Прашања до Атеистите II

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.170
Поени од реакции
916
Навреда наместо одговор?
Немаш одговор?
Нешто „трето„?...
Моментално има 6 астронаути што се во Меѓународната Вселенска Станица што орбитира над земјата. Орбитира, како што земјата е во орбита на сонцето. Ако ти треба одговор, доволно е да одиш на www.google.com и да напишен еден од следниве зборови, "Space exploration", "Gravity", "International Space Station" итн. Иако мислам дека доста од членовите на форумов досега ти напишале и пробале да ти ги презентираат фактите, еве уште еднаш јас посочувам на тие. Ако не знаеш што е факт, оди гуглај или еве еден цитат за тоа што е факт.

It is a matter of record... of fact... and facts have no moral judgment. They merely state what is. Not what we think of them, not what we feel. They just are.
Иако е цитат од сериски филм, ова е досега најдобро опишаната дефиниција за факт според мене. Ако не знаеш англиски, нека ти преведи некој.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.130
Поени од реакции
21.765
Моментално има 6 астронаути што се во Меѓународната Вселенска Станица што орбитира над земјата. Орбитира, како што земјата е во орбита на сонцето. Ако ти треба одговор, доволно е да одиш на www.google.com и да напишен еден од следниве зборови, "Space exploration", "Gravity", "International Space Station" итн. Иако мислам дека доста од членовите на форумов досега ти напишале и пробале да ти ги презентираат фактите, еве уште еднаш јас посочувам на тие. Ако не знаеш што е факт, оди гуглај или еве еден цитат за тоа што е факт.



Иако е цитат од сериски филм, ова е досега најдобро опишаната дефиниција за факт според мене. Ако не знаеш англиски, нека ти преведи некој.
Не постои вселенска станица па сходно на тоа ни космонаути во неа што орбитираат околу планетата Земја. Да постоеше такво нешто сигурно ке беше запишано во библијата, но ете не е. Значи најобична лага од лукавиот за да ве наведе на погрешен пат. Ете тоа ти се вика факт и тоа непобитен.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Miki џез muzikata mainly e komponirana\svirena od Ameri=Katolici...Ti siguren si deka mozes da ja slusas taa sektaska muzika?
Суб,

џезот не само што можам, туку и го слушам, во соодветно време.

Туку дај кажи ми, какво е американското римокатоличко-проетстантско влијание врз џезот, кога основите од џезот се лоцирани токму кај афро-американците, односно кај нивните предци во Африка?[DOUBLEPOST=1449509924][/DOUBLEPOST]
Моментално има 6 астронаути што се во Меѓународната Вселенска Станица што орбитира над земјата. Орбитира, како што земјата е во орбита на сонцето. Ако ти треба одговор, доволно е да одиш на www.google.com и да напишен еден од следниве зборови, "Space exploration", "Gravity", "International Space Station" итн. Иако мислам дека доста од членовите на форумов досега ти напишале и пробале да ти ги презентираат фактите, еве уште еднаш јас посочувам на тие. Ако не знаеш што е факт, оди гуглај или еве еден цитат за тоа што е факт.
Велиш?...
И како им успева на астронаутите да видат (!!!) дека Земјава се „врти„ околу Сонцето, кога и самите астронаути се „вртат„ околу Земјава?[DOUBLEPOST=1449510020][/DOUBLEPOST]
Иако е цитат од сериски филм, ова е досега најдобро опишаната дефиниција за факт според мене. Ако не знаеш англиски, нека ти преведи некој.
А еве ти цитат од една книга од еден од поновите Учители во Црквата: „...Не е проблем во фактите, туку во толкувањето на фактите...„.
 
Последно уредено:

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Суб,

џезот не само што можам, туку и го слушам, во соодветно време.

Туку дај кажи ми, какво е американското римокатоличко-проетстантско влијание врз џезот, кога основите од џезот се лоцирани токму кај афро-американците, односно кај нивните предци во Африка?[
U afrika ortodoxni t`nko..u Amerika`ta AfroAmerikanci ortodoxni uste po`tnko....Cim katolici go sozdavaat ... Katolicka ce da e Jazzo`t...!
 
M

mar30

Гостин
Ти, како неверник, аутоматски си прихички здрав, така?...
Ова не ти е библија аутоматски си спасен или аутоматски си за пекол,зато ти викам оди си на преглед докторот да те провери за сигурно дали си шизофреник или страствен верник.

Модерните западни „шринкови„ веќе наликуваат на своите пациенти. Ова, секако, не си го прочитал, оти не ти пасуе...
Заклучоков го донесе од гледање филмови или со докторот си идете у иста црква?

Изнапиша (читај: препиша) све и свашта, само не ми одогвори на поставеното прашање.
Што мислиш, за каква психолоччка категорија се работи, кога си прашан, а не одговараш на прашањето, туку си одговараш на самиот себе?
Договори се со самиот себе нит ти одговара кога пишувам мои ставови со факти нит кога препишувам' ставови со факти на авторитети ем прашањето ти е детско исто ко ја да те прашам да ми дадеш три научни факти дека Фалус Ташаковски не постои.

„...Осознавање на рационалноста..„?

Биди љубезен па подобјасни ми ги овој израз.
То значи да не бидеш ајван туку да бидеш умен,разумен да имаш здрава перцепција да расудуваш ојективно а не како што ти кажал попот или како у црква ти подобјасниле.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
То значи да не бидеш ајван туку да бидеш умен,разумен да имаш здрава перцепција да расудуваш ојективно а не како што ти кажал попот или како у црква ти подобјасниле.
Хммм, ‘воа му доваѓа неш‘о као „...разумен компромис е разумен компромис...„, не?...[DOUBLEPOST=1449512484][/DOUBLEPOST]
Договори се со самиот себе нит ти одговара кога пишувам мои ставови со факти нит кога препишувам' ставови со факти на авторитети ем прашањето ти е детско исто ко ја да те прашам да ми дадеш три научни факти дека Фалус Ташаковски не постои.
.
Научни докази ќе добиеш во моментот кога Фалус Ташаковски ќе стане предмет на научна опсервација. До тогаш, Ф.Т. ќе биде само обично „нешто„.[DOUBLEPOST=1449512554][/DOUBLEPOST]
Заклучоков го донесе од гледање филмови или со докторот си идете у иста црква?
.
Кога си ме видел да имам у црква со докторот или пак нешто „набадаш„ без везе, колку да има ш‘о да напишеш?[DOUBLEPOST=1449512628][/DOUBLEPOST]
Ова не ти е библија аутоматски си спасен или аутоматски си за пекол,зато ти викам оди си на преглед докторот да те провери за сигурно дали си шизофреник или страствен верник.
Ој ти на доктор, оти Библијата не познава никаков аутоматизам...Ем си шут, ем бодеш.[DOUBLEPOST=1449512843][/DOUBLEPOST]
U afrika ortodoxni t`nko..u Amerika`ta AfroAmerikanci ortodoxni uste po`tnko....Cim katolici go sozdavaat ... Katolicka ce da e Jazzo`t...!
Ем ти одговорив, ем се инатетиш: џезот не е римокатолички производ...Американските црнци уопште не се римокатолици, туку претежно протестанти, кои, иако се наводни рисјани, не го забораваат свето паганско потекло.

А за православните у Африка, види овде:

http://www.mpc.org.mk/svetaktuelno.asp?id=5159[DOUBLEPOST=1449512941][/DOUBLEPOST]Еве ти нешто и за потеклото од џезот:

https://mk.wikipedia.org/wiki/Џез[DOUBLEPOST=1449513434][/DOUBLEPOST]Малку и за православна Америка:

https://sr.wikipedia.org/wiki/Православна_црква_у_Америци
 
Последно уредено:

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Ем ти одговорив, ем се инатетиш: џезот не е римокатолички производ...Американските црнци уопште не се римокатолици, туку претежно протестанти, кои, иако се наводни рисјани, не го забораваат свето паганско потекло.
Dobro be micko...ne se ljuti eve ke preformuliram...Ti kao (ortodoxen) vistinksi i ednistven vernik neli ti si smeta sto slushas protestansko\paganaska muzika? Sto posto imas i posteri i omoti od ovie grupi=obozuvas muzika na nevernici,eresi....etc!
 
D

Daedalus

Гостин
Ок, доволно со договарање за пива, навреди и психолошки дијагнози.
.
@Beric Dondarrion повеќето од тие кои веруваат на науката, не го праат тоа пошто тие чичковци со бели мантили кажуваат така како авторитети. Повеќето од тие што веруваат во науката го прават поради начинот на кој функционира како епистемиолошка алатка. Се' додека некој ги следи тие чекори кои го вклучуваат научниот метод, ќе дојде до резултати кои може да бидат репродуцирани од секој, од бабата на Зелено Пазарче до Бимбо пијаницата кај мене у маало. Тезите и научните теории честопати ги гледаш сегде, практично применети, честопати свесен или не, ти го применуваш истиот метод за да стигнеш до одредено сознание.. Личното искуство не е показател за вистината, личното искуство само по себе, а не добиено преку одредена низа од чекори, специјално создадена така што ќе те заштити колку што е возможно од дисторзираната интерпретација на твоето искуство, може да биде „пореален“ или подисторзиран модел на светот надвор од тебе, зависно од време, место и околностите односно фактори кои влијаат на твојата одлука.

Ептен е разводнување на дебатата ако стаиш бајка од пред 2 милениума на исто ниво со научниот метод. Ја веруем у планетата Плутон, ти у розеви змејови, ни двајцата не сме го искусиле тоа у што веруваме, ерго, шансите Плутон да постои се исти со тие за розевиот змеј да постои.
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Бaткa, дoлгo време ги пoучувaш, aмa или не рaзбирaaт или не чини учителoт:P

Или мoжеби oбрaзoвниoт мaтеријaл не гo бидувa:P
Учителот може само да ја отвори вратата а дили ке влезеш останува на тебе ;)
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Ок, доволно со договарање за пива, навреди и психолошки дијагнози.
.
@Beric Dondarrion повеќето од тие кои веруваат на науката, не го праат тоа пошто тие чичковци со бели мантили кажуваат така како авторитети. Повеќето од тие што веруваат во науката го прават поради начинот на кој функционира како епистемиолошка алатка. Се' додека некој ги следи тие чекори кои го вклучуваат научниот метод, ќе дојде до резултати кои може да бидат репродуцирани од секој, од бабата на Зелено Пазарче до Бимбо пијаницата кај мене у маало. Тезите и научните теории честопати ги гледаш сегде, практично применети, честопати свесен или не, ти го применуваш истиот метод за да стигнеш до одредено сознание.. Личното искуство не е показател за вистината, личното искуство само по себе, а не добиено преку одредена низа од чекори, специјално создадена така што ќе те заштити колку што е возможно од дисторзираната интерпретација на твоето искуство, може да биде „пореален“ или подисторзиран модел на светот надвор од тебе, зависно од време, место и околностите односно фактори кои влијаат на твојата одлука.

Ептен е разводнување на дебатата ако стаиш бајка од пред 2 милениума на исто ниво со научниот метод. Ја веруем у планетата Плутон, ти у розеви змејови, ни двајцата не сме го искусиле тоа у што веруваме, ерго, шансите Плутон да постои се исти со тие за розевиот змеј да постои.

Ако Ајнштајн условно го прифатиме како икона на науката, тогаш со изјавава погоре атеизмот е во сериозен конфликт со науката.
Не разбирам од каде предрасудата наука-атеизам, теизам-антинаука.Не е нужно да постирам листи колку од великите научници биле религиозни.
http://www.bigorski.org.mk/index.php?content_type=pouchni_slova&action=details&record_id=65
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
526
Поени од реакции
1.086

Ако Ајнштајн условно го прифатиме како икона на науката, тогаш со изјавава погоре атеизмот е во сериозен конфликт со науката.
Не разбирам од каде предрасудата наука-атеизам, теизам-антинаука.Не е нужно да постирам листи колку од великите научници биле религиозни.
http://www.bigorski.org.mk/index.php?content_type=pouchni_slova&action=details&record_id=65
Ако аинштаин знаел во што веруваш, ќе те претворел во ајнштајн боузеов кондензат со помош на за'рѓана кутлача.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275

Ако Ајнштајн условно го прифатиме како икона на науката, тогаш со изјавава погоре атеизмот е во сериозен конфликт со науката.
Не разбирам од каде предрасудата наука-атеизам, теизам-антинаука.Не е нужно да постирам листи колку од великите научници биле религиозни.
http://www.bigorski.org.mk/index.php?content_type=pouchni_slova&action=details&record_id=65
То е изјава од Ѓорѓе Балашевиќ не од Ајнштајн
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Ако аинштаин знаел во што веруваш, ќе те претворел во ајнштајн боузеов кондензат со помош на за'рѓана кутлача.
Ако Ајнштајн условно го прифатиме како икона на науката, тогаш со изјавава погоре атеизмот е во сериозен конфликт со науката.
http://www.bigorski.org.mk/index.php?content_type=pouchni_slova&action=details&record_id=65
 

Kajgana Shop

На врв Bottom