Прашања до Атеистите II

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.152
Поени од реакции
4.519
Исто како што на попот му ја бацуваш раката...Не му ја бацуваш директно нему него преку него на Бог-а. :) Тоа се тие паралели...
Јас не очекувам ни моето куче толку да ме сака.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.088
Поени од реакции
728
Прашање до атеистите и сличната [мод: без навреди] школа
1.Како може од ништо да настане нешто?
2.Како е можно од нежива материја да настане жива материја?
3.Од кое јајце се излегла првата кокошка на светот и кој го снесол тоа јајце?
Благодарам однапред ако некој даде правилен одговор :)
 
Последно уредено од модератор:

Major Tom

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
1.573
Поени од реакции
6.274
Прашање до атеистите и сличната [мод: без навреди] школа
1.Како може од ништо да настане нешто?
2.Како е можно од нежива материја да настане жива материја?
3.Од кое јајце се излегла првата кокошка на светот и кој го снесол тоа јајце?
Благодарам однапред ако некој даде правилен одговор :)
1. Истото запрашај се и ти.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.564
Поени од реакции
13.893
ни верници ни атеисти не приметуваат дека свештениците за време на короната 100% си го обновија возниот парк, сигурно падна и реновирање на становите и вилите...
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
158
Поени од реакции
59
1.Како може од ништо да настане нешто?
Никако не може, освен во бајките за Јахве кој од ништо за 6 дена створил се од ништо.
2.Како е можно од нежива материја да настане жива материја?
Еве вака е можно, дали баш така настанало е друг муабет. https://en.wikipedia.org/wiki/Miller–Urey_experiment
3.Од кое јајце се излегла првата кокошка на светот и кој го снесол тоа јајце?
Од нешто што не било кокошка, не несат само кокошките јајца, нели?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
1.836
Поени од реакции
1.835
Никако не може, освен во бајките за Јахве кој од ништо за 6 дена створил се од ништо.
А ако не може, тогаш како е можно да постојат нештата кои постојат и од кога постојат нештата кои постојат?
Автоматски споено мислење:

Еве вака е можно, дали баш така настанало е друг муабет. https://en.wikipedia.org/wiki/Miller–Urey_experiment
Не е можно, оти Милеровиот експеримент е провален како фаличен, недоволен и непотполн...

А децана у школо уште ги лажат дека со тој експеримент е „као„ докажано дека аминокиселините настанале „онака„...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
10.810
Поени од реакции
10.845
Ако не знаеме со сигурност како нештата постојат денес во оваа форма и од кога (но се трудиме да дознаеме, дури и правејќи слики што има на небото, големата забрана од старите религии) - не значи да бидеме сите православни христијани денес, дел од еврејската религија...
Нели?
Не мора, нели, да бидеме православни христијани ниту муслимани?

Прашувам за еден пријател...
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
158
Поени од реакции
59
А ако не може, тогаш како е можно да постојат нештата кои постојат и од кога постојат нештата кои постојат?
Автоматски споено мислење:
Ако добро те разбирам, ти тврдиш дека може од ништо да настане нешто? Ок твое право да мислиш така.
Не е можно, оти Милеровиот експеримент е провален како фаличен, недоволен и непотполн...
Да видиме кој тоа “провалил“ и кога.
А децана у школо уште ги лажат дека со тој експеримент е „као„ докажано дека аминокиселините настанале „онака„...
Воопшто не се ни учи тоа на училиште.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
1.836
Поени од реакции
1.835
Ако добро те разбирам, ти тврдиш дека може од ништо да настане нешто? Ок твое право да мислиш така.
Не се работи за мислење, оти мислењето нема да ми даде одговор на поставеното прашње.
Се работи за она кое сам Бог ни го открива-дека се‘ што е створено и што постои, има свој Создател.

Ама тебе не ти кажале...
Автоматски споено мислење:

Да видиме кој тоа “провалил“ и кога.
Прочепкај во “Нетов„, постојат записи во pdf формат кои го третираат посочениот експеримент и заблудите од истиот.
Автоматски споено мислење:

Воопшто не се ни учи тоа на училиште.
Се учи, ама ти си бегал од часови...
Автоматски споено мислење:

ни верници ни атеисти не приметуваат дека свештениците за време на короната 100% си го обновија возниот парк, сигурно падна и реновирање на становите и вилите...
Име и презиме од некој од нив? Чисто онака, сакам лично да ги проверам...
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2012
Мислења
158
Поени од реакции
59
Не се работи за мислење, оти мислењето нема да ми даде одговор на поставеното прашње.
Се работи за она кое сам Бог ни го открива-дека се‘ што е створено и што постои, има свој Создател.

Ама тебе не ти кажале...
Ми кажале многупати, и овие вашите и католици и протестанти и муслимани и хиндуси, ама јас никому не верувам. На жими мајка, не.
А кому тоа е објавено, како е објавено и каде е објавено е друг, соосем 16ти муабет.
Значи се сложивме дека од ништо не може да настане нешто, ОК.
Прочепкај во “Нетов„, постојат записи во pdf формат кои го третираат посочениот експеримент и заблудите од истиот.
Чепкајки по нетов, свашта ќе најдеш, и рамноземјаши и ралианци, тури му пепел на тоа.
Што би рекол ти: Име и презиме од некој од нив? Чисто онака, сакам лично да ги проверам...
Се учи, ама ти си бегал од часови...
Лажеш, Милер-Уреј експериментот не се учи. А кој бегал од часови е повеќе од јасно, ти си бегал.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
1.836
Поени од реакции
1.835
Ми кажале многупати, и овие вашите и католици и протестанти и муслимани и хиндуси, ама јас никому не верувам. На жими мајка, не.
А кому тоа е објавено, како е објавено и каде е објавено е друг, соосем 16ти муабет.
Значи се сложивме дека од ништо не може да настане нешто, ОК.
Јок, само ти се согласуваш со самиот себе...и толку. А тоа не значи дека си во право, туку значи дека абер немаш од верски теми...

„Нешто„ може да настане од „ништо“ само по промислата и моќта Божја.

Како е можно „нешто„ да настане од „ништо„, не знаеш да објасниш.
Автоматски споено мислење:

Чепкајки по нетов, свашта ќе најдеш, и рамноземјаши и ралианци, тури му пепел на тоа.
Што би рекол ти: Име и презиме од некој од нив? Чисто онака, сакам лично да ги проверам...
Еве провери, само очекувам пак да си останеш во својата заблуда:

Автоматски споено мислење:

Лажеш, Милер-Уреј експериментот не се учи. А кој бегал од часови е повеќе од јасно, ти си бегал.
Се учи...Твојот неписменлак не им го припишувај и на другите...
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
158
Поени од реакции
59
Јок, само ти се согласуваш со самиот себе...и толку. А тоа не значи дека си во право, туку значи дека абер немаш од верски теми...

„Нешто„ може да настане од „ништо“ само по промислата и моќта Божја.

Како е можно „нешто„ да настане од „ништо„, не знаеш да објасниш.
Ти па си имал абер од верски теми. Во секое време на квиз со тебе ама без христијатвото да те видам колку знаеш за другите религии.
Вториот пасос, фала што си искрен и признаваш дека бог е “ништо“. Не знам во каков тоа ништожен бог веруваш.
Јок бе, не знаеш да читаш. Никаде не реков дека од ништо може да настане нешто. Те молам да ми посочиш каде реков такво нешто.
Еве провери, само очекувам пак да си останеш во својата заблуда:

Воооу, јако кредибилен извор религиски, со јаки научни докази.
Се учи...Твојот неписменлак не им го припишувај и на другите...
Твојот неписменлак ни со тони не се мери. Но како и да е не реков дека си неписмен, туку дека лажеш. И упорно продолжуваш со тоа.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
1.836
Поени од реакции
1.835
Ти па си имал абер од верски теми. Во секое време на квиз со тебе ама без христијатвото да те видам колку знаеш за другите религии.
Вториот пасос, фала што си искрен и признаваш дека бог е “ништо“. Не знам во каков тоа ништожен бог веруваш.
Јок бе, не знаеш да читаш. Никаде не реков дека од ништо може да настане нешто. Те молам да ми посочиш каде реков такво нешто.

Воооу, јако кредибилен извор религиски, со јаки научни докази.

Твојот неписменлак ни со тони не се мери. Но како и да е не реков дека си неписмен, туку дека лажеш. И упорно продолжуваш со тоа.
Ој к‘сни некоја векна леб, порасни, прочитај некоја книга па дој на форумов...

Не си прв кој се приклучил на порталов и кој мисли дека нешто знае, а секој втор збор му е празнотија немерлива.

Очигледно е дека твојов денеш неписменлак е ист со вчерашниот.
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
158
Поени од реакции
59
Ој к‘сни некоја векна леб, порасни, прочитај некоја книга па дој на форумов...

Не си прв кој се приклучил на порталов и кој мисли дека нешто знае, а секој втор збор му е празнотија немерлива.

Очигледно е дека твојов денеш неписменлак е ист со вчерашниот.
Уште многу фурни леб требе да изедеш за да ме стасаш. А книги пола да прочиташ од тоа што јас сум прочитал ќе можеш да правиш со мене муабет.
За жал твојот неписменлак е поголем денес од вчера.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom