Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.
O

Omer el Faruk

Гостин
Со толку, прашањата не исчезнуваат. Пикни ја главата во песок како ној, и преправај се дека одговори на прашањето. Ползи пред непостоечки Бог и чувствувај се праведно.

Тешко на тој што има мака...
О ти ( незнам како да те наречам)! Порекнуваш ли дека не доби одговор на твоето прашање?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
О ти ( незнам како да те наречам)! Порекнуваш ли дека не доби одговор на твоето прашање?
Ако јас прашам што е она што лета на небото, а ти ми речеш во собата има маса, не знам колку тоа може да се смета за одговор. Формално ми е одговорено, затоа што е запазена формата реченица-прашање-реченица-одговор, но тоа е далеку од било какво значење...

И нема потреба да ми се обраќаш со О, не е ова книга од Кроули. Таму има инфлација на буквата О и на големите букви...
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Ако јас прашам што е она што лета на небото, а ти ми речеш во собата има маса, не знам колку тоа може да се смета за одговор. Формално ми е одговорено, затоа што е запазена формата реченица-прашање-реченица-одговор, но тоа е далеку од било какво значење...

И нема потреба да ми се обраќаш со О, не е ова книга од Кроули. Таму има инфлација на буквата О и на големите букви...

Изгледа лажењето е доблест за атеистите...

Вчера запрашав, но ниту еден муслиман не ми одговори, се чуствувам запоставено...:cry:

Дали може да ми одговорите на следново.

Јас никогаш не побарав да бидам створен. Со кое право некој ме извадил од ништавилото и ме ставил во ситуација да бидам наградуван и казнуван? Нели Бог е љубов и добрина?

Одбивам да ја играм играта на награди и казни, дали поради тоа ќе одам во пеколот?

Ќе ве замолам за одговор кој би бил ваше мисллење, или барем со ваше мислење сумиран одговор од куранот. Километарски copy paste oд куранот не читам...

Благодарам.
И Ебу Суфјан пред да го прими исламот се чувствувал запоставено кога идолопоклониците ја прекршиле Худејбиската спогодба ,сакајќи да арбитрира кај Пратеникот преку неговите асхаби ( другари) а овие глава не му вртеле....

И треба да се чувствуваш запоставено невернику, се додека не се покаеш и не го совладаш стравот од постоењето на Создателот и не го посведочиш како што треба.



Бог нема да те казни за она што е надвор од твоите рамки на делување и можности. Пред Бога ќе одговараш само за постапките кои свесно и со своја волја си ги направил. А потоа:

Бог рекол:

"Бев сокриено богатство, посакав да бидам познат па го создадов човекот!"

Верникот не се оптоварува со прашања кои што се надвор од неговата способност на одлучување. Едноставно Бог сакал така да биде па рекол: "Биди! И сме биднале!"

Еве ти еден редослед кој е надвор од нашиот домен,без оглед колку и како ќе протестираме поради тоа:

Човекот увидува дека бил ембрион во мајчината утроба уште пред да е роден, а уште пред да стане ембрион бил сперма во внатрешноста на татко си, а пред тоа бил крв која тече во татковите вени, а таа настанала од храната која тој ја изел, а оваа била растение кое изникнало од земјата, или животно кое се хранело со растенија. Тоа се фази низ кои поминал пред раѓањето, а за кои не знаел ништо. Долг синџир, чиј мал број на алки е видлив, а останатите ги сокрива од нашите очи целосна темнина.

Ти имаш разум и волја, а си постоел, пред да имаш разум и волја. :)

Никој од нас не знае за себе си пред својата четврта година од животот. Никој не се сеќава на раѓањето! Кој се сеќава на своето раѓање? Кој се сеќава на времето кога бил во мајчината утроба? Ако постоел уште пред да знае за своето постоење, можно ли е да се каже дека ќе имал можност да бира помеѓу неговото постоење и непостоење?

И конечно: Дали ти со ова прашање сакаш да најдеш оправдание и да му пркосиш на Бога во Неговиот Суд, или сакаш целата вина за твоите гревови да му ја припишеш Нему?

Наместо прашањето: " Јас барав ли да постојам", или: " ти ли бараше да постоиш?", логично би било да си ги поставиш прашањата:

„Откаде сум дојден? Каде одам? Која е мојата цел овде? Што е почетокот? Што е „крајот“...?

:helou::helou::helou:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Изгледа лажењето е доблест за атеистите...
Не разбирам што доби со спојувањето на постовите, освен очигледен доказ дека не разбираш што значи да се одговори на прашање...
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Не разбирам што доби со спојувањето на постовите, освен очигледен доказ дека не разбираш што значи да се одговори на прашање...
Navistina neznam sto barate poveke. Ne prifakjate vakov odgovor,ne prifakjate takov odgovor,ostavi filozofija,ostavi metafora..... Dali ocekuvate site so vam da se slozime ? Vi kazavme ubavo. Na preasanjeto ti odgovara primerot so ragjanjeto na nasite deca ! Gi ragjame od ljubov,da ja spodelime ljubovta so niv iako pred toa znaeme deka treba vo toj zivot da se trudi i da raboti za podobar zivot i zadovolen zivot. Nie sami se kaznuvame be Zaratustra i sami se nagraduvame,zavisno sto i kako i kolku ke vlozime trud.
Ne e Bog toj koj licno Toj ke ne turka i ke ne kamsikuva vo pekolot,sami so svoite grevovi i postapki ke se davime tamu. Nitu pak Bog ke gi gali po kosi onie koi rajot ke go zarabotaat,nivnite dobri dela tamu ke gi odnesat i sami ke uzivaat vo toa.
Vidi go primerot vo reinkarnacijata. Tie velat deka ako dostignes pogolem stepen na svesnost vo ovoj zivot vo idniot ke imas pogolema ugled. Ili od magare covek ke bides ili od covek magare.
 

JohnWayne

Master
Член од
10 мај 2007
Мислења
194
Поени од реакции
16
И Ебу Суфјан пред да го прими исламот се чувствувал запоставено кога идолопоклониците ја прекршиле Худејбиската спогодба ,сакајќи да арбитрира кај Пратеникот преку неговите асхаби ( другари) а овие глава не му вртеле....

И треба да се чувствуваш запоставено невернику, се додека не се покаеш и не го совладаш стравот од постоењето на Создателот и не го посведочиш како што треба.



Бог нема да те казни за она што е надвор од твоите рамки на делување и можности. Пред Бога ќе одговараш само за постапките кои свесно и со своја волја си ги направил. А потоа:

Бог рекол:

"Бев сокриено богатство, посакав да бидам познат па го создадов човекот!"

Верникот не се оптоварува со прашања кои што се надвор од неговата способност на одлучување. Едноставно Бог сакал така да биде па рекол: "Биди! И сме биднале!"

Еве ти еден редослед кој е надвор од нашиот домен,без оглед колку и како ќе протестираме поради тоа:

Човекот увидува дека бил ембрион во мајчината утроба уште пред да е роден, а уште пред да стане ембрион бил сперма во внатрешноста на татко си, а пред тоа бил крв која тече во татковите вени, а таа настанала од храната која тој ја изел, а оваа била растение кое изникнало од земјата, или животно кое се хранело со растенија. Тоа се фази низ кои поминал пред раѓањето, а за кои не знаел ништо. Долг синџир, чиј мал број на алки е видлив, а останатите ги сокрива од нашите очи целосна темнина.

Ти имаш разум и волја, а си постоел, пред да имаш разум и волја. :)

Никој од нас не знае за себе си пред својата четврта година од животот. Никој не се сеќава на раѓањето! Кој се сеќава на своето раѓање? Кој се сеќава на времето кога бил во мајчината утроба? Ако постоел уште пред да знае за своето постоење, можно ли е да се каже дека ќе имал можност да бира помеѓу неговото постоење и непостоење?

И конечно: Дали ти со ова прашање сакаш да најдеш оправдание и да му пркосиш на Бога во Неговиот Суд, или сакаш целата вина за твоите гревови да му ја припишеш Нему?

Наместо прашањето: " Јас барав ли да постојам", или: " ти ли бараше да постоиш?", логично би било да си ги поставиш прашањата:

„Откаде сум дојден? Каде одам? Која е мојата цел овде? Што е почетокот? Што е „крајот“...?

:helou::helou::helou:
Постоењето почнува како ембрион, пред да стане ембрион не бил сперма во внатрешноста на татко си бидејќи за време на оплодувањето се добива целосниот генетски код, а тоа дали ти ќе постоиш како таков или поинаков е само игра на среќа и случајност... И мислам дека со оваа паралела помеѓу Енергија и Битие во овој вид, ти уствари даде аргумент против постоење на рај и пекол. Ако од земја сме создадени и во земја се враќаме кој е делов од нас кој продолжува во рајот или во пеколот ?
И никој не постоел пред зачетокот, постоела една мала, многу мала шанса да постои некогаш
Откаде сум дојден? од никаде, Каде одам?назад:), Која е мојата цел овде?абсолутно никоја(онаа која сам ќе си ја поставиш), Што е почетокот?зачеток, Што е крајот?СМРТ.... и колку и да се надеваме дека има нешто понатаму сите сме само мал беззначителен дел од огромен универзум
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Постоењето почнува како ембрион, пред да стане ембрион не бил сперма во внатрешноста на татко си бидејќи за време на оплодувањето се добива целосниот генетски код, а тоа дали ти ќе постоиш како таков или поинаков е само игра на среќа и случајност... И мислам дека со оваа паралела помеѓу Енергија и Битие во овој вид, ти уствари даде аргумент против постоење на рај и пекол. Ако од земја сме создадени и во земја се враќаме кој е делов од нас кој продолжува во рајот или во пеколот ?
И никој не постоел пред зачетокот, постоела една мала, многу мала шанса да постои некогаш
Откаде сум дојден? од никаде, Каде одам?назад:), Која е мојата цел овде?абсолутно никоја(онаа која сам ќе си ја поставиш), Што е почетокот?зачеток, Што е крајот?СМРТ.... и колку и да се надеваме дека има нешто понатаму сите сме само мал беззначителен дел од огромен универзум
Поентата ми беше друга со ембрионот, а за останатото веќе реков дека верникот поинаку гледа на смисолот на постоењето и на одговорите на погоре поставените прашања. Верникот знае дека овој свет не е обичен премин а човекот случаен патник. Во секој случај каубоју, нека ти биде според верата твоја. :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Поентата ми беше друга со ембрионот, а за останатото веќе реков дека верникот поинаку гледа на смисолот на постоењето и на одговорите на погоре поставените прашања. Верникот знае дека овој свет не е обичен премин а човекот случаен патник. Во секој случај каубоју, нека ти биде според верата твоја. :)
Поентата ти беше кома. Јасно е дека верникот и неверникот не гледаат исто на истите работи. Ја откри ти Америка со поентата, само касниш, затоа што спрема еден твој брат по вера овде, муслиманите ја откриле Америка пред Колумбо...

:pos:
 
Член од
19 мај 2011
Мислења
61
Поени од реакции
2
Море индијанец еден нели гледаш дека насловот стои Муслиманите во Америка пред Колумбо? што значи има работи за кои човек може да испитува и што се за размислување... а кој тврди тоа 100% дека е така? Никој.. :tapp: тешки комплекси имате стварно...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Море индијанец еден нели гледаш дека насловот стои Муслиманите во Америка пред Колумбо? што значи има работи за кои човек може да испитува и што се за размислување... а кој тврди тоа 100% дека е така? Никој.. :tapp: тешки комплекси имате стварно...
А кој сме тоа ние што имаме тешки комплекси? Види, ако на јавен форум истресеш глупост, треба да бидеш спремен на тоа дека ќе ти се смеат...
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.138
Поени од реакции
4.779
Море индијанец еден нели гледаш дека насловот стои Муслиманите во Америка пред Колумбо? што значи има работи за кои човек може да испитува и што се за размислување... а кој тврди тоа 100% дека е така? Никој.. :tapp: тешки комплекси имате стварно...
Муслиманите во Америка пред Колумбо?????
Хахаххаа, а бе ни Срби ни Бугари не ви се рамни...
Цццц, ееееј, докај оди таа проклета пропаганда...
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Муслиманите во Америка пред Колумбо?????
Хахаххаа, а бе ни Срби ни Бугари не ви се рамни...
Цццц, ееееј, докај оди таа проклета пропаганда...

STvarno be ja otkrile AMerika pred Kolumbo i pred vikinzite bile tamu. Isto i pred Armstrong eden musliman ima stapnato na mesecinata. Mislam deka i Gagarin bil so muslimansko poteklo.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Можеби несоодветно на темата, меѓутоа ме интересира зошто муслиманите не јадат свинско месо? Дали свињата претставува некакво свето животно како кравата во Индија, или...?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.138
Поени од реакции
4.779
Зошто Омар ја запалил библиотеката во Александрија во 640 н.е. ?
http://ehistory.osu.edu/world/articles/ArticleView.cfm?AID=9
Интересно.... можеби требало да го издвоиш делот:

In 640 AD the Moslems took the city of Alexandria. Upon learning of "a great library containing all the knowledge of the world" the conquering general supposedly asked Caliph Omar for instructions. The Caliph has been quoted as saying of the Library's holdings, "they will either contradict the Koran, in which case they are heresy, or they will agree with it, so they are superfluous."
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom