Прашања до Атеистите II

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
Што а? Дали Бог е креација на човекот? :)
Дамби ти си еден од ретките луѓе што успева да д'тка на тастатура. Кога ми кажуваш нешто имај на ум дека не умеам да читам мисли, особено не на дистанца, и особено не на директорот на Хагвордс (како Хаг само со волшебници).

Има еден гугул феномен, ако пишеш ѓумбирот дека е здрав, 1000 страни ќе ти искочат зашто е здрав, ако пишеш дека нечини 1000 страни зашто не чини.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Дамби ти си еден од ретките луѓе што успева да д'тка на тастатура. Кога ми кажуваш нешто имај на ум дека не умеам да читам мисли, особено не на дистанца, и особено не на директорот на Хагвордс (како Хаг само со волшебници).

Има еден гугул феномен, ако пишеш ѓумбирот дека е здрав, 1000 страни ќе ти искочат зашто е здрав, ако пишеш дека нечини 1000 страни зашто не чини.
Ти праша за креација, јас ти кажувам за Бог како идеја т.е. мисловна креација. Пред овој Бог (Господ Бог) имало други богови, кои некогаш биле манифестирани како силни и големи, некои немале супермоќи да знаат сѐ и можат сѐ, на пример.
Нареден пат ќе ти цртам. :)
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Братучед најочекуваниот одговор го даде, можев и сам. Замисли создаваш свет и треба и бог за светот да створиш, а твоето име ќе стои како име на авторот на тој свет. Конкретно ти немораш да одговараш, само некогаш коа ке пушиш цигара на пауза, скрши некоја мисла две у тој правец, по желба, без обавези нели.
Не можам да замислувам нешто за кое сум сигурен дека не можам да го направам. Тоа ги надминува дури и моите фантазии.
 

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
Не можам да замислувам нешто за кое сум сигурен дека не можам да го направам. Тоа ги надминува дури и моите фантазии.
Нити таткоти бил режисер, нити мајкати сценарија пишувала... Кој може да те обвини?
Автоматски споено мислење:

Ти праша за креација, јас ти кажувам за Бог како идеја т.е. мисловна краеција. Пред овој Бог (Господ Бог) имало други богови, кои некогаш биле манифестирани како силни и големи, некои немале супермоќи да знаат сѐ и можат сѐ, на пример.
Нареден пат ќе ти цртам. :)
Ти давам медаља за нејасност
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Ти давам медаља за нејасност
Дали имало богови пред Христијанството? Да. Дали дел од нив немале некоја моќ? Да. Доаѓа нов Бог кој знае сѐ, може сѐ и е способен за сѐ. Тоа ти е шаблонот. Најдобар од сите претходни богови. Само не е така баш претставен во Библијата.

Ако бараш лик т.е. како би личел, имаше вакво прашање на темата. Пребарај го форумов. :)
 

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
Дали имало богови пред Христијанството? Да. Дали дел од нив немале некоја моќ? Да. Доаѓа нов Бог кој знае сѐ, може сѐ и е способен за сѐ. Тоа ти е шаблонот. Најдобар од сите претходни богови. Само не е така баш претставен во Библијата.

Ако бараш лик т.е. како би личел, имаше вакво прашање на темата. Пребарај го форумов. :)
Одлично. Не, не барам. Само сакав да прашам како според вас би изгледал бог (карактерно) во ваш свет, со смисла која вам ви е разумна? Како суштества на ваша креација да претпоставиме дека основни критериуми ви се да живеат по своја воља, и да опстанат. Ова е само прашање, одговорите не ми се нужни, не се стискајте не си правете проблеми. (доколку имате садистички пориви, прашањето за вас не важи)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Одлично. Не, не барам. Само сакав да прашам како според вас би изгледал бог (карактерно) во ваш свет, со смисла која вам ви е разумна? Како суштества на ваша креација да претпоставиме дека основни критериуми ви се да живеат по своја воља, и да опстанат. Ова е само прашање, одговорите не ми се нужни, не се стискајте не си правете проблеми. (доколку имате садистички пориви, прашањето за вас не важи)
Садистички пориви?
Си доби цитат за религијата во ПП пред некој ден, Бог е дел од таа сложувалка.
 

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
Садистички пориви?
Си доби цитат за религијата во ПП пред некој ден, Бог е дел од таа сложувалка.
Не зборев за тебе, немој ти да ми се наљутиш
Не ми текнува на цитатот, немој ни да ме потсетуваш
И брат немој за сложувалки лавиринти да ми збориш, ќе се изгубиме заедно, жива хипноза си(проштевај, ама ме плашиш :( ми се свртува у глава (искрено)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Не зборев за тебе, немој ти да ми се наљутиш
Не ми текнува на цитатот, немој ни да ме потсетуваш
И брат немој за сложувалки лавиринти да ми збориш, ќе се изгубиме заедно, жива хипноза си(проштевај, ама ме плашиш :( ми се свртува у глава (искрено)
Каква хипноза? Јас те плашам? :love:
 
H

Hyperion VI

Гостин
Премногу ,Антитеисти и луѓе што сакаат да си креираат свои боГчиња,гледам на темава,
тука го исклучувам професорот
(само за него не важи).

Ако не ви се се допаѓаат книшките слободно спалете ги,а и многу се :(

А и Бог е сепак само идеја ќе се повторам по 100 ти пат.

Има и многу подобри идеи :)
 

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
Премногу ,Антитеисти и луѓе што сакаат да си креираат свои боГчиња,гледам на темава,
тука го исклучувам професорот
(само за него не важи).

Ако не ви се се допаѓаат книшките слободно спалете ги,а и многу се :(

А и Бог е сепак само идеја ќе се повторам по 100 ти пат.

Има и многу подобри идеи :)
Книшки?
Ајде господине "имам книги" кажи ја твојата идеја
 
H

Hyperion VI

Гостин
Книшки?
Ајде господине "имам книги" кажи ја твојата идеја
Ее Стриктли па и ти,
книшка=booklet

Сеа сите ако почнеме да ги вадиме на маса и да ги мериме ?

Тоа ми беше поентава,кои не ти се свиѓаат книги спали ги,
на крај ќе ти останат најбитните..ОК е?
 

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
Ее Стриктли па и ти,
книшка=booklet

Сеа сите ако почнеме да ги вадиме на маса и да ги мериме ?

Тоа ми беше поентава,кои не ти се свиѓаат книги спали ги,
на крај ќе ти останат најбитните..ОК е?
Не мериме ништо брат..
Ќе палиме книги, и брошури ќе палиме, и проспекти ќе гориме ако треба
Не е проблем (само не разбирам зашто)
А тоа ли е твојата подобра идеја?
 
H

Hyperion VI

Гостин
Па н
Не мериме ништо брат..
Ќе палиме книги, и брошури ќе палиме, и проспекти ќе гориме ако треба
Не е проблем (само не разбирам зашто)
А тоа ли е твојата подобра идеја?
Па не ја сфаќам поентата да се фалиш со прочитани книги,ако веќе не ти се допаѓаат,
а уште помалце да ги чуваш во гаража?

Не можам да те посоветувам да ги разделиш на сиромаси,оти на нив баш и не им е до книги.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom