Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
1. Ne mi e jasno BooBoo's lover kako toa ako si iskren/a i stvarno te interesira zenata vo Islamot zemash da go barash odgovorot na hristijanski forumi? Zarem ako na IC(dali po privatna poraka, ili javno od nekoja sestra) ne go dobi odgovorot ovdeka cekash da go dobiesh od hristijanite? Ne logicki od tvoja strana, sepak toa e tvoj izbor kade kje go barash odgovorot.
Ова не е христијански форум (како што е Исламски Центар - исламски форум) или барем ова не е христијанска тема, на почетокот е напоменато дека сите прашуваат - муслимани одговараат. Ако немаш соодветен одговор, не одговарај. Прашањето е за оние кои можат да одговорат.
 
Член од
19 мај 2011
Мислења
61
Поени од реакции
2
Ова не е христијански форум (како што е Исламски Центар - исламски форум) или барем ова не е христијанска тема, на почетокот е напоменато дека сите прашуваат - муслимани одговараат. Ако немаш соодветен одговор, не одговарај. Прашањето е за оние кои можат да одговорат.
Океј, ако некој не се излекол на психијатар, тогаш сигурно е потребно да оде на стоматолог...Искрено ама одалеку да гледа човек така изгледа ова твоето, на ИЦ не го доби одговорот а овдека го чекаш, мене повеќе ова ми изгледа како провокација а не не што друго. Пријатен ден...:helou:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Океј, ако некој не се излекол на психијатар, тогаш сигурно е потребно да оде на стоматолог...Искрено ама одалеку да гледа човек така изгледа ова твоето, на ИЦ не го доби одговорот а овдека го чекаш, мене повеќе ова ми изгледа како провокација а не не што друго. Пријатен ден...:helou:
Ова исто прашање не го поставив на ист начин на ИЦ од проста причина што тоа е форум со сосема друга смисла во своето постоење, форумот е за муслимани кои делат меѓусебни искуства, меѓусебно си помагаат итн. А не е информативен центар, ниту пак е од отворен тип каков што е овој форум. Не знам што не ти е јасно. Ако нешто те провоцира, повели и кажи што е тоа што јас го кажав, а на било каков начин ги крши твоите права како граѓанин и како член на Кајгана. Јас навистина се трудам на ниво да ги поставувам сите прашања, а ако некој не ми одговара на ист начин, тоа не е мој проблем, туку на мојот соговорник.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Вчера запрашав, но ниту еден муслиман не ми одговори, се чуствувам запоставено...:cry:

Дали може да ми одговорите на следново.

Јас никогаш не побарав да бидам створен. Со кое право некој ме извадил од ништавилото и ме ставил во ситуација да бидам наградуван и казнуван? Нели Бог е љубов и добрина?

Одбивам да ја играм играта на награди и казни, дали поради тоа ќе одам во пеколот?

Ќе ве замолам за одговор кој би бил ваше мисллење, или барем со ваше мислење сумиран одговор од куранот. Километарски copy paste oд куранот не читам...

Благодарам.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Вчера запрашав, но ниту еден муслиман не ми одговори, се чуствувам запоставено...:cry:

Дали може да ми одговорите на следново.

Јас никогаш не побарав да бидам створен. Со кое право некој ме извадил од ништавилото и ме ставил во ситуација да бидам наградуван и казнуван? Нели Бог е љубов и добрина?

Одбивам да ја играм играта на награди и казни, дали поради тоа ќе одам во пеколот?

Ќе ве замолам за одговор кој би бил ваше мисллење, или барем со ваше мислење сумиран одговор од куранот. Километарски copy paste oд куранот не читам...

Благодарам.
Mozebi ne na ovaa tema no na drugite e odgovoreno. Dali roditelite te rodile da patis na ovoj svet ? Dali sinot jas go rodiv za da se izmacuva na ovoj svet ili za da mu nareduvam ? Ne ! Sinot na sekoj mu se ragja od ljubov. Za da ja spodeli ljubovta so nego. Megjutoa,sekoj roditel svesen e deka sinot treba vo ovoj svet da se trudi,da raboti za podobar zivot. Ova uste pred da mi se rodi go znaev no ne go "donesovme" na ovoj svet tokmu zaradi toa te. da raboti,tuku za da ja spodelam ljubovta so nego.

Majkata go fakja deteto za nos za da se razbudi,zatoa sto dodeka spie nemoze da go doi.
Dodeka deteto gladno spie,na majkata ja pece mlekoto,nejzinata ljubov ima potreba da go razbudi i zadoi.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Mozebi ne na ovaa tema no na drugite e odgovoreno. Dali roditelite te rodile da patis na ovoj svet ? Dali sinot jas go rodiv za da se izmacuva na ovoj svet ili za da mu nareduvam ? Ne ! Sinot na sekoj mu se ragja od ljubov. Za da ja spodeli ljubovta so nego. Megjutoa,sekoj roditel svesen e deka sinot treba vo ovoj svet da se trudi,da raboti za podobar zivot. Ova uste pred da mi se rodi go znaev no ne go "donesovme" na ovoj svet tokmu zaradi toa te. da raboti,tuku za da ja spodelam ljubovta so nego.

Majkata go fakja deteto za nos za da se razbudi,zatoa sto dodeka spie nemoze da go doi.
Dodeka deteto gladno spie,na majkata ja pece mlekoto,nejzinata ljubov ima potreba da go razbudi i zadoi.
Јас овде не гледам одговор на моето прашање. Без метафори молам. Детето, мајката, ништо од сето тоа. Метафорите и параболите се за инфантилни умови...

Значи јас не барав да бидам створен (ова се надевам на сите му е јасно), тогаш зошто сум принуден да постојам во свет во кој моето поведение ќе биде наградено или казнето?

Мене сето тоа не ми изгледа многу фер, од Бог за кој велите дека е добар и праведен...
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Јас овде не гледам одговор на моето прашање. Без метафори молам. Детето, мајката, ништо од сето тоа. Метафорите и параболите се за инфантилни умови...

Значи јас не барав да бидам створен (ова се надевам на сите му е јасно), тогаш зошто сум принуден да постојам во свет во кој моето поведение ќе биде наградено или казнето?

Мене сето тоа не ми изгледа многу фер, од Бог за кој велите дека е добар и праведен...
Pa ajde da ja odbieme teorijata za postoenjeto od covekot od Boga. Na kogo ke mu se zalite vo istiov slucaj za vaseto postoenje ?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Pa ajde da ja odbieme teorijata za postoenjeto od covekot od Boga. Na kogo ke mu se zalite vo istiov slucaj za vaseto postoenje ?
Човекот постави едноставно прашање! Зошто го одбегнувате одговорот?!
Ние не сме барале да бидеме создадени, тогаш со која цел е казната и наградата за нашите постапки, кој патем речено според вас ни се дадени токму од оној кој треба да наградува и казнува?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Pa ajde da ja odbieme teorijata za postoenjeto od covekot od Boga. Na kogo ke mu se zalite vo istiov slucaj za vaseto postoenje ?
А не може тоа така. Во мојот духовен свет не постојат награди и казни, во твојот духовен свет постојат. На тебе е теретот на објаснувањето. Ако не можеш да објасниш, значи дека твојот духовен свет а апсурден, односно погрешен. Тоа се вика reductio ad absurdum, и е сосем валиден логички метод на аргументирање...
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Вчера запрашав, но ниту еден муслиман не ми одговори, се чуствувам запоставено...:cry:
И Ебу Суфјан пред да го прими исламот се чувствувал запоставено кога идолопоклониците ја прекршиле Худејбиската спогодба ,сакајќи да арбитрира кај Пратеникот преку неговите асхаби ( другари) а овие глава не му вртеле....

И треба да се чувствуваш запоставено невернику, се додека не се покаеш и не го совладаш стравот од постоењето на Создателот и не го посведочиш како што треба.

Дали може да ми одговорите на следново.

Јас никогаш не побарав да бидам створен. Со кое право некој ме извадил од ништавилото и ме ставил во ситуација да бидам наградуван и казнуван? Нели Бог е љубов и добрина?

Одбивам да ја играм играта на награди и казни, дали поради тоа ќе одам во пеколот?

Ќе ве замолам за одговор кој би бил ваше мисллење, или барем со ваше мислење сумиран одговор од куранот. Километарски copy paste oд куранот не читам...

Благодарам.
Бог нема да те казни за она што е надвор од твоите рамки на делување и можности. Пред Бога ќе одговараш само за постапките кои свесно и со своја волја си ги направил. А потоа:

Бог рекол:

"Бев сокриено богатство, посакав да бидам познат па го создадов човекот!"

Верникот не се оптоварува со прашања кои што се надвор од неговата способност на одлучување. Едноставно Бог сакал така да биде па рекол: "Биди! И сме биднале!"

Еве ти еден редослед кој е надвор од нашиот домен,без оглед колку и како ќе протестираме поради тоа:

Човекот увидува дека бил ембрион во мајчината утроба уште пред да е роден, а уште пред да стане ембрион бил сперма во внатрешноста на татко си, а пред тоа бил крв која тече во татковите вени, а таа настанала од храната која тој ја изел, а оваа била растение кое изникнало од земјата, или животно кое се хранело со растенија. Тоа се фази низ кои поминал пред раѓањето, а за кои не знаел ништо. Долг синџир, чиј мал број на алки е видлив, а останатите ги сокрива од нашите очи целосна темнина.

Ти имаш разум и волја, а си постоел, пред да имаш разум и волја. :)

Никој од нас не знае за себе си пред својата четврта година од животот. Никој не се сеќава на раѓањето! Кој се сеќава на своето раѓање? Кој се сеќава на времето кога бил во мајчината утроба? Ако постоел уште пред да знае за своето постоење, можно ли е да се каже дека ќе имал можност да бира помеѓу неговото постоење и непостоење?

И конечно: Дали ти со ова прашање сакаш да најдеш оправдание и да му пркосиш на Бога во Неговиот Суд, или сакаш целата вина за твоите гревови да му ја припишеш Нему?

Наместо прашањето: " Јас барав ли да постојам", или: " ти ли бараше да постоиш?", логично би било да си ги поставиш прашањата:

„Откаде сум дојден? Каде одам? Која е мојата цел овде? Што е почетокот? Што е „крајот“...?

:helou::helou::helou:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Пред Бога ќе одговараш само за постапките кои свесно и со своја волја си ги направил.
Разбрав де зошто ќе одговарам пред Бог. Прашањето е зошто сум создаден од него и ставен во услови во кој јас не сум сакал да бидам. Ме прашал мене некој дали сакам да живеам во свет во кој со моите постапки ризикувам пекол во вечноста? Не. Тогаш како е тој Бог праведен и добар? Мене повеќе ми личи на некој садист кој ги става луѓето во ситуација во која не сакаат да бидат, а потоа поголемиот дел од нив ги праќа во пеколот. Тоа ли и е вашиот Бог?

П. С.Со болдирани букви и зголемени фонтови никој ништо не докажал.

--- надополнето ---

И конечно: Дали ти со ова прашање сакаш да најдеш оправдание и да му пркосиш на Бога во Неговиот Суд, или сакаш целата вина за твоите гревови да му ја припишеш Нему?
Јас не пркосам, јас прашувам. Сум се родил во овој свет, и не сум баш воодушевен од него. Уште повеќе, малку ми се гади од него. Јас не го створив овој свет, насила сум уфрлен во него. И сега, уште ми кажуваат дека има некој Бог, кој БАРА од мене да се однесувам вака или онака, и се заканува со вечно проклетство ако не правам како пишува во неговите заповеди.

Ако некој мисли дека ова е Бог кој е истовремено Љубов и Правда, тогаш браво, секоја чест на мазохизмот...
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Разбрав де зошто ќе одговарам пред Бог.
Ништо не си разбрал.

П. С.Со болдирани букви и зголемени фонтови никој ништо не докажал.
И не намеравам да ти докажувам за работи кои ти се и те како добро познати. Праша, доби одговор. Импресиите чувај си ги за себе.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Ништо не си разбрал.



И не намеравам да ти докажувам за работи кои ти се и те како добро познати. Праша, доби одговор. Импресиите чувај си ги за себе.
Прашав, но одговор не добив. Имресиите ќе ги споделам со кого сакам, ова е јавен форум, деспотските манири можеш да си ги чуваш за по дома...
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Прашав, но одговор не добив. Имресиите ќе ги споделам со кого сакам, ова е јавен форум, деспотските манири можеш да си ги чуваш за по дома...
Фала што ме потсети. А сега и јас да те потсетам: Можеби не доби одговор каков што посакуваше, но сигурно одговор доби. И толку од ова прашање.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Фала што ме потсети. А сега и јас да те потсетам: Можеби не доби одговор каков што посакуваше, но сигурно одговор доби. И толку од ова прашање.
Со толку, прашањата не исчезнуваат. Пикни ја главата во песок како ној, и преправај се дека одговори на прашањето. Ползи пред непостоечки Бог и чувствувај се праведно.

Тешко на тој што има мака...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom