Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
2-221. Ne ženite se mnogoboškinjama dok ne postanu vjernice; uistinu je robinja-vjernica bolja od mnogoboškinje, makar vam se i sviđala. Ne udavajte vjernice za mnogobošce dok ne postanu vjernici; uistinu je rob-vjernik bolji od mnogobošca, makar vam se i dopadao. Oni zovu u Džehennem, a Allah, voljom Svojom, nudi Džennet i oprost, i objašnjava ljudima dokaze Svoje, da bi razmislili.

9-28. O vjernici, mnogobošci su sama pogan, i neka više ne dolaze na hadždž Časnom hramu poslije ovogodišnjeg hadždža. A ako se bojite oskudice, pa Allah će vas, ako hoće, iz obilja Svoga imućnim učiniti. – Allah zaista sva zna i mudar je.

Sto e kontradiktorno tuka ne mi e jasno ? Hristijanite nikade ne se nareceni vo Kur'anot idolopoklonici... NIKADE. Nareceni se kako sledbenici na kniga. Onie na koi im e dadena kniga isto i Evreite.Ili nareceni se pod tie iminja-Hristijani i Evrei.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Zborot almushrikati e zbor koj oznacuva mnogubosci i idolopoklonici ili sumirano site sto obozuvaat nekoj drug osven allah kako sto hristijanite go obozuvaat Isus i kako sto na primer hinduistite obozuvaat poveke bogovi. Toj zbor e iskoristen vo kuranot.
2-221 Ne ženite se mnogoboškinjama dok ne postanu vjernice; uistinu je robinja - vjernica bolja od mnogoboškinje, makar vam se i sviđala. Ne udavajte vjernice za mnogobošce dok ne postanu vjernici; uistinu je rob-vjernik bolji od mnogobošca, makar vam se i dopadao. Oni zovu u Džehennem, a Allah, voljom Svojom, nudi Džennet i oprost, i objašnjava ljudima dokaze Svoje, da bi razmislili.
9-30 Jevreji govore: "Uzejr je - Allahov sin", a kršćani kažu: "Mesih je - Allahov sin."* To su riječi njihove, iz usta njihovih, oponašaju riječi nevjernika prijašnjih - ubio ih Allah! Kuda se odmeću?
Zosto togas dozvoluva brak so hristijanski zeni? Za da se prosiri religijata mozebi?
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Zborot almushrikati e zbor koj oznacuva mnogubosci i idolopoklonici ili sumirano site sto obozuvaat nekoj drug osven allah kako sto hristijanite go obozuvaat Isus i kako sto na primer hinduistite obozuvaat poveke bogovi. Toj zbor e iskoristen vo kuranot.


Vi kazav. Hristijanite i Evreite vo Kur'anot se spomnuvaat ili Hristijani i Evrei ili Ehlul Kitab,te. sledbenici na Kniga. Tolku so toa,nikade ne se spomnati kako mnogobozci. Nekade Hristijanite se spomnuvaat kako zalutan narod a evreite prokolnat. Koga ja ucime sura Fatiha barame od Vozviseniot da ne upati na PRAVIOT PAT a ne na patot na onie koi sami protiv sevbe go predizvikale gnevot Bozji (se misli na evreite) nitu onie koi zalutale (se misli na hristijanite).


Zosto togas dozvoluva brak so hristijanski zeni? Za da se prosiri religijata mozebi?
Toa e drugo prasanje... ako ve interesira toa konkretno drugo e. No ne kazuvajte deka nesto e kontradiktorno koga ne poznavate.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Vi kazav. Hristijanite i Evreite vo Kur'anot se spomnuvaat ili Hristijani i Evrei ili Ehlul Kitab,te. sledbenici na Kniga. Tolku so toa,nikade ne se spomnati kako mnogobozci. Nekade Hristijanite se spomnuvaat kako zalutan narod a evreite prokolnat. Koga ja ucime sura Fatiha barame od Vozviseniot da ne upati na PRAVIOT PAT a ne na patot na onie koi sami protiv sevbe go predizvikale gnevot Bozji (se misli na evreite) nitu onie koi zalutale (se misli na hristijanite).

Toa e drugo prasanje... ako ve interesira toa konkretno drugo e. No ne kazuvajte deka nesto e kontradiktorno koga ne poznavate.
Hristijanite go obozuvaat i Isus i vo kuranot se nareceni almushrikati a vo druga sura veli deka brak so almushrikati e zabraneto. I ne znam zosto diskutirame samo za ovaa kontradikcija. Imas nad sto kontradiktornosti nabrojani na toj vebsajt kako na primer vo edna sura se zabranuva ropstvoto vo druga se dozvoluva, vo edna sura se veli deka allah go sozdal svetot za sest dena vo druga za osum a vo treta deka odednas sozdal sve.

Ili pa eve edna interesna
5-90 O vjernici, vino i kocka i kumiri i strjelice za gatanje su odvratne stvari, šejtanovo djelo; zato se toga klonite da biste postigli što želite.
47-15 Zar je Džennet, koji je obećan onima koji se Allaha boje - u kome su rijeke od vode neustajale i rijeke od mlijeka nepromijenjena ukusa, i rijeke od vina, prijatna onima koji piju, i rijeke od meda procijeđenog i gdje ima voća svakovrsnog i oprosta od Gospodara njihova - zar je to isto što i patnja koja čeka one koji će u vatri vječno boraviti, koji će se uzavrelom vodom pojiti, koja će im crijeva kidati!
Sto baraat reki od vino vo rajot ako vinoto e delo na gjavolot?

Ima mnogu drugi ama eve ovie gi nabrojav onaka slucajno vo oko mi padnaa.

Eve uste edna:
22-47 Oni od tebe traže da ih kazna što prije stigne, a Allah će ispuniti prijetnju Svoju; samo jedan dan u Gospodara tvoga traje koliko hiljadu godina, po vašem računanju.
70-4 k Njemu se penju meleki i Džibril u danu koji pedeset hiljada godina traje
Vo ednata sura vika iljada godini trae eden den vo rajot vo drugata 50 iljadi.

Mozes da proveris nezavisno ne e problem.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Како се препознаваат луѓе кои му робуваат на шејтанот?
 
S

Shellshock nam67

Гостин
едно прасаѓање од каде е поделбата на муслиманите на сунити и шиити и приврзаници на али кој знае нека мии објасни ?
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Hristijanite go obozuvaat i Isus i vo kuranot se nareceni almushrikati a vo druga sura veli deka brak so almushrikati e zabraneto. I ne znam zosto diskutirame samo za ovaa kontradikcija.
Ako se vakvi site "kontradikcii" ti neznaes sto e kontradikcija.
Primer,slucajov go smetas za kontradikcija:


5-90 O vjernici, vino i kocka i kumiri i strjelice za gatanje su odvratne stvari, šejtanovo djelo; zato se toga klonite da biste postigli što želite.​

47-15 Zar je Džennet, koji je obećan onima koji se Allaha boje - u kome su rijeke od vode neustajale i rijeke od mlijeka nepromijenjena ukusa, i rijeke od vina, prijatna onima koji piju, i rijeke od meda procijeđenog i gdje ima voća svakovrsnog i oprosta od Gospodara njihova - zar je to isto što i patnja koja čeka one koji će u vatri vječno boraviti, koji će se uzavrelom vodom pojiti, koja će im crijeva kidati!​
Sto e tuka kontradiktorno ? Na ovoj svet zabranet e alkoholot (vinoto) vo sekoja sura vo Kur'anot. Na idniot svet (toa e drug slucaj) ke ima,megjutoa,nema da bide ni tamu kakvo sto e tuka. I toa ne se smeta za kontradikcija. Bi bilo koga vo edna sura bi stoelo deka na ovoj svet e zabraneto a vo druga deka na ovoj svet e dozvoleno.

Ne znaete za sto da se fatite.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Прашај го Ipsissimus или во најмала рака погледни се во огледало.:D:ROFLMAO:
Лукав одговор...лукав...
Јас прифаќам совети кои доаѓаат од искуство, значи ако добро те разбрав треба само да се погледнам во огледало, никави ајети и хадиси, исламската теологија не познава егзорцизам !?
 
F

Frankie Yale

Гостин
Ako se vakvi site "kontradikcii" ti neznaes sto e kontradikcija.
Primer,slucajov go smetas za kontradikcija:

5-90 O vjernici, vino i kocka i kumiri i strjelice za gatanje su odvratne stvari, šejtanovo djelo; zato se toga klonite da biste postigli što želite.​

47-15 Zar je Džennet, koji je obećan onima koji se Allaha boje - u kome su rijeke od vode neustajale i rijeke od mlijeka nepromijenjena ukusa, i rijeke od vina, prijatna onima koji piju, i rijeke od meda procijeđenog i gdje ima voća svakovrsnog i oprosta od Gospodara njihova - zar je to isto što i patnja koja čeka one koji će u vatri vječno boraviti, koji će se uzavrelom vodom pojiti, koja će im crijeva kidati!​
Sto e tuka kontradiktorno ? Na ovoj svet zabranet e alkoholot (vinoto) vo sekoja sura vo Kur'anot. Na idniot svet (toa e drug slucaj) ke ima,megjutoa,nema da bide ni tamu kakvo sto e tuka. I toa ne se smeta za kontradikcija. Bi bilo koga vo edna sura bi stoelo deka na ovoj svet e zabraneto a vo druga deka na ovoj svet e dozvoleno.

Ne znaete za sto da se fatite.
Prasanjeto bese sto bara delo sejtanovo vo rajot?

I vtorata kontradikcija ne ja odgovori, taa e epten ocigledna. I drugite 100 i kusur ama po red ideme.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Prasanjeto bese sto bara delo sejtanovo vo rajot?

I vtorata kontradikcija ne ja odgovori, taa e epten ocigledna. I drugite 100 i kusur ama po red ideme.
Kazano e deka ne se raboti za isti vid na vino_Od vinoto vo rajot glava neboli... No kako i da e,ne e nikako kontradikcija bidejki sekade vo sekoj aet i sura vinoto da se konzumira na ovoj svet zabraneto e a na idniot svet ke ima vino no ne onakvo kakvo sto go ima tuka od koe umot se mati i glava boli.

Vtorata "kontradikcija" ne sto ne e ocigledna tuku voopsto ne e i ne lici na kontradikcija.

47. Oni od tebe traže da ih kazna što prije stigne, i Allah će ispuniti prijetnju Svoju; a samo jedan dan u Gospodara tvoga traje koliko hiljadu godina, po vašem računanju.

Vo drugiot aet povtorno se raboti za drug den,poseben den.

4. k Njemu se penju meleki i Džibril u danu koji pedeset hiljada godina traje,

Znaci na toj poseben den,na denot koga nema da trae iljada godini,kako voobicaeno,tuku na denot koga ke trae kolku 50 iljadi godini.

Ke sretnes deka na sudniot den vo odreden moment ima i druga brojka,no ne se raboti za ista slucka i isto vreme. Uste na ovoj svet cuvstvuvas denovi koi ke ti potraat kolku edna minuta a cuvstvuvas denovi teski koi ti se cini deka traele cela godina. Mene na pecalba eden den mi e kolku edna godina a doma koga ke dojdam brzo mi minuva vremeto te. 1 godina da ostanam minuva kako eden den. Dodeka drugiot aet ukazuva na relativnosta na vremeto.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Kazano e deka ne se raboti za isti vid na vino_Od vinoto vo rajot glava neboli... No kako i da e,ne e nikako kontradikcija bidejki sekade vo sekoj aet i sura vinoto da se konzumira na ovoj svet zabraneto e a na idniot svet ke ima vino no ne onakvo kakvo sto go ima tuka od koe umot se mati i glava boli.

Vtorata "kontradikcija" ne sto ne e ocigledna tuku voopsto ne e i ne lici na kontradikcija.

47. Oni od tebe traže da ih kazna što prije stigne, i Allah će ispuniti prijetnju Svoju; a samo jedan dan u Gospodara tvoga traje koliko hiljadu godina, po vašem računanju.

Vo drugiot aet povtorno se raboti za drug den,poseben den.

4. k Njemu se penju meleki i Džibril u danu koji pedeset hiljada godina traje,

Znaci na toj poseben den,na denot koga nema da trae iljada godini,kako voobicaeno,tuku na denot koga ke trae kolku 50 iljadi godini.

Ke sretnes deka na sudniot den vo odreden moment ima i druga brojka,no ne se raboti za ista slucka i isto vreme. Uste na ovoj svet cuvstvuvas denovi koi ke ti potraat kolku edna minuta a cuvstvuvas denovi teski koi ti se cini deka traele cela godina. Mene na pecalba eden den mi e kolku edna godina a doma koga ke dojdam brzo mi minuva vremeto te. 1 godina da ostanam minuva kako eden den. Dodeka drugiot aet ukazuva na relativnosta na vremeto.
Kako sto jas znam vino si e vino bez razlika dali e belo ili crno. Za kakov vid na vino se raboti? Vinoto e delo na sejtanot, sto bara sejtanovo delo vo rajot, toa bese moeto prasanje.

Eden saat dosada izgleda kako cel den, eden saat zabava izgleda kako edna minuta. Ama toj cas pominal i vo dvata slucaja bez razlika kako na mene mi izgleda zosto dali jas cuvstvuvam deka pobrzo pominuva vremeto koga mi e ubavo nema nikakva vrska so realnosta razbiras?

Inace procitav uste edna interesna kontradikcija, vo sura 7:54 vika deka allah ja sozdal zemjata za sest dena a vo surite 41:9 do 12 se tvrdi deka ja sozdal zemjata za osum dena vkupno.

Ili pa vo sura 9-29 se veli
Borite se protiv onih kojima je data Knjiga, a koji ne vjeruju ni u Allaha ni u onaj svijet, ne smatraju zabranjenim ono što Allah i Njegov Posalnik zabranjuju i ne ispovijedaju istinsku vjeru - sve dok ne daju glavarinu poslušno i smjerno.
Dodeka vo sura 45:14 se veli
Reci vjernicima da oproste onima koji ne očekuju Allahove dane u kojima će On nagraditi ljude za ono što su radili.
Vo ednoto vika borete se protiv nevernicite vo drugoto oprostete im.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Kako sto jas znam vino si e vino bez razlika dali e belo ili crno. Za kakov vid na vino se raboti? Vinoto e delo na sejtanot, sto bara sejtanovo delo vo rajot, toa bese moeto prasanje.
Dobro be drugar,kako ne svakjas. Ajde da kazeme,vino si e vino,no vo nikoj slucaj nema kontradiktornost.Bidejki sekade na ovoj svet e zabraneto na onoj svet e dozvoleno. Zosto kompliciras ?

Eden saat dosada izgleda kako cel den, eden saat zabava izgleda kako edna minuta. Ama toj cas pominal i vo dvata slucaja bez razlika kako na mene mi izgleda zosto dali jas cuvstvuvam deka pobrzo pominuva vremeto koga mi e ubavo nema nikakva vrska so realnosta razbiras?
Da ama ne ti pominal isto,ne si go pocuvstvuval isto.Na toa ukazuva deka toj den ke bide poseben,tezok den (kako za kogo).

Inace procitav uste edna interesna kontradikcija, vo sura 7:54 vika deka allah ja sozdal zemjata za sest dena a vo surite 41:9 do 12 se tvrdi deka ja sozdal zemjata za osum dena vkupno. Da prodolzam da nabrojuvam ili da se zadrzime na ovie cetiri kontradikcii?
54. Gospodar vaš je Allah, koji je nebesa i Zemlju u šest vremenskih razdoblja stvorio, a onda svemirom zagospodario; On tamom noći prekriva dan, koji ga u stopu prati, a Sunce i Mjesec i zvijezde se pokoravaju Njegovoj volji. Samo On stvara i upravlja! Uzvišen neka je Allah, Gospodar svjetova!

Evego drugiot vo kontext:

9. Reci: "Zar, zaista, nećete da vjerujete u Onoga koji je u dva vremenska razdoblja Zemlju stvorio – i još Mu druge ravnim smatrate? To je Gospodar svjetova!"
ZEMJATA E STVORENA ZA DVA VREMENSKI PERIODI.


10. On je nepomična brda po njoj stvorio i blagoslovljenom je učinio i proizvode njezine na njoj odredio, sve to u četiri vremenska razdoblja, - ovo je objašnjenje za one koji pitaju,
ZA CETIRI VREMENSKI PERIODI GI SOZDAL BRDATA,BLAGOSLOVENA JA NAPRAVIL,PLODOVITE(PROIZVODITE) GI STVORIL Neli nema da ja smetas kontradikcija vo dva aeti razlicito ? Vo 7-mata sura pisuva deka Zemjata i neboto stvoreni se za 6 vremenski periodi.Obrati vnimanie. Vo 9-tiot aet pisuva deka zemjata (samo) stvorena e za dva vremenski periodi i + 4 vremenski periodi se ona sto e na nea toa e = na 6. Potoa se Upatil kon svemirot,zborot nebesa na poveke mesta se odnesuva na kosmosot. Toa se gleda vo 11 aet kade sto veli deka se upatil kon nebesata dodeka neboto (veke stvoreno no ne dovrseno-uste maglito) pa uste vo dva vremenski periodi i zemjata i celiot svemir gi sozdal.

11. zatim se nebeskim visinama uputio dok je nebo još maglina bilo, pa njemu i Zemlji rekao: "Pojavite se milom ili silom!" – "Pojavljujemo se drage volje!" – odgovorili su,
12. pa ih u dva vremenska razdoblja, kao sedam nebesa, stvorio, i odredio šta će se u svakom nebu nalaziti. A nebo najbliže sjajnim zvijezdama smo ukrasili i nad njim Mi bdijemo. To je odredba Silnoga i Sveznaloga.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom