Прашања до Атеистите II

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Nov sum na forumov :) , ke probam da go ataciram videoto , nogy e intrigantno za pred spienje , ke probam da ga ataciram .... Vetyvam ;)
Автоматски споено мислење:



Ne znam dali ke uspee copy pase :) , please confirm , mnogy e interesno za gledanje i razmisluvanje. Kako nie bi gledale na visi sili
Сум го гледал баце....танкс, иначе и првиот 007 го има разматрано ова, дечкото бил феноменален математичар по се изгледа :)
Автоматски споено мислење:

Некој имаше речено: no problem can be solved from the same level of consciousness that created it.
Автоматски споено мислење:

@bosko_g toa g ti e masonskoto g?
 
Последно уредено:

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
701
Поени од реакции
1.775
Сум го гледал баце....танкс, иначе и првиот 007 го има разматрано ова, дечкото бил феноменален математичар по се изгледа :)
Автоматски споено мислење:

Некој имаше речено: no problem can be solved from the same level of consciousness that created it.
Автоматски споено мислење:

@bosko_g toa g ti e masonskoto g?
Wow dryze koj e nareden cekor, deka sum cetrti level volsebnik ili dilpomec od sliterin vo hari poter :) , daj ne me driblaj ,plus i nametki ne mi stojat dobro se sopnuvam koga odam. Temava e na religija ateizam nauka, ne domorodstvo taka :)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Битие, поглавје 1
26. Потоа Бог рече: „Да создадеме човек според Нашиот образ, според Нашето подобие како што сме Ние, кој ќе биде господар над морските риби, над небеските птици, и над добитокот – над целата земја и над сите гадинки што лазат по земјата!“
Кому тоа Бог му се обратил? И како тоа „според нашиот образ, според Нашето подобие како што сме Ние“?
Нели Бог е единствен, зошто множина?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.694
Кому тоа Бог му се обратил? И како тоа „според нашиот образ, според Нашето подобие како што сме Ние“?
Нели Бог е единствен, зошто множина?
Отвори го поглавјето што го посочи @dARK_ElementaL (од било која верзија - превод на Битие, Почеток, Берашит или како и да е запишано)...
Во множина е, не е еднина како „еден бог“, исто Адам е сопствена именка земено...

Лошо е кога го знаеш јазикот, но не ја знаеш философијата и начинот на интерпретирање на учењето што го преведуваш... е тоа се редакторите на светите книги на христијаните!

Мислам дека тие се виновни што се создаваат атеисти на Земјата :)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Отвори го поглавјето што го посочи @dARK_ElementaL (од било која верзија - превод на Битие, Почеток, Берашит или како и да е запишано)...
Во множина е, не е еднина како „еден бог“, исто Адам е сопствена именка земено...

Лошо е кога го знаеш јазикот, но не ја знаеш философијата и начинот на интерпретирање на учењето што го преведуваш... е тоа се редакторите на светите книги на христијаните!

Мислам дека тие се виновни што се создаваат атеисти на Земјата :)
Јас мислам дека Бог бил малку „неарен“ во главата. Си зборувал сам со себе, а бидејќи немало кој да го слушне граматиката баш и не му била важна.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.694
Јас мислам дека Бог бил малку „неарен“ во главата. Си зборувал сам со себе, а бидејќи немало кој да го слушне граматиката баш и не му била важна.
За боговите, не постои нешто што е неважно! :) Дури и пишување на форум како овој е битна ствар! :D
Тоа дека нешто е неважно, или побитно од нешто друго, се човечки концепти бидејќи се чуствуваат ограничени заради смртноста на телото па мора да одлучувата што попрво да прават додека се на Земјата обвиткани со крв, месо и коски!

Тоа што како што реков луѓето заради X причини преведувале лошо, разбирале малку, верувале во сешто, а самото верување го кренале до самите височини на божественото - како најбитно нешто - е нивно зло и подлост! :)

Не постои денес „свет отец“ што може да го оправда сето тоа касапење и обвинување на Евреите и нивниот закон - од кој прозилегоа религиите кои поделија и она што не може да биде поделено!

Ако се заморувате со стариот завет на христијаните, свртете накај Евреите, баталете христијански толкувања на еврејскиот закон - ќе најдете само омраза и каспаница!
Инаку ќе станете атеисти заради грешка на едни христијани од IV век :)

Не велам дека нема да бидете атеисти и ако читате за хиндуизам - но барем ќе имате разумна основа за тоа, дури и ќе се пронајдете во некои нивни учења, ако зборуваат за богови ....
 
H

Hyperion VI

Гостин
Јас мислам дека Бог бил малку „неарен“ во главата. Си зборувал сам со себе, а бидејќи немало кој да го слушне граматиката баш и не му била важна.
Бог си е арен :)

Сепак не се обидувајте да ги ублажувате значењата на стиховите,тоа што си го пишува во книгите си е напишано.

Се изначитав еден куп глупости,апокрифни евангелија и гностички текстови,ама во глобала све е исто.

Така да ова е сепак тема за атеизам и нема место за идејата наречена "Бог".
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Така да ова е сепак тема за атеизам и нема место за идејата наречена "Бог".
Бидејќи идејата наречена „Бог“ е полна со нелогичности, тоа му дава поголема тежина на атеизмот. Ако не беа тие нелогичности тогаш теистите ќе имаа уште поголема храброст да проповедаат, макар што и сега не им недостига. Можеби во тој случај ќе имаше помалку атеисти.

Имаше тука еден MIKI, постојано дрвеше, а бидејќи никако не можеше да ги објасни тие нелогичности папагалски повторуваше: „Сè ти е објаснето“.
Каде ли се изгуби?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ако би постоела антиматерија,
претпоставувам дека би била независна од просторот,времето и енергијата кои до сега ги познаваме.
Ако дојде во контакт со материја онда имаме поништување.
There is strong evidence that the observable universe is composed almost entirely of ordinary matter, as opposed to an equal mixture of matter and antimatter.[4] This asymmetry of matter and antimatter in the visible universe is one of the great unsolved problems in physics.[5] The process by which this inequality between matter and antimatter particles developed is called baryogenesis.
Автоматски споено мислење:

Бидејќи идејата наречена „Бог“ е полна со нелогичности, тоа му дава поголема тежина на атеизмот. Ако не беа тие нелогичности тогаш теистите ќе имаа уште поголема храброст да проповедаат, макар што и сега не им недостига. Можеби во тој случај ќе имаше помалку атеисти.

Имаше тука еден MIKI, постојано дрвеше, а бидејќи никако не можеше да ги објасни тие нелогичности папагалски повторуваше: „Сè ти е објаснето“.
Каде ли се изгуби?
Бог е широк поим, од тука и нелогично е да се декларираш како атеист ама нема везе.
 
Последно уредено:

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
Интересно прашање за атеистите е кога вие би го креирале господ каков би го направиле, познавајќи ја природата на постоењето? (не обавезно прашање)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Бог е широк поим, од тука и нелогично е да се декларираш како атеист ама нема везе.
Теизам значи верување во бог(ови). Бог не може да биде широк поим. Тој е нешто натприродно, всушност тој е ништо. Не постои. Ако не верувам во бог(ови), по автоматизам сум атеист.
Интересно прашање за атеистите е кога вие би го креирале господ каков би го направиле, познавајќи ја природата на постоењето? (не обавезно прашање)
Ако сум атеист не верувам во бог, уште помалку ќе го креирам.
 

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
Ако сум атеист не верувам во бог, уште помалку ќе го креирам.
Братучед најочекуваниот одговор го даде, можев и сам. Замисли создаваш свет и треба и бог за светот да створиш, а твоето име ќе стои како име на авторот на тој свет. Конкретно ти немораш да одговараш, само некогаш коа ке пушиш цигара на пауза, скрши некоја мисла две у тој правец, по желба, без обавези нели.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Интересно прашање за атеистите е кога вие би го креирале господ каков би го направиле, познавајќи ја природата на постоењето? (не обавезно прашање)
Ваков каков што е, подобар од сите други (нели вистински) богови. За мисловна креација зборуваме. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom