Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Можеби несоодветно на темата, меѓутоа ме интересира зошто муслиманите не јадат свинско месо? Дали свињата претставува некакво свето животно како кравата во Индија, или...?
Хахахаха ме насмеа. Во Исламот нема светци така да свињата не е свето нешто.
Ќе ти кажам само дека свињата е забранета бидејќи не е чисто животно, нека ти одговори некој поопширно.
Исто и за Евреите е забрането, само Христијаните го јадат. Јапонците, Кинезите, овие од Африка и Индија не знам дали јадат свинско месо.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Зошто Омар ја запалил библиотеката во Александрија во 640 н.е. ?
http://ehistory.osu.edu/world/articles/ArticleView.cfm?AID=9
Тоа е само една од многуте шпекулации сврзани за спалувањето на Александриската библиотека. Во секој случај Омер тоа не го направил. Библиотеката е уништувана во повеќе наврати. Првиот е при освојувањето од страна на Цезар, вториот е при нападот на Аврелиј (Аурелие), третиот е од страна на Теофилус ( христијанскиот епископ на Александрија). Она што се сервира од некои дека Омер му наредил на Амр ибн Ас да ја запали библиотеката е тотална измислица која што нема никаква сериозна подлога .Тоа е пласирана лага од страна на европските ориенталисти после париската револуција. За ова зборува Филип Хити во делото " Историја на Арапите ".


 

Muslim_Women

MUSLIMMMM WOMENNN
Член од
31 мај 2011
Мислења
106
Поени од реакции
7
Vo nekoi zemji koi se vodat spored Serijatot, kaznata e navistina smrt. Postot pogore izgleda kako da se zafrkavas, zatoa daj seriozen odgovor ako imas informacii. Jas kolku sto znam a i gledam ponekogas na vesti takvi slucaevi, vo nekoi zemji kaznata za otkazuvanje od Islamot e smrt. Pretpostavuvam toa e samo pogresno tolkuvanje na Serijatot od odredeni lica. Ili ne?
Allah veli vo kuranot: Vo islamot nema prisila i ne smee da se prisiluva nekoj , sura el bekara. 256 ajet​
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
Дали постојат други книги по објава на Бог, пред да биде напишан Куранот? Кои?
 

Muslim_Women

MUSLIMMMM WOMENNN
Член од
31 мај 2011
Мислења
106
Поени од реакции
7
da 3 knigi se objaveni pred kuranot tie se: zeburot dadena e na poslanikot david(davud alejhi selam davud alejhi selam e tatko na solomon sulejman alejhi selam) Tevratot (torata noviot zaved), e dade na Mojsej (Musa Alejhi sela,) Indzilot (Biblijata),e dadena na Isa alejhi selam (isus), i poslednata kniga e kur'anot daden na Posledniot bozji pratenik Muhammed salallahu alejhim ve selem(neka e bojzi mir i spas na nego).site tie tri knigi deneska se naogaat vo kuranot.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Само мала исправка, Тевратот е Стариот Завет , Инџилот е Новиот Завет, и покрај тоа се спомнуваат уште и сухуфите (трактатите) објавени на Авраам и Мојсеј. Инаку, во Куранот и хадисот е спомнато дека бројот на Аллахови Пратеници бил многу поголем од спомнатите, но како што забележува Куранот некои се спомнати по име некои не, со што автоматски се става до знаење дека во таа плејада на одбрани Божји гласници секако дека имало и откровенија кои нам не ни се сите познати. А Аллах најдобро знае!
 

Muslim_Women

MUSLIMMMM WOMENNN
Член од
31 мај 2011
Мислења
106
Поени од реакции
7
Suhufi ibrahime ve musa ( i listovite na ibrahim i musa) Barek Allahu fikum brate za ispravkata halali
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
da 3 knigi se objaveni pred kuranot tie se: zeburot dadena e na poslanikot david(davud alejhi selam davud alejhi selam e tatko na solomon sulejman alejhi selam) Tevratot (torata noviot zaved), e dade na Mojsej (Musa Alejhi sela,) Indzilot (Biblijata),e dadena na Isa alejhi selam (isus), i poslednata kniga e kur'anot daden na Posledniot bozji pratenik Muhammed salallahu alejhim ve selem(neka e bojzi mir i spas na nego).site tie tri knigi deneska se naogaat vo kuranot.
1,- Колку што ми е мене познато на цар Давид, кој е татко на цар Соломон, да не стане некоја забуна, не му е дадена никаква Книга. Цар Давид има милост кај Бога и по таа милост тој го прославува Бога. Најголемите прослави се испеани во вид на песни и тие се собрани во една книга која се вика „Псалми“. Да резонираме за ова, значи вие ги признавате „Псалмите“ од цар Давид како објава Божја..
2,- Тевратот, или како што пишиваш во заграда тоа е „Тора“. Тора е збирка од 5 книги во кои се запишани настаните од создавањето на светот, давањето на дарот на верата на Авраам, издигањето на народ од потомството на Авраам, населувањето во обеќањата земја на тие потомци, управувањето над тој народ преку Судии, Цареви и борбите со околните народи. Секако тука спаѓаат и прописите за славење на Бога и прописите за уредување на општеството, односно на меѓусебните морални, економски, политички и верски права и обрврски.
Тие книги се познати како Мојсеевеи книги,
3,- Инџилот, или во заграда пишуваш - Библија - вероватно мислиш на Новиот Завет. Новиот Завет е збир на 27 книги и тие се поделни во неколку „групи“.
Прво, Евангелија кои сведочат дека Исус од Назарет, роден од Марија е Син Божји. За тоа има 4 сведоштва во четири различни книги запишани од 4 различни автори.
Второ, католички посланија, односно посланија кои се однесуваат за сите христијански заедници било каде да се наоѓаат во светот.
Трето, Посланијата на апостолот Павел, кои прават посебна група на книги и
Четврто, Откровението на најомилениот ученик на Исус, Иван, кој го имал на осторовот Патмос.

По ова што го потврди дека ова се книги кои Бог ги објавил на луѓето и во кои е Божјата вистина, тогаш истите треба и ти да ги почитуваш и прифатиш бидејќи се вистина, дадени се од Бога.
 

Muslim_Women

MUSLIMMMM WOMENNN
Член од
31 мај 2011
Мислења
106
Поени од реакции
7
Greska si David imal kniga Zebur mu bila dadena, Koda david (Davud) Alejhi selam, go cital zeburot, Rekite zastanuvale,pticite zastanuvale vo mesto dodeka letale,zasto toj imal naj ubav glas koga go citiral zeburot,i vo rajot Bog nego ke mu rece da cita od zeburot i vo rajot ke go ima naj ubaviot glas,vo citanjeto na zeburot.
--- надополнето: Jun 3, 2011 8:18 PM ---
Ne se tie knigi denesni sto vie gi imate od boga, zasto bog ne e isus i nie ne veruvame vo nego kako bog, nitu kako bozji sin toj e Allahov poslanik i rob jas mozam da ti go dokazam toa so kuranski citati,
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
Greska si David imal kniga Zebur mu bila dadena, Koda david (Davud) Alejhi selam, go cital zeburot, Rekite zastanuvale,pticite zastanuvale vo mesto dodeka letale,zasto toj imal naj ubav glas koga go citiral zeburot,i vo rajot Bog nego ke mu rece da cita od zeburot i vo rajot ke go ima naj ubaviot glas,vo citanjeto na zeburot.
--- надополнето: Jun 3, 2011 8:18 PM ---
Ne se tie knigi denesni sto vie gi imate od boga, zasto bog ne e isus i nie ne veruvame vo nego kako bog, nitu kako bozji sin toj e Allahov poslanik i rob jas mozam da ti go dokazam toa so kuranski citati,
Преви на македонски јазик "Zebur" што значи.
Второ, велиш „не се тие книги донесени што вие ги имате од бога...“. Господине, овие книги се напишани далеку пред да биде напишан Куранот. Ти самиот велиш дека тие книги се од Бога дадедни, не биди контра самиот себе. Дадени ли се од Бога или не се дадени?
 

Muslim_Women

MUSLIMMMM WOMENNN
Член од
31 мај 2011
Мислења
106
Поени од реакции
7
da za tie porano sekako deka se bojzi knigi,ali ti denes tvojata biblija mislis deka e bozja kniga?????? po tolku nevistiniti vo neja tolku isrcpena sto e,i toa lici na bozja kniga? otvori kuran i naj nekoja mana vo nego ako najdes nekoja mana, ja vallahi od kameni most glavecki ke se frlam, daj ne me zezaj molim te ne se tie denesni knigi sto gi imate vie bojzi od tie pred 2000 godini
 
F

Frankie Yale

Гостин
da za tie porano sekako deka se bojzi knigi,ali ti denes tvojata biblija mislis deka e bozja kniga?????? po tolku nevistiniti vo neja tolku isrcpena sto e,i toa lici na bozja kniga? otvori kuran i naj nekoja mana vo nego ako najdes nekoja mana, ja vallahi od kameni most glavecki ke se frlam, daj ne me zezaj molim te ne se tie denesni knigi sto gi imate vie bojzi od tie pred 2000 godini
Tocno taka, vo kuranot nema nikakvi kontradiktornosti i se e bukvalna vistina. :rolleyes:

http://www.answering-islam.org/Quran/Contra/
 

Muslim_Women

MUSLIMMMM WOMENNN
Член од
31 мај 2011
Мислења
106
Поени од реакции
7
Allah veli vo kuranot: I donesete mi edna slicna sura na mojata (citat) i povikajte gi site lugje i site dzinnii bez vasiot Gospodar, i potvrdete go toa ako govorite vistina,ako ne teska kazna ve ceka na ovoj svet i na ahiret (idniot svet)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom