Mi smo Adema stvorili i onda mu oblik dali, a poslije melekima rekli: "Poklonite mu se!", i oni su se poklonili, osim Iblisa, on nije htio da se pokloni.

Vidi kolku kontradikci imate vo biblijata, nie veruvame vo taa biblija pred da bide isus vozdat kaj Allah, a sledbenici na knigata,znaci hristijanite,se podelile tie veruvale deka isus bil ubien na krstot,

e sega aj ovoj posleden kuranski citat kade sto Allah veli I nie Adem(adam) go stvorivme i oblik mu dadovme a potoa na angelite im rekovme: Poklonete mu se (nickum) sedzda da mu napravat,e sega ako isus e bog,togas trebal toj da go stvori adem a adem e stvoren koga bog ja stvoril zemjata i nebeseta insektite vodata,i sve sto e vo neja,na kraj go stvoril adam,potoa ziveele so negovata zena vo vo rajot,potoa bile izbraki od rajot spuseni na zemjata,i taka sirele potovmstvo,znaci po ova ako isus e bog togas trebal isus da bil ziv pred milion godini da rece,od koga bog go stvoril svetot,i uste nesto,dali dali bog ima potreba da jade da pije nuzda,ako isus bil bog na civ bog mu pagan nickum, vo tekot na nokta koga se molel na eden kament,ako isus bil na krstot,i ako isus e bog, na koj bog mu rekol : O BOZE ZASTO ME NAPUSTAS, ILI KOGA REKOL O BOZE PROSTIM TIE NE ZNAAT STO PRAVAT,
Kuranot e 1433 godini neli? biblijata e 2000i nesto godini, epa od kade bog znael deka isus ne e ubien i od kade bog,znael vo kuranot deka isus ne e sin bozji deka toa go pravat hristijanite kanot nikogas ne bil izmenet nitu mu fali nesto bukva nekoja,ili nesto drugo,
 
F

Frankie Yale

Гостин
Vidi kolku kontradikci imate vo biblijata, nie veruvame vo taa biblija pred da bide isus vozdat kaj Allah, a sledbenici na knigata,znaci hristijanite,se podelile tie veruvale deka isus bil ubien na krstot.
Ima biblijata kontradiktornosti, prepolna e so kontradiktornosti, sekoj vtor zbor im e kontradiktornost... Ama ti rece deka ako nekoj najde edna kontradiktornost vo kuranot ke se frlis od kameni most. Ete ti cela lista. I sto pravime sega, daleku li ti e kameniot most? Poznavam taksisti koi vozat uste po stara cena, da ti go dadam brojot?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom