Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Бидејќи старата тема наменета за Прашања за Исламот направи скоро 300страни ја отварам оваа нова тема во која ќе има конкретни правила за дискусија се со цел да не стане хаос од истата како и предходната тема.

Правилата се прости, односно:
1. Се поставува прашање од било кого, без разлика на верата.
2. Прашањето се одговара само од Исламски верник, пожелно од некој кој стварно знае да одговори, дозволено е и повеќе одговори но само од верници од Исламот, кои ако мислат дека првичниот одговор не е во ред односно не е потполн и сакаат да дообразложат/дополнат.

После добиениот одговор може само да побарате и дообјаснување ако нешто не ви е јасно но конкретно посочете за кој дел од одговорот .. друго ништо!

Ако некое прашање мислите опфаќа поголема дискусија, ако сакате да дебатирате тогаш отварате или отварам тема за истото, оваа тема значи ќе биде стрикно Прашање-Одговор, кратко и јасно без спамови, без километарски цитати и со свои зборови.

Пријатни дискусии :smir:
 
Член од
3 мај 2010
Мислења
163
Поени од реакции
17
Прашање:

Бисмиллахи Рахмани Рахим.
Ајде јас прва ќе поставам прашање на кое чекам одговор неколку дена.
Дали естетската хирургија е забранета во Исламот и зошто ? На пример ставање на имплантати и правење други корекции за разубавување. ?
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.784
Поени од реакции
4.021
Прашање:

Сум видела дека во џамија се молат само мажи, разбрав дека за жените има посебна просторија.
Но, ме интересира како се молат жените дома? Па и мажите.
Сум видела на филм дека имаат посебно чергиче и на тоа се молат, но не знам дали е релевантна информацијата.
 
Член од
3 мај 2010
Мислења
163
Поени од реакции
17
Прашање:

Сум видела дека во џамија се молат само мажи, разбрав дека за жените има посебна просторија.
Но, ме интересира како се молат жените дома? Па и мажите.
Сум видела на филм дека имаат посебно чергиче и на тоа се молат, но не знам дали е релевантна информацијата.
Одговор:

Точно дека во Џамија се молат посебно мажите, посебно жените, а по дома и мажите и жените се молат на чергиче и свртени кон Мека.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.207
Прашање:

Ако било која промена на телото е забранета и телото треба да биде онакво какво што го создал БОГ тогаш со чинот на обрежување директно се негира оваа забрана....дали некој верник може да ми ја објасни оваа контрадикторност но со логично прифатлив одговор....без одговор од типот на заветот на Бог кон Аврам и слично....а исто така како дополнување на прашањето....според мене дупчењето на ушите е исто така осакатување и менување на телото...и ако Бог не создал со кожа врз машкиот полов орган и без дупки на ушите...тогаш зошто овие работи се прифаќаат како исправни...а естетската хирургија како нешто против Бог

очекувам логичен одговор....и да не бидам погрешно сватен...и јас лично не ја оправдувам естетската хирургија осем кога се користи за решавање на здравствени проблеми...или по тешки собраќајни несреќи
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Прашање:

Сум видела дека во џамија се молат само мажи, разбрав дека за жените има посебна просторија.
Но, ме интересира како се молат жените дома? Па и мажите.
Сум видела на филм дека имаат посебно чергиче и на тоа се молат, но не знам дали е релевантна информацијата.
Одговор:

Spored Islamot vo Dzamija obligativno e da se molat samo mazi, a za zenite e opcionalno.
Spored Islamot toj maz sto se klanja doma, dobiva nagrada no dokolku se klanja vo dzamija (so dzemat) togas nagradata e 27 pati pogolema, a ova ne vazi za zenite, bidejki za niv e isto, kako doma taka i vo dzamija.

A za cergiceto toa nema nikakvo znacenje, so ili bez cergice, nema vrska toa, vazno e samo mestoto kade ke se klanjas da bide cisto. A ako naides na nekoe necisto mesto, togas bi bilo ubavo ako imas cergice ili bilo sto drugo prime kebe, da go stavis vo toa mesto i nad nego da se klanjas.

Jas na primer koga se klanjam doma nikogas ne upotrebuvam cergice.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Прашање:

Во последно време, многу сум прашувачи расположен, па еве нешто и од мене:

1. Ако човекот е „овде„, а Алах е „таму„, тогаш, како Исламот и неговите верници ја премостуваат таа бездна, тоа немерливо растојание од човекот до Алах?
2. Кога муслимански верник ќе влезе во Рајот (Џенетот), дали ќе се сретне со Алах или...?
3. По што бил Мухамед толку достоен па токму нему (а не некому друг) му е пратена/објавена новата вера?
4. По кој основ муслиманите Го третират Христа „само„ за пратеник, кога е повеќе од јасно дека Он е Богочовекот?

И, конечно, шо ќе ми е уште еден пратеник Божји (после Христа Бога), кога е очигледно дека злото зема се поголем замав на Земјава? Шо корист од последниот пратеник? И што да им правиме на сите овие „тековни„ поединци, кои самите себе се гледаат како „последни„, или се само „предпоследни„?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Едитирав некои мислења ...
Повторно ќе ве замолам да се придржувате на оваа тема и на темата Прашања за Христијанството така како што е посочено ...
Обидете се задржите на принципот Прашање-Одговор ... и одговор само од верник овде од Исламот на другата тема од Христијанството ...
овие погоре неколку постови се доволен пример да послужат за понатаму како да се употребува оваа тема ... повеќе нема да едитирам туку мислења надвор од правилата на темава ќе ги бришам ..
Се со цел да овие две теми останат прегледни а не како предходните хаос ..

Пријатни дискусии :smir:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Прашање:

Според Шеријатскиот закон, која е казната за муслиманинот кој ќе одлучи да верува во нешто различно од Исламот? (пр. христијанство)
 
Член од
11 април 2010
Мислења
66
Поени од реакции
1
Прашање:

Dali koranot sodrzi prorocki del i dali ke mozete da napisete nekoi od prorocanstvata(dokolku postojat)
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Прашање:

Во последно време, многу сум прашувачи расположен, па еве нешто и од мене:

1. Ако човекот е „овде„, а Алах е „таму„, тогаш, како Исламот и неговите верници ја премостуваат таа бездна, тоа немерливо растојание од човекот до Алах?
2. Кога муслимански верник ќе влезе во Рајот (Џенетот), дали ќе се сретне со Алах или...?
3. По што бил Мухамед толку достоен па токму нему (а не некому друг) му е пратена/објавена новата вера?
4. По кој основ муслиманите Го третират Христа „само„ за пратеник, кога е повеќе од јасно дека Он е Богочовекот?

И, конечно, шо ќе ми е уште еден пратеник Божји (после Христа Бога), кога е очигледно дека злото зема се поголем замав на Земјава? Шо корист од последниот пратеник? И што да им правиме на сите овие „тековни„ поединци, кои самите себе се гледаат како „последни„, или се само „предпоследни„?
1 Алаџ џ.ш од човекот е одалечен позади 70 завеси а кога човекот се му паѓа на сеџде на Алах џ.ш нивната одалеченост тогач изнесува само една завеса колениците треба да му затреперат на вистински верник.

2. Најубава благодет на Џенетот е токму тоа да бидеш заедно со својот господар и да го гледаш

3.Единствената основа по која Муслиманите нешто третираат е Куранот во Куранот Иса а.с е само пратеник како и другите 124000 пратеници колку што пратил Алах џ.ш на земјава во Куранот се спомнати 25 по име меѓу кој и Иса а.с . А тоа Богочовек и вие Христијаните не верувавте дека е Богочовек Иса а.с се до 3 тиоти век и Никејскиот собор. Ама тоа вие треба меѓу себе да си го расчистите јас нема да алудирам на ништо.

А што ќе му се 124000 , кога можело да има само еден , првиот човек бил доволен според тебе Адем а.с и толку за другите нема потреба пошто сите исто кажуваат. Верата што ја живееме денес е испратена токму преку тој последен пратеник Мухамед а.с. Доколку Иса а.с останеше само пратеник како што и беше до Никејскиот собро можеби немало да има друг после него . Ама тој стана Богочовек беше направен најголемиот грев (Ширк) Мораше некој друг да дојде и да ја исправи таа грешка. Според Исламот , Христијаните се до 3 век и до Никејскиот собор биле верници (Муслимани)
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Прашање:

Според Шеријатскиот закон, која е казната за муслиманинот кој ќе одлучи да верува во нешто различно од Исламот? (пр. христијанство)
nitu od eden nevernik koj sto ke umre kako nevernik navistina nema da mu bide primeno kako otkup duri ni seto bogatsvo na ovoj svet, niv kazna bolna gi ceka i nikoj nema da im pomogne!3/91.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
nitu od eden nevernik koj sto ke umre kako nevernik navistina nema da mu bide primeno kako otkup duri ni seto bogatsvo na ovoj svet, niv kazna bolna gi ceka i nikoj nema da im pomogne!3/91.
Mislam deka Чорбаџија misli na kaznata na voj svet, a ne Bozjata kazna. Znaci sto mu sleduva na eden Musliman koj se otkazal od svojata vera i pokasno prima druga vera. Spored Serijatot..........
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Прашање:
в
Според Шеријатскиот закон, која е казната за муслиманинот кој ќе одлучи да верува во нешто различно од Исламот? (пр. христијанство)
Ако Муслиманот се откаже од својата вера за да премине во друга, не му следува никаква казна, но ако премине во Христијанство смрт :vozbud::pos2::pos2::pos2:
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Ако Муслиманот се откаже од својата вера за да премине во друга, не му следува никаква казна, но ако премине во Христијанство смрт :vozbud::pos2::pos2::pos2:
Vo nekoi zemji koi se vodat spored Serijatot, kaznata e navistina smrt. Postot pogore izgleda kako da se zafrkavas, zatoa daj seriozen odgovor ako imas informacii. Jas kolku sto znam a i gledam ponekogas na vesti takvi slucaevi, vo nekoi zemji kaznata za otkazuvanje od Islamot e smrt. Pretpostavuvam toa e samo pogresno tolkuvanje na Serijatot od odredeni lica. Ili ne?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom